IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Масони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Масони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
Прашање: Што мислите за масоните?
Одговор Гласови Статистика
9 [10,84%]
43 [51,81%]
13 [15,66%]
11 [13,25%]
3 [3,61%]
4 [4,82%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2019 во 08:11
демистификацијата дека масоните се дуалисти не е толку голема како нејзината надопона дека станува збор за сабијанци кои не се ни хелиолатриски пагани туку поклоници на ѕвездата деница, бар имајќи ја во предвид нивната централна симболика и нивното разбирање за тоа кој е тој голем архитект на кој му коленичат, на тоа кога ќе се додаде и универзалистичкото синкретизирање разни езотериски знаења и ете секта која бидејќи е елитистичка центрифуга е опасност за сите Монотеисти (и Христијани и Муслимани и Евреи) ако таквите елити им диригираат промени агенди стратегии, но дека ова е изолиран тренд само кај Христијаните низ вековите тоа не е точно, нормално биле под притисок низ сите векови, но дуализмот дрмал по сите страни, ете кај Будизмот е меѓу главните доктрини иако непишана (без разлика што како учење е духовен нихилизам т.е. попрво духовен атеизам од аспект на постоењето) ако се има предвид дека се базираат на јогата како медитација тогаш дефинитивно кундалини им е норма [1] а кундалини изричито е дуалистичко просветлување и нормал тоа ќе ги доведе до ништавило како аш-нус-ефект :( просто кај Будизмот борбата меѓу злото и доброто не е во преден план туку во позадина [2] бидејќи без повисоко небо а со реинкарнација нема логика ниту за монотеистичка ниту за дуалистичка космологија [3] ако е така зошто тогаш го сметаат за бодисатва [5][5] зошто воопшто некој би бил бодисатва ако не мора ако светов е илузија ако циклусите не се конечни туку постојано вртат во место, но дилемиве се за друга нишка, а тука би рекол на масоните не им е стран и будизмот бар на оние кои го синкретизирале како мистицизам [6] а сигурно така стигнале и до теозофија [6][6][6]

што да каже Човек чим во Ислам успеале да се протнат дуалисти [1][2][3][4][5][6] а не пак кај некои средновековни ренесансни вропеи кои биле стрвни за култ на телото и слобода од Божјите Заповеди а посекако заради самовластие, иако на тоа влијаеле елитите кои се учипиле во Ватикан преку својот развратен а ко таков толериран елитизам од страна на понтифите кои или зависеле од тие елити или пак биле нивни роднини, така видено разбирливо е и зошто Ватикан затерал инквизиторски кон ренесансните енлајтери, нормално јасно му било дека се сатанисти, а заради што чинам имало и инерција така за протестантство иако официјална гачка е пак среброљубието на Ватикан и промовирањето индулгенции, но најздравите еретици апостати и богоборци ко за ирониј произлегле од 'крстоносците' оние кои биле доволно спретни да го одржат како таен својот синкретизиран мистицизам, можам да замислам како им делувало сласно шарено античкото паганско духовно знаење во однос Христијанството каде астралната рамнина е вишок за скитање бидејќи во тоа поднебесие владеат паднатите духови анатема на нив, каде душевно биваат прелажани мнозина кога слинат во и низ соновите да живејат, онаа пракса која на хазарите и воопшто паганите им била секојдневие, што мислите кабалата како ука на маздазмоит не е од таму добиена, ех зошто му била мила на нострадамус [1][1] кој своите визии ги индуцира под халуциногено дејство, нешто што сигурно не му било туѓо и на розенкроиц како кабалистички мистицизам, а кој би тренд меѓу алхемичарите како средновекони европски езотеричари меѓу кои први темпларите [2] потоа алхемичарите [2] а последни веројатно теозофите за време индустриската револуција, сите тие терајќи мистирии чие аркана знаење одреден масонски ред може или не мора да ги користи, ко што велам во 5-тиот пасус од следната фуснота си терале сите европеи сложно забегано во среден век окултно магијски [3] се надополнувале во античките мистерии [4] како забрането посочно и пострвно него и во овие времиња [5] си фаќале своја средновековна комбинација на мистерии, терајќи кришум забегувале во блудот ко светост како адамисти иако посекако имало и аскетски гностици, но најчесто заеднички ми е дуализмот, пример во франција терале дуалистички виа катарите [6][6] додека розенкројцерите виа кабалистите [6] иако никој не може да каже со точност кој езотеричен тренд низ чии раце кај кого како се синкретизирал бидејќи книгите кои ги носеле со себе назад 'кастоносците' од блискиот исток биле од различни антички мистицизми и завршувале кај различни благороднички елити кои ги финансирале академиите а така и влијаеле на учените потајно иако постоела стравопочит кон ватиканската столица и нејзиното влијание заради што глумеле се до француската револуција христијански лајфстаил а всушност биле гностици кои дури во ренесансата излегле од плакар, дури ми се чини тоа е причина и за појава на монашки научен ред т.н. исусовци т.е. језуити, кои биле може црковен обид да им се парира технократски научно на западноевропските алхемичарите илити биле нивна инфилтрација меѓу католичките специјалци, попрво второто ако се има предвид колку терсене била инквизицијата кон пагански езотерии, а всушност затоа и елитите морале да функционираат како тајни друштва кои подоцна увиделе дека така можат конспиративно да делуваат полесно па и станало тренд масонството но во нестандардизирана форма, технократските лихварските и клановските елити си нашле начин како да му бидат противник од сенка на Ватикан не толку како владеење колку како духовен авторитет, стремејќи да го срушат истиот прво преку негово протестантско релативизирање, а потоа и преку секуларистичко, но што не е без своја каузалност во однос како Ватикан затерал теократски та понтифите палеле и гаселе по сите страни наместо тоа да е работа исклучиво на царевите наместо на црковни лица, та и рзбирливи ми се тогашните полуписмени европеи, но денеска сеуште да си тераат мнозина така па и дамбетер ако се има предвид во какво време на информираност и јавност живееме, тоа не е само душепогубно туку е и глупост, онака при очи слепи да се дека како масони му коленичат на анатемаго, спешл кејс воа локалните современи удбалитичари како православни глумци сред евроталнската империјалистичка пиеса, незнам само до кога ќе тилтаат во место мислејќи дека некогаш ова општество ќе го европеизираат или американизираат, можеби површно но не и суштински, овој полуостров има далеку поголема волја за Слобода него нивните пориви за латетен евроатлански неоколонијализам, но се во свое време, за почеток мора да се разобличат паганскиот табиет на евроатланските елити кои глумат секуларисти , потоа локалните удбалитичаримда се отргнат од таквиот транс и учипувањето виа малтешкиот и сличните нанего масонски дувла, а потоа и со здрави Православни Војводи да се издигнат над отанизирачко њу'ворлд'ордерскиот транс!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2019 во 19:13

