IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Фантазија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фантазија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2006 во 19:20
Originally posted by babuska babuska напиша:

Od ova sto go procitav, ocigledno gi imate pomesano definiciite za nekoi raboti: fantazija, potreba, ljubopitnost, inspiracija….site ovie se razlici termini.

 
Potreba - Telefonot, kolata, strujata, zeleznicata, ne se plod na fantazija, tuku potreba za polesno povrzuvanje ili pobrzo patuvanje ili kako veke sakate. Lugjeto ne fantazirale nekoj den, pa od nigde nikade im padnalo na pamet kola, tuku imale potreba za istata. Isto kako sto na vremeto imale potreba da se zasolnat vo zivealista, namesto da dremat na dozd pod kroshna.
 
Ljubopitnost – kako lugje da ne sme bile radoznali, i da ne sme rovarele kaj sto ke stigneme, nemase na primer da go otkrieme dijamantot, a podocna i site negovi blagodeti. Ne mislam na estetskata, tuku na industriskata upotreba na dijamantot. Da ne mislite deka lugjeto prethodno fantazirale za dijamantot?

 

Inspiracija – zbraneta ljubov (Romeo I Julija), vojni I stradanja (Imagine- Lenon), priroda (Soncogledite - Van Gogh)…...seto toa e inspiracija za umetnikot, a ne e fantazija. Toa se nesta sto go pogodile, go razbranuvale, trognale, mu ja doprele dusata.

 

Fantazija - Lord of the Rings. Nesta koi nikogas nema da se slucat, nesta koi se nevozmozni da se slucat:

- sakam da se storam od bela vo zelena
- da si ja isisam kosata sega, a za dva saati da si ja porasnam do polovina
- da mozam denes da letam kako ptica, a utre da plivam kako delfin. Ete toa e fantazija.
 
 
E sega.... vo osnovata na site ovie termini lezi kreativnosta. Kolku si poveke kreativen, tolku podobro ke napises, izmislis, naslikas, fantaziras, razmisluvas od poveke agli..... so eden zbor, od kreativnosta zavisi dostrelot na nasata percepcija.
 
Inaku, sekojdnevnoto razmilsuvanje za nasite neostvareni zelbi, ne e fantaziranje, tuku e zanesenost i nedostatok na volja, ideja, znaenje, trud, zelba da se uspee itn.



UBAV STALOZEN MUABET BRAVOSClap
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 01:52
Originally posted by babuska babuska напиша:

Od ova sto go procitav, ocigledno gi imate pomesano definiciite za nekoi raboti: fantazija, potreba, ljubopitnost, inspiracija….site ovie se razlici termini.

 
Potreba - Telefonot, kolata, strujata, zeleznicata, ne se plod na fantazija, tuku potreba za polesno povrzuvanje ili pobrzo patuvanje ili kako veke sakate. Lugjeto ne fantazirale nekoj den, pa od nigde nikade im padnalo na pamet kola, tuku imale potreba za istata. Isto kako sto na vremeto imale potreba da se zasolnat vo zivealista, namesto da dremat na dozd pod kroshna.
 
Ljubopitnost – kako lugje da ne sme bile radoznali, i da ne sme rovarele kaj sto ke stigneme, nemase na primer da go otkrieme dijamantot, a podocna i site negovi blagodeti. Ne mislam na estetskata, tuku na industriskata upotreba na dijamantot. Da ne mislite deka lugjeto prethodno fantazirale za dijamantot?

 

Inspiracija – zbraneta ljubov (Romeo I Julija), vojni I stradanja (Imagine- Lenon), priroda (Soncogledite - Van Gogh)…...seto toa e inspiracija za umetnikot, a ne e fantazija. Toa se nesta sto go pogodile, go razbranuvale, trognale, mu ja doprele dusata.

 

Fantazija - Lord of the Rings. Nesta koi nikogas nema da se slucat, nesta koi se nevozmozni da se slucat:

- sakam da se storam od bela vo zelena
- da si ja isisam kosata sega, a za dva saati da si ja porasnam do polovina
- da mozam denes da letam kako ptica, a utre da plivam kako delfin. Ete toa e fantazija.
 
 
E sega.... vo osnovata na site ovie termini lezi kreativnosta. Kolku si poveke kreativen, tolku podobro ke napises, izmislis, naslikas, fantaziras, razmisluvas od poveke agli..... so eden zbor, od kreativnosta zavisi dostrelot na nasata percepcija.
 
