IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Екстерно тестирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Екстерно тестирање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2015 во 21:29
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Em sea mislam deka ova za studentite e opravdano , ne moze bre so 50 evra ispit da se zema ili so skara vo kafana ili pak so prase a utre go gledash ti se ligavi vo administracija

Поздрав Сантисреќа
Кој е виновен оној кој ке убие или оној кој ќе го нарача убиството, Двајцата?
Оти Санти некој со одлично знаењ не побара да купе оценка за 50Е?, оти некој што уче и се труде не ги повика на скара за оценка?
Кој ги повикува?
Кој им нуде пари?
Кој штрајкува сега по улиците?тага
Мене не ми е баш јасно ќе ми објасниш?големо гушкање
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 01:14
Зад ЛАЖНИОТ МОРАЛ,ТИЕ И ДРУГИТЕ САКААТ ДА СЕ СОКРИЈАТ.
ТА ЗАТОА ВОВДУВААТ НЕШТО ;ПАУШАЛНО;НЕШТО ШТО НЕ ЗНААТ, А МИСЛАТ ДЕКА СО ЛАЖЕЊЕ;КРАДЕЊЕ;ИЗМАМА ЌЕ ГО НАПРАВАТ.
Затоа ВЕЛАТ НЕ ГЛЕДАЈ ШТО ПРАВАМ,СЛУШАЈ ШТО ЌЕ ТИ РЕЧАМ ДА ПРАВИШ.
Самата ВИСТИНА КОЈА Е ДОСЕГА ПРОИЗЛЕЗЕНА ОД ВЛАДЕЕЊЕТО НА ОВАА НЕПИСМЕНА ГАРНИТУРА,е АРГУМЕНТ ПРОТИВ СЕБЕ СИ.
НЕПИСМЕНИ ПОЛИТИЧАРИ;КОИ НЕМААТ ТРУД СО ЗАСЛУГА;САМО КУПЕНИ ДИПЛОМИ;ИМ ВЕЛАТ НА ДРУГИТЕ ЌЕ ВЕ СТАВИМЕ ПОД ЈАРЕМ;А ЈАРЕМОТ Е САМО ФОРМА НА ЗЕМАЊЕ;КРАДЕЊЕ ПАРИ.
ДРЖАВАТА Е АПАРАТ ЗА ФИЗИЧКО НАСИЛСТВО,врз неуките. Амон ....ра.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 05:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 07:20
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Зад ЛАЖНИОТ МОРАЛ,ТИЕ И ДРУГИТЕ САКААТ ДА СЕ СОКРИЈАТ.
ТА ЗАТОА ВОВДУВААТ НЕШТО ;ПАУШАЛНО;НЕШТО ШТО НЕ ЗНААТ, А МИСЛАТ ДЕКА СО ЛАЖЕЊЕ;КРАДЕЊЕ;ИЗМАМА ЌЕ ГО НАПРАВАТ.
Затоа ВЕЛАТ НЕ ГЛЕДАЈ ШТО ПРАВАМ,СЛУШАЈ ШТО ЌЕ ТИ РЕЧАМ ДА ПРАВИШ.
Самата ВИСТИНА КОЈА Е ДОСЕГА ПРОИЗЛЕЗЕНА ОД ВЛАДЕЕЊЕТО НА ОВАА НЕПИСМЕНА ГАРНИТУРА,е АРГУМЕНТ ПРОТИВ СЕБЕ СИ.
НЕПИСМЕНИ ПОЛИТИЧАРИ;КОИ НЕМААТ ТРУД СО ЗАСЛУГА;САМО КУПЕНИ ДИПЛОМИ;ИМ ВЕЛАТ НА ДРУГИТЕ ЌЕ ВЕ СТАВИМЕ ПОД ЈАРЕМ;А ЈАРЕМОТ Е САМО ФОРМА НА ЗЕМАЊЕ;КРАДЕЊЕ ПАРИ.
ДРЖАВАТА Е АПАРАТ ЗА ФИЗИЧКО НАСИЛСТВО,врз неуките. Амон ....ра.

