IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HAARP - верувате ли во теориите на заговор?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2014 во 12:02
Прочитав неколку статии во врска со HAARP. Тоа што ми остави впечаток беше употребата на разни стручни, научни термини на појави и процеси, па неминовно ми дојде помислата дека сето ова се прави во насока на остварување на претходно поставените цели (кои во претходниот пост ги наведов).
За целата оваа нивна „ујдурма“ да добие на тежина, тие употребауваат такви термини (јони, флуктуација, создавање високо-енергетски електрони кои се претвораат во плазма ...). Со нивна примена би се внело забуна, неразбирање и „стравопочит’ кон работата што се врши. Штом  е нешто понесфатливо за народот, тој само ќе се сомнева, ќе си зборува, ќе си претпоставува што е тоа, де ова имало ваму, де такво нешто имало таму, па вистина било (прочитав таму и таму), па деманти дека тоа не било вистина ... де ова - де она ... 
Во таква конфузија, тие (умните) си го вадат лепчето (а можеби и малку повеќе од тоа).

И, што ако (како и многупати досега) повторно удри некој ураган во САД?
Дали овој пат тоа ќе биде природна појава или пак ќе биде грешка на HAARP? Или и кај американците почнува да надвладува тој самоуништувачки (ај да не речам македонски) синдром?

Ако оваа појава, таква како што е замислена и како што се прикажува, морам да ја класифицирам во фантастика или во научна фантастика, тогаш би го одбрал она првото.
Којзнае, можеби за неколку илјади години тоа ќе премине и во научна фантастика, но денес ... добра е само за релаксација на мозокот.

Да, сигурен сум дека ќе се најде некој кој ќе ми реплицира дека до само пред 100 години на некого да му кажуваш за структурата на ДНК, тој ќе ти рече дека тоа е фантазија.
Или дека за 100 години без жица ќе можеш да зборуваш од едниот крај на светот до другиот.
Но, тоа ќе биде за во друга тема.

* - Се сеќавате на Тупурковски? Тој беше во состојба многу да зборува, малку да каже, а тој кој го слуша ништо да не разбере. И (скоро) сите го ценеа како многу умен.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2014 во 12:43
Јас мислам дека ХАРПОТ не претставува ништо друго освен обичен предавател или ресивер но не и некакво си јако и моќно оружје што би можело дури и јоносверата да ја побуди за да врши реакција за да предизвикува климатски промени на атмосверата.Харпот може да врши озрачување на материјата што е во атмосверата која подоцна би влијаело на живите организми на земјината топка и на целокупната материја со која располага земјината топка како што се штетни и другите предаватели.Дури и механичките појави во одредени длабочини во земјината топка како што се разните притисоци и вакуми и тогаш таа исфрла лава и создава разни торнада во атмосверата но никакво пореметување не може да се случи на јоносверата или на повисоко растојание од земјата.Немојте толку да ги форсирате големите држави како супер моќни бидејки и не се до толку.Они делуваат на принципот раскарај па владеј што во блиска иднина и тоа ке им заврши.Преслушајте ја реалноста на иднината на YouTube tv sonce vojo ushevski
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2014 во 23:55
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Дури и механичките појави во одредени длабочини во земјината топка како што се разните притисоци и вакуми и тогаш таа исфрла лава и создава разни торнада во атмосверата но никакво пореметување не може да се случи на јоносверата или на повисоко растојание од земјата.


Јас ова не го разбрав. не знам


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2014 во 00:58
.... za da se razbere vojo ,treba ...deshifrant da se bide.голема насмевка

...ama , pobitno e shto on samiot znae ,shto saka da kaze.

...valjda.намигнување

aj ,eve ja ke se obidam da objasnam:

....sigurno saka da kaze deka pogolemo vlijanie vrz atmosferskite pojavi ima ona shto se sluchuva pod povrshunata na planetata ,otkolku predizvikanite pojavi (od chovekot)vo jonosferata ,pa i podaleku.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2014 во 18:54
По долго барање на Google Мap, кај Бељина- Барајево- Белград...
не успеав да ја најдам HAARP антената...не знам
ама јбг, нели па од Гугле бришат такви работи...
кога види ти, одеднаш ја најдоа...
на дрво, каде ако не таму...изненадување
http://falanga.com.au/video-pronajdena-haarp-antenata-vo-belgrad#
е јес да не личи на HAARP у Аљаска...
ама...
ова е Балкан бе...

