IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов помеѓу "различни"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов помеѓу "различни"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Љубов помеѓу "различни"!
    Испратена: 16.Јануари.2006 во 15:22

Дали ја оправдувате/подржувате љубовта помеѓу двајца (машко и женско) кои потекнуваат од различни Светови, или околината има став дека тие нетреба да бидат заедно!? Пр. може да се наведе љубовта помеѓу сиромав со богат, стар со млад, различни националности, различни религии и тн. Дали треба да се создадеме таква љубов, да се бориме за неа? дали би отфрлиле се за љубовта?

Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 15:56
Љубовта не знае за потекло, не знае за вера, не знае за старост.Во љубовта велат се е дозволено.Таа не прави поделби и разлики.

Но ние како личности доведуваме таа љубов да е дозволена или не.Значи имаме би рекла предрасуди кон ова или само мислење кои сме си го наметнале самите или некој друг.
Јас никогаш не ги делам луѓето на богати и сиуромашни, православни, католици или муслимани.

Но кога станува збор за една љубовна врска како да сум со поинаков став и мислење.Самата не би можела да се впуштам во врска со некој кој не и припаќа на мојата вера, со некој кој е помлад од мене или премногу постар.Се додека не затрепери срцето не можам ништо да кажам.Но сепак останувам на ова, затоа што разликите на овие врски по некоја година ќе почнат да се приметуваат и да бидат дел од едно недоразбирање.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
mende Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 801
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mende Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 17:20
lubovta ne znae granici bez razlika kakva lubove e dali od druga nacionalnos mene to ne mi smeta ili postari ili pomladi eve jas imam odeno so postaria od mene i poubo mi bese a drugarite mi veleja a otkacija postara e i tn. mene to ne mi smeta lubovta nema granici i lubovta stalno pobedva samo treba da si strpliv
mbm
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 12:17

luge , ljubovta ne znae za granici , samo retko

во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 12:22
Iako mnogu cesto ljubovta pomegju dvajca pripadnici na razlicni religii e osudena od okolinata, taa e vozmozna i opstojuva.
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 12:36
Да, ја оправдувам љубовта помеѓу ,, различни ,,......... зошто таму НЕМА различни.........кој е тој што ке ја ограничи ...........нема маж верувајте .......
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 13:44

Маја кажа дека сама таа сама немам да се впушта во ваков вид на вркса! Но има милион примери кои пред да стапат во врска со некого, некои имале големи предрасуди за тој Некој, за неговата национална или верска припадност, за неговиот економски статус. Можеби врската се основала повеке на тоа "Ete da vidam kako e so ...... " или "тој/таа е сиромашен па јас имам пари и ке му правам што сакам" па дури знам и дека некој албанец започнува врска со македонска мислејќи дека тие се ете полесни за да се фатат! Таа така започната врска знам дека може да прерасне во нешто големо и да се види дека тие предрасуди не се воопшто точни!  Сепак пак како што кажа Маја, не се знае се дури срцето не сака, не затрепери! Менде, коментатор на темава, наведе негов личен пример за тоа како тој ОДЕЛ со некоја постара. Добро, окау си одел со неа човекот ... но ја ОТКАЧИЛ! причината не ја знам само да кажам дека тоа нее баш љубов, искрена, вистинска. Тоа е само тепање време. Што ако навистина постоеше силна љубов помеѓу нив двајца? Што тогаш?

Колку сме спремни да се бориме за таа љубов (не дозволена)? Треба ли општеството да ги осудува луѓето кои според нив Згрешиле што се вљубиле баш во таа личност што на некого не му одговара? Дали треба да се смета некоја македонка што е вљубена во албанец за к*рава? или обратно! Имам пример за ваква љубов: Албанец и македонка се во вркса 3години и многу убаво опстојува таа врска, сеуште. Проблемот е во тоа што македонката е викана к*рва од страна на македонците, албанецот има спасувано глава од македонци. Исто така албанецот многу е критикуван од страна на албанците, дури некои албанци му зборуваат македонски и го исмејуваат!  бутел2 многу убаво наведе дека таква љубов и такви врски се возможни и дека опстојуваат ... но што мислат другите?

Што со родителите? да ги оставиш родителите кои те пораснале, а зошто? за некого што го сакаш?! секој да си игра со те*е, да неможеш да опстоиш во околината каде живееш? Но како да ја  оставиш љубовта, човекот со кого си поминал 3години, со кого си плачел и си се смеел ....! Па животно да оставис ке ти биде болно, дали треба да оставиш човек иако помеѓу те*е и него нема никакви проблеми!