еве интересно сведоштво на следниот линк дека оние кои се помасончуваат ја губат инстант Благодатта а што потоа им се одразува на нив или пак нивните ближни [1] дрско сами го отфрлаат Христа фрлајќи се во неопаганизам низ масонството за така дрско да си призиваат себе и зорт и погибел, тоа и малку зијан е зијан, а не пак многу зијан да ви е мил, колку е доволно за душа да си изгори некој по масонски езотерии незнам, но бивајќи во минатото дел (астрално пред се') од индијански мистицизам, можам слободно да кажам дека додека евроатланските неопагани како масонски адепти стигнат до тој дел од приказната ќе бидат здраво тагирани и учипени а така и излезот ќе им биде речиси невозможен, тоа важи и за њуејџерите меѓу обичниот Народ освен елитите учипени во масонски гајби, а само Непоколеблива Вера во Христа низ секојдневна Воцрковеност ќе ги извлече од живата масонска кал [2] во истава втора фуснота во следниот пост таму подзакачени се постојните европски симболични масонски вибрации, очигледно рачистување со христијанските корени на европа од секогаш им било суштна желба на месонирајата [1 па еве прилика и за нивна додемистификација ... та ако европската химна е очигледно гностичко масонски избор, што е тогаш со знамето, логично и тоа сигурно е таква помија, но што треба да претставува, ако се бара некоја слична нишка најблиска аналогија е дека станува збор за хера односно изис - Her Attributes: The diadem of Stars [1][1] old Egyptian conception of Night, the mother of day and of all things, with the diadem of stars, isis, the sister of osiris, колку тилтале во место при изборот [1] дубарата е очигледна, иако сабејанското во однос ѕвездите е главната симболика очигледно исто како кај америте [1] каде тевтонците и јулијанците се црвената и белата боја а ѕвездите на куп масонските упоришта [1][2]

