IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 22:48
Originally posted by anakin anakin напиша:znaci vcera e mnogu mnogu vazna rabota za eden zivot


Ах тоа Его, колку незабележливо се протнува и доминира врз нашите животи...

А замисли да го немаше... колку ќе беше неважно оноа што било, а? 

Што било - било, веќе не Е. Да извлечеме некое практично иксуство и заклучок од тоа, a остататокот да го заборавиме, да не кажам да го фрлиме на буништето каде што се собира збирштината.

И така неоптоварени и без врзувалки да го живееме СЕГАШНИОТ момент, онаков каков Е, неоптоварен, без предрасуди и без некакви очекувања како последица од сеќавањата на оноа што повеќе НЕ Е.

Им завидувам на оние кои постојано го живеат својот живот ТОКМУ ТАКА. Јас не сум стигнал до таму, иако најблиските с'е почесто ми е чудат како не помнам нешта од минатото, па и од оноа скроешното. А оние банираните веќе одамна го забележале тоа. смеење

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:00
Originally posted by anakin anakin напиша:

ocigledno e deka
zivotot sho go zivees e kup sekjavanja
na vcera, zavcera i za denovite izminati

Тоа не е ЖИВЕЕЊЕ на животот, туку негово ПРЕЖИВУВАЊЕ.Живеење на животот е кога тоа активно, со потполна посветеност и будност го правиме СЕГА, а не кога сега си ги размотуваме филмовите од непостоечки нешта и така се исклучуваме од сегашноста. 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:02
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

znachi,sepak,seedno
 среќа
 

значи не е сеедно . Вчера си е било за вчера , утре за утре .....

znachi,sepak,nije sve jedno голема насмевка

razlikata, ајде
 

милиони пати возрастните луѓе се прашуваат : Зошто не бев со овој памет пред 15 години  ? Подобар ќе ми беше животот 

значи има разлика за мозокот дали е вчера  , денес или утре
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:23
Originally posted by емил емил напиша:

 

милиони пати возрастните луѓе се прашуваат : Зошто не бев со овој памет пред 15 години  ? Подобар ќе ми беше животот 

значи има разлика за мозокот дали е вчера  , денес или утре


Луѓето кои ги спомнуваш говорат за ИСКУСТВОТО, а тоа се проживеани нешта преку кои дошле до извесни заклучоци со кои живеат СЕГА.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

 

милиони пати возрастните луѓе се прашуваат : Зошто не бев со овој памет пред 15 години  ? Подобар ќе ми беше животот 

значи има разлика за мозокот дали е вчера  , денес или утре


Луѓето кои ги спомнуваш говорат за ИСКУСТВОТО, а тоа се проживеани нешта преку кои дошле до извесни заклучоци со кои живеат СЕГА. 

........и токму заради тоа мозокот прави разлика меѓу вчера и утре
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:36
koga se misli na vchera i koga se misli na utre skoro isti emocii se budat,
no koga se misli na momentot t.e. go dozhivuvame sega i ovde,emociite se na najvisoko nivo

Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:40
Ако не постоело она вчера како тогаш би проживеале нешто и би се стекнале со било какво искуство?
Ако не постело вчера како сме станале она што сме денес?
Ако не постои вчера тогаш не постои ни денес ни утре,
што значи ние не постоиме.замисленост
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:42
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

koga se misli na vchera i koga se misli na utre skoro isti emocii se budat,
no koga se misli na momentot t.e. go dozhivuvame sega i ovde,emociite se na najvisoko nivo

 

ne e taka  . Во минатото емоцииве се најниски и со тек на времето се зголемуваат . Оти секој се воодошевува од убавата иднина што ја чека . Нема како и во минатото и во иднината да ти е сè едно .Ма нема шанси .
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:47
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Ако не постоело она вчера...

Никој не вели дека она нешто не постоело.  среќа


Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:


Ако не постои вчера тогаш не постои ни денес ни утре,
што значи ние не постоиме.замисленост


Вчера не постои. среќа

Со "вчера" умот вели дека некогашните збиднувања повеќе не постојат СЕГА.

А ние постоиме СЕГА.

Многу едноставно, нели ? среќаTruth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:50
zoshto da razmisluvash?
zoshto ednostavno ne se zhivee momentot?

emociite ne doagjaat so iskustvoto.
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 23:50
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

 

милиони пати возрастните луѓе се прашуваат : Зошто не бев со овој памет пред 15 години  ? Подобар ќе ми беше животот 

значи има разлика за мозокот дали е вчера  , денес или утре


Луѓето кои ги спомнуваш говорат за ИСКУСТВОТО, а тоа се проживеани нешта преку кои дошле до извесни заклучоци со кои живеат СЕГА. 

........и токму заради тоа мозокот прави разлика меѓу вчера и утре

Ама рековме дека умот си креира време, минато, сега, иднина и дека за него тоа е важно. Но тоа не е никаков доказ дека нештата креирани од умот се реални. Има безброј нешта кои се креирани од умот, нешта во кои уживаме, кои ги сакаме, кои ги мразиме, за кои знаеме и да патиме и да афектираме, а сепак не постојат. среќа
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 10:25
Originally posted by anakin anakin напиша:

... zamislete da nemate nikakvi sekjavanja sekoe sabajle- NISHTO ...

„Сабајле“ всушност е сегашноста т.е. тоа е моментот кога размислуваме за „вчера“, а тоа „вчера“ е момент кој се одиграл пред моментот кога сме се запрашале што било во моментот пред да се запрашаме што било во моментот пред да се запрашаме ... збунетост
Мислам дека се ви е јасно, нели?намигнување
Знам дека сеќавањето на изминатиот момент („вчера“) трае вечно, односно додека е човек жив, само, незнам колку „време“ трае тој момент на случување на сегашноста? И, како се поврзани тие моменти? Дали меѓу еден и друг момент, меѓу едно и друго случување има празнина, еден вид временски „џеб“? И колку време трае таа празнина?размислување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 10:59
mislam deka toa vekje zavisi od sposobnosta na lichnosta vo izdvojuvanjeto na chuvstvata vo sebe za smestuvanje vo minatoto ili vo idninata

Изменето од ZeZnAtA - 17.Октомври.2013 во 11:00
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 11:27
aauuu.изненадување...se koj od koj pogolem filosof tuka!...a i kurentna ( i neobichna) nekoja temaзбунетост,...za tri dena ...duri ''300'' postovi sobrala , mislam...filosofii .голема насмевка 
`````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
- paa,... vchera sto bilo pominalo,i bidejki ne mozesh da go popravish toa shto bilo,...ama mozesh da uchish od nego, ...za utre da ne bide istoto,...znachi,

....ne bi trebalo da mu e seedno  na...zdrav pamet!

...koj go poseduva , jasno !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.