Жално, незнам од каде толку фрустрации и негативност кај еден млад човек.
Прашање:
Што ти стори за себе за да ти е подобро
Немој да кажиш не ми дава владата, немој да кажиш немав шанса, немој да кажиш јас не лажам, ако тоа го кажиш тогаш вистина бесцелна е понатамошната дискусија.
Јас лично партии никогаш не расправав нит сум член во некоја, себеси се сметав за доста успешен што на домашно поле што надвор.Ама, стотив многу за себе, многу сменив, се прилагодив, научив
Човечки е да се погреше, признае грешката и науче.
Нее просперитет ако гледаш во минатото, ја испушташ денешнината,да не збориме за иднината.
Жал ми е и што те читам со големи букви, млад човек а толку негативно во тебе , е сега:
Не случајно напишав овде не смеиш, а каде смеам? ами незнам.
Критики, критики, критики, идеи?
Идеи?
идеи?
предлози?
ЈОК
Жално
Извини што бев директен морав, ако продоже дискусија без конструктивни предлози туку со недовеани цитати ке се исклучам од понатамочно дебатирање
поздравсреќа
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 14:38
Би ти ОДГОВОРИЛ со ЗАДОВОЛСТВО,но ПОУЧЕН ОД СЕЛЕКТИВНОТО САНКЦИОНИРАЊЕ на АДМИНИСТРАТОРИТЕ(СИГУРНО И ОВА ЌЕ ГО СОКРИЈАТ,ЗАШТО БОЛИ ВИСТИНАТА),нема да СЕ СПУШТАМ НА ВАШЕ НИВО и НЕ ДЕБАТИРАМ
ЗА ЛИЧНИ ОБВИНУВАЊА,ЗАТОА ШТО ТЕМАТА Е ДРУГО(ЕЛЕКТРОНСКО ТЕСТИРАЊЕ),за тоа ДЕБАТИРАМЕ,ОБРАЌАЊЕ ЗА ЛИЧНИ ДИСКВАЛИФИКУВАЊА НА ЧЛЕНОВИ Е НЕШТО ДРУГО.
И да НЕКОЈ КОЈ СЕ ПРОМЕНИЛ НА ПОЛОШО,НЕ ЗНАЧИ ДЕКА Е ПРОМЕНЕТ,ТОА Е САМО ФОРМА.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 17:27
Екстерното тестирање на среднпшколците денеска успешно се одвива на територијата на Македонија...
И би ве замолил да се држите до темата, и да се воздржите од меѓусебни навредувања и пишување на текстови кои немаат допирни точки со темата....
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 17:49Јас само би ги прашала овие професори, со кое право одбиваат да спроведат екстерно тестирање регулирано со закон.
Зошто им го скратуваат правото на средношколците да го полагаат тоа без кое не можат да го продолжат образованието?!
Дали знаат дека тие не се незаменливи? Што би правеле ако утре заработат отказ?Многу ми е криво што темава од екстерно за средношколците се претвори во боксерска вреќа за истурање на бесот поради државниот испит. Различно е...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 18:32
Originally posted by evangeline evangeline напиша:
Јас само би ги прашала овие професори, со кое право одбиваат да спроведат екстерно тестирање регулирано со закон.
Зошто им го скратуваат правото на средношколците да го полагаат тоа без кое не можат да го продолжат образованието?!
Дали знаат дека тие не се незаменливи? Што би правеле ако утре заработат отказ?Многу ми е криво што темава од екстерно за средношколците се претвори во боксерска вреќа за истурање на бесот поради државниот испит. Различно е...

Прекршочна пријава, дисциплинска постапка и опомена пред отказ, јас се прашувам да се нивните деца баш тие сега што треба да полагат дали ќе нема да се појават на тестирањето, СРАМОТА
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 18:37
Originally posted by evangeline evangeline напиша:
Јас само би ги прашала овие професори, со кое право одбиваат да спроведат екстерно тестирање регулирано со закон.
Зошто им го скратуваат правото на средношколците да го полагаат тоа без кое не можат да го продолжат образованието?!
Дали знаат дека тие не се незаменливи? Што би правеле ако утре заработат отказ?

Многу ми е криво што темава од екстерно за средношколците се претвори во боксерска вреќа за истурање на бесот поради државниот испит. Различно е...

 И правото на штрајк е загарантирано и утврдено со Закон....
па така никој не може да го тера штрајкувачот со сила да ги врши своите работни обврски...
нели има заменски образовни работници  ???
нека го извршат тие екстерното тестирање...нека се изврши откако ќе заврши штрајкот...тое е техничко прашање и лесно може да се заврши .
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 18:44
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:
Јас само би ги прашала овие професори, со кое право одбиваат да спроведат екстерно тестирање регулирано со закон.
Зошто им го скратуваат правото на средношколците да го полагаат тоа без кое не можат да го продолжат образованието?!
Дали знаат дека тие не се незаменливи? Што би правеле ако утре заработат отказ?

Многу ми е криво што темава од екстерно за средношколците се претвори во боксерска вреќа за истурање на бесот поради државниот испит. Различно е...

 И правото на штрајк е загарантирано и утврдено со Закон....
па така никој не може да го тера штрајкувачот со сила да ги врши своите работни обврски...
нели има заменски образовни работници  ???
нека го извршат тие екстерното тестирање...нека се изврши откако ќе заврши штрајкот...тое е техничко прашање и лесно може да се заврши .

Постое синдикат кој  договара, одобрува , најавува и организира, а не му текнало на10% ке штрајкуват, ај достае, без логика и основно познавање на законот за работни односи дебатирате, во суштина, заменски ДА, но санкции ЗАДОЛЖИТЕЛНО за нелегалните штрајкувачи
убава вечерсреќа
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 18:50
Колку што знам Нинџа, според законот за основно и средно образование мораат да обезбедат непречена работа. Директорот на образовната институција после добиената согласност од градоначалникот треба да најде соодветна замена за одреден професор што штрајкува.

