IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша поезија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша поезија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 144145146
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2017 во 21:19
Image result for lover with snow
ЦРВЕНО ЈАБОЛКО

Како тоа што Ева го држеше во рака,
симболично ми го даде,
црвено поцрвено од секоја љубов,
го чував љубоморно две години.

Насекаде го носев со мене,
секогаш погледнувајќи
дали е сега вистинскиот момент
да го изедам.

Беше ноемвриски ден,
те чекав да дојдеш,
погледот беше далечен,
снегот и сонцето ме галеа,

Го погледнав јаболкото,
беше најцрвено како никогаш,
не издржав, го гризнав,
горчината се излеа низ моето грло.

Беше лажно црвено,
тогаш знаев дека никогаш нема да дојдеш...


Изменето од bijonse1 - 11.Јуни.2017 во 16:57
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2017 во 16:35
Image result for sexy wedding bridesmaids

Не беше езерски бран

Не знам ниту кое годишно време беше,
дали светлината ја убиваше темнината
дали бев само осамена,
ме занесе рефлексијата на пејсажот,
ти го искористи тој момент,
ја повелече цела моја невиност,
твоето тело или само фантазија
како бран ме удри,
наеднаш ги отворив очите,
езерото беше мирно!


 

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2017 во 17:37
,,,bran i toa ezerski,,,

,,,tochno znam koe vreme godishno se strefi,,,
,,,svetlinata ne ubiva,ja zagrli temninata,,,
,,,bev dali samo ,,ne postoeshe,,,
,,,pejsazhot ja zanese refleksijata da sjae,,,
,,,momentot se iskoristi samiot sebe,,,
,,,nevinosta se povleche vo celata tebe,,,
,,,fantazijata na teloto ili samo ,samo,,,
,,,kako bran me pomiluva,,,
,,,samo gi zatvoriv ochite,,,
,,,veterot seushte go branuvashe ezeroto,,,  nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2017 во 20:38
Originally posted by pajser pajser напиша:

,,,bran i toa ezerski,,,

,,,tochno znam koe vreme godishno se strefi,,,
,,,svetlinata ne ubiva,ja zagrli temninata,,,
,,,bev dali samo ,,ne postoeshe,,,
,,,pejsazhot ja zanese refleksijata da sjae,,,
,,,momentot se iskoristi samiot sebe,,,
,,,nevinosta se povleche vo celata tebe,,,
,,,fantazijata na teloto ili samo ,samo,,,
,,,kako bran me pomiluva,,,
,,,samo gi zatvoriv ochite,,,
,,,veterot seushte go branuvashe ezeroto,,, интересен приод... се важи и така со малку дотерување ! голема насмевка
п.с. ти фалИТ фотографија !...


Изменето од bijonse1 - 11.Јуни.2017 во 20:38
Кон врв
Alex_jbn Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alex_jbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2018 во 14:35
Zdr. Bi ve zamolil site za mala pomos. Sledniov text mi treba na makedonski jazik i da zvuci ubavo,poetski. Ne se razbiram mnogu od poezija pa zatoa baram pomos. Fala odnapred

If it gets broken over and over,how many pieces will just go with the wind until everything is gone?
Or you will struggle to patch it up until it becomes whole again?
If it gets lost over and over, will it still be found?
Or you will continue to roam until you reach nothingness??
Will you go over the past and will pick up the pieces which can be saved.
Will leave the ones which don't offer a promise of being chosen.
Sometimes you just have to stop, listen to the voice of a beseeching love.
And as the sun sets, it is your hands that I'm holding and will continue to hold until the next morning.
Poz
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2018 во 15:04
Related image

Сон

Не беше чуден, туку онака реален,
од оној сон посакуван од сите заспани,
сон кој под топол јорган морници создава,
таков сон беше!

Не знам дали е утро или пладне,
ваков сон може да биде безвременски,
не знам дали е зима или лето,
ваков сон може да испоти било кога!

Не се сеќавам како почна,
но знам како заврши,
барем сонот имаше волшебни бои,
ете виножитото уште го гледам!

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2018 во 00:14
,,,,,,,____ ____,,,
,,, beshe chuden onaka irealen,,
,, od jave neposakuvano li,,,
,, jave ladno nebo nedopreno neposakuvano,,,
,,, toa li e toa,,,
,,,znam koe e i shto e,,
,,, javeto toa sevremensko,,,
,, znam za esen i prolet,,,
,,, takvo jave a celo telo t, rpki,,
,,, kako i kade,,, vazhno li e,,,
,,, pochnazavrshizavrshipochna chista imaginacija,,
,,, boite na javeto zhivot li se lazhovni li se,,,
,,, a vinozhitoto,,, seushte go slusham kako raste,,,

,,,,, bijonse ))))),,, vo sekoj sluchaj dolzhish.   kafe,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 738
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2018 во 23:59
Тешко е да бидеш паралелограм
Да си парираш од карши без да ти е срам
И тешко да ти биде коцки кога гледаш
Да шеташ во два-ДЕ во ред да те редат

Како ли да влезам во димензија трета
Без да бидам проѕирен и само да сметам.
И барем да имав во мене прави агли
Вака само имам навалувања нагли

Четири страни со четири точки
Можам да асоцирам на плочки
Четири точки и четири страни
Поцрн и од четири врани

И што дека страниците ми се паралелни
Кога кружниците за нив не се желни
И што дека аглите од карши ми се исти
Кога тоа за ништо не ми користи

Барем да бев рамен ко квадрат
Па да не бев на профилна надран
Барем да бев ко квадрат рамен
Ни стихов волку не ќе беше срамен.

Можеби сум крив од што сум згазен
Можеби дека внатре сум празен
Да не бев крив и вака мразен
Може ќе бев скица за базен..


Изменето од paralelogram - 22.Ноември.2018 во 00:12
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 738
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2018 во 02:14
Азно

Изделкав јаболка в'резенки
Појдов пазарив две зелки
И пиперки зедов везени
И тија ќе бидат измезени

Сетне ракиа жолта
Уз мезето голтам
Кај ми је солта
Аа, енеја в'олтар

В'касета пее Арнаудов
В'чаши ми лее трудов
Лезет е зар за чудо
В'души жубори вруток

Од чоканот галиба мед тече
Па до'земи троа ме влече
И греја ко илјач ко мевлем
Ко порано ко бевне

Со ракија и троа мезе
Да не К*ртулиш од лезет
Да ми ти биди арното да ми ти биди мазното
Да не К*ртулиш од азното
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 144145146
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.