IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > «дравЉе > »схрана и кулинарство
  јктивни теми јктивни теми RSS - –ецепти за разни видови слатко, Яем, мармалад
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

–ецепти за разни видови слатко, Яем, мармалад

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <1 567
јвтор
ѕорака
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 89376
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 07.ћаЉ.2018 во 20:12
&amp;amp;#208;&amp;amp;#161;&amp;amp;#208;ї&amp;amp;#208;∞&amp;amp;#209;&amp;amp;#130;&amp;amp;#208;&amp;amp;#186;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190; &amp;amp;#208;&amp;amp;#190;&amp;amp;#208;&amp;amp;#180; &amp;amp;#208;&amp;amp;#188;&amp;amp;#208;ї&amp;amp;#208;∞&amp;amp;#208;&amp;amp;#180;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184; &amp;amp;#208;&amp;amp;#190;&amp;amp;#209;&amp;amp;#128;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#208;&amp;amp;#178;&amp;amp;#209;&amp;amp;#135;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#209;&amp;amp;#154;&amp;amp;#208;∞

—латко од млади оревчиЬа
—остоЉки
1 кгр. млади оревчиЬа
2 кгр. шеЭер
800 мл. вода
1 ванила
2 лимона
«а пред вареЬе
1 рака шеЭер
1 ванила
ѕоследни 3 рецепти

—остоЉки
1 кгр. млади оревчиЬа
2 кгр. шеЭер
800 мл. вода
1 ванила
2 лимона
«а пред вареЬе
1 рака шеЭер
1 ванила
ѕоследни 3 рецепти
ќва слатко не е зимница, ова е деликатес. 
ѕостапка
ќва слатко се спрема кога оревите се сосема мали и млади, да не им е Љезгрото - Љатката оцврстена, да не е окостено, наберети ги.
1. ћладите ореви засечете ги од двете страни, горе и доле, а со една игла за плетеЬе или чачкалица избодете ги на неколку места. —тавете ги во некоЉ сад, облиЉте ги со вода. —екоЉ ден менуваЉте им Ља водата дури и по трипати на ден. “ака се Эе изливате и преливате со вода 10 дена, а за целото тоа време Эе забележите дека првата вода ако била скоро црна... полека - полека таа за ова време се избиструва, а оревите омекнуваат.  ога оваа постапка завршила, со тенок нож внимателно тргнете им Ља тенката лушпа, а после тоа повторно ги миете во неколку води.
2. ѕред вареЬе  
¬о тенЯере ставете рака шеЭер, ванила, вода колку што е потребно да ги облие оревите, варете ги околу 20 мин. ќставете ги да одстоЉат во оваа вода 1 нок.
3. Ќаредниот ден извадете ги од сирупот во коЉ стоеле и оставете во цедалка да се цедат. «а тоа време ставете го шеЭерот, ванилата и водата да провриЉат и веднаш додадете ги оревите да се варат. ƒодека се варат додадете им насечените и излупени два лимона. ѕонатаму продолжете да го варите како секое слатко.  ога шербетот е готов да капе капка по капка, тргнете го слаткото, покриЉте со влажна крпа тенЯерето и наредниот ден соберете во тегли. «емаЉки во обзир дека оревите се полни со вода, постои можност да се самиот шербет разреди, затоа нема ништо страшно ако го вратите пак на огнот и доварете.

Ќјѕќћ≈Ќј
Ќа овоЉ начин спремано слаткото Ља добива таа сомотска боЉа.
ј сега проследете уште еден начин на подготовка
ѕодготовка  2
Ќа овоЉ начин спремаЬето на ова слатко се одвива само во еден цел ден, но не Ља добивата оваа фантастична боЉа. ѕостапката е иста како слаткото од дивите смокви.
«начи, младите ореви веднаш откако ги наберете ги лупите од тенката лушпа и ги варите менуваЉки им Ља водата толку пати колку што е потребно последната вода да биде бистра.
ѕотребно е повеке 1,1/2 кгр. шеЭер и вода онолку коку да се облие целата количина на шеЭер. ѕонатаму се вари како и предходната постапка..
»зменето од Valerija - 07.ћаЉ.2018 во 20:13
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 89376
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 16.ћаЉ.2018 во 18:01
&amp;amp;#208;&amp;amp;#161;&amp;amp;#208;ї&amp;amp;#208;∞&amp;amp;#209;&amp;amp;#130;&amp;amp;#208;&amp;amp;#186;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190; &amp;amp;#208;&amp;amp;#190;&amp;amp;#208;&amp;amp;#180; &amp;amp;#209;Ш&amp;amp;#208;∞&amp;amp;#208;&amp;amp;#179;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190;&amp;amp;#209;&amp;amp;#130;&amp;amp;#208;&amp;amp;#186;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;

—латко од Љаготки

—остоЉки
1,5 кг Љаготки
1,7 кг шеЭер
1 пак. лимонтус
0,5 литри вода
1 голем лимон (или 2 помали)
–астворете го лимонтусот во водата. —таваЉте од исчеистените Љаготки во течноста 30на секунди, па потоа редете ги во подлабоко и поголемо тенЯере. –ед Љаготки, кои Эе ги попрскате со исцеден сок од лимон, па ред шеЭер. «авршувате со шеЭерот наЉгоре. ¬ака спремани се оставаат во фрижидер да одстоЉат 12-15 часа. ѕред вареЬе тенЯерето го оставаме половина час на непуштена рингла, па го стартуваме на наЉвисока температура.  аЉ мене на 6.  ога Эе зоврие пената Эе се крени нагоре. “ргнете го од ринглата да се смири и варете потоа на 4 половина час. Ќе отпенуваЉте, не мешаЉте (ова посебно Ќ≈), нема потреба- но доколку почувствувате потреба за промешуваЬе само протресете го тенЯерето. ѕосле половина час ставете во чинивче малку од шербетот и оставете 1 мин. да подизлади. ƒоколку покажува густина на прелив-готово е. ƒоколку сакате погусто, варете уште 10 мин (не ви препорачувам) “ргнете го садот од оган, отпенете, покриЉте го со влажна пацета и оставете го 15 мин. ѕотоа, повторно вретете го на рингла. ѕодесете Ља на наЉсилно и варете годека не фати 2-3 клуча. ѕовторно, тргнете го на страна, отпенете и покриЉте го со влажна пацета. ќставете го така покриено наЉмалку 6 часа (доколку сте го вареле во тек на денот) или преку ноЭ (доколку сте го вареле од вечер)
Ќаполнете ги тегличките и внимаваЉте наЉгоре Љагодите да се покриени со шербетот. ќноЉ шербет коЉ Эе ви остани, соберете го во посебна тегличка. Не го употребите за прелив за палачинки, кремови и слични десерти, или пак едноставно можи да си го искористите како сируп за раствораЬе на сок.


»зменето од Valerija - 16.ћаЉ.2018 во 18:01
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <1 567
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,094 секунди.