IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HAARP - верувате ли во теориите на заговор?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 00:01
"Тој вели  дека додека траел дождот во Србија немало ни една грмотевица што според него не е нормално. А и дождот кој врнел не личел на природен дожд туку изгледало како некој да излева вода од канта. Сето тоа според професор Абрамовиќ се карактеристики на вештачки предизвикан циклон кој е предизвикан од тие HAARP антени."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- isto kako i so snegot....ne go topeshe ni upaljach . изненадување

....izgleda onoj ( koj i da bil) bil vo pravo.
....deka chovekot e istovremeno najinteligentnoto , ama i ....naglupavoto stvorenje  .

...ama ne vo edna lichnost.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 00:16
Системов создавал позитивни јони ,кои како бели облаци се искачуваат на висина од 50 до 80км во јоносверата на воздухот....и ја пореметуваат влажноста и од таму дојдоа дождови и снегови
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 00:23
Jas, iskren da bidam , navistina ne znam dali da veruvam ili ne .....no znam deka koga gi procitav statiive mi ja pottiknaa ljubopitnosta pa sakav da gi spodelam i so Vas ....
 
 
 
Електронскиот акцелератор на електромагнетни бранови (HAARP) од 3 мај е вклучен над Србија во селото Бељина крај Бараево, а ефектот беше почувствуван истиот ден во утринските часови, како ненадеен пад на атмосферскиот притисок што резултира со губење на здивот и главоболка.
Според очевидци од оклината на Барево каде што е инсталиран HAARP системот, во попладневните часови на 3 мај, од 17,30-18,30 часот по “облаците” можело да се заклучи дека системот е оперативен во полна сила. “Брановити” структури се формираа многу брзо, а потоа неколку минути се разлеаа, како брановите надоаѓаа.

На овој начин и Србија се запиша во листата на земји чие население е изложено на HAARP системот.

haarp-660x524

Што значи HAARP ? Она што е со системот HAARP мајопасно, а за што во Србија малку се знае и се чуваат под превезот на тајност, е фактот дека овој систем со бранови на ниска фреквенција влијае на функционирањето на човечкиот мозок.

Програмата на активно урорално истражување на високи фреквенции, скратено HAARP, е истражувачки проект со цел на разбирање, стимулирање и контрола на процеси во јоносферата.

Јоносферата е дел од атмосферата на Земјата на височина од 50 до 80 километри, која содржи голема количина на јони (електрично наелектризирани честички) како резултат од дејството на сончевите зраци и има големо влијание врз ширењето на електромагнетните бранови.

Опремата се наоѓа на површина од 13 хектари во близина на градот Гакон на Алјаска. Се состои од голем број на уреди за прием и праќање на огромна количина на енергија, кој се состои од 180 антени и шест генератори со вкупен капацитет од над три милиони вати. Иако главната цел им е проучување на Аурора Бореалис и сателитски радио-комуникации, комуникација со подморници во областа со исклучително ниска фреквенција, овој систем овозможува испитување на празнините под површината на земјата (пребарување скриени тунели и подземни засолништа), попречување радио комуникација во одредени области, па дури и уништување непријателски авиони, ракети или сателити.

Сепак, она што е најважно е способноста на системот да ја менува хемиската структура, температурата и влажност на повисоките слоеви на атмосферата, влијае на климата и сите поврзани климатски ефекти на саканата територија. Една од карактеристиките на овој систем, кој не е споменат во листата на официјалните цели, но сепак постои, е дека со брановите на ниска фреквенција влијае на функционирањето на човечкиот мозок. Во моментов има 150 HAARP станици во светот, а една од локациите е и селото Бељина крај Бараево, педесетина километри од Белград.

haarp-balkan-jugoslavija-hrvatska-srbijaИако дизајниран како систем аа одбрана и превенција, во САД објавени се голем број на книги од најпочитуваните воени експерти кои се сомневаат во вистинската цел на HAARP, особено што во него најголемата светска воена сила инвестира неверојатно голем капитал. Голем број противници на HAARP во САД отворено ја предупреди јавноста дека зраците на системот може да имаат директно влијание врз човечкиот ум, т.е. на менталниот составот на секој од нас.

