IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY - Новогодишни и Божиќни   декорации
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY - Новогодишни и Божиќни декорации

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: DIY - Новогодишни и Божиќни декорации
    Испратена: 06.Декември.2013 во 20:15
Со малку креативност може да се направат многу интересни новогодишни украси. 
DIY или направи сам, ќе ви понуди интересни идеи кои многу лесно и со малку пари можете да ги направите дома.

За експериментов потребни ви се:
Макарони - машнички
Светкав спреј или светки и лепак
Светкав конец 
И желба за работа.

Чекорите се следни:

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 20:18
Експеримент 2.

Топче од стиропор
Чепкалки за заби
Спреј со светки


Избојте го топчето по желба и набоцкајте ги чепкалките за заби.
Можете да ги испрскате со спреј, златен и сребрен. Можат да бидат и интересни висечки лампиони.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 20:25
Експеримент 3.


Доколку имате постари чаши можете да ги декорирате предновогодишно.

Ќе ви требаат:
По некоја стара чаша
Секундарен лепак
Декорациона трака, онаа за машничките што се користи

Доколку сте вешти, наместо трака и лепак, можете да користите да користите боја по желба. За тоа ќе ви треба и мала четка.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 20:44
Експеримент 4 - Стари сијалици.

Стари (или новиголема насмевка) сијалици,
лепак
многу светки

Нанесете од лепакот на целата површина на сијалицата а потоа нанесете од светките. Оставете да се исушат, па залепете на врвот врвче.
Изменето од evangeline - 06.Декември.2013 во 20:45
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 23:53
Интересни лампиони од старо ЦД
  
 


Изменето од Calipso - 06.Декември.2013 во 23:53
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 23:54
Снешко од капачиња
 
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 23:55
Пингвини од сијалици
 
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2013 во 00:38
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Интересни лампиони од старо ЦД
  
 

Еве и со видео, баш истивеголема насмевкаВнимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103904
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2013 во 15:20
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика


Изменето од Valerija - 07.Декември.2013 во 15:20
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 19:44
Свеќник - од migusto

а може и вака

а може и вака
уште неколку идеи
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103904
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 09:51

Полека пристигнуваат студените новогодишни денови кога креативните и уникатни декорации се неопходни во домот.

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-1

Искористете ја вашата креативност и направете малку поинаква атмосфера во вашиот дом. Доколку сте љубител на украсите кои сами може да ги направите, ви нудиме неколку различни едноставни идеи како да ја добиете посакуваната декорација.

Користете суви гранчиња, шишарки, свеќи, многу светки и светкави новогодишни ленти, неколку стаклени садови и се останато што мислите дека може да ви послужи како зимски, уникатен украс.


Искористете ги шишарките за малку поинаква декорација

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-2


Од едноставните лампиони направете уникатен венец

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-3

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-4

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-5

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-6

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-7


Елегантни лампиони со бисери

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-8

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-9

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-10


Едноставни свеќи со необична декорација

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-11

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-12

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-13

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-14

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-15

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103904
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 15:04

Снегот е заштитен знак на зимата и новогодишните празници. Ако го немаме надвор, секогаш постојат идеи за да го создадеме во домот.

napravete-sami-hartieni-snegulki-01

Направете си празнична снежна атмосфера дома, без да се смрзнувате на ниските температури. Уште како мали во градинките и училиштата децата учат да прават хартиени снегулки.

Многу се едноставни, а секојпат може да бидат со различен дизајн кој ќе ве изненади при секое отворање.

Некои ги користат за да ги украсат ѕидовите, а некои прозорите. Што и да одберете важно е убаво да се забавувате и сами да си направите украси без да потрошите пари.

Сè што ви е потребно се хартија и ножици. Со неколку едноставни чекори секоја хартиена снегулка може да биде различна.

Ако не сте сигурни дали ќе ви успее пробајте најпрво преку оваа апликација, која ви ги покажува чекорите за подготовка на листот кој со помош на глувчето може да го исечете како вие сакате и да видите каква хартиена снегулка сте направиле.

Навистина е интересно, забавно и креативно. Истото тоа потоа може да го направите и со вистинска хартија.

Кликнете на оваа апликација за да пробате да направите хартиена снегулка, а може да ги следете и овие фотографии чекор по чекор .

napravete-sami-hartieni-snegulki-1

napravete-sami-hartieni-snegulki-2

napravete-sami-hartieni-snegulki-3

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 23:19
Снежна кугла од тегла

Потребно ви е:

Тегла со капаче 
Дестилирана вода 
Течен глицерин 
Светки 
Украс – мала новогодишна елка 
Лепило

Со силно лепило залепете ја елката за капакот од теглата и оставете го еден ден, за убаво да се зацврсти. Потоа, наполнете ја теглата до врвот со дестилирана вода. Додадете малку глицерин кој можете да го побарате во аптеките, со цел светките да паѓаат побавно. Потоа додадете одредена количина светки според ваш вкус. Затворете ја убаво теглата со капакот и протресете. Готово. Благодарение на овој едноставен туторијал, сега имате домашно направена снежна кугла, која ќе го внесе празничниот дух во вашиот дом.


Направете сами: новогодишна снежна кугла од тегла


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103904
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 23:27

Доколку сè уште се занимавате со декорациите низ домот или пак сакате да подарите нешто интересно на вашите најблиски, уникатните новогодишни лампиони се вистинскиот избор.

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-01

Надополнете ја вашата новогодишна елка со малку поинакви, единствени украси. Искористете ги сите материјали кои ги имате во вашиот дом, од светкава прашина  до шарени боички, материјали и кончиња.

Исто така можете да ги спакувате во интересна новогодишна кутија и да ги изненадите вашите пријатели и најблиските во семејството.

Ова се неколкуте едноставни идеи кои нас најмногу ни се допаднаа.

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-1

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-2

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-3

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-4

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-5

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-6

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-7

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.