IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите езера во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите езера во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Најубавите езера во светот
    Испратена: 07.Јануари.2021 во 12:30

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатстваИма толку многу причини да го посетите мексиканскиот полуостров Јукатан, особено ако сте хедонист кој сонува за топли тропски региони и бесконечни песочни плажи под палмите, со коктел во раката. А, сега има уште еден мотив: живописното езеро Ик Кил во истоимениот археолошки парк во центарот на Јукатан.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Иако од небото изгледа како црна дупка во земјата, малку злокобно и темно, тоа е езеро во „дупка“ во земјата што на сликите изгледа нереално убаво. Сместено е речиси 30 метри под површината на земјата и има форма на тркалезен базен создаден за одмор и бегство од сè. Додека лежите заштитени од карпите, глетката паѓа само во кристално тиркизната вода, зелените „завеси“ и небото. За да се одржи оваа чувствителна област чиста, сите посетители треба да се истушираат во кабините пред да се капат, а знаците на влезот бараат да не користат креми за сончање, производи за нега на кожата, па дури и шминка. Исто така, скокањето во водата не е дозволено.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

До него се доаѓа по скали, а растенијата што паѓаат од врвот до водата оставаат впечаток на зелени завеси или некои украси. Археолошкиот парк во кој се наоѓа е всушност урнатини и остатоци на Маите, а Индијанците го сметаат самото езеро за свето. Се користело за ритуали на жртвување на Богот на дождот, Чаак, поради што беа пронајдени многубројни примери на индиски накит на дното на езерото. Додека многумина ќе речат дека жртвувале луѓе, археолозите нагласуваат дека тоа не било практика. Поверојатно е дека станува збор за гласини и нечиј обид да додаде малку мистика на ова место.

Денес, ова место е во тек со модерното време, затоа во близина се изградени ресторан, хотел и многубројни објекти за посетители, од кои секоја година има сè повеќе.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатстваИзменето од Valerija - 07.Јануари.2021 во 12:31
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2020 во 23:10


езеро McDonald, Монтана
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2019 во 13:16Атабад,Пакистан


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2018 во 16:11

Пештерското езеро Рид Флут

10 најубави природни езера во светот

Ова е едно од најстарите езера во светот. Се верува дека постои уште од 7-от век пред нашата ера. Се наоѓа во Гилин, Кина и е често посетувана туристичка атракција. Со помош на разнобојна вештачка светлина, во оваа пештера се случува вистинско лајт-шоу. Околу пештерата расте еден вид трска од која се изработуваат флејти, па поради тоа и езерото го добило името што го носи (Reed Flute).Изменето од Valerija - 14.Мај.2018 во 16:11
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2018 во 15:58

 Езерото Шангрила

10 најубави природни езера во светот

Во Пакистан, во ресортот Шангрила во Скарду е сместено истоименото езеро. Покрај езерото има ресторан отворен во авион, кој некогаш паднал на ова место. На преживеаните патници кои биле во авионот, тука им помогнале будистички монаси и биле згрижени на место каде што имало овошја и растенија, кои ги опишувале како рајски.Изменето од Valerija - 14.Мај.2018 во 15:59
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2018 во 15:58

Езерото Матесон

10 најубави природни езера во светот

Матесон се наоѓа во Нов Зеланд и е глацијално езеро. Се наоѓа близу до глечерот Фокс во Јужен Вестленд. Опкружено е со планините Тасман и Кук. Природата го создала пред околу 14.000 години и оттогаш е дом на различни видови животни и растенија.Изменето од Valerija - 14.Мај.2018 во 15:58
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2018 во 10:29
Image result for photos of the beautiful lake in the world


Јукатан,Мексико
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2018 во 10:25
Рајско езеро,Северна Кореја
Related image


Изменето од Valerija - 14.Мај.2018 во 16:06
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2018 во 10:21
Image result for photos of lake TITICACA


Титикака,Перу


Изменето од Valerija - 22.Април.2018 во 10:21
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2018 во 10:55
Езерото Бесентвејт

Областа околу Лејк Дистрикт опфаќа површина од 30 квадратни километри како и соединение од 16 езера. Езерото Бесентвејт е една од најубавите области во Англија. Изгубете се во истражувањето на езерото или истражете еден од многуте градски пазари. На оваа област има многу велосипедски и тркачки патеки, па секако обидете се и во активен туризам.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2018 во 16:50

Езерото Лучерне, Швајцарија

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2018 во 16:49

Езерото Пехо, ЧилеИзменето од Valerija - 25.Март.2018 во 16:50
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2018 во 16:49

Езерото Морејн, Канада

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2018 во 16:43

Лох Ломонд, Шкотска

Лох Ломонд е најголемото природно езеро во Шкотска. Зборот Лох во шкотскиот јазик означува езеро. Ова езеро на прекрасен начин ги одвојува низините и висорамнините на централниот дел од Шкотска. Долго е 39 километри, а ширината му варира од 1,2 до 8 километри. Интересно е бидејќи на него има триесетина острови. Тоа е позната туристичка атракција бидејќи по него се плови и се спортува. Според една анкета направена од „Radio Times“, езерото било прогласено за петто чудо во Британија.

10 најубави езера во светотИзменето од Valerija - 25.Март.2018 во 16:43
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.