IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите езера во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите езера во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2015 во 09:09

Розево езеро во АвстралијаИзменето од Valerija - 29.Април.2015 во 09:09
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2015 во 17:28
Во зима сино, во лето црвено: Каква тајна крие ова езеро во Турција?

Езерото во посебни временски интервали може да добие и темноцрвени тонови.

Езерото Туз е второ по големина езеро во Турција, се наоѓа во Централна Анадолија, а тоа што го вбројува меѓу вистинските природни феномени е неговата боја. Ова езеро, како камелеон, ја менува својата боја во зависност од тоа дали е зима или лето.
Доколку ја посетите Централна Анадолија во зима, езерото ќе има светлосина боја, но, доколку се одлучите за лето, тогаш тоа ќе биде црвено, пишува Telegraf.rs.


Директорот на одделението за истражување, Мехмет Саит Којунчу, објаснил дека за овој феномен се заслужни посебни видови на микроалги.


"Езерото во посебни временски интервали може да има и темноцрвени тонови. Обилните врнежи го зголемиле нивото на салинитетот, и на тој начин го промениле неговиот биотоп", рекол Мехмет.


Овие микроалги не може да се видат со голо око, и често се користат во козметичката индустрија, пишува Telegraf.rs.


< border="0" ="0" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no" ="0" ="0" width="100%" id="I0_1437492295485" name="I0_1437492295485" ="https://apis.google.com/se/0/_/+1/fast?usegapi=1&size=medium&origin=http%3A%2F%2Ftocka.com.mk&=http%3A%2F%2Ftocka.com.mk%2F3%2F165698%2Fvo-zima-sino-vo-leto-crveno-kakva-tajna-krie-ova-ezero-vo-turcija&g=3p&ic=1&jsh=m%3B%2F_%2Fscs%2Fapps-static%2F_%2Fjs%2Fk%3Doz.gapi.bg.p0eccxX1kmc.O%2Fm%3D__features__%2Fam%3DQQ%2Frt%3Dj%2Fd%3D1%2Ft%3Dzcms%2Frs%3DAGLTcCPGNraL7X5yJthWrVVRVCHT1g3tyA#_methods=onPlusOne%2C_ready%2C_%2C_%2C_resizeMe%2C_renderstart%2Concircled%2Cd%2Ce&id=I0_1437492295485&parent=http%3A%2F%2Ftocka.com.mk&pfname=&rpctoken=10583664" -gapiattached="true" title="+1" style=": static; top: 0px; width: 90px; margin: 0px; border-style: none; left: 0px; visibility: ; height: 20px;">
Изменето од Valerija - 24.Септември.2017 во 13:50
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2015 во 23:15

Тахо - САД


Изменето од Valerija - 28.Јануари.2018 во 14:04
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2015 во 08:41

Синото езерце, Беи, Хокаидо, Јапонија

Ова езерце е добро познато по својата боја и дрвата кои се посебно прекрасни во зима.

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-10.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-11.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-12.jpg


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2015 во 08:42

Езерото Абрахам, Алберта Канада

Температурите знаат да паднат и до -30 степени, па езерото замрзнува, а во него се креираат неверојатни кругови од меурите од гасот кој се ослободува.

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-22.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-23.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-24.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2015 во 08:49


Бајкалското езеро, Сибир, Русија

Најдлабокото и најстарото езеро на светот кое изгледа волшебно додека е  замрзнато во зима.10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-28.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-29.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-30.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2016 во 08:03
hit-destinacija-vo-zima-ubavinite-na-ezeroto-vo-bled-01.jpg

Бледско езеро
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:26

Абрахамово езеро, Канада

ms21Изменето од Valerija - 28.Јануари.2018 во 14:04
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:27

Дамчестото езеро, Канада

ms30ms31Изменето од Valerija - 28.Јануари.2018 во 14:03
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:28

 Езерото Натрон, Танзанија

ms33Изменето од Valerija - 28.Јануари.2018 во 14:05
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:28

Езерото Хилиер, Австралија

ms34Изменето од Valerija - 28.Јануари.2018 во 14:03
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2016 во 16:06

Eзерото на лотосите,Удон Тани,Тајланд
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2017 во 08:43

Големото солено езеро,Јута
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2017 во 13:52

Бохињско езеро,Словенија
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.