Претседателот на Меѓународниот институт за заштита на човековото здравје, Розали Бертел за HAARP смета дека е огромен грејач способен во јоносферата да направи големи промени. HAARP може со своето дејство буквално да ги засекува атмосферските слоеви кои нè штитат од многу штетни космички зрачења, што можат да предизвикаат глобални ефекти на климата, флората и фауната и се разбира, на луѓето.

Владата на Србија во заминување, како и релевантните министерства за одбрана и заштита на животната средина во ниту еден момент не најде за потребно да на српската јавност и соопштат збор-два са HAARP антенскиот систем, кој се наоѓа на само 50 километри од Белград, како и причините за неговото постоење и за почетокот на неговата работа од 3 мај.

haarp-300x221Претседателот на Еколошкото движење на Нови Сад Никола Алексиќ вели за “Правда” дека граѓаните на Србија не се свесни за она каква темпирана бомба за човечката психа и климатските промени се наоѓа во Бараево, а поранешната влада која дозволи инсталирање на HAARP системот во срцето на Србија, цело време молчеше за ова.

- HAARP не е ништо друго, туку електромагнетна контрола на човечката психа, тоа се фактите, а не научна фантастика или теорија на заговор. Ова електромагнетно зрачење може да ги натера луѓето да бидат апатични, мрзливи и многу агресивни. Вистински криминал е тоа што е дозволено во Србија да се активира HAARP-от, а одговорно тврдам дека САД преку овие станици лоцирани во Бараево, може да ја уништи Србија за еден ден, само кога тие го сакаат тоа.

Владата во заминување, исто така по налог на САД, подготви Законо за ГМО храна, која ќе создаде уништување на третата генерација на српското население. ГМО и HAARP се во моментов најголемата закана за Србија и нашиот народ, а срамно што власта и армијата, кои дозволиле инсталирање на HAARP антена во близина на Белград, бесрамно молчи – предупредува Алексиќ.

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 00:26
Јас верувам дека е ова причината...системов не служи од никаква корист

Штетата се направи...системот се исклучи

Изменето од mrzla - 23.Мај.2014 во 00:27
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 00:39
- veruvam!да

...deka ima navistina i takvi  koishto ke poveruvaat vo...svashta!ма ајде

...nemale amerikancite popametna rabota , tuku ete,...zivotnata  cel im bila da ja unishtat ...srbija.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 07:30
Што навистина прави HAARP и колку влијае на бурите над Балканот?

Системот популарно се нарекува Харп, и претставува акроним од High Frequency Active Auroral Reseach Program (Програма за истражување на високофрекфентната активна поларна светлина.) - Во проектот се прават експерименти со цел да се истражат карактеристиките на температурата во јоносферата.

Има антени кои емитуваат високофрекфентно (HF) радио зрачење. Овие антени кои се наоѓаат во близина на Гакон на Алјаска се користат за изучување на Јоносферата.Структурата на оваа статија е таква што ја нуди основната терминологија потребна за нашите читатели да донесат сами заклучок за поставеното прашање погоре и се до последната реченица самата статија не прави никаков заклучок од страна на авторот.

Што е Јоносферата и која е нејзината улога?
Јоносферата е слој од Земјината aтмосфера од 85-600 километри височина. Овој слој се наоѓа над озонската обвивка па сосема е логично дека е изложена на јаки бомбардирања со УВ и Х зраци од Сонцето. Поради јаките бомбардирања на зраците од Сонцето неутралните атоми испуштаат електрони при тоа создавајќи слободни електрони и позитивно наелектризирани јони. Како што густината на гасот не е преголема електроните се движат слободно пред по некое време повторно да се соединат со позитивните јони создавајќи повторно неутрален атом.


Овој циклус се повторува, неутралниот атом повторно се разградува на позитивно и негативно наелектризирање и така во круг.

Јоносферата има една одлична особина - поради големиот број на наелектризирани честици (јони и електрони) да ги одбива HF радио зраците назад кон Земјата.

