IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > «дравЉе > »схрана и кулинарство
  јктивни теми јктивни теми RSS - ѕудинг,сутлиЉаш и разни чоколадни и овошни кремови
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

ѕудинг,сутлиЉаш и разни чоколадни и овошни кремови

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <1 101112
јвтор
ѕорака
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 14.ќктомври.2018 во 11:17
&amp;#208;&amp;#159;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#191;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#188; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;∞&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞


ѕупурен крем со малини и арониЉа

—остоЉки
1 банана
10-12 урми без семки
2 раце малини
2 раце арониЉа
мало парче свеж Гумбир
2-3 ливчиЬа нане, мента
200 мл слатка павлака

 ога сме каЉ лесни и вкусни десерти моЉа препорака е овоЉ десерт во чаша. ќваа вкусотиЉа и Ља посветувам на моЉата и ваша приЉателка  атерина Ќаскова, за коЉа знам дека денот не и поминува без да касне нешто благо.
≈ па  ате ова е десерт коЉ се подготвува за 5 минути и Љас веЭе те замислив со чашкава во раце, во приЉатно друштво и поглед во зеленило!

ѕодготовка
—ите состоЉки ставете ги во голема чаша од Ќутрибулет или друг блендер. ЅлендираЉте додека смесата да се згусне. ѕрефрлете Ља во чаша за сервираЬе на десертот, декорираЉте и уживаЉте во вкусот.

«абелешка
 ористев смрзнати малини и арониЉа, што значи десертот веднаш беше подготвен за конзумациЉа. ќд Гумбирот се става едно мало тенко парченце или пак по вкус.
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95264
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 17.ќктомври.2018 во 22:09
&amp;#208;&amp;#159;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#179; &amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180; &amp;#208;ї&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;±&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;∞ Gelo di Anguria


ѕудинг од лубеница Gelo di Anguria

—остоЉки
800 гр исечена лубеница
65 гр нишесте (густин)
80 гр шеЭер + 1 лажица
2-3 Њвезди анис
2 пакетчиЬа ванилин шеЭер
1/2 помал лимон (само сокот)

Ћубеницата исчистете Ља од коските и измелете Ља. ѕотоа исцедете Ља на ситна цедалка.
ќдделете дел за раствораЬе на нишестето и во него додадете лажица шеЭер.

—тавете го сокот заедно со Њвездестиот анис во тенЯере на рингла да се загрева до пред точка на вриеЬе. ѕотоа тргнете го и во него со мешаЬе додадете го раствореното нишесте. ¬ратете на рингла и мешаЉте уште 2 минути додека се згусти.

ƒодадете Ља ванилата и сокот од лимон, измешаЉте и истурете во мали садови претходно исплакнати во ладна вода.

ќдозгора украсете со топчиЬа лубеница, листови нане и шеЭерна волна или пишманиЉа.£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <1 101112
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,484 секунди.