IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HAARP - верувате ли во теориите на заговор?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 11:50
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

 Тежина и специфична тежина имаат разлика но сето тоа влегува во некаква тежина.А измеѓу себната разлика е - како на пр.на една иста материја нејзината специфична тежина одредена во волуменска зафатнина и одредување на специфична тажина на тој еден матерјал,материја а збир од повеќе такви матерјали се прави едно цело или една машина или било што и тоа е вкупна тежина на тоа цело но таа вкупна тежина ако речеме дека е специфична тежина за едно цело составено од повеќе материи нее ништо страшно бидејки тоа едно цело и не прима друга додатна тежина во неговиот одреден волумен кое претставува едно цело или едно цело е кое има се.

Одамна немам прочитано објаснување со толку голема специфична тежина.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 16:10
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

... Јас ова не го разбрав. не знам...

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

... Еве и јас не го разбрав...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Одамна немам прочитано објаснување со толку голема специфична тежина.

Ух, добро е, малку се утешив!ух
Тамам помислив дека нешто не е во ред со мене што не го разбирам колегата Војо, гледам и други имало како мене!
Хм, а де не е ова синдром на колективно неразбирање!збунетостплазење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 16:38
 Hurricane Katrina was the deadliest and most destructive Atlantic tropical cyclone of the 2005 Atlantic hurricane season. It was the costliest natural disaster, as well as one of the five deadliest hurricanes, in the history of the United States Hurricane Katrina formed over the Bahamas on August 23, 2005, and crossed southern Florida
File:BUSHLA.jpg  
President  George Bush meets with members of the White house  Task Force on Hurricane Katrina Recovery on August 31, 2005, in the Cabinet Room of the White House...
Еден пример за вонредна состојба ??
-Какава ?
-Временска!! (Циклон?)
 -Каде ?
-Во САД! ( Најсилна држава? )
Дали САД би дозволил низ ФЛОРИДА ваква променада?? голема насмевка
      
За потсетување дека 1,4 милиони становници добиле службена наредба за евакуација во Лузијана , Катрин циклонот создал 62 торнада и на некои локации паднале 480 лит дожд ,  водениот бран од океанот кон копно бил до 8 м , браната на реката Мисисипи пукнала на неколку места носејќи све пред себе настанал општи хаос ?? и тоа американецот ќе си го стори самиот на себе ?? а ??
-ХААРП ?? што е и каде е??
-The High Frequency Active Auroral Research Program is an ionospheric research program jointly funded by the U.S. Air Force, the U.S. Navy, the University of Alaska, and the Defense Advanced Research Projects Agency. 
-Дали има логика ??
- Јок !! 
Кој сам себе ќе се убива со свое оружје, а да не го искористи да ,,се спаси,, или ублажи ударот врз своја глава??
****
Што со катаклизмите и поплавите пред 1000, 2000 години ??? пред наша ера?? каде е ХААРП_от тука? 
Заклучок? 
Природата е Царица , непредвидлива , свемоќна , нескротлива....
Човекот се труди да ја скроти или барем да ја контролира минимално НО НИКОГАШ не ќе може да ја скроти и контролира целосно , па макар имал цело поле ХААРП_овида

Мој заклучок е факт нема заговор со ХААРП или било што човекот го створил да делува на природата , ТАА е една единствена и само ТАА си ги креира своите закони и правила на преживување и уништување на планетата да
Дали САД би дозволил низ ФЛОРИДА ваква променада?? голема насмевкаИзменето од bijonse1 - 03.Јуни.2014 во 17:13
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 17:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

... Јас ова не го разбрав. не знам...


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


... Еве и јас не го разбрав...


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Одамна немам прочитано објаснување со толку голема специфична тежина.

Ух, добро е, малку се утешив!ух
Тамам помислив дека нешто не е во ред со мене што не го разбирам колегата Војо, гледам и други имало како мене!
Хм, а де не е ова синдром на колективно неразбирање!збунетостплазење
Може и јас да погрешам во некој научен термин на изразување.Но јас немам прочитано никаква стручна литература или некакви закони или па формули но имам 6 шест регистрирано пронајдоци а 3 три се од областа на машинството кои ќе произведуваат ЕНЕРГИЈА а плус тие влегуваат во групата на ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ .А имам да пријавам уште три пронајдоци од областа на машинството или ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ од прв ред.И истите машини може на се направат да функционираат.Е сега значи ако сум знаел многу од теорија сигурно практичниот дел нема да ми одело.А пронајдоците ги конструирам без претходни пресметки но од после гледам дека може да се пресметаат и математички по формули.

