IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HAARP - верувате ли во теориите на заговор?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2014 во 23:46
Почнав да верувам во чудово, дури и форумов го зафатилоскелет

Него, фикс е во право. Се и сешто се фрла, канализацијата и онака не функционира на нормален дожд како што треба, а не па на ваков.
Всушност, со секој пороен дожд што е малку подолг, кај стоковна Мост е базен.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2014 во 10:15
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Со нејзината специфична тежина гравитира Земјината топка околу својата замислена оска и има свое лежиште или мора и таа да има свој дозволен ход и да се сомневаме дека човекот со било каков изум би направил некое пореметување или нее никако возможно.Дури и преку атмосверата е не возможно.

Види Војо, јас сум малку припрост човек и не сум упатен во овие работи, па неможам да ја сфатам разликата (или поврзаноста) меѓу тежина и специфична тежина и нивното влијание врз гравитирањето (претпоставувам мислиш на ротирањето) околу замислената оска. Затоа, ќе сакаш ли малку поедноставно и поразбирливо (за нас понеписмените) да ни’ објасниш за овие појави?
А да, и за какво лежиште пишуваш? Дали се работи за некаков лагер на земјината оска (нешто слично како кај твоите изуми), па овој се изместува или ... ???

Како тргнала работава, кога велиш: „.. околу својата замислена оска ...“, ќе помислам дека Земјата самата си замислува дека има оска? Дали е таа свесна за тоа па може да си замислува дека има своја оска?
Толку многу чудни работи читам што пишуваш, па си велам, можно ли е и ова? збунетост
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2014 во 11:28
Јас го сватив Војо и зато не го прекинувај човекот во излагањето зашо се она шо не ти е јасно ке ти го пратам во PDF формат разјаснето, бидејки ова има голема научна тежина.....
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2014 во 16:51
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Јас го сватив Војо и зато не го прекинувај човекот во излагањето зашо се она шо не ти е јасно ке ти го пратам во PDF формат разјаснето, бидејки ова има голема научна тежина.....

Значи не само научна...
има и специфична тежина...

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2014 во 20:56
Чичко Војо терај си ти науката,остај ни македонската работа.
Не џабе умот од око се мери...Овде кај нас земјата ако почне
да ни мери умот од оска ќе се измести.Ептен сме јаки.На вилица
де да надополнам.
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2014 во 23:41
spored INDEPENDENT Vladata na USA ova leto definitivno planira da gozatvori istrazuvackiot proekt HAARP,so soopstenie deka veke nema potreba od nego.Sprema INDEPENDENT pricinatase mnogute teoreticari na zagovorot
koi gi obvinuvaat USA deka so proektot HAARP gi kontroliraat vremenskite priliki,gi onesposobuvaat satelitite,gi kontrolirat coveckite umovi,
predizvikuvaat bolesti i industriski nesreki.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2014 во 02:14
Дали се плашите од темнината.......ја прочитав пред 5-6 год
тогаш помислив глупости се ова со пореметувањата на временските услови.....исто како што беа и глупости дупките во филмот за "крај на светот" и подоцна почнаа да се појавуваат навистина.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2014 во 08:41
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Јас го сватив Војо и зато не го прекинувај човекот во излагањето зашо се она шо не ти е јасно ке ти го пратам во PDF формат разјаснето, бидејки ова има голема научна тежина.....

Значи не само научна...
има и специфична тежина...

газење од смеење Не сте нормални!  смеење
да
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 18:05
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Јас го сватив Војо и зато не го прекинувај човекот во излагањето зашо се она шо не ти е јасно ке ти го пратам во PDF формат разјаснето, бидејки ова има голема научна тежина.....

Значи не само научна...
има и специфична тежина...

газење од смеење Не сте нормални!  смеење
да
Тежина и специфична тежина имаат разлика но сето тоа влегува во некаква тежина.А измеѓу себната разлика е - како на пр.на една иста материја нејзината специфична тежина одредена во волуменска зафатнина и одредување на специфична тажина на тој еден матерјал,материја а збир од повеќе такви матерјали се прави едно цело или една машина или било што и тоа е вкупна тежина на тоа цело но таа вкупна тежина ако речеме дека е специфична тежина за едно цело составено од повеќе материи нее ништо страшно бидејки тоа едно цело и не прима друга додатна тежина во неговиот одреден волумен кое претставува едно цело или едно цело е кое има се.

Изменето од Војо Ушевски - 01.Јуни.2014 во 18:07
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 18:18
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Со нејзината специфична тежина гравитира Земјината топка околу својата замислена оска и има свое лежиште или мора и таа да има свој дозволен ход и да се сомневаме дека човекот со било каков изум би направил некое пореметување или нее никако возможно.Дури и преку атмосверата е не возможно.