последните две фусноти оставаат добар отисок за америчката независност, и како француската револуција е изведена таму, зошто статуата на слободата, прометејот сатан, им ја подаруваат французите и вајс-верса помалата копија, а време кога америчкиот фрчко извадил асли масонски устав, од последната фуснота горе може да се види како се синхронизирале со вашингТон, а во претпоследната има абер за херметичка геометрија кој на бенџоман му била специјaлност [1][1] френкли кој и каков им е сејачот на америте такви им се и плодовите [1][1] плодовите [2][2][2] плодовите [3][3] плодовите [4] плодовите [5][5][5] плодовите [6][6][6] со таква семка нормално дека е посеана апокалипсата, после се чудат Луѓе како се' што нај антиетички се промовира на ангро сред евроатланската заедница, просто Христијанството треба така да се фрли на маргина, а што мислите нели е денес тоа случај кога најчесто има музејска форма сред секуларизмот, а откако е воочливо кој им бил сејачот, јасно е дека денес масоните се елитни апаши на кои туѓото им е помило бидејќи своето им било без наситка како незаслужено а приграбено, има една забелешка дека тие се плодови на реформацијата [1] но всушност е обратно, слично ко што велат дека тие се против робството а тие го промовирале сред Христијанство, дури и подоцна не ни примиле аф.ам.црнци во своите редови туку како езотерично интересни ги шутнале во своја црнечка масонска гајба, иако и тие морале да се поклонуваат на розенкројцерската традиција [2] thus not everyone equal in the craft just in the myth [3] сепак нема многу трудови за поврзаноста меѓу робството и масонеријата, бар не најдов на нет освен по некој индиректен наслов, но сетете се кои биле темпларите како први лихвари, имајте на ум кој ги впрегнал првите банки [4] а така и првите средновековни европсски робови виа лихварски борџ, што масоните го терале и со лаосот и со кралевите, круша под круша си паѓа та како римски внуци, ако Христијанството ги ослободи робовите, тие побрзаа како неопагани да ги промовираат пак виа трговијата кој ја терале со афричките емири, а зар англиската империја не била корумпирана од протестантизмот, неа нели и била целта да ја згазат дотогашната доминација на југот, премногу империјалистичка луфта за да се рече дека масоните не биле кумови на современотo робовладетелство, иако сигурно некој ќе го земе за крив католичкиот феудализам [5] кој бил пак ресетиран те од војни те од манастирски комуни што не им одговарало на масоните како ситнопаланечки аги па морале да увезуваат робови штом почнале да си шират низ светот колонии, вишоците пак од таму како работна снага почнале да си ги носат дома, а потоа емирите им обезбедиле стабилен проток на жива работна роба бидејќи во калифатот не било ресетирано робовладетелството како антички рецидив меѓу покондурените арапи [6] но да не била голема побарувачката немало да се зголемува ни понудата, а откако го отфрлаат Христијанството од сцена масоните сами покренуваат мас миграција на робови [6] но поголем гајрет е што сејачите на физички робови сееле и духовни [6] но што се криви тие бидејќи и тие се нечиви робови иако елити кои сакале и сакаат час поскоро да го фрлат цело Човештво на колена пред својот газда анатемаго, масоните така не се само сејачи на неопаганизам туку косачи и на Христијани и на Муслимани и на ортодокосни Евреи, јаболко јаболко кој е најубав на светот, посеале (налик нововавилонско или новоримско) евроатланско царство заради својот неопагански идеал за достигнување новоатлантидски светски поредок, каде Христијанската Слобода ќе биде заменета со универзално спиритстичко робство, а кое треба да е амортизер за нивните досегашни банкарско-корпорациски империјалистички дострели за колапс на екологијата и синергијата меѓу биолошкото и духовното во простор каде Луѓето за сега сеуште имаат шанса повторно да се вратат на своите корени како Рајски Жители а по Судот Божји и Сеопштото Воскрение прилика за Достојните и за Вечност во Царството Небесно, очигледно некому ова многу му е криво па си нашол начини како тоа да го осуетува преку разни сејачи на масонски ветер и магла, кои ете (има поука поназад во нишкава) и нашите политички дилери си ги сркаат на ангро додека глумат секуларни демохристијани, ах, за кого палат свеќа така само се прашувам, многу јасно потем не ги јаде совест што насила си терале/ат, битно од нивните 'меѓународни' браќа да имаат К*раж и помош а се' друго ќе си одработат, зар робот не е радосен кого одработува за господарот посебно ако самиот посакувал да биде поробен!?