Inaku, sekojdnevnoto razmilsuvanje za nasite neostvareni zelbi, ne e fantaziranje, tuku e zanesenost i nedostatok na volja, ideja, znaenje, trud, zelba da se uspee itn.
A spored koj toa leksikon ovie poimi se taka grupirani?...Spored onoj sto ti si go napisal/a?
I zosto sekojdnevnoto razmisluvanje za neostvarenite zelbi go poistovetuvas so nedostatok na volja,ideja itn.?
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
babuska Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 02:19
Da be kandid, jas si koristam moj leksikon. Ima nesto tuka pogresno? Ne mislam na definiciite, tuku na pristapot.
Toa za zelbite do nekade i si vo pravo. Idejata mi bese deka spagja vo zanes (a ne vo fantazija), se dodeka nisto ne se prevzema istite da se ostvarat. Ako ima konstruktivno razmisluvanje za toa sto go sakame, sledeno so soodvetna akcija, ondak e potpolno OK.
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 02:57
Originally posted by babuska babuska напиша:

Da be kandid, jas si koristam moj leksikon. Ima nesto tuka pogresno? Ne mislam na definiciite, tuku na pristapot.
Toa za zelbite do nekade i si vo pravo. Idejata mi bese deka spagja vo zanes (a ne vo fantazija), se dodeka nisto ne se prevzema istite da se ostvarat. Ako ima konstruktivno razmisluvanje za toa sto go sakame, sledeno so soodvetna akcija, ondak e potpolno OK.
Ok...
Inace mozda zvucev grubo u prethodniot post ali nemav namare da ti go omalovazuvam stavot...samo ti go postuvam mislenjeto pa zatoa i imam zelba da ti repliciramBig%20smile
 
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2007 во 13:14
имам навика да си сонувам со отворени очи, да си замислувам подобро СЕ,ама колку помалку желби имаш тоа подобро.може да ти е болно вракањето од фантазијата во реалниот живот.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2007 во 16:44
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

имам навика да си сонувам со отворени очи, да си замислувам подобро СЕ,ама колку помалку желби имаш тоа подобро.може да ти е болно вракањето од фантазијата во реалниот живот.
 
 
 
 
Kako da se poznavame   Wink
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2007 во 18:38
чат-пат и на мене ми се дешава day dreaming,у тај момент сум над све ,али враќањето назад е разочарувачко
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 02:24
Originally posted by angelmk angelmk напиша:

чат-пат и на мене ми се дешава day dreaming,у тај момент сум над све ,али враќањето назад е разочарувачко

затоа треба помалку да си ствараме сами такви илузии, и да си живееме овде и сега.да бидеш задоволен со тоа што го иамш
не дека солам памет ама ...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 11:04
Па мислам дека човек што не фантазира, тој човек подобро да е мртов, бидејќи и утре и задутре, ќе биде ист како вчера. Само човек кој фантазира, може и да ја врши таа божествена карактеристика вградена во нас: ДА ТВОРИ!

Затоа, dream on...
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 11:10
мислам ок е да си имаш какви такви планови и да си се стремиш кон нешто,
ама јас знам човек кој фантазираше за 1 личност- недостижна за него, па се швркна!!!
нема правило за што смее да се фантазира,
а зависи и личноста какова е, сум слушала си вика-ејјјј,да си иамв сеа 1 кола, па у нејзе мп3 плеер,па женски сами се лепат, а уствари лежи по цел ден и му кука на татко му за кола.

Изменето од ACELERA - 20.Февруари.2007 во 11:11
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 11:14
Така е Аселера.... Всушност, не може само со фантазирање да се направи нешто. Ама не може ни без.

Поздрав.
Кон врв
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2007 во 13:16
добро е да имаш стремеж кон подобро...
да целиш кон нешто...
ама забегана фантазија ?
може ке гаам нереални илузии дека 1 ден ке бидам со Анџелина Џоли?
Кон врв
Sulltan Murad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sulltan Murad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2007 во 18:05

ne be kakva angelina jolie LOLidi so britney spears

Кон врв
superbaby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superbaby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 19:33
Mnogu si fantaziram a i site toa go pravime samo sto od tolku mnogu fantazija eden den mnogu ke se razocarame od realnosta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.