IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите езера во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите езера во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 18:49
         Најубавото езеро во светот, кристална бајка во многу бои

Веќе безброј пати сме се увериле во неверојатната вештина на природата за создавање на вистински ремек-дела, па само уште едно во низата е неверојатното езеро сместено во Националниот парк Јицхаигоу во Кина.

Станува збор за езеро во кое што водата е толку кристално чиста што многумина дури и не веруваат дека глетката е навистина таква, па се почесто се одлучуваат да го посетат местото за самите да се уверат во оваа неопислива убавина.


Во водите почиваат и паднати дрвја стари неколку векови и истите само допринесуваат за единственоста на овој нереален пејзаж.

Долината Јуцхаигоу била прогласена за светско културно наследство од страна на УНЕСКО, а овој природен резерват и национален парк се наоѓа во северниот дел на провинцијата Сечуан во Кина.


Бајковитите предели се протегаат на површина од 720 километри квадратни. Едноставно, станува збор за убавина која треба да се доживее со сопствени очи!


Изменето од Valerija - 24.Септември.2017 во 13:49
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 09:34

ПРЕУБАВОТО СИНО ЕЗЕРО ЌЕ ВЕ ОСТАВИ БЕЗ ЗБОРОВИ

18

Синото езеро се наоѓа во Јапонија. Името го добило поради впечатливата сина боја. Со елегантните дебели стебла кои практично никнат од дното на езерото, оваа вода создава магична, надреална атмосфера.

Се претпоставува дека сината боја на езерото е последица од високата концентрација на алуминиум-хидроксид. Бојата на езерото исто така се менува и од аголот на гледање.

Plavo jezero Japan slika 2

Plavo jezero Japan slika 3

Plavo jezero Japan slika 4

Plavo jezero Japan slika 5

Plavo jezero Japan slika 6

Plavo jezero Japan slika 7

Plavo jezero Japan slika 8

Plavo jezero Japan slika 9

Plavo jezero Japan slika 10

Plavo jezero Japan slika 11Изменето од Valerija - 28.Јануари.2018 во 12:54
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 11:50

ЧУДО НА ПРИРОДАТА: ОВА Е ЕЗЕРОТО БЕЗ ДНО

Езерото “Сино око“ во Албанија е природен феномен бидејќи нема дно. “Сино око“ всушност е дупка која се поврзува со подземните води кои низ неа избиваат на површината.

Иако пливањето и гнурењето во“ Синото око“ е дозволено, поради водата чија температура изнесува 10 степени целзиусови, малкумина се оние кои се впуштаат во таква авантура.

Туристите овде често доаѓаат за да фрлат камче во центарот на езерото кое само неколку секунди покасно се појавува повторно на површината.

Foto: Wikipedia /  Marc Morell

Foto: Wikipedia / grigoraИзменето од Valerija - 28.Јануари.2018 во 12:53
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 15:43

ЕЗЕРОТО ХЕВИЗ - НАЈГОЛЕМОТО БИОЛОШКИ АКТИВНО, ПРИРОДНО ЛЕКОВИТО ЕЗЕРО ВО СВЕТОT

Едноставно, неверојатно место. Во западниот дел на Унгарија, недалеку од градот Залаегерцег, западно од езерото Балатон – познато како Унгарско Море, релативно близу и до границата со Хрватска, е гратчето што крие несекојдневно богатство – најголемото природно езеро со лековита топла вода во Европа.

Езерото Хевиз е најголемото биолошки активно, природно лековито езеро на светот. Езеро кое се “храни” од своите два природни извори привлекува туристи од сите страни на светот. Биолошката стабилност на езерото ја докажува со температурата на водата која ни во ладните зимски денови не паѓа под 24-26 °C.

Преку лето нормална просечна температура на водата се движи од 33-35 °C, во топлите денови и до 36-38 °C. Околната шума на површина од 50 хектари, помага во одржувањето на микро климата на езерото заштитувајќи го од ветер, па така облакот од пареа над езерото е постојан кој овозможува ладење на водата.