треба да е јасно дека на овој континент паганите биле норма, кои Христијанството пробало и пробува да ги ослободи од незнаењето, во минатото и присилно кога царевите не бирале начин како да си хомогенизираат власта, но она што било напаст за паганите како Монотеизам во римското царство, тоа потоа станaлe паганите во Христијанските царства, нивната езотерија добила ветер во грб со појавата на дуалистите бидејќи им оставала простор истовремено да глумат и христијани, иако имало појава на дуалисти во доцна антика кои воопшто не двоеле дали ќе бидат експонирани, а без таквата подлога немало ни да има простор подоцна во среден век за да се вгнездат виа 'крастоносците' сред алхемичарите разни антички гностички знаења, та би заклучил во доцна антика подлога за појава на масонството се манихејците кои преку Ерменија биле раселени на балкан и го посеале богомислтвото кое подоцна е истиснато кон Италија и Франција каде се попознати како катари и патарени, на што во среден век се надополнуваат егејскиот херметизам, како сето тоа побрзо би ги направило моќни новокомпонирани европски магови кои слинејќи по што поголемо знаење од паднатите духови станале не само апостати туку и богоборци, но сметам дека така пагански струи навлегувале по една линија низ јужна европа т.н. јулијанци како што ги дефинирам јужњаците, додека тевтонците како европски северњаци мислам се амалгам од автохтон нордиски гностицизам и источен кабализам виа ашкенази евреите кои биле протерани односно потиснати од Православна Русија, оние кои пополека како лихварски ашкензи евреи се наметнале од сите страни, иако кабализмот навлегувал и преку суфиите виа Гранада, средновековна европа просто била заплисната од паганизам на кој Католичката Црква одговорила немилосрдно инквизициски а што предизвикало да европските елити склони кон ренесанса на античките култови уметности и разврат организирано да се свртат против Ватикан и западните кралеви, предизвикувајќи повеќе револуции, иако предвесник е слободна територија преку протестантството како би консолидирле сили за финалниот удар и превземањето на Франција како клучна за отсекување на влијанието на Ватикан во централна европа, Англија веќе ја учипиле протестантски што и овозможува да прерасне во светска империја помогната од самите масонски банкари, а Франција бидејќи не можеле, таму го впрегнале секуларниот национален експеримент на француската револуција кој потоа е репер за ресетирање на останатите кралства за чии кралеви Амин давал Ватикан, а протестанскиот експеримент послужил и за ресетирање на англиската империја претходно, иако за официјална причина за лондоско-ватиканскиот раскол се наведува кралски разврат, а всушност тоа е повеќе симболичен изговор како повод за раскол, додека причината е распалувањето на масонските култови во Англија и Шкотска, кои на островот си нашле и свое сигурно уточиште за и да се официјализираат конечно како јавни, на некој начин биле како средновековна разузнавачка мрежа од окултно вмрежени елити од аристократскиот крем и средната научна класа во средновековна европа, каде злото впрочем си нашло сигурно уточиште, иако неговото обзнанување низ масонските ложи останало мистерија за надворешниот свет, а додека некој разбере колку е саат излегување тнко, така почнале да учипуваат се' што може да се учипи, за пополека низ медицината и бихејворизмот стигнат до социолошки агенди како и на сите Христијани да им го наметнат богохулието преку марксизмот бидејќи увиделе дека колку и да ја контролираат економијата и сите банки вклучително и елитите и политичарите пак Црквата како Христова Заедница останувала силнз, Верата во Бога не можеле да ја истиснат никако, што дури и сред репресивен атеизам како марксизмот немало траен ефект, што е евидентно и во Источна Европа и во Русија и на блискиот и далечниот Исток, но затоа тоа што не го сториле насила сега го чинат со лесно виа масмедиуми и низ нив протнатиот социјален либерализам, форсирајќи го пред се' култот на телото - и низ музика и низ филм и низ СПОРТ, а неретко и паганизмот има главе акцент, пример астрологијата или пак њуејџерските техники за емоционален раст или неретко и спиритистичко отварање чекрк пардно чакра у глава, а на тоа кога ќе се дотовари и конзумеризмот и хедонизмот и ете сеопшто присутна декаденција во помала или поголема мера сред која и ревносни христијани тешко одолеваат или пак можат да впрегнат Живот во Подвиг а тоа во најдобар случајнда не биде пречекано како фанатизам, Слава Богу Исламот е порадикален него Христијанството та да се надеваме ќе бар таму да се сочува на планетава општествена чистота во очите на Бога за да не загинеме топтан сите Благодат и се навршат времињата во апокалипсата, иако и таму напливот на кокакола и сличните нанеа корпорациси центрифуги пополека ги дефокусираат Верните од Подвиг, ех лексус и молитва магаре и музика!


Изменето од Zelenikovo - 26.Февруари.2019 во 19:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2019 во 10:30

