IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Антивируси, Antispyware (општа дискусија)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Антивируси, Antispyware (општа дискусија)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 30>
Прашање: Кој Антивирус го користите?
Одговор Гласови Статистика
115 [26,68%]
129 [29,93%]
33 [7,66%]
26 [6,03%]
20 [4,64%]
2 [0,46%]
93 [21,58%]
13 [3,02%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 14:07
 од каде Доги си толку сигурен дека баш ти нема да бидеш тој првиот на удар од страна на вирус? дури истражуваат и дури пронајдат дека има нов вирус ти може ептен да бидеш заразен. Реков може да се заштитиш не само преку анти-вирус! Јасум против овој вид на заштита!
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 15:25
Како sayHI се заштитува од вируси, баш би сакал да знам?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 15:47
so padobranec 
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 17:15
E vaka sea!!! Neznam kolku ste informirani, no malce i ja da pojasnam!!! Kako prvo, site antivirusni programi se pravat na ista baza na ista podloga!!! Site tie megjusebno se razlikuvaat vo svojot interfejs, i vo dodatocite koi tie gi koristat!!! Da receme, Symantec, i Norton se edinstvenite koi i spyware, i malware, i adware, gi definiraat kako virusi!!! Toa za mene i ne e bas deka se vo pravo!!! KAsperskiot registrira i otstranuva, cisto poznati virusi, ne e korporacija koja gi lovi virusite IN WILD, i recisi megju posednite go dava svojot update!!! E sea Prva kompanija koja gi lovi (registrira) virusite koi se pustneji e F-SECURE i nivniot antivirus 3 godini po red e proglasen za najdobar!!! No negovite maani se toa sto toj antivirusen programe vsusnost eden komplikuvan sistem, koj sto drasticno gi namaluva performansite na vasiot PC, tromav e vo svojata rabota, no e krajno bezbeden!!! AVG kako korporacija za relativno kratko vreme presrasna vo svetska kompanija i se stremi da gi pobedi golemite, kako SYMANTEC, McAFEE, KASPERSKY, F-SECURE!!! E sea za Bit DEFENDEROT, ANTIVIR, AVAST, BULLGUARD i ostanati!! Tie se pomali kompanii koi redovno go prevzemaat updaetot od pogolemite Antivir.kompanii, gi prepravaat, go modificiraat za da moze da go dobijat statusot na UPDATE za nivnata antivirusna programa!!! Taka da da ne se lazeme, perfekten Antivirusen program ne postoi!!! Sekoj pogolem virus koj se pojavuva i-net mrezata, najprvo se obiduva da gi napadne golemite svetski korporacii, megju koi se i Antivirusnite kopmanii, za da im se dokaze deka nisto na svetov ne e bezbedno!!! Ako nekoj od vas e tolku golem maler, i dobie e-mail so atachiran virus megju prvite e togas navistina go zalam!!! E sea za da bi se sprecila ovaa pojava, antivirusnite kompanii sekogas najprvo gi lovat virusite koi lutaat po i-net mrezata, a tie se nareceni VIRUSES IN WILD!!! Isto taka i postojat VIRUS REPORTERI koi sto rabotat na toa da gi otkrivaat novite virusi i virusite koi sto lutaat!!! Taka da antivirusnite kompanii sekako deka se eden cekor poblisku do kreatorite, na ovie mali i opasni raboti!!!! No jas bi rekol deka poopasen e spyware ili ad aware otkolku virusot!!! Preku virus i ne se dobiva tolku lesno kontrola na vasiot pc, a so spyware totalno e razbiena vasta privatnost!!! Spyware e sekogas prethodnica na nekoj golem virus, preku koj kreatorot ke dobie podatoci kolku kompjutweri na svetot se ranlivi!!!! Taka da decki redoven update na vasite spyware i antivirus programi i pazete kade surfate, i sekogas downloadirajte od secure content!!! Pozdrav na site!!!  Momentalno koristam AVG so Firewall i AD-AWARE 1.6 PROFESIONAL!!!Tie dve vo kombinacija i kompjuterot mi totalno cist!!! Inaku na rabota koristime Mcafee 9.0 Net server registriran (licenciran0so redven update i gajle nema cela firma!!!
P.S Mcafee i AVG ste zaboravile da gi stavite vo anketata!!! MICEVSKI ne kradi potpisi molim te!!!!