Езерото Хевиз е геолошка реткост. За разлика од повеќето други топли езера кои најчесто настануваат на вулканската почва, ова е тресетна почва.

Заштитен знак на езерото е Индискиот Лотус.

4398

2

3


5
Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:18
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2014 во 13:16
Мистериозните обоени вулкански езера во Индонезија

Индонезија е една од земјите со најголема геолошка активност во светот. Како комбинација од активните вулкани и тропската клима, Индонезија е дом на неколку вулкани кои што се доказ за динамичната интеракција помеѓу силите на ендосферата и егзосферата, кои што се карактеристични за езерата во вулканска околина.

Од сите вулкани во Индонезија, Кли Муту на островот Флорес важи за вулкан со најегзотични езера. Тие се обоени во светли бои, изгледаат прекрасно, а се сметаат и за национално богатство на луѓето во Индонезија. Трите езера имаат различни имиња, а локалното население со векови го негува верувањето дека езерата се духовниот вечен дом на нивните предци. Постои и митот дека езерата ја менуваат бојата во зависност од расположението на духот. Доколку тоа е навистина така, тогаш духовите во езерата се постојано немирни. 

Езерото на стари лица "Tiwu Ata Mbupu" се протега во западниот дел од вулканот и најчесто е со сина боја. Сместен одделно од останатите два кратери, ова езеро се смета за местото каде што почиваат душите на старите лица кои што вовеле правдина во животот. Другите две езера се сместени заедно. Второто езеро се смета дека е Езеро на младите мажи и девојки "Tiwu Nuwa Muri Koo Fai", кое се карактеризира со специфична зелена боја. Третото езеро, односно Волшебното езеро "Tiwu Ata Polo" често е обоено во црвена боја, но на фотографиите во продолжение можете да го видите обоено со маслиново зелена боја. Според легендите, во ова езеро одат лошите луѓе, без разлика дали се млади или стари, мажи или жени. Самиот збор "Kelimutu" значи Езеро на вриење, па посетителите често можат да видат како од езерото се издигнуваат пареа и меури. 

Иако досега биле изведени неколку интензивни истражувања под површината на езерата, се со цел да се открие причината за боите во водата на езерата, се претпоставува дека овој феномен настанува како последица од подземните отвори и супстанциите кои што излегуваат од нив. Имено, подземните отвори во површината на планетата испуштаат гасови и пареа, односно сулфур диоксид, хлороводород, сулфид и јаглерод диоксид. Како последица на тоа, во водата се создаваат поголем број на хранливи материи кои што воедно и ја испуштаат бојата која ја обојува водата на езерата. 

Како изгледаат трите обоени езера во Индонезија можете да погледнете од фотографиите во продолжение.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2014 во 22:09

Езерото Гарибалди: Најубавото канадско уточиште 


120571530

Можеби претходно не сте слушнале за езерото Гарибалди во Британска Колумбија (Канада), но доколку видите фотографии од него сигурно ќе посакате да го посетите.

Сместено во близина на Ванкувер, ова езеро со прекрасна сина боја ги „фаќа“ одразите на околните планини и шуми.

Ова е едно од омилените места за Канаѓаните, љубители на долги прошетки, сместено под истоимениот вулкан. Многумина сакаат и да се капат во ова прекрасно езеро.

Доколку ја посетите оваа област во текот на летото, можете да се сместите во камп базата Елфин Лејк, а потоа да пешачите до ливадата Тејлор, која во ова време е прекриена со преубави цвеќиња.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2014 во 21:31

Езерото Хилер, Австралија

Шарено езеро во САД

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2014 во 17:08
Подводна прошетка: Австриско езеро кое во себе крие неверојатна тајна

Навидум станува збор за вообичаено езеро, сместено во прекрасна природа, меѓутоа сепак, она што г прави посебно е интересната тајна која во истото се крие.

Имено, ”Grüner See” или Зеленото езеро, се наоѓа во јужниот дел од австриската провинција Стири и истото во себе крие навистина интересна тајна. 