дека има излез има, секогаш има, но кој го бара!? но ако влезот е загарантиран излезот хм навистина проблем, освен ако стекнете Благодат во изобилство за да одолеете на притисокот што е воможно само преку Воцрковеност преку редовен Светотаински Христијански Живот (би рекол редовност бар на неделните Литургии), иако пред се' е битно освестување од дуализмот т.е. дека му нема рамен никој на Господ Исус Христос и ништо не може да ве уплаши или уништи ако сте под Негова заштита, иако треба и свест дека оној момент кога немада можат помвас да удрат паднатите духови анатема на нив, тоа го чинат преку вашите ближни за да ве скршат пак вас, но треба да знаете дека Светотаинскиот Живот во Христијанството и Вас и нив ќе ве огради од злото, заради штомтреба и нив да ги принудувате да се Воцрковат за да не страдаат, или пак тргнете се од нив и повлечете се во Манастир, исто важи и за кој било пагански култ каде њуејџерски се зацапани Луѓе, моето искуство е токму ко во вториот случај иако за волјамна вистината влегов само технички а не ритуално или магијски користејќи ги методите за астрален излез од тело без да му се замарам многу многу на останатото, затоа пак и полесно излегов ко незагаден со индијанскиот мистицизам (велат бил на толтеците) но посекако се' додека не се свртев на Православие Светотаински си јадев ќотек ко магаре, искушенијата беа специфични но прилично ризични, а среќа не бев уфилман туку сето тоа го контав како некоја игра на спиритуално истражување па и многу многу не обрнував внимание како духовите ме играат, но што е погубно акомво даден момент ве напнат ви се манифестираат некако и пробаат преку страв да ве клекнат на колена, некој таквиот притисок не може да го издржи па или се отепува или пак им клекнува и си продолжуваат да го возат, А некој го крева Христовиот Штит и пополека се избавува [1] не заборавајте вплеткувањето во неопагански мистицизми е буквално како во жива кал, не смеете да речете готово е, а дури и кога е, не смеете да се опуштите, ете дури и кај паганите земено толтечки велат првиот непријател на духовниот воин е стравот а следниот мрзливоста, истото би рекол како техника важи и за Христијаните особено ако знаете дека сте опкружени од сите страни со искушенија кои сред секуларизмот ги има во изобилие ете бар од спунт како култ на тело, а нема ништо посклет за духовен воин кој се сплеткува ефтино со земнотот телесното, имајте на ум колку повеќе намалувате на земнототолку повеќе кревате на духовното, заради што не случајно се вели во Христијанството дека двете крила на Христијанската Душа се Молитва и Пост, затоа внивајте како се опуштате бидејќи треба пред се' со умот да постите, хм, намерно го нагласив во последниот пасус на претходниот пост култот на телото проврен низ Спорт, зар мислите не си ги ослабувате духовните сили в себе кога ги гледате одбојкарките или атлетичарките пример како тресат месо на терен, или за жените како кошаркарите или фудбалерите се истегнуваат, пардон индивидуалните спортови уште по до израз доаѓаат земете го тенис или пливање, имајте на ум дека идеалот на неопаганите е рај на овој свет, а рајнна овој свет се ниските страсти, затоа и толкунго имаат востоличено олимпискиот спортски култ за што повеќе Луѓе да бидат навлечени на култот на телото да се велича еросот, а факелот и оганот нанего треба така сите вас да ве промети ако не ве поремети, ништо страшно еднап се живее нели па ајде удри мештре на весеље, жал по фалус и клиторис, се чудите сетне како се стигнувале до античкиот калигула ритуал кој со широко затворени очи го достигнуваат масонските ложи за групњаци оргии и копиљаци од нив како награда, но котрацепција па во овие времиња не ни мора толку за нусефектите да се секираат, иако логично не секој е поканет на такви масонски ритуали, но дочекавме и СтенлиК да ги избербати на големото платно, но не стигна да го заврши филмот односно да оди на премиера за што помалку прашина да се крева, иако и ко заминат остави особена поука ко за последна дека масонеријата е секс енд драгс енд властодржење, во кој кулоар се прибира кој се може од елитите, порано или подоцна, зависно колку му сече му е дадено или каде се наоѓа, иако кај нас вакви појави се нормална работа на далеку помало ниво онака малџиски, додека понадвор каде сега сме упатени тоа е далеку помасовно и ритуално, воопшто самите ложи таму им се големи поминерција дали на популација или моќ, таму буквално аристократијата дрмала и сеуште дрма декадентно до срж, новоримски нововавилонски новоакадски, содома и гомора се ситна боранија за нив, затоа и држи една аналогија за УР претставка која ќе ѕирнете пост подоле, но ред е малку писанијава да ги растеретам и со некоја видео предожба колку да се сетите дека со оваа тема ајс-вајд-шат е запечатена работа како капаче за среброљубието и славољубието кои одат рака подрака со месонеријата!

но не е клучниот момент како само се здрмани елитите, туку како тие ќе го наотварат народот со либерализам и декаденција за да што поскоро се отвори врата на паднатите духови анатема на нив, за да така и полесно стигнат до н'с'п реалност и ерусалимски престол за анатемаго, впрочем ние со својата Слободна Волја одлучуваме кому ќе му отвориме врата не бидејќи овој свет е дуалистички по суштина туку по природа а по Божја Промисла бидејќи Господ толку не трпи да дури и кога отпаѓаме како Луѓе пак имаме шанса да се справиме и Спасуваме, но има некои Луѓе кои не се само во пад, туку имаат и пакт со анатемаго а како такви стануваат богоборци, тие за жал низ последните два века ги истиснуваат Христијаните на разни начини од светската сцена, а особено преку секуларизмот анатема на него, и штоммислите како ќе заврши сето тоа на крај, ех Посведочено ни е во Откровението но ние сеуште избираме да гледаме на духовноста и се' што се случува околу нас како да не е од овој свет, а всушност духовниот свет е моторот зад овој, кој се свестил во овие времиња на сеопшто телевизиско лоботомирање интернет кастрација и радио киретажа дека треба Душа да си спасува Аирлија тој и разбрал дека е очајно тешко тоа кога од сите страни си опкруќен со потпросечно духоносно будење, кое пак кога се случува фрлено е кон неопаганизам или во најдобар случај Монотеизам проткајан со разни синкретизирани масмедиумски суеверија или стравови, еден од тие страво е и масонството, иако повече латентен налик тука се но кој за озбилно тоа не го зема, онаа позната на ЧарлсБ дека најголемата фора на анатемаго е тоа што го убедил светот дека не постои, иако попрво денес би важело дека станал смешка маскота заебанција за на олдтрафорд, веќе нормално стана светкави рогови да си наденуваат новогодишно девојки, таман за да се знае денес каде се дрма викиншки, кое е главното бојно поле за рециклирање Христијани сетне одете вие Воцрковете се а нормално ви станало да менувате партнери ко да се чорапи, промискуитет за кој ниту астероид ќе биде решение, многу јасно сетне за љубовта сите пејат како да е артикл на полица, наместо Светост во Фенорот на Личноста, сетне бездушни биле луѓето а полнеле батерии преку крадење свежи души, па малкуним било педерастија па свртеле и на педофилија, има ли крај тоа либералиатички-вампирско лудило, ајде допрва вам ви доаѓа времето сега како сефте евроатлански детерминирани, иако како сето тоа е сторено насила се надевам нема да се случи па да добиете шанса како општество и да К*ртулите од овие ризици кои за сега се само маргинални или пак без излезени песјаци слинат оние кои се зафатени од духот на овој свет, оние кои заборавиле зошто се во истиот, кои се изругале на Верата на Ссвоите Предци, кои сега сакаат да бидат масонски глобализирани, и ајде Христијаните не биле зилотски ревносни за да одолеаат, ама овде токму Муслиманите најпојќе крекаат за еу и нато иако така нив се' ќе им духоносно сакато, ќе бидат упте поголеми фарисеи него Праволсавните бидејќи тие биле ложачите за евроатланска погибел, но хистори рипитинг, гледајте тоа и да не стане, осигурајте се дури и сега дека може да се изборите секуларизмот да го истиснете и си поставите потрадиционални рамки на постоење како би го издржале налетот на глобализацијата и сите склет нусефекти од неа!