Изменето од Војо Ушевски - 03.Јуни.2014 во 17:27
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2014 во 09:43

Јас го поздравувам Војо и неговите пронајдоци, ама отидовте многу офтопик на темава.
Тука да се задржиме на HAARP.
Последните постови ви се преместени во темата ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА.
Продолжете ја дискусијата таму, па се надевам Војо ќе не извести и за неговите нови изуми.даКон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4542
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 17:26
Не прочитав сериозна дискусија за една ваква...
во суштина сериозна тема...

има еден поглед на приказната, кој во глобала можеби и дава инспирација за размислување...
не сакам да шпекулирам со разноразни претпоставки...
што ако...
дел од какосакашречија "научна популаација"...
секогаш ќе прави претпоставки базирани на делумно недокажани факти...
дел секако ќе вика дека не е така...

имам споменато и порано, веројатно...намигнување
дека секогаш најгласни се оние кои најмалку разбираат...

тоа што мене ме доведува во дилема...
е технолошкиот развој поттикнат од сапиенсот...

зошто се прекина со всeленската програма на USA за месечината и летовите кон неа...
зошто Русија (или како сакате) никогаш барем официјално не испрати човечки екипаж на месечината...
дали Ван Аленовиот појас навистина има преголемо ниво на радијација за да може низ него да помине човечки екипаж...
како Шредингер успеа да дојде до неговата равенка за брановата природа на честичките...
ја сонуваше ли...?збунетост
зошто од пронаоѓање на силициумскиот полупроводник како основа на електрониката нема нов пронајдок во таа област...
зошто технолошкиот развој на сапиенсот стагнира во последните 50-тина и повеќе години...
зошто никој нема сериозна теорија затоа како настанала нафтата-одамна прогнозираа дека ќе ја снема....
зошто сеуште незнаеме што всушност се случува во јадрото на земјата...
зошто распоредот на вселенските маглини и галактички јата потсетува на 3Д сликата на човечката ДНК...
зошто не сме способни да сфатиме како воопшто функционира човечкиот мозок...
зошто Стивен Хокинг ги менува своите погледи во однос на одредени  заклучоци кои произлегуваат од квантната физика и стално изгледа дека е во право...
зошто само светлината ја има таа привилегија да има најголема максимална брзина...
зошто од ништо настанува пар честица-античестица...
зошто математиката ни дава избор на решенија за поглед кон вселената, а ние бираме само некои од нив...
зошто електронот има бранова природа а не се движи со брзина на светлоста, пардон-елетромагнетен бран...
зошто немаме објаснување за тоа каква е таа средина низ која се пренесува електромагнетниот бран и што всушност подразбираме под тоа...

зошто се зборува дека Тесла е виновник за Тунгуската експлозија сакајќи да произведе, насочи и пренесе бран на фокусирана енергија....
зошто квантната механика дава избор, но и дециден резултат...
зошто решенијата на квантната механика се толку блиски со религиозниот поглед на светот...
зошто мислиме дека вселената е премногу сложена за да ја разбереме...
а не сфаќаме дека ние всушност не можеме сами себе, како homo sapiens,  да се разбереме и да сфатиме како функционираме, па и да поставиме одредени законитости за тоа...
зошто да веруваме дека човекот не е во можност да влијае на климатските промени, па макар и преку една релативно едноставна технологија наречена HAARP...

зошто на крај на краишта Творецот не создал...
и ни дал можност да поставиме толку едноставно прашање...
зошто...
а ние да имаме преголем избор на одговори...
-затоа што...
но ниеден од нив...
да не дава вистински одговор на прашањето...

зошто...
Изменето од којсумјас - 05.Јуни.2014 во 17:32
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 10:52
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

зошто... ... инспирација за размислување...

Оваа „зошто листа“ би можела да се дополни и со:
зошто човекот сеуште нема создадено хлорофил (или крв)
зошто не го открил механизмот на саморепродукција на ДНК
зошто не го знае изворот на мислата (разумот)
... и да не редам уште илјадници „зошто“!

