IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Зимски олимписки игри - Сочи 2014
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зимски олимписки игри - Сочи 2014

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 6941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зимски олимписки игри - Сочи 2014
    Испратена: 04.Февруари.2014 во 00:16
Почетокот на Зимските олимписки игри е закажан за 7-ми февруари 2014 година и ќе се одржуваат во рускиот град Сочи. Сочи е целосно подготвен за одржување на оваа престижна спортска манифестација. Телевизиската куќа BBC го ангажираше режисерот Tomasz Bagiński за изработка на видео-најавата која претставува спој на повеќе спортски дисциплини. Олимписките игри ќе траат до 23-ти февруари.


»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 05:49


МОК ги испрати олимпијците за Сочи

Нордиските скијачи Дарко Дамјановски и Марија Колароска, како и алпскиот скијач Антонио Ристевски, ќе бидат македонските спортски репрезенти на претстојните Зимски Олимписки Игри во Сочи. Тие имаа своја презентација во просториите на Македонскиот Олимписки Комитет, а утре заминуваат за Русија, каде што во наредниот период очекуваат достојно да ја претставуваат својата земја на снежниот спортски спектакл во Сочи.

Јасно е дека Македонија е далеку од врвот во зимските спортови, па Дамјановски, Колароска и Ристевски ветија дека ќе го дадат својот максимум со ел да остварат што е можно подобри резултати, во рамките на своите можности.

„Се надевам дека ќе имам четири возења, во слалом и во велеслалом, и дека ќе имам добри настапи. Повеќе очекувам од слаломот, во оваа дисциплина и ја заслужив А-нормата“, изјави Антонио Ристевски, кој ќе биде наш единствен натпреварувач во алпско скијање.

Младата Марија Колароска, која има само 16 години, ќе го скрши мразот кога се во прашање настапите на македонските олимпијци во Сочи. Таа ќе настапи во трката на 10 километри во нордиско скијање на 13 февруари. Еден ден подоцна арко Дамјановски ќе настапи во трката на 15 километри, а последниот ден од ЗОИ во Сочи ќе учествува и на маратонот долг 50 километри.

Антонио Ристевски на 19 февруари ќе настапи во велеслалом, а три дена подоцна ќе ја вози и неговата омилена дисциплина, слалом.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 06:00

МАКЕДОНЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ДА ГО ДАДАТ НАЈДОБРОТО


Македонските спортисти кои ќе ја претставуваат земјава на Зимските олимписки игри во Сочи (7-23 февруари) се во добра форма. Подготвени се да ги постигнат своите најдобри резултати, порачаа во Македонскиот олимписки комитет, пред заминување на експедицијата за Русија. 

Во Сочи, Македонија ќе ја претставуваат нордијците Марија Kолароска и Дарко Дамјановски и алпинецот Антонио Ристевски. Според редоследот на трките, Kолароска настапува во трката на 10 километри, класично, на 13 февруари. Дамјановски има настап во трката 15 километри, класично, на 14 февруари и на 50 км, на 23 февруари. Ристевски настапува во велеслалом на 19 и во слаломот на 22 февруари. Ристевски и Дамјановски за настапи во Сочи се изборија постигнувајќи највисоки А-норми за учество, а Kолароска има Б-норма. Ова се втори ЗОИ за Ристевски, трети за Дамјановски, а Kолароска дебитира.

Покрај натпреварувачите, во македонската експедиција ќе бидат и тренерите Иван Лесевски (алпско скијање) и Ѓоко Динески (нордиско). Според Динески, Дамјановски и Kолароска се добро подготвени.

- Дарко е искусен натпреварувач. Нормата за учество ја постигна одамна и имаше доволно време да се подготви без притисок. Ако на 15 км се пласира во рамките на олимписката норма, односно до 100 ФИС-точки, ќе сметам дека има добар резултат. Kолароска со резултат до 250 точки треба да биде задоволна – изјави Динески. Помалку ФИС-точки значат подобар резултат. Kолегата на Динески, Лесевски, ја истакна добрата форма на Ристевски.

- Тој има забележителен скок во формата и во резултатите во последно време. Ако така продолжи, се надеваме на добар резултат на ЗОИ. Во нашиот спорт многу зависи и од подготвеноста на патеката и од времето, така што не може однапред ништо да се предвиди - изјави Лесевски, а Антонио го поддржа.