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3018&PID=172965#172965 target=_blank rel=nofollow><u>+Protagorist</u></a> +Protagorist напиша:


kolku i da se kreativni ili konstruktivni se povekje i povekje bivaat demistificirani deterministite javno, so siot gnilez posredi, a chesto i kreativno ko vo sluchajot so Ochi shiroko zatvoreni na Kjubrik chie posledno delo ne samo shto bilo teshko da se izmenadzira ko proces (sigurno na negovo golemo zadovolstvo [1]) tuku vo negoviot sluchaj beshe tragichno pred i da ja docheka samata holivudska premiera na filmot, ova vo momentot sigurno bilo traumatichen i bolen udar po dekadentniot tabiet na deterministite i nivnite elitni kuplerai, no ajt vakvi javni razoblichuvanja na elitite imalo niz cela chovechka istorija samo shto sega site mozat da chujat za niv

interpretacii za filmov ima razni no voglavnom antiluciferijanski [1][1][2] sepak spored mene Kjubrik na ednostaven nachin go prikazuva potkupuvanjeto dushi preku sladostrastie i vo realnost i na jave, a voedno po ist patern se kupuvaat subjekti ko kompanii, nvo-a no i partii ili vladi koi i da ne se prostituiraat popoleka kje bidat navlecheni na toa, odnosno ne e lesno da se odelee na podmetnuvanjata od slastoljubie srebroljubie i slavoljubie shtom choek go povleche deterministichkata robovladetelska centrifugaги разбирам сите учипени, влезе ли тешко се излегува ако не од страсно и алчно ниво тогаш од елитистичко ниво, среќа во живот се клонев сиромашки од сите слични стапици ко случајно индијански продуховен, но кога почнаа духовите да си го бараат своето немав друго него да се свртам на Христијанство иако тоа не беше во бегање ко што реков имав среќа да не бев изврзан ритуално пагански, ко што кај масоните се оргиите како кулминација, иако најчесто доволно е и една змија за да ве врзат, сепак борбата продолжува, во мојот случај се надевам институционално аскетски бидејќи за Христијаните благословени се само два пата Монаштво или Брак низ Црквата, а за брачни води денес подвиг немам ко и мнозина кои на Семејството гледаат или како преголем подвиг или како стапица, за жал мнозина од оние кои се нафатиле на Светотаински Живот забораваат каков Завет дале та и ги стигнува и заради тоа пак злото од некој спунт, иако Заветот во секој домен има своја каузалност бидејќи сме Словесни битија та да не сте им во кожа на удбашана или удбалитичари бидејќи тие се' што можеле од збор завет или чест погазиле иако неретко самиот закон дрско го ресетираат, што мислите нив лесно им е, Молете Се И За Нив бидејќи тие се заглавени во змијарник - и регионален и глобален освен локален, ко што бев спомнал не удирајте на сето тоа со зло туку Молитвено препуштете го судот на Бога смирувајќи се дека се' е Божја Промисла бидејќи Господ не дозволува да се случи зло ако со тоа зло не се поништи поголемо зло, но не биднувајте рамнодушни така туку помудри и од змија, ескивирајте го и злото во себе бидејќи а овој свет залог е вечноста трпете и смирувајте се Молитвено тоа е она што јас сум го научил како и мнозина А Голем Е Бог и нема да ги напушти Верните кои не ја земаат правдата во свои раце за насила на друг да му ја наметнуваат [1]


