IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Велигденски декорации
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Велигденски декорации

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 20:24
Image result for easter eggs ideas
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 20:25
Image result for easter eggs ideas
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 20:26
Image result for easter eggs ideas
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 20:29
Image result for easter eggs ideas
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2018 во 15:27

Идеи за креативни велигденски украси кои можете да ги правите со вашите деца


По повод Велигден, во секој дом веќе започнуваат подготовките за големиот христијански празник. Децата умеат да внесат ведрина и да помогнат во создавање на уникатни декорации.

Дајте им задачи на малите рачиња во кои можат да се „изгубат“ со часови и разбудете им ја креативноста на вашите деца со помош на неколку интересни и лесни идеи за велигденски проекти.

ВЕСЕЛО ЗАЈАЧЕ

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Хартија во боја (еднобојна и со точки)
 • Памук
 • Лепило
 • Црн маркер
 • Слама
Велигденски проекти за деца

Следете ги постапките на фотографиите:

Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

ПИЛИЊА ОД КАРТОНСКА КУТИЈА ЗА ЈАЈЦА

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Картонска кутија за јајца
 • Актилни бои и четкичка
 • Лепило
 • Еднобојна хартија
Велигденски проекти за деца

Постапка:

Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

ВЕЛИГДЕНСКА КОШНИЧКА СО ЈАЈЦА

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Дрвени шпатули
 • Украсна лента
 • Лепило
 • Картон
 • Бела боја
 • Маркери во разни бои
Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

СЛАТКО ЗАЈАЧЕ

Велигденски проекти за деца

Исечете хартија на осум ленти од кои четири ќе бидат подолги, а четири пократки.

Велигденски проекти за деца

Следете ја постапката:

Велигденски проекти за деца

ЗАЈЧИЊА ОД ШТИПКИ

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Дрвени штипки
 • Бела боја
 • Розов и црн маркер
 • Лепило
Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

ВЕЛИГДЕНСКА ЧЕСТИТКА СО ПИЛЕНЦЕ

Велигденски проекти за деца

ЈАЈЦЕ КОЕ СЕ ИСПИЛУВА

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Светлива хартија
 • Дрвени штипки
 • Портокалов и црн маркер
 • Лепило
Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

ПИЛЕНЦЕ СО ПОМОШ НА МАЛОТО РАЧЕ

 • Дрвени шпатули
 • Жолта и портокалова хартија
 • Лепило
Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2018 во 09:21

ЦВЕЌЕ ВО ЛУШПА ОД ЈАЈЦЕ

Велигденски идеиВелигденски идеи

Поканете ја пролетта и празничната еуфорија во вашиот дом со цвеќиња во лушпа од јајце. Лушпата може да ви послужи како минијатурна саксија или вазна. На живо јајце направете му дупка во горниот дел и испразнете го. Ако засадувате цвеќе, наполнете го со земја, а ако го користите само како саксија, налејте малку вода. Поставете го во лушпата омиленото цвеќе.

ДЕКОРАТИВНИ СВЕЌИЧКИ ВО ЛУШПА

Велигденски идеиВелигденски идеи

Создајте свеќички од лушпа кои ќе бидат одлична декорација на вашата трпеза овој Велигден. Испразнете ги јајцата, измијте ги лушпите во кои сакате да правите свеќи и бојадисајте ги во омилените бои. Или ставете мала свеќичка во нив, или прицврстете на нивното дно мал фитил и наполнете ги со стар растопен восок.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2018 во 10:03

Направи сам: Велигденска кошничка


Покрај сите овие предлози за тоа како да ги декорирате вашите велигденски јајца, редно е да ве инспирираме и со направи сам проект – крошничка за чување на вашите велигденски јајца


image
Оваа интересна кошничка целосно е направена од рециклирани материјали односно од обична хартија од кеса за пазарување. Во продолжените погледнете  кој материјали ви се потребни и начинот на изработка и фатете се за работа 

Што ви е потребно:

 • хартиена кеса
 • линијар и пенкало
 • ножички
 • силиконски пиштол
 • сатенска лента за декорација на кошничката

1

Инструкции:

Внимателно расклопете ја хартиена кеса без да ја скинете. Треба да добиете голема правоаголна форма. Со линијар и молив одбележете ленти со големина од 3 см. Потребни ви се 18 ленти за корпата и 4 ленти за страничните делови. Со ножички исечете ги лентите од хартиената кеса.

2

Со помош на силиконскиот пиштол залепете 3 ленти за да ги направите подолги. Потоа свиткајте ги на половина сите ленти (освен четирите потребни за страничните делови на корпата) по должина. Лентите ги свиткувате така да не се гледа шарата од кесата во случај да има нешто напишано.

3

Сега се започнува со плетење на кошничката. Залепете 6 од свитканите кратки хартиени лентички на една од не свитканата кратка лента. Истото повторете го и со останатите 6 свиткани кратки лентички на другата не свиткана лента.

Сплетете ги хартиените ленти од двата дека како на сликата. Лентите треба да се преклопуваат една со друга.

3

4

5

Исечете ги внатрешните ленти, превиткајте ги и пикнете ги надоле во вториот ред ленти. Потоа исечете ги преостанатите надворешни ленти, превиткајте ги и пикнете ги надоле во внатрешниот дел од кошничката.

7

На крајот залепете ја рачката на двете страни од кошничката.Изменето од Valerija - 04.Април.2018 во 10:05
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.