Правото на штрајк е загарантирано со закон, ама исто како и во здравството, и во образованието одредени предуслови треба да бидат исполнети за да можат безгрижно да штрајкуваат.


Патем, зошто не може да го извршат тестирањето па после да почнат да штрајкуваат? Зошто да оди на штета на учениците?!


Изменето од evangeline - 26.Јануари.2015 во 18:51
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 19:24
Настрана од непознавање на законот и прописите (такви луѓе ги учат нашите деца?!?!), само слабаци се кријат зад деца.

Затоа никогаш нема да добијат подршка од народот.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2015 во 00:07
Интересна поемика,СЛАБАЦИ,обвинување од ТИЕ КОИ САКААТ И ПОВИКУВААТ НА ДОГМА.

И ако го мешаме НАРОДОТ,ОВАА ВЛАСТ ЗНАЕМЕ ДЕКА ВЕЌЕ НЕКОЛКУ ИЗБОРНИ ЦИКЛУСИ НЕ ДОБИВА ОД НАРОДОТ;ТУКУ СО МЕСТЕЊЕ И КРАДЕЊЕ И ВЛЕЧКАЊЕ НА ПОЛТРОНИ.

И пак околу СЛАБАЦИТЕ И КУКАВИЦИТЕ.Пример мојот град ПРИЛАПОН,луѓе,А  БРЕ СИТЕ ОД ОВИЕ ДАСКАЛИ БЕА ЗА СДСМ,(тука се и б,лгарските даскалчиња со купени дипломи)кога се освестија и станаа ДПМНЕ-ОВЦИ,па ЗАРЕМ ЗА ТАКВИ КАРАКТЕРИ ЌЕ СЕ ЗБОРУВА И ЗА НИВНА ДОБЛЕСТ.
Па се гледа дека не РАЗМИСЛУВААТ СО СОПСТВЕНА ГЛАВА;КОЈ КАКО ИМ КАЖЕ СО СТРАВ ;РАБОТАТ и му се смеат НА ОНИЕ КОИ САКААТ ДА СИ ГО ОСТВАРАТ ПРАВОТО НА ШТРАЈК.
Ако СКААТ ДА ЗЕМААТ ПОНИСКА ПЛАТА И ДА ГИ КАЗНУВААТ БЕСПРЕДМЕТНО НЕКА ИМ БИДЕ,ПРАТЕНИЦИТЕ од власта СЕКАКО СИ ГО ЗГОЛЕМИЈА ХОНОРАРОТ.

Па добро што САКАТЕ ЕТЕ СИ ДОНЕСОВТЕ ЗАКОН ЗА ЗАМЕНА и сега нека ги ЗАМЕНАТ И НЕКА СПРОВЕДАТ ЕКСТЕРНО,и готово.ПРЕСТАНЕТЕ СО ДВОЛИЧНОСТ,ПРОПОВЕДАТЕ МОРАЛ;А ВАМУ НА ДРУГИТЕ МУ СОЛИТЕ ПАМЕТ.

И нели ако сакаат СРЕДНОШКОЛЦИТЕ,па И ЗАТАО ФОРМИРАА СРЕДНОШКОЛСКИ ПЛЕНУМ,СИГУРНО ИМА НЕКОЕ НЕЗАДОВОЛСТВО;НЕ Е НЕШТО КАКО ШТО ТРЕБА,или и тука не чинат .


Изменето од Gorazd777 - 27.Јануари.2015 во 00:12
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2015 во 07:25
Многу ме иритира тоа купени дипломи, најлесно е да критикуваш, односно да бидеш константна опозиција.Нее лесно воопшто, нее лесно да си на врвот, или во случајот да си власт .
Волку критики немам прочитано никогаш, волку нагон за да се омаловажи и сруши се што е изградено уште помалку.
Реков несум политички определен, но вистина како нормален граѓанин со раководството кое сега го има опозицијата никако ни јас ни многу други како мене  не гледат ништо конструктивно.
Опозиција значи критикување, а критикувањето носи со себе и одредени подобри идеи од моменталната власт, идеи не слушнав нит прочитав од јадната опозиција .Да не заборавиме уште нешто, човекот кој ја воде опозицијата и ги организира штрајковите успат ни ги мрзне децата е ОСУДЕН криминалец кој неговиот тогашен лидер го аболицира, сега истиот тој е лидер(бивш криминалец)кој не си го ни одлежа поштено тоа за што беше осуден.
Знам излевам малку од темата, но само сакам да се подсетиме кои се луѓето кои сакат да манипулират со нашите деца  СРАМтага


Изменето од konan - 27.Јануари.2015 во 07:28
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.