Она што го прави ова езеро особено интересно е фактот што во текот на летото и на почетокот од зимата, истото е длабоко само околу еден метар и тогаш, се околу него се претвора во парк!


Но, ова езеро во близината на градот Трагос и планината Хошваб, станува вистинска атракција во текот на пролета, кога снегот започнува да се топи. Тогаш нивото на водата повторно се издигнува, паркот исчезнува и се создава вистинска подводна атракција која ги привлекува камперите и планинарите од целиот свет. 

Така, дрвјата од овој парк навикнале да бидат под вода неколку месеци од годината, а езерото тогаш достигнува длабочина од околу 12 метри, пренесува "Daily Mail"


Маѓепсани од убавината на необичното езеро, двајца нуркачи одлучиле да направат сет од подводни фотографии од прекрасното, кристално чистото езеро кое во себе крие живописен пејзаж. 

Всушност, овие фотографии учествувале и на најразлични изложби и натпреварувања, а многумина едноставно не можеле, а да не се запрашаат како е можно истите да бидат создадени во Австрија, затоа што подводниот свет и бојата оставаат впечаток дека нуркачите да се наоѓаат на Малдивите. 


“Многумина беа изненадени кога слушнаа дека фотографиите се направени во Австрија, а не на некое егзотично место. Но, ние имаме навистина прекрасни водени пејзажи кои најчесто се неоправдано запоставени во однос на останатите убавини на нашата земја”, изјавил кустосот на една од изложбите на фотографиите претставени во Австрија. 


Изменето од Valerija - 27.Ноември.2014 во 17:10
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2014 во 00:04
да
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2015 во 09:45

Кент Шираши е фотограф кој го живее сонот - живее во близина на езерото кое секоја сезона, а понекогаш и секој ден ја менува бојата.

son-na-sekoj-fotograf-ezeroto-koe-sekoj-den-ja-menuva-bojata-foto-01.jpg

Синото езеро, како што уште е познато, се наоѓа во Јапонија и е најмагичното природно место кое може да го посетите.

Таму ниту еден ден не е ист. Едно утро може да видите кристално сина вода, која веќе следниот ден може да добие млечно зелена боја.

Омилениот ден на Кент бил кога езерото било целосно замрзнато, снежно и кристално бело оваа зима.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2015 во 20:19

 Blue Lake (Нов Зеланд)

Со видливост до 80 метри длабочина, Синото Езеро и официјално е прогласено за најчисто езеро во светот. За жал, не е дозволено влегување во вода за луѓето, па ќе мора само од страна да го набљудувате и да уживате во неговите убавини.

10-mesta-vo-svetot-kade-vodata-e-kristalno-cista-9.jpg
Изменето од Valerija - 12.Март.2015 во 20:19
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2015 во 20:20

Valley of the Five Lakes (Полска)

Во подножјето на планинскиот венец од Високите Татри се наоѓаат петте езера кои изобилуваат со чиста, проѕирна вода. Едно од петте езера, Морско Око е прогласено за едно од најубавите во светот, според Wall Street Journal.

10-mesta-vo-svetot-kade-vodata-e-kristalno-cista-10.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2015 во 20:21

Jiuzhaigou Valley (Кина)

Според една легенда во овој предел настанале 108 езера кога божицата го скршила огледалото кое го добила од љубовникот на 108 парчиња. Секое езеро е спектакуларно во својата убавина на посебен начин. Во некои езера дури се преливаат и повеќе од 5 бои во водата која ја рефлектира природната убавина.

10-mesta-vo-svetot-kade-vodata-e-kristalno-cista-3.jpg
Изменето од Valerija - 12.Март.2015 во 20:21
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2015 во 20:21

Laghi de Fusine (Италија)

Глацијалните езера сместени 1,5 километар од италијанско-словенечката граница се едни од најчистите кои имаат проѕирана вода и во кои може да го видите и дното и сиот подводен свет. Бидејќи водата е премногу ладна не се препорачува да се плива во неа, но може да ужива во глетката.

10-mesta-vo-svetot-kade-vodata-e-kristalno-cista-1.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.