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 15:54
jas nemam nisto protiv ljubov megu :razlicni.."
eve jas sum vo vrska so masko sto e druga vera i si ima toj drugi tradicii i pocituva druga religija, ama jas mnogu go sakam nego iako moite od doma veke pocnaa da se proivat da ja raskinam taa vrska, znam deka i toj me saka mene, mi go ima dokazano toa mngogu pati, jas veruvam vo ljubovta sto postoi megu nas, ama sakam da kazam deka mnogu sum kritikuvana od moite prijateli, kako celiot svet da e protiv mene bidejki odam so momce od druga vera.....
mnogu mi e tesko ama  jas stavarno  go sakam so celo moe srce, ne znam dali ke izdrzam bidejki sum izlozena na vlijanie od moite doma i najbliskite i site se protiv , a jas sum nogu nevina licnost i gi slusam site, gi prifakam sovetite od site moi bliski, ama ne mozam da go ostavam decko mi koga mi e tolku ubavo so nego
sakam da kazam deka poslednive nekolku denovi koga razgovaram so nego , postojano placam a duri i toj se rasplakuva
i mnogu mi e tesko i eve morav da pisam na tuka na temava oti stvarno ne znam sto da pravam
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 18:41

Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

jas nemam nisto protiv ljubov megu :razlicni.."
eve jas sum vo vrska so masko sto e druga vera i si ima toj drugi tradicii i pocituva druga religija, ama jas mnogu go sakam nego iako moite od doma veke pocnaa da se proivat da ja raskinam taa vrska, znam deka i toj me saka mene, mi go ima dokazano toa mngogu pati, jas veruvam vo ljubovta sto postoi megu nas, ama sakam da kazam deka mnogu sum kritikuvana od moite prijateli, kako celiot svet da e protiv mene bidejki odam so momce od druga vera.....
mnogu mi e tesko ama  jas stavarno  go sakam so celo moe srce, ne znam dali ke izdrzam bidejki sum izlozena na vlijanie od moite doma i najbliskite i site se protiv , a jas sum nogu nevina licnost i gi slusam site, gi prifakam sovetite od site moi bliski, ama ne mozam da go ostavam decko mi koga mi e tolku ubavo so nego
sakam da kazam deka poslednive nekolku denovi koga razgovaram so nego , postojano placam a duri i toj se rasplakuva
i mnogu mi e tesko i eve morav da pisam na tuka na temava oti stvarno ne znam sto da pravam

Ете јас ке ти кажам што да правиш, ако е вистина ова што го напиша тогаш Продолжи да се сакаш со дечкото. Нее цел свет против, еве јас те подржувам. Со плачење нема ништо да постигнеш, нити ти нити твојот дечко. Треба да се разговара СЕРИОЗНО на таа тема и да се види како понатаму, а се надевам ако има искрена љубов ке има и успех. Нели некој близок треба да биде со те*е секогаш, да те подржува а не да те критикува! Какви блиски се твоите или неговите што се тераат да плачеш?!

Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 21:59
girl^^^кај те*е затреперило срцето и веќе сте во голема љубов.Тогаш СЕ ВО ИМЕТО НА ЉУБОВТА.

[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2006 во 09:24
vi blagodaram za poddrskata, se ukluciv na forumot samo zaradi ovaa tema i eve gledam deka tuka postoi nekoj koj me poddrzuva
 
sayHi blagodaram za sovetot, ke se obidam da napravam kako sto velis, a fala i na tebe majicke,da ti kazam bas napravi da se cuvstvuvam posmireno
fala vi od srce *****
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2006 во 09:29
Се за љубовта.Нели? Штом за те*е денот почнува со мислите кај него, штом срцето и телото треперат за него, штом разумот вели дека тој е човекот на твојот живот, тогаш тој е и твојата иднина
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
v i v i Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1338
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај v i v i Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2006 во 09:34
girl bori se za tvojata ljubov.....za ona sto vredi vo tvojot zivot treba da se boris i da go dokazuvas toa na celiot svet pocnuvajki od tie sto tie se okolu tebe pa podaleku....prodolzi...
tuka nekade....
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2006 во 10:27

Originally posted by v i v i v i v i напиша:

girl bori se za tvojata ljubov.....za ona sto vredi vo tvojot zivot treba da se boris i da go dokazuvas toa na celiot svet pocnuvajki od tie sto tie se okolu tebe pa podaleku....prodolzi...

 ubavo kazanooo , a ne e loso i LP da ispraznis

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.