Изменето од NRGMKD
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 17:26
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Се извинувам за початните грешки, не сум навикнат на пишување кирилица!

кога сме кај анти-вирусите, колку што знам јас Вирусите се секогаш понапреди од програмите за нивно детектирање и одстранување!

Анти-вирус мозе да работи во принцип на зголемен фајл! со значи ова? кога ние инсталираме анти-вирус на нашиот компјутер прво тој го скенира комплетно нашиот систем. Тие податоци од скенирањето ги чува во базата на податоци што ја има анти-вирусот. После второто скенирање е нормално пократко од првото, а зошто? Па затоа што се анализираат само тие фајлови (највеке егзекутивните фајлови) на кои им е изменета нивната големина! а што врска има големината на фајлот? па ако некој фајл се инфектира со вирус, тогаш се претпоставува дека тој фајл се зголемува и се зема како критичен фајл. Ете еден метод како работат анти-вирусите! Но, дали е тоа добар начин за да се заштитиме од вируси? Нормално дека не. Има паметни вируси кои пре да го инфектираат некој фајл прво истиот го компресираат, се внесуваат во него, и ако фајлот има после компресирањето и после инфекцијата пак помала големина, тогаш вирусот ја полни празнината со беззначаен код ... и ете сепак фајлот си останува ист за анти-вирусот. А да не зборуваме за тоа дека вирусот мозе да се смести на почеток, крај или секаде во внатрешноста на фајлот ( кодот) што проследува со негово потешко пронаоѓање!

Друга метода на работа на анти-вирус е скенирање на фајлови на кои е променето времето на модифицирање. Ако некој фајл (пак егзекутивните фајлови се во предност) откако е скениран од анти-вирус му се промени времето на модификација, тогаш анти-вирусот него го пријавува како критичен фајл! Но, спеак има попаметни вируси кои ете го оставаат датумот на модифицирање непроменет!  Едно заборавив да кажам, како заштита од компресија на фајлови од страна на вирусите, се користат програми кои се наменети за тоа компресирање. Инаку сега и самите произведители на софтвери ги компресираат нивните програми.

Понатаму, треба да се каже дека вирусот немора да биде стациониран само на хард диск! Тој исто така може  да се скрие во боот секторот, некаде на крајот на меморијата обично каде останува не употре*ена и сл.

Од анти-вирусите се формираат исто така фајлови на нашиот компјутер кои се викаат некако Бајт Фајлови. Зошто служат овие видови на фајлови? Тие служат како мамец за вирусот со тоа што вирусот ке ги инфицира нив па со нивно скенирање потоа вирусот полесно ке мозе да ги фати вирусите! Исто така тие фајлови се малечки по големина и лесно мозе да се пренесат на анализа, тамо каде што се прават анти-вируси! Но ете, исто така има вируси кои го знаат ова  и што прават? не ги инфицираат ваквиот вид на фајлови!

Па сега има многу да се зборува во врска со вирусите, има многу типови на вируси и сите си работат според своја програма! Но, темата е анти-вируси колку што гледам, па јас дури не користам анти-вируси, си имам други начини на заштита на компјутерот!  Инаку вирус без update e само програм кој ти зафака место на хард дискот!


Koristis LINUX, programite koi gi koristi linuxot vo zamena na windows programite so pomalku recisi ic ranlivi na virusi, vprocem linuxot e kreiran od hakeri koi se vo postojana bitka so MICROSOFT, i sekako deka megju site hakeri na svetot postoi pocituvanjeto LiNUX user ne sme da napadne drug LiNUX user!!! Voedno site virusi koi se kreiraat se kreiraat od Linux, za unistuvanje i prevzemanje na Windows kompjuteri!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 18:09

 Користам Linux a i Windows. Ова што го кажа последниов коментатор ме стави на мислење  Интересно кажано, но вируси можат да се креираат и од луѓе кои сакаат да си ги заштитат своите софтвери од пиратерија! Тоа што Оперативниот Систем Виндовс е повеќе изложен на напад, како што викаш ти, е нормално ... зошто, па затоа што Билу е повеќе достапен на пазарот ... па можеби и го потврдува конк*рентното креирање на вируси! Само со вируси не се напаѓаат само ОС на компјутерите како Виндовс, исто така мета на напад можат да бидат и Оперативните Системи за мобилни телефони, за банкомати! А јас кога користам Shell тоа не го правам преку Виндовс подршка, туку мора машината да има инсталиран Линух. Само нее тамо муабетот, тоа што сакам да го кажам е дека Анти-Вирус не ти е баш потре*ен!

Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 18:35
a mozi da mi objasnite malku poke za linux zs sumtapa onaka mislam opsto da mi kazite neso alatki my com my documents idr fala vi odnapred
---------------------------------------------------------- --------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 18:41
Pa normalno koga koristis Shellovi!!! Sepak Linux si e linux, pogotovo sto sekoj linux e free, a najpovekje GNU!!! E sea sto nekoi vzesteni umovi otisle i dotamu sto sakaat virtuelno da vladeat so svetot i sto kreiraat virusi i za mobilni telefoni, e toa e vekje druugo!!! Inaku cudno e sto najprvo virusite bile kreirani, od eksperti koi rabotele vo Sovetskata i Amerikanskata vlada, se so cel da ze izvrsi upad vo databazite so podatoci na bilo koja od ovie dve zemji, a potoa vekje pocnalo da se siri i po drugite eksperti i inzeneri sirum svetot, da do den denes da se namnozat za da zavladeat so svetot!!! Isto taka potoa vojnata se prosirila na useri na windows koi bile isprovocirani od toa sto microsoft si gi naplakjal svoite uslugi za koristenje na operativnite sistemi, i programi!!! Zatoa najprvo e kreiran operativen sistem koj e totalno bezbeden i sprotiven od windowsot, i primarna cel da bide besplaten!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 18:44
Originally posted by micevski micevski напиша:

a mozi da mi objasnite malku poke za linux zs sumtapa onaka mislam opsto da mi kazite neso alatki my com my documents idr fala vi odnapred
---------------------------------------------------------- --------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!


Dobar ti e windowsot!!! Ne ti treba Linux, ako neznaes da go koristis!!! Inaku mnogu e slicen so windowsot interfejsot gore dole im e slicen, ama e mnogu pobezbeden, ne bara nekoj prostor, na hardot!!! Relativno e pobrz od windows, pobezbeden, postabilen, i mislam deka nema update i service pakovi kako windows!!! Uzivaj si so windows!!! Samo pravi mu redoven update na windowsot!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 18:47

Што ако ете утре се будиме и нема Мајкрософт!  па ние сме толку зависни од него! Секоја компјутерска конфигурација, програм или што било ... се повеќе и повеќе се креира на база на Мајкрософт! хехе Затоа немојте да се ограничувате, учете од се по нешто.

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 18:54

Јас мислам дека Линих баш бара простор во Хард дискот! Од каде тоа не? Red Hat Линух малку зазема место? Треба посе*ен хард диск ако користиш и Виндовс истовремено, Линух создава партиции те за ова те за она ...! Тоа си бара простор. Само пред да се инсталира и користи Линух треба да се познава баш добро истиот! Инаку во Интерфејсот се слични, има икони, кликаш и така натаму само е многу понапреден од Виндовс во врска со графиката! тоа ти е лек за очи. Линух можеби нема упдејт како Виндовс само знам дека многу често пласира нови верзии! Друго што ... па прилично тешка работа е Линих

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 19:05
Abe sea Red Hat LiNuX!!!! Jas praam muabet za bazicniot!!! GNU/LiNuX!!! Toj mozes da go imas na C particija, na Hard diskot, i ne pravi konflikti so Windows!!!! Inaku Linux mnogu poveke go unistuva prostorot na Hard diskot!!! Potezok e za sreduvanje na site fajlovi, gi rasfrla na site strani!!! Malce pokompliciran e od Windowsot vo sekoj slucaj!! A za novite verzii toa e sekako eden vid update na vekje postoeckite verzii!!!! 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 19:47
a ke bidi loso ako zeam bilo kakov linux i go prnam pa posle izbrisam a da mi ostani windowsot
------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 20:46
Originally posted by micevski micevski напиша:

a ke bidi loso ako zeam bilo kakov linux i go prnam pa posle izbrisam a da mi ostani windowsot
------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!


A ja bi ti rekol da ne cackas!!! Ova ne e programce pa staj go izvadi go!!! Ili kje si koristis Windows ili Linux!!! Samo iskusni koristat 2 oper.sistemi Windows i Linux vo isto vreme, ama pak ti kazuvam iskusni, zasto 2 zaedno vo eden PC znaat mnogu gaden konflikt da napraat!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.