IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - Палети!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Палети!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11936
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2014 во 21:56

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6751
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2014 во 01:26
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92467
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2014 во 08:19

Хит намештај од палети


Палетите најчесто ги гледаме на градилиштата и во магацините, но тие можат да станат и дел од ентериерите и да го заменат секое парче мебел. Списокот на предмети што можат да се изработат од палети е непрегледна, од кревети до светилки.

60925755-palete-namjestaj-izrada-dom60925754-palete-namjestaj-izrada-dom

Палетите можа да бидат дел од современиот дизајн на било кое парче мебел во ентериерот. Ќе добиете ефтина и цврста дрвена конструкција, а од нов можете да изработите се, од кревети до светилки и притоа да заштедите. 

Предноста на намештајот од палети освен економичноста е и практичноста затоа што секое парче се изработува според саканите димензии и му дава на просторот доза на индустриски стил. Најдобри и најквалитетни се т.н. европалети со стандардни димензии од 80×120 цм. 

Пред изработката на овие парчиња мебел, површината на палетите треба да се обработи и да се излакира. Намештајот од дрвени палети можете ако сакате да го оставите и во природна боја на дрво што е особено убаво ако употребувате користени палети или пак можете да ги излакирате во било која боја.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2014 во 20:35
Куќичка од палети
 
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2014 во 21:31
 
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92467
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2016 во 21:49

НАБАВИЛ САМО ДРВЕНИ ПАЛЕТИ, А ОНА ШТО ГО НАПРАВИЛ Е НЕВЕРОЈАТНО!

20

Дрвените палети се еден од најпопуларните предмети кои повторно се искористуваат. Со нив можете да направите разни работи, од столови, маси, кревети, па до уникатен под.

Но, овој човек имал нешто поинаква идеја. Набавил 43 стари палети и на својот двор му дал целосно нов изглед. Крајниот резултат е неверојатен…

Еве уште неколку слични идеи, изработени исто така од дрвени палети:


 

 Изменето од Valerija - 05.Февруари.2016 во 21:50
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92467
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 13:21

„Направи сам“ маса од дрвени палети

Дрвените палети полека стануваат омилениот материјал за самостојна изработка на мебел и елементи за домот. Евтини и едноставни за работа, палетите нудат многубројни можности, од нивна трансформација во масички, софи, кревети, лежалки за на плажа, лулашки за деца, па дури и паркинг за велосипеди.

Младиот Филип Ѓорѓиев ни испрати предлог за „Направи сам“ масичка во винтиџ-стил од дрвени палети. Со желба да има парче мебел кое сам го изработил и кое го одразува неговиот стил, Филип изработил масичка од палети со британското знаме.

10965623_865914283432055_1150827989_n

За изработка, потребни се две палети и боја според вашиот вкус. Масата е изработена едноставно, од две парчиња палети прицврстени едно на друго. Прво биле бојадисани со црна боја, а потоа е доцртано британското знаме. Можете сами да одберете и друга шема што одговара на вашиот стил и ентериер.

10955953_866357313387752_1433821736_n 10962064_865914333432050_512860630_n

Масата за соба од палетие креативна идеја, која истовремено и го растоварува домот од старите палети и истовремено им дава втор живот на овие предмети. Елементот внесува модерен, индустриски стил во домот и е особено погоден за ентериерите на помладите. „Старите палети што зафаќаат место во дворот или во гаражата со малку работа може да се претворат во убава клуб-масичка во винтиџ-индустриски стил за оние со млад дух што сакаат некое делче во куќата да си го претворат во место за уживање и за црпење инспирација“, вели Филип.


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92467
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 20:47

Направете лежалки од палети!

274d64c5bc629be65a213eabd2363d71Изменето од Valerija - 25.Март.2016 во 20:52
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92467
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2016 во 18:21

КУЌА ОД ПАЛЕТИ


3660691341e13d0040be020f10f3af99Изменето од Valerija - 02.Април.2016 во 18:22
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92467
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2016 во 15:23

Како до совршен под од палети за вашиот двор


За да имате во дворот пријатно место каде што ќе можете да се опуштите дозволете ни да ви представиме едно идејно решение кое што може да си го дозволи секој.

Потребни материјали за изработка на подот од палети:

  • палети со димензии 1.20 м на 1.20 м кои треба да бидат доволно цврсти и да издржуваат тежина од 1.000 до 1.200кг.;
  • бетонски блокчиња 20 см x 20 см x 15 см;
  • боја или лак за дрво (подобра опција ви е лакот за дрво бидејки бојата брзо се оштетува);
  • крупен песок (камчиња) за висината и цврстината на подлогата ако го правите на земја.

Бројот на палетите ке го определите според тоа колку сакате да биде голем подот.Пред да почнете со стругање проверете ги палетите да не има некоја шајка или нешто слично и истото да го одстраните.

Откако ке ги истругате палетите почнете со нанесување на лакот/бојата.Додека палетите се сушат ќе почнете со подготвување на местото каде што ќе ги поставите палетите.

  • расчистете го местото каде што ќе го поставите подот;
  • измерете го местото каде што ќе биде подот
  • поставете ги бетонските блокови така што краевите на палетите ќе бидат поставени на бетонските блокови;
  • пред да ги поставите бетонските блокови ископајте дупки најмалку два пати поголеми од висината на блоковите и пополнете ги со крупниот песок онолку колку што сакате да биде подот подигнат од земја.
  • поставете ги блоковите во дупките и одкако ќе ја добите посакуваната висина пополнете ги празнините со ситна песок и убаво истапкајте.

На крај, поставете ги палетите на својте места, но погрижете се секое ќоше да лежи на бетонските блокови. Откако ќе го направите сето тоа оставете да поминат 24 часа без да додавате тежина на подот.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92467
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2017 во 08:47
Направи сам: столици од палетиДоколку имате на располагање неколку дрвени палети, може самите да направите едноставни столици од нив.
Еве како оди постапката прикажана преку слики:


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 851
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2017 во 11:22
treba majstor da si za da go napravish toa od takvi daski.


You live only ONCE!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92467
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2017 во 15:56

Мебел од палети

Дали сте уморни од скапиот мебел кој зафаќа простор и се чини дека ја апсорбира светлината? Време е да пробате со мебел од палети, што ќе ви даде светлина и чувство на свежина во домот.

MEDION Digital CameraИзменето од Valerija - 14.Септември.2017 во 15:57
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92467
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2017 во 16:08

Одлично место за релаксација во дворот од дрвени палети

Следува чекор по чекор фото упатство како да си направите катче во кое ќе си го поминете цело лето.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.