и така...
сите зборат дека ја има...
ама никој  не ја видел у Србија...
осем оваа...

јака антена...
П.С. А јас се чудам комшијава од каде ја купил антената, што личи на оваа на сликава...
а тоа да ти било HAARP...намигнување


Изменето од којсумјас - 25.Мај.2014 во 18:55
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2014 во 18:57
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Дури и механичките појави во одредени длабочини во земјината топка како што се разните притисоци и вакуми и тогаш таа исфрла лава и создава разни торнада во атмосверата но никакво пореметување не може да се случи на јоносверата или на повисоко растојание од земјата.


Јас ова не го разбрав. не знамЕве и јас не го разбрав...
ама...
чудни се патиштата...
на размислување...
на генијалниот ум...не знам

штом некој знае што е притисок...
а што е вакуум...
и ондак лава, па после то...
торнада због ради лава...
јас...
ај што не разбирам...
ама и се откажуем од мачење...
да разберам...збунетост
Изменето од којсумјас - 25.Мај.2014 во 19:47
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2014 во 22:07
Незнам што не би било јасно околу делот на моето искажување кога таа реченица е поврзана цо целото изнесено мислење.Самата Земјина топка си има своја специфична тежина и опстојува и функционира како таква во просторот.Во утробата на Земјината топка се случуваат разни потреси или земјотреси и вие мислите дека атмосверата не реагира на таквите процеси или во тие длабочини има и воздух а тој мора некаде на друго место со неговата акција да предизвика и друга реакција.Со тоа сакам да кажам дека Јоносверата тешко може да се поремети и со таквите процеси што се случуваат на и во Земјината топка а камо ли антените што ги поставуваат еве и за ХАРПОТ.А последици по здравјето ДА Условите наши за живот и опстојување се тие кои ншто се а ако човештвото не може да се прилагоди на нив ќе има стално проблеми.ПОЗДРАВ
.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2014 во 22:27
Ааааа ... сега мене ми е јасно!намигнување
Само, незнам зошто во овој контекст ја спомна специфичната тежина на Земјата? Тоа малку ме буни!глупчо
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2014 во 22:51
Со нејзината специфична тежина гравитира Земјината топка околу својата замислена оска и има свое лежиште или мора и таа да има свој дозволен ход и да се сомневаме дека човекот со било каков изум би направил некое пореметување или нее никако возможно.Дури и преку атмосверата е не возможно.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2014 во 23:48
Ма каков ХАРП и слични глупости,тоа не има некоја голема енергија па да делува на јоносфера,сонцето носи многу поголема енергија со милиони пати па пак се во ред е.

Плус, невремињата т.е. бурите се прават во тропосфера,така да све ова е теорија на заговор и тресење слама.
Дечки да се разбереме,ако САД имаа моќ да делуваат на клима ќе си ги направеа пустините на запад во плодно земјиште,а секако,Ирак,Иран и Русија ќе ги претвореа во мочуришта.
Така да што се замарате со ова не знам
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2014 во 08:40
На форумот можи да изнесуваме информации кој што сме ги прочитале на интернет или некој не информирал.
Дали јонизацијата предизвикува промени на климата или влијае на однесувањето кај лугето можи да нагаѓаме или да пронаогаме информации па да дискутираме околу тоа, бидејки не сме учесници во тајни воени проекти.
Мutually Аssured Дestruction- MAD е доктрина која го одврака од напад агресорот бидејки користењето на оружје за масовно уништување предизвикува целосна деструкција кај двете страни.
Затоа некои земји започнаа со барање на алтернативи за тоа како да се предизвика природна непогода кај замислениот противник со цел да се уништи - економски и морално и потоа лесно да се освои.
Оваа стратегија држи вода доколку другите земји се многу поназад во научно,технолошко и воено поле но и оваа стратегија пропаѓа бидејки напоредно и другите земји се мобилизираа и започнаа научно истражувачки дејности.
Затоа не можи да се претвори Индија,Кина,Русија во мочуриште бидејки во тој случај можи да настани активирање на процепот Сан Андреас како и други неочекувани работи.
Но дека се прават експерименти и некои нови видови на оружја е сигурно бидејки големи пари се вртат во таа гранка,а профитот е огромен.


