IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 22:39
I f**king love science објавија фотографија со текст...
"Доколку не постоеа инжинерите,науката ќе беше само фантазија"
Без навреда кон филозофите...Но животот е уметност,и ако не сте артист само ќе филозофирате (воа ја частам)

https://www.youtube.com/watch?v=HzxPpXfQ8qU
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 23:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:за егото подеднакво е реално...
минатото...
и иднината...
тоа егзистира и се храни од нив...

Апсолутно!

Тоа се храни од минатото и иднината и за умот тоа е реалност, како што е реалност и непостоечката поезија креирана од него.

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

но постои само во сегашноста...

Апсолутно! 

А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. Телото и Светот постојат само во сегашноста, а умот со Егото се хранат и со тоа егзистираат во минатото и иднината. Умот постои во сегашноста, но киднапиран од Егото e ангажиран со минатото и иднината, додека Егото постои само во непостоечките времиња. Тоа СЕГА не може да егзистира како такво.


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

во спротивно...
и тоа е само обиична креација на умот...
како, за некои,  непостоечката креација...
наречена време...

Апсолутно! 

А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. И фантазијата е обична креација на умот, која реално е непостоечка, па ние знаеме многу лесно емотивно и практично да се поведеме по неа, небаре е вистинска. Јеби га...
некако се осеќам малку непријатно...
кога некој целосно се согласува со мене...
тоа ми изгледа...
како да сум ја погодил...
апсолутната вистина...

но...
таа не постои...
постои само релативност...
вчера...
утре...
не е битно...

вистината е реална само сега...Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 00:34
znachi,sepak,seedno
 среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 05:26
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

znachi,sepak,seedno
 среќа
 

значи не е сеедно . Вчера си е било за вчера , утре за утре .....
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 09:01
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


како да сум ја погодил... апсолутната вистина...

Апсолутно точно!
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


но... таа не постои... постои само релативност...

Апсолутно точно!

Да ги разгледаме двеве премиси:

1. Апсолутно е точно дека се е релативно!
2. Релативно е точно дека се е релативно!

Од ова се заклучува дека сепак, апсолутност постои!
 
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
bilokoja Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bilokoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 09:54
Браво така е до срж
Кон врв
bilokoja Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bilokoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 09:55
Originally posted by Орка Орка напиша:

I f**king love science објавија фотографија со текст...
"Доколку не постоеа инжинерите,науката ќе беше само фантазија"
Без навреда кон филозофите...Но животот е уметност,и ако не сте артист само ќе филозофирате (воа ја частам)

https://www.youtube.com/watch?v=HzxPpXfQ8qU
Кон врв
bilokoja Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bilokoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 09:58
Originally posted by bilokoja bilokoja напиша:

Originally posted by Орка Орка напиша:

I f**king love science објавија фотографија со текст...
"Доколку не постоеа инжинерите,науката ќе беше само фантазија"
Без навреда кон филозофите...Но животот е уметност,и ако не сте артист само ќе филозофирате (воа ја частам)

Браво за тебе тоа другото по грешка толко е тоа точно како апсолутна вистина

10.gif" align="middle">

https://www.youtube.com/watch?v=HzxPpXfQ8qU
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 10:23
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

znachi,sepak,seedno
 среќа
 

значи не е сеедно . Вчера си е било за вчера , утре за утре .....

znachi,sepak,nije sve jedno голема насмевка

razlikata, ајде
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
edgaralanpo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај edgaralanpo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 13:38
Не може да биде сеедно, како сеедно.
Ако денеска јадам ајвар со сирење, а при тоа го изедам цело тегло. Утре мозокот ќе знае, дека вчера сум го изедил и утре, всушност задутре, ќе треба да отворам друго тегло. Мора да има некој план.
Што било вчера или претходно, а што да се прави утре или понатаму, ако треба може и да се напише планот. За да знаеме утре што сме мислеле вчера.
Нешто од планот може утре да изгледа поинаку и ќе треба да се сменува.
Така да ако се оставаат траги, мозокот знае да ги оддели вчера и утре, ако нема траги, тогаш е малку потешко.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 15:05
"Zhivotot Ti se sluchuva  sega,  dodeka se sekjavash na vchera i planirash za utre".
 
Ne se sekjavam sega намигнување koj go zabelezhal ova, no seedno taka e.

Vchera e sekjavanje, sega, a i planiranjeto za utre e sega, kako i tvorenjeto... -sekogash.

Ednostavno e.

Zatoa, bidi "buden denes". A i kreiranjeto(vo bilo koj oblik i nachin) kje bide mnogu pokvalitetno...среќа

I sekako, mozhesh da patuvash niz "vremeto" - sega намигнување

"Mozokot" pravi kontinuitet na nastanite. Koga?? среќа


Изменето од viktorija123 - 16.Октомври.2013 во 15:14
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 20:33

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

 
вистината е реална само сега...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Апсолутно! 
А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 21:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

 
вистината е реална само сега...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Апсолутно! 
А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. 
Уф...
она горе јас сум го рекол...
а...?!збунетост

а уствари...
мора да сум помислил...
сегашноста постои...
само заради тоа што има кој да ја перцепира...

у спротивно...
исти курац е...
вчера...
сега...
утре...

P.S. No1.
 времето постои независно...
и од оние кои имаат...
и од оние кои немаат мозок...

во длабоката суштествена сплотеност на тоа што...
ни го понудил творецот...
бескрајноста на барањето одговор...
на оној што се осмелува да праша...
зошто...?

P.S. No2.
зошто бе толку лесно се оди off topic...
a...?намигнувањеКон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 22:16
ocigledno e deka
zivotot sho go zivees e kup sekjavanja
na vcera, zavcera i za denovite izminati
.
ako ne bi se sekjaval togas, ne bi ni ziveel, zamislete da nemate nikakvi sekjavanja
sekoe sabajle- NISHTO , zarem bi rekolnekoj  deka ziveel zivot?

sekoja cest za utre i za zadutre, sekoja cest za momentov segasen

no bez sekjavanjata na vcera, zavcera i na denovite izminati VIE ne bi ziveele
nego bi bile sega tuka, goli bez nisto

znaci vcera e mnogu mnogu vazna rabota za eden zivot

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.