Ова е многу значајно бидејќи токму тоа е принципот на работа на HF радио зраците кои го користат на пр. радио аматери. За успешна комуникација помеѓу Европа и Северна Америка потребно е Јоносферата да одбива HF радио бранови кон Земјата па Земјата назад кон Јоносферата најмалку пет пати. Меѓутоа за време на геомагнетната бура и периодот на интензивно бомбардирање на Земјата со сончевите зраци, Јоносферата трпи извесни промени кои можат да бидат такви што радио комуникацијата може да биде целосно оневозможена. Во центарот на истражување на HAARP проектот се наоѓа токму истражување и контрола на Јоносферата, со цел да се постигне подобра комуникација на радио брановите.

Како и каде се формираат циклоните?
Времето се формира во Тропосфератам а зависи од голем број параметри пред се градиенти (разлика) во притисокот, температурата и влажноста на воздухот. Тропосферата го претставува најнискиот слој на атмосферата на висина од 0-12 километри. Тропосферата е составена пред се од воедна пареа и аеросоли. Кога во Тропосферата ќе се појават области со низок воздушен притисок може да дојде до вртоложни струења на воздухот, од работ кон центарот со тенденција нееднаквите притисоци да се изедначат. Вака настануваат циклоните (како што беше циклонот Тамара кој предизвика пустош во Србија и Босна и Херцеговина). Циклоните обично се попратени со обилни ветрови и огромни количини на дожд.


Може ли HAARP да формира Циклон, а со самото тоа и да создаде катаклизмични врнежи на кои бевме сведоци?
На ова прашање одговорете сами! Размислете добро дали може систем од радио антени, дизајниран да влијае врз областа на Земјината атмосфера од 85 до 600 километри (Јоносферата) да влијае и врз појавите во Земјината атмосфера од 0 до 12 километри? Може ли радио предавателот да го промени воздушниот притисок па колку моќен и да бил? Може ли радиодифузерот како воки-токи да направи мешавина од вода, возух и дезодоранс (аеросолите) што поприлично добро го отсликува составот на Тропосферата?


За крај одговорете на прашањето: Може ли HAARP системот да има примена во воената индустрија? Секако дека може, со подобрувањето на сопствениот комуникациски систем, како и методите кои ја оневозможуваат комуникацијата помеѓу трета страна се стекнува огромна предност на теренот. HAARP е делумно финансиран од Американските воздухопловни сили, Американската морнарица и Одбранбената агенција за напредни истражувачки проекти, а такви проекти (ова е мислење од прва рака) секогаш имаат еден дел таен карактер поврзан со воени истражувања (пред се во случај HAARP да работи на подобрување на комуникацијата помеѓу подморници на големи длабочини).

Но се чини дека едноставно нема ниту минимална шанса систем како што е HAARP да предизвика и најмало влијание на временските промени.


Изменето од Valerija - 23.Мај.2014 во 07:31
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 08:38
Кога се шпекулира по мас медиумите за тоа каква супериорна технологија имаат американците тие доживуваат максимална ерекција.
Советите создадоа неколку станици како Сура,Дуга, Истра во кој се вршеа експерименти на јонизација ,плазма,електромагнетно зрачење и тоа од средината на минатиот век .
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13912
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 11:50
,,,ne se raboti za toa dali e superiorna ,,vprochem se shpekulira deka e eden od izumite na Tesla,,,veruvale ili ne, sistemot  defnitivno postoi kako dokazhana i pokazhana tehnologija,,,a i rezultatite od negovoto deluvanje e ochigledno,,,
,,barem spored avtoriteti nauchni koi shto se razbiraat od ovaa problematika,,

,,,i PS,,prvoto veshtachko raschistuvanje na magla se sluchi  za vreme na odrzhuvanje na zimskata olimpijada vo saraevo,,a go napravija/le rusite,,timovi od sovetskiot sojuz de  ,,,barem spored togashnite izvestuvanja,,


Изменето од pajser - 23.Мај.2014 во 11:58
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 13:54
Не е повеке прашање дали можи да се менува климата или не бидејки постојат агенси и уреди со кои тоа се прави но прашање е како се контролира сето тоа доколку нешто тргни во неочекуван правец.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 15:09

Хмммм...
Што е актуелен HAARP-от овие денови.
Секако има некои работи околу него што го прават да биде чуден за нас обичните смртници, завиен во мистерија и подложен на плетење теории на заговор.
Како што читам на линкот подолу, не е отворен за јавност, да можат да влегуваат студенти и научници, како на некои други проекти за јавни истражувања.


