IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ИСПРЕПЛЕТЕНИТЕ СВЕТОВИ НА ЧУВСТВАТА И МИСЛИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИСПРЕПЛЕТЕНИТЕ СВЕТОВИ НА ЧУВСТВАТА И МИСЛИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 14:38
kolektivna svest e cisto sranje
sto pomala toa boubav zivot,
no
ima edna losha strana, sto pomala kolektivna svest to posporo se gradi drzava

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 14:41
inaku jas ne sum protiv golemo EGO, za razlika od tebe
sto pogolemo ego to pogolem covek
ako egoto e povekje pozitivno nasoceno kon okolinata
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 15:09
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

Секој од нас на различен начин го восприема светот. Преку која призма го гледате вие?

Чувствата, вклучувајќи ја и интуицијата како таква, е оноа вистинското Јас, нашата срж... мислењето кое следи после чувствата е нивно есапење од страна на Егото кое на кантар мери што се исплати да се направи со тие чувства, што очекува семејството, комуната и општеството од нас, како тоа ќе се рефлектира на нашата репутација, како ќе биде погодена нашата економска состојба, дали со тоа ќе добиеме или изгубиме нешто, дали се ставаме во некаков ризик...

И ќе повторам уште еднаш, иако знам дека многумина нема да се сложат со тоа - чувствата се оноа вистинското Јас.

Вистинското е оноа што автоматски извира од нас, оноа што се манифестира во моментот, без да му се даде време за празно филозофирање, демагогија и трговија. 

Пример за тоа може да биде паѓањето на мало дете во длабок базен... секој кој тоа ќе го забележи веднаш ќе скокне да го спаси. Во тој миг никој не застанува да размисли дали навистина знае добро да плива и дали ќе успее да го извлече дететето, дали водата е студена и дека може да добие грч на мускулите, дали облеката ќе го повлече и него во длабочините кога ќе се натопи со водата, дали со тоа можеби ризикува да ги остави и своите деца без родител и т.н.  

Друг пример, среќавање на личност во која едноставно го препознавате боженственото што го носите во себе и во неа се заљубувате бидејќи е идеална ваша половина. Тоа е оноа вистинското. Но потоа, ако го вклучите умот и мислите, па почнете да размислувате околу чувствата, ќе се случи трговијата... што добивате, а што губите во евенталната врска со личноста, каква вера има другиот, каква националност, какво образование, каква економска состојба... 

Меѓу чувствата и правниот ум нема споредба. Чувствата се вистината, правниот ум (воден од Егото), е оној кој ја ткае илузијата и ни ја сервира на сребрен послужавник за да изгледа што попривлечна.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 15:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

Секој од нас на различен начин го восприема светот. Преку која призма го гледате вие?

Чувствата, вклучувајќи ја и интуицијата како таква, е оноа вистинското Јас, нашата срж... мислењето кое следи после чувствата е нивно есапење од страна на Егото кое на кантар мери што се исплати да се направи со тие чувства, што очекува семејството, комуната и општеството од нас, како тоа ќе се рефлектира на нашата репутација, како ќе биде погодена нашата економска состојба, дали со тоа ќе добиеме или изгубиме нешто, дали се ставаме во некаков ризик...

И ќе повторам уште еднаш, иако знам дека многумина нема да се сложат со тоа - чувствата се оноа вистинското Јас.

Вистинското е оноа што автоматски извира од нас, оноа што се манифестира во моментот, без да му се даде време за празно филозофирање, демагогија и трговија. 

Пример за тоа може да биде паѓањето на мало дете во длабок базен... секој кој тоа ќе го забележи веднаш ќе скокне да го спаси. Во тој миг никој не застанува да размисли дали навистина знае добро да плива и дали ќе успее да го извлече дететето, дали водата е студена и дека може да добие грч на мускулите, дали облеката ќе го повлече и него во длабочините кога ќе се натопи со водата, дали со тоа можеби ризикува да ги остави и своите деца без родител и т.н.  

Друг пример, среќавање на личност во која едноставно го препознавате боженственото што го носите во себе и во неа се заљубувате бидејќи е идеална ваша половина. Тоа е оноа вистинското. Но потоа, ако го вклучите умот и мислите, па почнете да размислувате околу чувствата, ќе се случи трговијата... што добивате, а што губите во евенталната врска со личноста, каква вера има другиот, каква националност, какво образование, каква економска состојба... 

Меѓу чувствата и правниот ум нема споредба. Чувствата се вистината, правниот ум (воден од Егото), е оној кој ја ткае илузијата и ни ја сервира на сребрен послужавник за да изгледа што попривлечна.




не вреден
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 23:30
ah chustva.... na primer chustvoto na gordelivost ili pak na strav i site negovi manifestacii....povrzani se so egoto ne so vistinskoto "jas".
intuicijatata ja narekuvaat - sedmo chovechko setilo ili instikt i chestopati se mesha so emociite.... 
taa e neshto ko chista emocija  "ne zagadena od lukaviot".


Изменето од viktorija123 - 16.Септември.2013 во 23:35
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2013 во 10:30

Мисли-чувства... испреплетени ми се како гордиев јазол.хипнотизиран

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 05:45
mislite gi kontrolirbt chuvstvata a prizmata e edna i e taa shto ja deli chistata svetlina na poveke sogleduvanja na umot chovechki .no kako gledash ti ne ni kazha.adejstvuvanjeto so skrsteni race e dejstvuvanje vo miruvanje ,, a egoto sepak go dvizhi beskonechnoto...
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 11:11
dejstvuvanjeto so skrsteni race mozhe da bide i pasivna agresivnost...
egoto ne go dvizhi beskonechnoto,tuku samo umisluva deka e taka...
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 14:08
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

dejstvuvanjeto so skrsteni race mozhe da bide i pasivna agresivnost...
egoto ne go dvizhi beskonechnoto,tuku samo umisluva deka e taka...


,,,,dejstvuvanjeto so skrsteni race mozhe da bide od do,,pa do ,,,nekade ili nikade,,,

,,,ako ne beshe i e ,,,egoto,,,denes ke bevme virusoidi,,,,a ne humanoidi,,kolku i da nekoj toa go negira,,,a jbg,,,mozhebi i taka se osekaat,,,плазење

,,,,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 17:15
Ако Егото не се извиши и не доминира, тогаш нема да има ниту измамник, ниту измамен.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 17:20
Забележете го очебијниот факт: сите најголеми диктатори, тирани, масовни убијци и терористи имале најголеми ега, додека сите просветлени луѓе најголеми срца.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 17:21
Каде што царува Љубовта, таму исчезнува Егото.

Обратното важи исто така.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 17:24
Мислите се раководени од умот, а Егото е неговиот диктатор, тиранот кој го превзел тронот замислувајки дека е калиф наместо Калифот, цар наместо Царот.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 19:20
Мешам ајвар...

егото се буни-папучар ми вика...
а мислите ми се -што убаво пиперче...

и знам...
испреплетени ми се чувствата и мислите...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.