Изменето од Zelenikovo - 27.Февруари.2019 во 10:33
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2019 во 16:55
доколку е легитимна информација од овој пост, еден од таквите Верни меѓу светските елити може да се каже дека е Путин, а кој очигледно е дека им скубнал на масоните, иако сигурно таму бил инфилтриран како кгб агент, иако и малку зијан е многу зијан, слично како кога таен агент влегува во наркоманско дувло и мора да се дрогира како не би бил препознаен, но Путин е поука како преку Воцрковување е возможно Човек да се отргне од канџите на масонеријата, ако се има предвид дека таму не само што членски ги врзуваат туку и духовно биваат зграпчени членовите меѓу нив мнозина и онака влетани попрво заради некаков елитен интерес отколку духовен, иако кој си ја продал душата макар и несвесно ако не се Покае што побрзо бива обземен доволно силно да и брзо ќе разбере за каква духовна сила станува збор анатема на неа, но затоа постојат болници и лекари та оној кој сака и може да се ослободи, поука треба на сите месонски учипени да им е Свети Кипријан кој иако бил голем маг се преобратил а паднатите духови анатема на нив ништо не му можеле потоа, но особен проблем се повратници оние кај кои не станува збор за страстен рецидив туку идеолошки, заради што треба одлучност а не колабање! сличен современ пример е Џоеле Магалди кој вели бил голем месонски мештре, кој пак самиот бил ревносно озарен да ги разобличи месонските шеми, тој ги посочува суперложите како систем на елитна светска политичка и економска центрифуга а ги етикетира како УР-ложи чудно можеби упатувајќи на корените на магијското пред потопот во сумер и акад, кој би рекол дека континуитет и навистина има, а и тука поуката за семка на семка држи држи, само што треба да се знае дека ние сме како Луѓе единствено Божјо Семе а не анатемагово, арно ама зорт да и во овој век мнозина се неписмени или пак раслабени од ниски страсти па лесно биваат клекнати на колена, иако удбалитичарите неретко биваат повазалчени заради коруптивен табиет, оној кој и им избилдал кариера најчесто, а има и такви кои преку славољубив спунт завршиле во политика без разлика на својата инерција пример чичолина, таман за да се знае дека може и така, или попрво дека така мнозина товарени на разни начини биднале подобни за удбалитичари, виа месонски гајби чии агенди ги спроведуваат удбашки дувла кои диригираат кој треба или не треба да врви како удбалитичар, кутар Грујо виа антиквизацијата му протнаа и 'ника со прометеј' а дали тоа не е изис со озирис [1] а дионис на архиварниот пантенон си ет посебна приказна додека жрецот на мостот око супер иницрачка, АЛО ПРАВОСЛАВНИ каде со тој памет, па и триумфалка која е римска симболика во Македонија си дозволивте, да се знае дека и слободни доброволно сме им паднале на колена, чунки зајковци ќе ја срушат, да не знаеш кој е поодлепен дпмн или sdSSm, како овци пред колење ве водат, претходно симболично сега и официјално!

[https://www.dnevno.hr/planet-x/uzdrmao-europu-razotkrio-isis-putina-merkel-veliki-mestar-otkrio-tko-je-u-kojoj-masonskoj-lozi-912786/

туку ако Џоеле навистина бил месонски мештер, а се одвратил од паганското, секоја чест, сепак секогаш треба претпазливост бидејќи да си толку високо во хиерархија на некоја ложа а да те остават жив после месонско разобличување, хм малку ми мириса на сомнително, дали тоа е така никогаш нема да дознаеме бидејќи месонските угурсузи се тајна багра кои посекако нема да признаат дали бил или не бил мештре, во секој случај логична му е поуката дека станува збор за хиерархиски елитизам кој се прегрупира [1] исто се нивелира и со аберот на францисканецот од претходната страна во нишкава дека станува збор за две месонски струи [2][2] но отстапува терминологијата со УР претставка [1][1] а она што е изненадување е појавата на инфо за руски ложи кои посекако постоеле, заради кoи и доаѓа до распад на ссср, но по консолидирањето на кгб планот за редефинирање на комунизмот низ евроатланска призма пропаѓа, се одвратиле руските удбаши од болшевизмот кој е гачка на евроатланските детерминисти (ко што констатирам понапред) отргнувајќи се од марксистичкиот и месонскиот транс низ враќање во живот на РПЦ, иако стои теоријата за доктрината на Андропов дека кгб решава да го растури ссср за да Русија се зајакне враќајќи се во своите граници како би била имуна на месонските вируси и инерцијата за нов'светски'поредок под капата или попрво палката на евроатланските детерминисти, но и двете теории држат вода бидејќи е воочливо колку денеска Русија крена глава откако се растовари од советските приврзоци ем со лесно ги одвраќа стапиците за револуции и дестабилизација преку нив а на сето тоа е под константен месонска агитпроп атака, од друга страна ако ашкенази евреите контролирале многу што во ссср наднационално сега се ресетирани со национална доктрина потпрена на Православието ако се има предвид дека ВладимирП е Воцрковен а така и Народ на себе придобил екстра Божја Благодат, камо и нашите удбалитичари да имаа ваква Волја, но не секој кој вели дека е Православен тоа и е, но да е само тоа арно, туку македонските удбалитичари одат и потаму одобруваат педерастија а одат свеќа да запалат во Црква, оправдувајќи се дека тоа било европска норма, веројатно утре ако ви протнат и педофилија ќе се вадат на тоа, каква христијанска хипокризија, која дури и кај муслиманските удбалитичарим ледаме поминува глатко, бреј дури и во Косово прајдпарада си истераа, може и во Саудиска Арабија ќе дочекаат, смешно но удварањето кон евроатланските детерминисти не оди по линија на симпатичност туку страв па и тоа е можно, таквите немаат ни право да исповедаат дека се Верници чим им клецкаат колена од месоните нивните идеали и агенди, тие се малодушни а не удбалитичари од мали земји, нека ми Простат ако им имам вака навредено чувствата за фиктивна христијанска припадност, но мора да знаат дека на два стола не е возможно да седат, што особено е проблем за оние кои се претставуваат како лидери, нивното лицемерие така за жал на крај на сите им се удира од глава!

