IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Препарати против болки и подобро здравје
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Препарати против болки и подобро здравје

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: DIY-Препарати против болки и подобро здравје
    Испратена: 03.Август.2016 во 08:33

Направете домашна маст против изгореници


Потребни состојки:

3 полни лажици свинска маст

1 белка

1 мала чашка домашна ракија, по можност комова

Подготовка:

Свинската маст се пере неколку пати со студена вода. Потоа се додаваат белката и ракијата, па пенасто се мати со миксер додека да се добие компактна маса, како шлаг за торта.

Оваа маст можете да ја користите за лекување на изгоретини од сонце, од врело масло, рерна, врела вода…

Се мачка 3-4 пати во текот на денот. Ги смирува болките и не дозволува да останат лузни.

Рок на употреба: 1 година, доколку се чува затворено во тегла, во фрижидер.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2014 во 16:03

Ослободете се од дамките и пегите со овој природен рецепт од 2 состојки


Хиперпигментација е пореметување на бојата од кожата со карактеристични темни подрачја, поради зголемени количества од меланин, темниот пигмент на кожата.

Изложеноста на сончева светлина, бременоста, одредени болести, старост или траума можат да доведат до пореметување на меланинот и да се создадат неестетски темни дамки својствени за ова бенигно пореметување.

Точните причинители можеме да ги поделиме во две групи:

-внатрешни и

-надворешни.

Надворешните причинители можат да бидат оние кои доаѓаат од околината, како што се изложеност на сончеви зраци или поради хемиски соединенија (бетаксолол, миноциклин, естроген, прогестерон и сл.)

Внатрешните причинители се однесуваат на генетските предиспозиции- лицата со потемна кожа имаат поголема склоност кон развивање на ова пореметување.

Пегите, старачките дамки и сончевите дамки се предизвикани од штетните ултравиолетови сончеви зраци кои го оштетуваат меланинот и резултираат со привремена или трајна дисклорација. Често ваквите дамки можете да ги забележите на лицето и рацете, меѓутоа можат да се појават на било кој дел од кожата кој бил изложен на сонце.

Лузните од траума или операција можат исто така да предизвикаат промена на бојата на кожата, па дури и кога проблемот ќе биде отстранет, дамките остануваат.

Мелазма е хиперпигментација на кожата која се јавува за време на бременоста, иако понекогаш може да ги зафати и мажите. Ова пореметување обично и поминува само од себе после бременоста без да предизвикува поголеми проблеми.

ПРИРОДЕН ЛЕК ПРОТИВ ХИПЕРПИГМЕНТАЦИЈА-РЕЦЕПТ

1.Земете 1 лажичка К*ркума во прав

2.Додадете 1 лажичка сок од лимон

3.Промешајте добро

4.Нанесете на зафатените подрачја

5.Оставете 15 минути да се исуши

6.Исперете со млака вода

Не се изложувајте на сонце најмалку 8-10 часа!

Повторувајте по еднаш секој ден, или доколку сте во можност (зимски период) и двапати дневно.

Искуствата велат дека овој едноставен лек навистина е ефикасен: лимонот има избелувачки својства, и го поттикнува лупењето на кожата, а К*ркумата, покрај избелувачкиот ефект, има противвоспалително својство и ја прави кожата посјајна.

Лицата со поосетлива кожа, можат да го растворат лимонот со малку вода или млеко.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2014 во 16:02

Направете домашна маст против изгореници

Потребни состојки:

3 полни лажици свинска маст

1 белка

1 мала чашка домашна ракија, по можност комова

Подготовка:

Свинската маст се пере неколку пати со студена вода. Потоа се додаваат белката и ракијата, па пенасто се мати со миксер додека да се добие компактна маса, како шлаг за торта.

Оваа маст можете да ја користите за лекување на изгоретини од сонце, од врело масло, рерна, врела вода…

Се мачка 3-4 пати во текот на денот. Ги смирува болките и не дозволува да останат лузни.