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2014 во 11:04
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ма каков ХАРП и слични глупости,тоа не има некоја голема енергија па да делува на јоносфера,сонцето носи многу поголема енергија со милиони пати па пак се во ред е.

Плус, невремињата т.е. бурите се прават во тропосфера,така да све ова е теорија на заговор и тресење слама.
Дечки да се разбереме,ако САД имаа моќ да делуваат на клима ќе си ги направеа пустините на запад во плодно земјиште,а секако,Ирак,Иран и Русија ќе ги претвореа во мочуришта.
Така да што се замарате со ова не знам


Ај па ти, уништувач на забави.
А таман ја откривме антената кај е.плазење злонамерно

Туку да проверите некоја ваква да нема и околу Скопје.
Вчера гледам после невремето, многумина прво на што помислиле било некоја HAARP ујдурма.
ох

 
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2014 во 19:05
Земјината топка многу е повредена со градба на брани и со согорувањето на готовата природна материја па дава некои сигнали за да се освести човештвото на злото што и го прави.Едно време кога бев на разговор во МАНУ кај Академикот ПОП ЈОРДАНОВ за Машините што влегуваат во групата на ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ и тој ми рече со зборовите - Земјината топка не го сака тој пронајдок - И многу пати сум се прашал зарем може да биде тоа вистина.Ако се пушти оваа моја машина ќе имаме производство на Енергија без согорливи Енергенси на Земјината топка ќе и се помогне многу бидејки ЧОВЕКОТ ја има улогата на Земјината топка да биде Балансер на Воздушниот и Водениот Свет но тоа е големо Човеково задолжение па можеби Академикот за тоа ми рекол дека земјата не ја сака Машината а по мое можеби Човештвото не ја сака бидејки ќе има ред на однесување кон заштитата на Земјината топка што би произлегол и нов Уставен Поредок што е скрос обратен од досегашниот.По мое веќе требе на голема врата да влезат моите пронајдоци што се во областа на ЕНЕРГЕТИКАТА

Изменето од Војо Ушевски - 26.Мај.2014 во 19:08
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2014 во 23:12
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Ма каков ХАРП и слични глупости,тоа не има некоја голема енергија па да делува на јоносфера,сонцето носи многу поголема енергија со милиони пати па пак се во ред е.

Плус, невремињата т.е. бурите се прават во тропосфера,така да све ова е теорија на заговор и тресење слама.
Дечки да се разбереме,ако САД имаа моќ да делуваат на клима ќе си ги направеа пустините на запад во плодно земјиште,а секако,Ирак,Иран и Русија ќе ги претвореа во мочуришта.
Така да што се замарате со ова не знам


Ај па ти, уништувач на забави.
А таман ја откривме антената кај е.плазење злонамерно

Туку да проверите некоја ваква да нема и околу Скопје.
Вчера гледам после невремето, многумина прво на што помислиле било некоја HAARP ујдурма.
ох

 
 

На тие во Скопје,ако помисли на нив,поефективно милион пати ќе им беше да не фрлаат влошки,најлон и шишиња во атмосверска канализација или да ја очистат од сите срања што ги ставиле внатре отколку да читаат пишанки на нет за ХААРП и да веруваат во теории на заговор.

Сега да сме начисто,37 литри вода на метар квадратен за 30 минути ретко која канализација ќе прими,али да е чиста барем нема да ја задржува водата со часови.
Така да прво нека се преиспитаат што фрлаат во вц шољи,по улици и слично,па сетне нека зборат за ХААРП.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.