IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Homo  IDIOTICUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Homo IDIOTICUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2013 во 21:17
Кој сме ние...
да и стоиме на патот кон успехот...

види бе колку е светот расипан..тага
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2013 во 15:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Никој не може никого со сила  да го направи глуп.

Абеее ... види сеА ... начелно така е! Глупак се раѓа - не се ствара! глупчосмеење
Но, сепак, има разни начини во психологијата (говори, медиуми, пропаганди ...) преку кои на луѓето (на соодветна целна група) им се наметнува одредено гледање, сфаќање, размислување, однесување, идеологија, религија ... така што, луѓето дури нема да бидат свесни дека се, на некој начин „заведени“.
Значи сето тоа не се прави „со сила“, туку едноставно, неприметно, елегантно! Чиниш, се е нормално, дека така треба да биде!збунетост

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2013 во 15:47
Човекот не се направува глуп "ни силом, ни милом". 

Тој самиот се експонира како таков секогаш кога ќе му се даде шанса.

Бидејќи сакаме да живееме во демократија, шансите секогаш се на дофат.

Зарем мислите дека доколку се заведе диктатура глупоста ќе се искорени ??? голема насмевка

Оставете ги да се глупираат. Само преку сопственото искуство се станува попаметен. 





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2013 во 11:37

Мојата маленкост нема амбиции со темава да го спаси светот од апокалипса плазење и ве молам да не ја сфаќате темава во таков контекст. Зборот ми беше за масовноста на појавата, која ете сите (макар и со негодување и мрмкање) ја коментираме.
Овој идиотизам нема да престане ниту со диктатура, ниту со конзервативизам и инквизиција, ниту пак со просветлување и демократија/либерализам. Оти потиснувањето води во девијации, а либерализмот пак во екстреми.

Точно дека оној што си е тесно скроен во умот, ни со лоботомија не може тоа да му се одземе.
Ама па затоа може да му се додаде. Ако се има “плодна почва“ и семето обилно се наводнува и наѓубрува, којзнае во што може да мутира, со овој денешен генетски инжењеринг на сите полиња.
Свеста кај човекот, она по што сме се нарекле Homo Sapiens-и еволуира, нели?Не би рекла дека денешниот Sapiens е на исто ниво со свеста на Помпеецот или уште многу пред него. Како социолошки битија сме отишле подалеку со свесноста: не само за сопствениот двор и непосредната околина, за светот, за универзумот, туку и во самосвесноста и самоспознавањето.

И на толку развиена свест (колективна и индивидуална), човештвото станува се' по нечовечно? Е зошто?збунетост
Зошто примероци како оваа “старлетава“ стануваат популарни и лека-полека (елегантно, што би рекол Златникотголемо гушкање) стануваат маалски или планетарни идоли? Зошто политичари-старлети од истиот ков како оваа, успеваат да заведат маси народ да ги следат по митинзи, да ги бираат, да ги воспеваат во песни? Зошто цртаните филмови и игри за деца се полни со насилство, агресија и сексуални пораки, и ако моите деца уште сега го прифатат тоа за нормално, во какви личности ќе пораснат и во какво општество ќе живеат? Зошто луѓето се враќаат кон животинското во нив, со озаконување на јавно мастурбирање, педофилија, секс со животни и што ли уште не?

И еве од сабајлево читам еден напис, како типичен пример за ова што го зборувам:

И Европол на колена пред педофилскиот бум на интернет


Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2013 во 13:01
Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:

Не, не дефинитивно .... изненадувањекубење коса





Кликнав на линкот.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2013 во 18:58
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:

Не, не дефинитивно .... изненадувањекубење коса





Кликнав на линкот.
не ги ни кажа ко што треба... греотичка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2013 во 20:56
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



Зошто примероци како оваа “старлетава“ стануваат популарни и лека-полека (елегантно, што би рекол Златникотголемо гушкање) стануваат маалски или планетарни идоли? Зошто политичари-старлети од истиот ков како оваа, успеваат да заведат маси народ да ги следат по митинзи, да ги бираат, да ги воспеваат во песни? Зошто цртаните филмови и игри за деца се полни со насилство, агресија и сексуални пораки, и ако моите деца уште сега го прифатат тоа за нормално, во какви личности ќе пораснат и во какво општество ќе живеат? Зошто луѓето се враќаат кон животинското во нив, со озаконување на јавно мастурбирање, педофилија, секс со животни и што ли уште не?