Рок на употреба: 1 година, доколку се чува затворено во тегла, во фрижидер.Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2014 во 22:20

ЕДНОСТАВЕН И ЕФИКАСЕН: “ЛУТ“ КРЕМ ПРОТИВ БОЛКИ ВО МУСКУЛИТЕ, РАМЕНИЦИТЕ И ГРБОТ

23

Ве боли вратот, грбот или рамениците од седење? Имате болка во мускулите? Направете ја наједноставната но мошне ефикасна крема против вакви болки. Тајната се крие во лутите пиперчиња.

Ова е наједноставна верзија но постојат начини да ја дополните.

Лутото пиперче содржи капсацин, кој го дава лутиот вкус, а истата состојка се наоѓа и во кремите за болки во мускулите, кои ги купуваме во маркетите и апотеките.

За да го направите овој крем ќе ви треба лута пиперка, чили,  (само семките) и какао путер.

Извадете ги семките од пиперката. Во стаклена тегла додадете го какао путерот и ставете ги семките па добро измешајте.

Со мешавината мачкајте ги нозете и рацете ако имате воспаление на мускулите, болки во вратот, рамениците или грбот. Ќе почувствувате топлина, а болката ќе исчезне.

Рацете измијте ги после употребата на кремот и не допирајте ги очите, носот и устата или други чувствителни делови од телото, бидејќи ќе почувствувате болна жештина.

Во оваа мешавина можете да додадете и етерични масла од пеперминт и еукалиптус.
Изменето од Valerija - 05.Февруари.2016 во 08:35
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2014 во 15:39

Направете сами: Лековито масло од кантарион

Кантарионот е добро познат лек за разни болести. Расте во пасишта, ливади, и карпести гребени, а цвета од мај до август, во зависност од климата…

Кантарионовото масло се подготвува од свежа билка. Размерот е 100 г цветови на литар масло.

Се подготвува со ладно цедено квалитетно масло од кое најчесто се препорачува маслиновото.

Оставете ги цветовите да отстојат преку ноќ, а потоа следете ја следнава постапка:

1. Ставете ги во проѕирно стаклено шише и прелијте ги со маслото.

2. Прекријте го шишето со газа и врзете ја со гумичка.

3. Оставете да отстои 40 дена на сонце, повремено проверувајќи дали сите цветови се со маслото.

4. По четириесеттиот ден, добро исцедете го маслото со цвеќето низ газата и притиснете ги цветовите за да пуштат од маслото што го впиле.

5. Соберете го во темни шишенца и затворете ги убаво.

6. Не оставајте го маслото да стои во фрижидер.

Квалитетното кантарионово масло има темна црвена боја, понекогаш со виолетови нијанси.Изменето од Valerija - 12.Мај.2014 во 15:40
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 22:13

ЈАЈЦА, МАСЛО И ВОСОК: ЧУДОТВОРЕН МЕЛЕМ ПРОТИВ МНОГУ БОЛЕСТИ!

9

Кремот едноставно се подготвува, а корисен е за лечење на низа болести.
Состојки:
1 јајце (варено бидејќи ви е потребна само жолчката)
400 мл растително масло (маслиново, или некое друго)
600 гр пчелин восок
Во сад на оган ставете го масото и во него на слаб оган стопете го парчето восок. Кога ќе почне да врие додадете ја згмечената жолчка. Кога ќе почне да се прави пена тргнете го садот веднаш од оган. Кога смесата ќе се смири вратете го садот повторно на оган и мешајте постојано, се додека смесата не добие темнокафена боја. Откако ќе се олади процедете низ газа. Се чува во стаклен сад кој добро се затвара. Во фрижидер може да се чува до 10 месеци.
За воспаление на синуси – стопете дел од кремот и капнете по една капка во носот, а смесата ефикасно ќе ги пробие синусите и ќе го апсорбира гнојот.
При бронхитис или чир – конзумирајте по половина лажичка од мелемот три пати дневно пред оброк.
За изгореници, забоболка или рана нанесете на болното место.
Со мелемот ќе ги зајакнете и ноктите и ќе ги излечите хемороидите.
Восокот кој го користите мора да биде природен.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2014 во 20:04
Ова последново за температура делува...
проверено
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2014 во 20:01

ДОМАШЕН ЛЕК ОД КОМПИР ПРОТИВ КИСЕЛИНИ, ИЗГОРЕНИЦИ, ОТОК, ГЛАВОБОЛКА И ТЕМПЕРАТУРА

5

Често пати лекот за многу болести ви е пред очи, а вие наместо тоа посегнувате по скапи но и штетни синтетски производи. Таков е и случајот со овие неколку ефикасни домашни лекови кои се подготвуваат од компир.