The Military Is Shutting Down Its Weather-Controlling Death Beam

What makes HAARP susceptible to conspiracy criticism is simple. The facility doesn't open its doors in the same way as other federally-funded research facilities around the country, and it doesn't go to great efforts to explain the importance of its research to the public.

If you want to visit Oak Ridge National Laboratories (a Manhattan Project-era facility with exponentially greater funding but also a heavy focus on top-secret nuclear technology) you can show up to the visitor center for a public tour or schedule something more in-depth without much hassle. You can do the same at Los Alamos— another bastion of the Manhattan Project— in New Mexico. At both of those facilities, journalists can access unclassified research and talk directly to researchers and scientists.

None of that is possible at HAARP…

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 21:28
Која е целта на овој проект?
1. Пропаганден метод за заплашување на останатиот свет
2. Под влијание на ова првово, се стекнуваат со авторитет на супериорна нација која може непречено да владее со светот и која има моќ да направи се, па и невозможното*.
3. Манипулирање на научниците со политичките (и воени) врхушки на американското општество, нивно „акање“, замајување за некаква надмоќ, владеење, моќ, сила ... а се со цел да се остварат огромни приходи во - нивните џебови.


* - Тие можеби го направиле овој систем на антени за испитување на разните метеоролошки (и други физички) појави, но не и нивно создавање.
Сигурно секој од нас приметил дека на еден обичен, куќен радио приемник навечер се фаќаат многу повеќе радио станици отколку дење. Тоа е поради јонизирачкиот слој во горните слоеви од атмосферата (предизвикан од Сонцето), кој навечер го нема, па затоа рефлексијата на радио брановите се врши на поголема висина, а со самото тоа и дометот е поголем.
Токму поради ова, невозможно е на вештачки начин да се создаде ново сонце. Па макар тие кои се обидуваат да го сторат тоа се викале - американци.

Р. Ѕ. Не го видов прилогот на професорот кој предвидувал дека после поплава ќе имало земјотрес.
Па тоа е сосема нормално.
Токму поради овој факт не ни сакав да го гледам.
Зарем во Ноември 1962 немаше поплави во Скопје?! А кога беше земјотресот? Само 6-7 месеци потоа.
Сигурно и тогаш ќе да имало HAARP, ама не сме знаеле! ма ајде
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 23:02
Da Zlatnik,mislam deka toa sekoj go znae ,kaj ima poplavi potoa ima i zemjotres i so sigurnost poplavenite reagioni naskoro ke gi zateche i nekoj zemjotres ...Vo slucajov zemjotresot e vo Albanija i ne znam kolku moze da se povrze so HAARP ili pak poplavite.....
Inaku kako sto razbirav od prijatel koj procital nekade , vo regionov ima 4 anteni (vo blizina na Belgrad ,na Kosovo, Bosna i Hrvatska )....Pa nekako seto ova me natera da pomislam deka ova nevremevo i polavite koi sledea po nego vsunost se slucuvaat vo nekoe sredishte pomegu 4te anteni збунетост...
....Shto znam ,pak ke kazam mnogu chudno a i mnogu ni e cudna klimava posledniov period ...
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 23:54
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Токму поради ова, невозможно е на вештачки начин да се создаде ново сонце. Па макар тие кои се обидуваат да го сторат тоа се викале - американци.


Сонце не, премногу амбициозен проект дури и за американците.
Од она што е познато, преку HAARP имаат креирано само вештачка јоносфера и вештачка Aurora Borealis.
намигнување

Artificial ionosphere creates bullseye in the sky

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2014 во 01:21
-eve,...sega pochnale da si igraat Amerikancite i na pacifikot:

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.