- Ако се погодат временските услови, патеката е во добра состојба, тогаш останатото е на мене и јас ќе покажам што знам – изјави Ристевски. Дамјановски е оптимист.

- Подготовките минаа одлично, во подем сум, последните две недели ги минавме во Словенија каде што ја темпиравме формата. Само да н` послужи здравјето и с` ќе биде како што треба – изјави Дамјановски.

Во Сочи како дел од македонската експедиција ќе патува и потпретседателот на Скијачката федерација на Македонија, Владо Пановски, генералниот секретар на Македонскиот олимписки комитет Сашо Поповски, лекарот на тимот д-р Зоран Ханџиски. Од МОK ќе патуваат и директорот Владимир Богоевски и претседателот Васил Тупурковски. (Б.Г.)

РУСИЈА НИ ПОСАКА СРЕЌА

Амбасадорот на Русија во Македонија, Олег Шчербак, вчера го испрати македонскиот тим за Сочи и му посака многу успех.

- На македонските спортисти во Сочи им посакувам многу среќа и добри резултати. На сите спортисти во Сочи им посакувам успех. Многу сум задоволен што меѓу учесниците на Зимските олимпски игри во Сочи, ќе има спортисти и од Македонија. Домаќинот е подготвен да направи се олимписките и параолимписките игри да минат во најдобар ред – изјави Шчербак.

ЗОИ во Сочи се најскапите игри на сите времиња, а чинат 51 милијарда долари, со што ги надминаа и ЛОИ Пекинг (46,5 милијарди). Ќе учествуваат спортисти од 88 земји, што е подобрување на рекордот од ЗОИ Ванкувер пред четири години кога имаше 82 земји-учеснички.

Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 6941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2014 во 12:12
Сочи заблеска во очекување на ЗОИ

Олимпискиот факел го осветли Сочи..Огромен огномет синоќа заблеска на небото над Сочи во исчекување на Зимските Олимписки игри кои ќе започнат за два дена.


  
Олимпискиот факел го осветли Сочи..Огромен огномет синоќа заблеска на небото над Сочи во исчекување на Зимските Олимписки игри кои ќе започнат за два дена. Атлетичарите започнаа да пристигнуваат, а рускиот претседател Владимир Путин ги пречека членовите на меѓународниот олимписки комитет. 

Олимписките игри во Сочи се очекува да чинат над 37 милијарди евра, што ги прави најскапи олимписки игри одржани досега. 

Американскиот претседател Барак Обама, британскиот премиер Дејвид Камерон и германската канцеларка Ангела Меркел нема да присуствуваат на отворањето во Сочи, како одговор на кршењето на човековите права во Русија.


»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43685
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2014 во 15:31
Знам само дека мене сите планови ми ги одложи во најдобар случај,а може и полошо.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2014 во 19:21
Македонските спортисти продефилираа на Отворањето на ЗОИ

Изменето од емил - 07.Февруари.2014 во 19:24
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 6941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 01:04
Медведев заспал сирот газење од смеење
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 651
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 01:08
pa shto e chudno shto nekoj medved spie vo zima?

chudno e shto dosega ne  zaspal..
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 01:13

Само руска мечка може да спие на толку ладно-кочансмеење

Многу ми беше убав перформансот на Лебедовото езеро.
А кога ги правеа круговите (тие човечињата со сијаличките по нив што светеа), приметив еден во средниот голем круг му беа прегорени сијаличките па не светеше кутриот.
не кажувај никому
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 01:13
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Медведев заспал сирот газење од смеење
Го чекал нашиов, затоа заспалхи, хи...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 6941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 01:31
Без Иванов не може да почне олимпијадатасмеење

»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 01:36

Обама му забранил на Ѓоргето да оди, оти ќе бил љубоморен ако му намигне и на Путин.
намигнување
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 6941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 01:47
Сноубордериве со ќеиф си ги изгледав...одлични беа, имаше и доста паѓања
[IMG]
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 02:02
Ја сеа си глеам реприза..и едвај чекам да гледам боб и уметничко лизгање задоволство
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.