Компирот потекнува од Америка. Кај нас е доста распространет и се одгледува во домашни бавчи и на ниви. Подземниот дел се користи за исхрана и како лек.

Содржи: скроб, пектин, јаболкова, лимунова, јантарна, винска и млечна киселина, шеќер и декстрин, глутамин, аргинин, ацетикол, витамини А, Б, Ф особено Ц. Содржи и 1% минерална сол посебно калиум, како и целулоза, маснотии и разни ензими.

Против вишок киселини во желудникот

1 лажица сок од сиров компир се разматува во малку млака вода и се пие наутро пред јадење. Свежиот сок од компир дава подобар тен на лицето и подмладува.

За изгореници

Се прави ладна каша од рендан сиров компир, која исто така помага и како облога против реума, оток и воспалени зглобови.

Против чешање и бромки

Кожата се мачка со вода во која се варел компир.

Против оток

Се ренда еден сиров компир и во иста количина се додаваат изгмечени листови само од едно кое било од следниве растенија: спанаќ, чичак, зелка или магдонос, потоа се додава 1 кафена лажица бело брашно. Смесата се изедначува, се нанесува на газа или чиста крпа и се става на болното место, се покрива со сува чиста памучна крпа. Се менува два до три пати на ден.

Против главоболка и температура

Исечен сиров компир на тркалца се става на чело и на слепоочниците.Изменето од Valerija - 30.Март.2018 во 10:52
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2014 во 20:01

НАПРАВЕТЕ МАСТ ПРОТИВ ПСОРИЈАЗА

10

Псоријазата е често среќавана болест која предизвикува разни непријатности на луѓето кои ја имаат, па затоа решивме да споделиме со вас еден ефикасен лек за кој веќе имаме добри препораки од луѓе кои го користеле и кои се задоволни од резултатите.

Во литарско шише со широко грло се полни со цвет од кантарион. Се додава и ситно исечкан цвет од невен и една рака ајдучка трева.

Во шишето потоа се додава маслиново, пченично или сончогледово масло. Шишето добро се затвора и се остава на сончево место каде што треба да стои три недели.

Кога маслото ќе стане црвено, се прецедува низ газа.

Потоа се додава уште 10 грама масло од смрека и 5 грама масло од лаванда. Се’ добро се меша.

Со добиеното масло се мачкаат заболените места 1 до 2 пати на ден.

Маслото може да се употребува и кај други кожни болести: екцеми, лишаи, сува кожа, красти, изгореници. Раните треба да се мијат со чај од камилица или коњско опавче.

Секој втор ден се чисти кожата со вода во која претходно е варена дабова кора, 3 до 4 лажици коњско опавче и 3 лажици трева од срценица. Оваа мешавина се вари во 1 литар вода 10 минути. Со изладената течност се чисти кожата, се суши и се премачкува со подготвеното масло.

Ако имате псоријаза на коренот, постапката е иста.

Бидејќи кај псоријазата е многу важна исхраната, се препорачува да не се јадат компири, бел грав, овесни снегулки, шеќер, теста, свинска маст, банани, круши, алкохол, кафе и да се остават цигарите.

За капење е препорачлива бања од сено. Се зема 1 килограм сено, се става во платнена кеса и во поголем сад се вари 20 минути. Се’ заедно потоа се става во кадата, се додава чиста млака вода, така што да биде покриено целото тело. За да не се излади премногу брзо водата, преку кадата се префрлува некоја пластична прекривка.

Во кадата можете да останете 20 минути, а потоа благо да се истуширате со млака вода и да се избришете со тапкање.

Ако ве чеша кожата, намачкајте се со маслото.

Бањата се подготвува двапати неделно. Се повторува додека да исчезне болеста.

Кај псоријазата е корисно и капење во водата каде што е варена овесна слама. Бањата се прави на истиот начин како и претходната. Можете наизменично да ја употребувате прво едната, а потоа втората.