И еве од сабајлево читам еден напис, како типичен пример за ова што го зборувам:

И Европол на колена пред педофилскиот бум на интернет



Мислам дека самата даваш одгвори на прашањата.

Луѓето сакаат и прифаќаат тоа што им се допаѓа, со тоа со што отворено или потаjно се поиствоветуваат, со оноа што претставува дел од нив.

Истото можеби јавно ќе го прикриваат и потиснуваат поради притисок од општетсвото со моралните норми и кривичниот закон, но затоа ќе го ослободат преку гледање насилнички филмови, инкогнито јавување преку интернет (барем ние имаме одлични примери од нашиот форум), изживување над помали или постари луѓе, насилништво од секаков вид почнувајќи од дома, преку улица, па до спортски натпревари... 

... ништо ново под ова небо.

Не е ново ниту чудењето зошто е тоа така, како што веќе наведов од примерот на Помпеи.

Луѓето биле такви, такви се и такви ќе бидат. Барем најголемиот дел од нив.

А таквите луѓе не живеат со милосрдие, духовност и разбирање за својот близок. Барем не во вистинска секојдневна пракса.

Тоа го говорел Буда, па селаните го бркале со камења и бесни кучиња, така говорел Махавир, па го искасапиле на мали парчиња, така говорил и Исус, па го распнаа на крст.

Тогаш немаа телефони, телевизори, филмови и интернет, па се експонираа на архаичен начин. Денес имаме нови технолошки алатки, па истото го правиме помодерно.

Но суштината е останата иста.

Поточно, би се корегирал и би рекол дека денес е подобра. среќа

А тоа е затоа што порано не постоел поим педофилија, па сосем прифатливо било со девојчињата да се општи од моментот кога за прв пат добивале менструација, хомосексуалноста била нормална појава и сите филозофи јавно си имале по едно младо момче за задоволување на сексуалните потреби, бестијалноста била прифатена како нужна потреба онаму каде што немало доволно жени (или мажи) и морало да се пази од драконските религијски казни за невенчано опшетење.

Сето тоа е стара новост. Ново е само нашето сегaшно дознавање за неа.

Кога ние ќе си заминеме од овој свет, новородените одново ќе ги постават истите прашања што ги поставаме и ние денес.

Сето тоа се менува со менување на свеста и будноста кај луѓето, а тоа никогаш не се случувало масовно, туку бескрајно споро и макотрпно .. кроце по кроце, еден по еден.

И не преку училишни часови, верски догми и законски казни. Миленијумското искуство и твоите денешни прашања го докажуваат тоа. 








Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2013 во 09:34
Незнам...
зошто идиотизмот би бил...
изолирана појава...
во времето и простор...

јас лично мислам дека идиотизмот...
е променлива варијабла...
а променлива варијабла како израз е чист пример за идиотско лупетање...
ама...
се то зависи кој го чита и како го чита...
сакам да кажам да многумина често пати се наоѓаат во идиотски ситуации...
по нивна или без нивна волја...
то ги прави идиоти...?збунетост

еве лично јас неколку пати сум се осеќал ко идиот...
јер некои жени на пример, поред другото, ми рекле и...
"идиоте бе"...
па не сум се увредил...
пошто они мене така ме перцепирале...
а којсумјас да им ја менувам перцепцијата за светот, во кој на некој чудесен начин, спаѓам и јас...

инаку си имам јас еден комшија...
(освен онаа моја чудесна и волшебна комшика, ма прекрасна бе, која секој ден се повеќе и повеќе копнее по мене, а бе знам ко ви викамнамигнување...)
и тој комшија си е либерте човек, си прави забави кога си може, си уживка бе...
момци јаки, девојки уште појаки, елита бе...
од оние како ги викаа бе...
метросексуалци а...?
па до шмизли...

и секоја забава почнува со различна музика...
џез, рок, парпле, дипеш, ганс, цепелин... ...
ама сите завршуваат...
со Цеца бе...
зато што прво тепаш вотка...
онда викаш дај брља бе...
и на крај рипаш на маса...
а на маса не се слуша Клептон...
јеби га...
идиотизам...

понекад и јас сум идиот бе ви викам...
никако не се научив...
со Carmina Burana ~ O Fortuna...
да рипам на маса...

