IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Божиќен базар (Божиќен маркет)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божиќен базар (Божиќен маркет)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2014 во 12:33

Виена
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2014 во 13:03
Бон


Изменето од Valerija - 25.Декември.2014 во 13:03
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2014 во 13:08


Прага
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2014 во 19:43


Амстердам
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2015 во 08:46

Најубавите божиќни пазари во Европа кои можете да ги посетите оваа сезона


Една од најзабавните и најинтересните работи кои можете да ги направите за време на зимските празници е посетата на некои од најубавите Божиќни пазари низ Европа.

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-01.jpg

Со оглед на тоа што во Европа се слави католичкиот Божиќ, овие пазари се отворени порано, некои уште од самиот почеток на декември, па нивната посета можете да испланирате уште сега.

Ова се дел од оние празнични дестинации и атракции во кои со сигурност ќе уживате со целото семејство.

5-те најубави божиќни пазари во Европа:

1. Прага, Чешка

Божиќните пазари се популарна традиција во Прага. Секоја година тука се собираат посетители, туристи и локалните жители за да ја искусат магијата на божиќниот дух.

Плоштадот во стариот центар на градот е едно од најпопуларните места каде има концерти на отворено. Пазарот се отвора на 28-ми ноември 2015 година и ќе трае до 1-ви јануари 2016 година.

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-1.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-2.jpeg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona3.jpg


2. Брисел, Белгија

Божиќните празници и деновите пред нивното пристигнување се идеално време за посета на Брисел. „Winter Wonders“ е главниот настан во Брисел каде ќе најдете повеќе од 200 тезги на кои се изложени за продажба на најразлични производи.

Можете да уживате и во лизгање на отворено. Па, ако сакате да бидете дел од овој празничен настан во Брисел, најдобро е да го посетите во периодот од 27-ми ноември 2015 година, до 3-ти јануари 2016 година.

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-4.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-5.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-6.jpg

3. Лил, Франција

Ако Франција е на вашата листа за посета за време на новогодишните и божиќните празници, тогаш можете да се одлучите за посета на Лил и да уживате во топлата празнична атмосфера на Rihour каде ќе најдете повеќе од 80 тезги.

Овогодинешната магија започнува од 18-ти ноември и трае до 30-ти декември 2015 година.

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-7.JPG

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-8.JPG

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-9.jpg


4. Келн, Германија

Во Келн имате 7 божиќни пазари кои привлекуваат повеќе од 2 милиони посетители годишно.

4-те најголеми пазари се лоцирани на: Rudolfplatz, на пазарот Alter, Neumarkt и пред главната катедрала на Келн.

Божиќните пазари тука се отвораат на 23-ти ноември и траат до 24 декември.

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-10.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-11.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-12.jpg


5. Виена, Австрија

Божиќните пазари тука датираат уште од средновековието кога во 1298-та година, Албрехт I Хабзбуршки им дал можност на своите граѓани да го отворат првиот божиќен пазар или „Krippenmarkt“.

Денес во Виена постојат над 20-на пазари во кои можете да најдете прекрасни подароци за вашите најмили.

Пазарите во Виена се отвораат на 13-ти ноември 2015 година и траат до 26-ти декември.

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-13.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-14.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-15.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2015 во 17:46
Лондон
Изменето од Valerija - 20.Ноември.2017 во 14:44
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2015 во 17:49
Талин

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2015 во 20:40

Прага
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2015 во 20:41

Глазгов
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2015 во 21:05

Единбург
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2015 во 21:06


Ванкувер
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2015 во 15:43

Виена, АвстријаИзменето од Valerija - 10.Декември.2015 во 15:44
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2015 во 15:45
Kелн,Германија

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2015 во 08:55

Лондон

Спектакуларна божиќна дестинација претставува „Зимската земја на чуда“ на Хајд парк која трае цели 6 возбудливи недели, почнувајќи од 20-ти ноември. Влезот е бесплатен и има повеќе од 100 атракции – по нешто за секого.

15te-najubavi-bozikjni-pazari-vo-evropa-40.png

15te-najubavi-bozikjni-pazari-vo-evropa-41.png

15te-najubavi-bozikjni-pazari-vo-evropa-42.png

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.