Ако се потребни облози, се употребува корен од гавез, листови од жалфија и листови од лепилка. Ако на кожата има стари рани кои тешко заздравуваат, за миење се користи чај од цветови од невен, троскот, здравец, камилица и коњско опавче.Изменето од Valerija - 30.Март.2018 во 10:52
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2014 во 21:09

ДОМАШНО МАСЛО ОД ЈОРГОВАН ПРОТИВ РЕУМА

6

На нашиот портал сме ви претставиле веќе неколку домашни лекови за ублажување на реуматските болки, а денес нашата колекција народни лекови ја збогатуваме со масло од јоргован, кое освен што многу помага при реума, мириса одлично и ја храни и омекнува кожата.

Долгите зимски денови на многу од вас им создаваат тегоби со реумата затоа што коските реагираат на долготрајниот студ и влага. Се чувствуваат болку во зглобовите но и по целото тело.

Делотворна помош при ревматски тегоби нуди маслото од јоргован.

Ако сакате да го подготвите, следете го рецептот:

 Земете една рака цветови од јоргован и еден литар маслиново масло.

Сувите цветови од јоргованот ставете ги во стаклена тегла и добро затворете ја.

Откако ќе отстои на сончево место 15 дена, со повремено протресување, процедете го маслото низ газа и префрлете го во темно шише. Ова масло треба да се чува на темно место.

Болните места мачкајте ги со масло трипати дневно, а покрај тоа треба да испиете чај од ѓумбир и секако билки од кои ќе бидете повесели и поподвижни.Изменето од Valerija - 12.Април.2014 во 08:32
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2014 во 22:03


Домашни рецепти за здравје и убавина на д-р Оз


Прочитајте како да ја намалите мигрената, да ја измазните кожата или да ја спречите подуеноста на стомакот, со домашните рецепти на д-р Оз..

Кој вели дека ви е потребен медикамент за секој проблем кој го имате? Понекогаш, домашниот лек кој ќе си го подготвите сами, може да направи да се чувствувате подобро за многу кусо време. Прочитајте како да ја намалите мигрената, да ја измазните кожата или да ја спречите подуеноста на стомакот, со овие домашни рецепти на д-р Оз.

Мигрена

Доколку сте склони на главоболки, пробајте да ги излекувате со етерично масло од пеперминт, кое е природно, евтино и лесно решение. Протријте неколку капки на вашите слепоочници и оставете пеперминтот да делува 15-30 минути. Антивоспалителното дејство на ова етерично масло, ќе ги смири вашите нерви.

Подуеност

Чајот од глуварче е одличен диуретик кој ќе ви помогне да се ослободите од вишокот вода која ја задржал вашиот организам. Тој исто така ѝ помага на жолчката да ги разгради мрсните јадења, кои исто така подуваат. Доколку го имате овој проблем со стомакот, почнете да пиете по една шолја чај од глуварче дневно.

Болки во грбот

Пробајте да си ја олесните болката во грбот со ледена мента масажа. Масажата, етеричното масло од пеперминт и мразот се докажани противници на болката. Наполнете една хартиена чаша со вода и капнете неколку капки етерично масло од пеперминт и потоа ставете ја во замрзнувач. Откако ќе се смрзне мешавината, отстранете ја хартиената чаша и замолете некој да ви го измасира грбот со вака подготвениот мраз.

Воспаление на грлото

За да ја намалите болката во вашето грло или да ја смирите лошата кашлица, можете да си направите ефикасен сируп со состојките од вашата кујна. Помешајте ¼ лажичка црвен пипер, 1 лажичка јаболков оцет, 2 супени лажици вода и една лажичка мед.

„Смрзнување“ на мозокот

Во моментот кога ќе почувствувате дека ви „смрзнува“ мозокот од консумирање нешто ладно, поставете го јазикот на „таванот“ од усната шуплина. Топлината од вашиот јазик ќе ви ги смири нервите и ќе ја отстрани болката побрзо.

Проблеми со спиењето

Наместо да пиете апчиња за спиење кои имаат разни нус појави, консумирајте цреши, кои содржат убава доза на природен мелатонин, кој го помага квалитетното спиење. Пред спиење напијте се една чаша сок од кисели цреши и легнете да спиете мирно.