Има едноставно објаснување за сите овие зошто прашања.
Човекот сака моментално, веднаш да најде одговор, објаснување на сите прашања, за сите појави во светот кој го опкружува.
Колку повеќе трага по одговор на некои прашања, тој открива нови и нови непознаници, нови причини за да се постави истото прашање: „Зошто е тоа така?“
Бидејќи е невозможно да се даде одговор веднаш,  а сепак, сакајќи да се задоволи со некакво објаснување, тој си наоѓа сатисфакција во еден компромисен (утешителен) одговор - Творец. И готово, си ги решил сите дилеми.

Прашањето „зошто“ е најкомплексно, нај филозофско, нај ... ајде да речам најзаебано!
Зошто?
Затоа што на другите прашања може да се даде каков таков одговор.
Каде се движи електронот? Во орбитата.
Како настануваат нуклеарни реакции? Со фузија или фисија
Колку е стар универзумот? 14 милијарди години
Ама ако прашаш зошто електронот кружи во орбитата, зошто настануваат фузијата и фисијата, зошто универзумот е стар 14 милијарди години или зошто Творецот го создал универзумот (и се во него)  - е јеби га, оди дај одговор.

Р.Ѕ. Зошто ние продолжуваме со забегување од темава, иако знаеме дека „Велики брат све види“ и ќе не’ испокара?среќа големо гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 15:57

Ги испрочитав сите “зошто“ и се прашувам, зошто ни на крај памет не ми паѓа да ве испокарам? размислување


Зошто да си го мачам мозокот со вакви (или слични прашања), наместо да си го одмарам некаде под ладни сенки?
Зошто не постои еден апсолутен и универзално прифатлив, вистинит или задоволувачки одговор на некои прашања?
Зошто постојат “колку луѓе - толку вистини“?

Зошто ли сум ја отворила темава, што и да сум очекувала од дискусијата на неа?
Зошто (во склоп на темава) некои луѓе полесниот пат за верување го наоѓаат во теориите на заговор, други во науката, трети миксаат, четврти немаат мислење...?


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


зошто на крај на краишта Творецот не создал...
и ни дал можност да поставиме толку едноставно прашање...
зошто...
а ние да имаме преголем избор на одговори...
-затоа што...
но ниеден од нив...
да не дава вистински одговор на прашањето...

зошто...


Е зошто де?не знам


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 18:35
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

 
Ама ако прашаш зошто електронот кружи во орбитата, зошто настануваат фузијата и фисијата, зошто универзумот е стар 14 милијарди години или зошто Творецот го создал универзумот (и се во него)  - е јеби га, оди дај одговор.

За секое затоа многу лесно можат да се постават 100 зошто.

Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 19:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[QUOTE=Zlatnik] 
......
Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.
 
E ova mu doaga kako jagodka na shlagot голема насмевка...
 
Tuku I jas imam edno Zoshto збунетост....
Zoshto denovive mislev deka temava e vo forum Филозофија и психологиjа a vsunost bila vo podforum Наука  глупчо
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4542
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 19:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.


Јас па...
се измачив да изнапишам...
зошто...
зошто...

и зошто толку се измачив...збунетост


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 22:01
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[QUOTE=Zlatnik] 
......
Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.
 
E ova mu doaga kako jagodka na shlagot голема насмевка...
 
Tuku I jas imam edno Zoshto збунетост....
Zoshto denovive mislev deka temava e vo forum Филозофија и психологиjа a vsunost bila vo podforum Наука  глупчо

голема насмевка

Треба да биде во Мистерии.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 22:22
јас не верувам во тој нивен HAARP...
баба ми велеше,(дедо не не го интересираше природата)кај текла вода пак ќе тече.земјотресите се природни појави,тука ништо не можеме...другото е се дело на човекот и неговиот однос кон природата.Таа ни враќа...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:12
Originally posted by zagor zagor напиша:

јас не верувам во тој нивен HAARP...
баба ми велеше,(дедо не не го интересираше природата)кај текла вода пак ќе тече.земјотресите се природни појави,тука ништо не можеме...другото е се дело на човекот и неговиот однос кон природата.Таа ни враќа...
Кратко , јасно и точно.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.