а еве...
идиот сум и за другар ми...
не ги гледам оние Фарма ли, како се викаа на Алфа тв-то ли беа...
ете бе брат, не ги гледам...
а и турскине серии...
исто бе не ги гледам...
не ми се гледа Величествениот...
ама Хурем си ја сакам...црвенеење
ме потсеќа на комшиката бе...
(аман више)...кубење коса

и морам да потенцирам...
јас овде си зборев за дел од идиотизмот...
кој нели е променлива варијабла...
и не ja начнав приказната која го тангира човечкото IQ...
во која смисла некои од ценетите форумски колеги ја третираат темата...

па  ниту ја начнав темата за полуидиоти...
кои може да се наречат и полудегени...
ама...
се некако мислам дека за тоа ќе треба да зборуваме во политика...

а ако бидам погрешно разбран...
ви гарантирам...
никогаш не сум го читал Достоевски...

затоа слободно наречете ме...
идиот...





Изменето од којсумјас - 02.Ноември.2013 во 09:38
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2013 во 13:45

Razlichno go percepirame i tolkuvame,  razvojot na svesta i budenjeto.

Taka i gluposta i mudrosta. Taka i svetot.

Mozhe nekoj da bide sovrsheno buden a drugiot da reche –“spiesh, vreme e da se razbudish"! намигнување

Svetot e takov kakov e!…i funkcionira kako celina – mozhe samo da imame eden “idiotski” pogled na nego ili ne! "Mentalniot svet" e individualen...

No,  nema nishto losho vo toa da posaka nekoj da go spasuva od "glupost" i "idiotizam"…

Srekjno! намигнување

"Dobra vest" e deka mozhesh da go smenish pogledot na svetot, glupavo??голема насмевка

 Kolku ogledala ti se potrebni da si go vidish odrazot? среќа



Изменето од viktorija123 - 02.Ноември.2013 во 13:52
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2013 во 17:24
Не ми се навлегува во темата...Но на ова од вики со образот не можев да одолеам
Сите огледала,бистри реки и езера нема да ми помогнат образот да си го видам...
Gillette ми треба,за таа операција да биде успешна.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2013 во 22:55
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

 Kolku ogledala ti se potrebni da si go vidish odrazot? среќа


Не знам колку е ова...
во темата...

Homo IDIOTICUS...

него...
колку образот има врска со идиотизмот...
како субјективна дефиниција...
на моралниот аспект...
од гледиште на свесната демотивација на неморалното...
а...?

јбг...
филозофија е подфорум нели....
лупаш...
па ако те разберат значи дека си промашил...
ако не те разберат...
тогаш си на прав пат...
па уште ако и сам не разбираш што си сакал да кажеш...
ондак си кул...изненадување

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2013 во 23:50
ako gledash deka lupam - ondak postoi moguchnost da lupam 

ako chitash oBraz mesto oDraz - ondak opet postoi moguchnost da lupam

ako znaesh koj sum jas - ondak znaesh deka ni samata ne se razbiram i deka sum kul..изненадување

a jas go vrtam i drugiot obraz(koj nema navistina vrska so temava) намигнување i velam - sledechi... голема насмевка

There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2013 во 23:51

Реалноста е дека Homo Idioticus e Homo Communis.


Така било одсекогаш. Не за бадијала Исус вели:

Не се молам за сиот свет, туку за оние што си Ми ги дал.
Јован 17.9

Па затоа:

Остави ги мртвите да ги закопуваат своите мртовци, а ти врви по мене... Никој што ја ставил раката своја на ралото и погледнува назад не е достоен за Царството Божје.
Лука 9 60/62

Тргнете ги верската интонација и толкување доколку ви пречат и видете ја соголената безвременска суштината на кажаната мудрост.








Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2013 во 00:07
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

ako gledash deka lupam - ondak postoi moguchnost da lupam 

ako chitash oBraz mesto oDraz - ondak opet postoi moguchnost da lupam

ako znaesh koj sum jas - ondak znaesh deka ni samata ne se razbiram i deka sum kul..изненадување

a jas go vrtam i drugiot obraz(koj nema navistina vrska so temava) намигнување i velam - sledechi... голема насмевка


Се согласувам јас со тебе...
за тоа како е напишано...
и за тоа како е прочитано...

ама она...
sledechi...
ме депримира...
во врска со темава...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,186 секунди.