Нерамна кожа

Сакате вашата кожа да сјае? Не барајте подалеку од вашиот фрижидер. Помешан со масло од соја, мајонезот може да ја врати еластичноста на вашата кожа. Па, намачкајте се и омекнете ја вашата кожа.

Болки во мускулите

Синото сирење делува како ладна терапија, која го намалува воспалението и болката во мускулите. Можеби нема да ви се допаѓа, но обидете се да нанесете едно парче на кожата кај што ви се воспалени мускулите. Ќе се изненадите од резултатите.

Оштетена коса

Маслиновото масло ја омекнува вашата коса и ја прави сјајна. Незаситените масни киселини ја заштитуваат вашата коса, правејќи ја помека и лесна за чешлање. Нанесете маслиново масло на косата и покријте ја со капа за бањање. Оставете да делува 10 минути, а потоа измијте ја косата.Изменето од Valerija - 03.Април.2014 во 22:03
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2014 во 19:14

Направете сами сируп за отстранување на маснотиите од крвта?

Нормалното ниво на холестеролот се движи помеѓу 4,60 и 6,20 mmol/L.

Покачените маснотии во крвта или холестеролот, се проблеми со кои се борат многу од луѓето во современиот свет. Тоа е поврзано со начинот на живот и со генетските предиспозиции.

Нормалното ниво на холестеролот се движи помеѓу 4,60 и 6,20 mmol/L. Овој сируп се покажа како многу ефикасен за намалување на високиот холестерол.

Како да направите сируп за отстранување на маснотиите во крвта?

Состојки:

* 1кг лимони

* 5-6 врски магдонос

* 3 литри вода

* 1 пакетче сода бикарбона

Најпрво измијте ги лимоните со ладна вода, потоа потопете ги во топла вода и ставете ја сода бикарбоната.

Оставете да отстои така еден час.

Магдоносот заедно со дршките исечете го на ситни парчиња.

Лимоните заедно со кората исецкајте ги, со големина од прилика како што ги сецкате состојките за руска салата.

Магдоносот и лимоните ставете ги во тенџере и полиете ги со 3 литри вода.

Варете на тивок оган, од 2-3 часа.

Откако ќе се свари, исцедете. Треба да добиете 1,5литри сируп.

Се пие секое утро, на празен стомак, мерката е една полна чаша за ракија.

Оваа мерка е доволна за 15 дена, ако се пие секое утро.Изменето од Valerija - 03.Април.2014 во 19:14
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2014 во 22:18

Лут крем против болките во мускулите, рамениците и вратот


За да го направите овој крем, ќе ви треба лута пиперка, чили.

Честопати се случува да имате проблеми со мускулите, кои редовно ве болат поради многу пешачење, вежбање или некое воспаление. Во тој период, сте чести посетители на болниците или аптеките каде го барате потребниот лек за да ви ги смири болките. Меѓутоа, многу често се случува природните лекови да бидат најефикасни.

РЕЦЕПТ

За да го направите овој крем, ќе ви треба лута пиперка, чили, (само семките) и какао путер. Извадете ги семките од пиперката. Во стаклена тегла додадете го какаото, путерот и ставете ги семките, па добро измешајте. Со мешавината мачкајте ги нозете и рацете ако имате воспаление на мускулите, болки во вратот, рамениците или грбот. Ќе почувствувате топлина, а болката ќе исчезне. Рацете измијте ги после употребата на кремот и не допирајте ги очите, носот и устата или други чувствителни делови од телото, бидејќи ќе почувствувате болна жештина. Во оваа мешавина можете да додадете и етерични масла од пеперминт и еукалиптус.Изменето од Valerija - 01.Април.2014 во 22:19
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2014 во 18:52
Освен за убава и здрава кожа, кромидот наоѓа примена и во негата на коса. Доколку имате проблем со опаѓање на косата тогаш би требало да го подготвите овој лосион. Две главици кромид, ситно исецкајте ги исцедете го сокот и помешајте го со пола литро ракија. Чувајте ја течноста 15 дена на умерена температура. Процедете и секогаш пред миење убаво истријте го коренот на косата. За да ефектот биде поголем оставете нека делува барем половина час.
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.