Види Војо, јас сум малку припрост човек и не сум упатен во овие работи, па неможам да ја сфатам разликата (или поврзаноста) меѓу тежина и специфична тежина и нивното влијание врз гравитирањето (претпоставувам мислиш на ротирањето) околу замислената оска. Затоа, ќе сакаш ли малку поедноставно и поразбирливо (за нас понеписмените) да ни’ објасниш за овие појави?
А да, и за какво лежиште пишуваш? Дали се работи за некаков лагер на земјината оска (нешто слично како кај твоите изуми), па овој се изместува или ... ???

Како тргнала работава, кога велиш: „.. околу својата замислена оска ...“, ќе помислам дека Земјата самата си замислува дека има оска? Дали е таа свесна за тоа па може да си замислува дека има своја оска?
Толку многу чудни работи читам што пишуваш, па си велам, можно ли е и ова? збунетост
Незнам како по сватливо да го објаснам или Земјината топка ротира околу својата замислена оска со својата вкупна тежина а се разбира нее на лагери но по совршено и од лагери.Или со самата нејзина тежина земјината топка си формира централна оска и дозволено оддстојание од другите планети и за тоа имаме атмосверски притисок.

Изменето од Војо Ушевски - 01.Јуни.2014 во 18:22
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 20:37

HAARP (скратено за англискиHigh Frequency Active Auroral Research Program), (македонски:програм на активно аурорално истражување на високи фрекфенции) е истражувачки проект кој што сака да „разбере, стимулира и да ги контролира процесите во јоносферата кои можат да ја изменат работата на комуникациските и системите за надгледување“. Започнат е во 1993 година и е предложено да трае 20 години. Проектот се одвива близу местото Гекона на Аљаска.[1]Опремата за проектот HAARP се состои од огромен број радиотрансмитери со огромна сила и соодветни инструменти за детекција, односно 180 антени со голема сила, 6 генератори на сила 3,6 илјади коњски сили секојдневно емитуваат преку 3.000.000 вати.

Критика[уреди]

HAARP е предмет на разни теории на заговор во кои се означува како „таен проект“ и се поврзува со настани на природни катастрофи како потреси, поплави и вулкански ерупции.

 

Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2014 во 20:54
После објавата дека се прекинува (?!?!?!) проектот HAARP, некако и дискусијава губи на значење.
Но сепак, можни се понатамошни размислувања „про“ и „контра“ моќта на HAARP-от.
Затоа, си земам за слобода во овој „меѓупростор“ да го потпрашам нашиот колега Војо за некои работи кои ги наведе, но кои мене ми се нејасни, а кои сепак (на индиректен начин) се однесуваат на HAARP-от.
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Тежина и специфична тежина имаат разлика ...

Е ова ми е сосема јасно*.да

Но ова што следи...збунетост
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... но сето тоа влегува во некаква тежина.А измеѓу себната разлика е - како на пр.на една иста материја нејзината специфична тежина одредена во волуменска зафатнина и одредување на специфична тажина на тој еден матерјал,материја а збир од повеќе такви матерјали се прави едно цело или една машина или било што и тоа е вкупна тежина на тоа цело но таа вкупна тежина ако речеме дека е специфична тежина за едно цело составено од повеќе материи нее ништо страшно бидејки тоа едно цело и не прима друга додатна тежина во неговиот одреден волумен кое претставува едно цело или едно цело е кое има се.

... ме прави да се чувствувам тотално инфериорен во споредба со капацитетите на автрот на овие погоре цитирани редови.
Едноставно, се чувствувам недораснат да ги следам овие негови размислувања. Или, поточно речено, начинот на изразување на неговите мисли се толку многу апстрактни за мене, што помислувам дека нешто не е во ред со моќта на моето восприемање на термините: „ ... на една иста материја нејзината специфична тежина одредена во волуменска зафатнина и одредување на специфична тажина на тој еден матерјал,материја а збир од повеќе такви матерјали се прави едно цело или една машина или било што и тоа е вкупна тежина на тоа цело...“
Се прашувам што не е во ред со мене? Каде грешам што неможам да разберам? глупчо

* - Можеби ќе беше добро во контекст на овие поими да го спомнеше и поимот „маса“, иако мислам дека дури тогаш мене ќе ми требаше еден стол. голема насмевка
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2014 во 21:31
Zlatnik: Или, поточно речено, начинот на изразување на неговите мисли се толку многу апстрактни за мене
____________________________________
Овде станува збор за вистинскиот момент на специфичноста од тежината која материјата со својата маса ,густина и форма му ја дава карактеристиката на дизајнот на машината во просторот и времето и при нејзиното   оперативно дејствување специфично му се спротиставува на земјината тежа.... ....
Изгледа Војо го разбра принципот на Виктор Шаубергер и го усобршил во неговата машина.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 10:31

И јас не го разбрав Војо.
Или сум нерасонета или темава (btw за HAARP) добива специфична тежина, посабајлечки...
не знам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.