инаку во книгата изненадува особено, бидејќи не е анонимно, тврдењето кое ете итаљански масон го пушта во однос сплетките со Ватикан, или како тоа масоните го замислуваат, невозможна синхронизација која за волја на вистината е доста верглана како постојна налик постоење на едикојси црн папа кој преку опус деи наводно е главата на цел евроатлански детерминизам во моментов [1][1]
Цитирај From the early 1950’s the Vatican and Masonic circles were working together to promote the formation of a European Union. In connection with this, a proposal was put forward jointly by a number of Ur-Lodges,
namely “Ecclesia”, “Daath” (mainly Jewish), “Thomas Paine”, “Montesquieu”, “Christopher Columbus”, “Ioannes”, “Hiram Rhodes Revels” and “Ghedullah”. They proposed that, for the first time in history, a Freemason should be elected as Pope, while, also for the first time, the U.S.A. should have a Catholic president. Both of them should have a strong progressive orientation.
https://www.lochmann-verlag.com/massoni_chapters_1_to_9.pdf

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2019 во 16:19

колку е или не е некој месонски учипен никој не би знаел со сигурност како набљудувач, овде мислам на нивниот мистициза кој далеку е само од симболизам! ете Путин вели писанието бил, а ако е така очигледно се одвратил и Покајал, а попрво бил уфрлен по линија на таен агент во таа евроазиска златназорска ложа, во спротивно немаше и официјално да ги изгони шорош&ко [1][1][1] а посекако немаше ни толку дрско агитпроповски да го напаѓаат лично евроатланските пропагандни центрифуги, од друга страна може се алудира дека е друга светска месонска фракција што е малку веројатно бидејќи ако е така тогаш ќе видевме сеопшто светски карамбол уште веднаш во Сирија, но сепак не е мое да судам кој што биле се или не се како Христијани туку да посочувам дека месонирајата е жива кал а секој еден удбаш или удбалитичар треба да внимава да не биде насанкан директно или индиректно, ете се чини Грујо индиректно ет, а може да е и директно, но не чувме дека бил месон, ко за иронија Зајко му најави рисит на Ск'14, но ќе да се пишамни откако ојде во Малта на прошетка од нигде никаде, небаре со малтажаните имаме некакви роднински односи па мора таму адакта локалните удбалитичари да одат на официјални посети и тоа час поскоро откако се востоличиле за вождови низ ситнопаланечки коалициони дилови, што не заминаа Корзика или Крит туку морало Малта, чинам тоа се' кажува!? но да видиме може ќе се Покајат после вакви абери ако е така, кои се надевам ќе стигнат и до нив, ако не поинаку од спунт бидејќи треба да ги засега поуката дека како Православни на себе навлекуваат голем зијан вртејќи му грб на Христа, иако како загубени овци Господ трпеливо чека на нивно Покајание, реално Грујо каков рејтинг имаше во костец економските реформи за чудење е што воопшто некој успеа да го тргне од власт, а за што чинам пресудно е губењето и од спунт Благодат заради окултното сред Ск'14 како проект, кое окултно некој супер паметно му го протуркал, може да беше чисто негова идеја и ќе К*ртулеше, иако возможно е да не им бил по мерак на месоните бидејќи без да биде учипен сакал симболично да им се додвори, претпоставки кои не водат никаде, а да се надеваме удбалитичарите ќе се освестат, додека Народ референдумски ќе извага што им чини како Монотеисти да задржат од т.н. проект Ск'14, конечно sdSSm немаа што друго да верглаат та проверлаа дека патинирањето ќе се ревидира, а за да тоа не наиде на револт некако, треба јасен монотеистички пристап за да така амортизираат каков и да е гнев кај симпатизерите на дпмн, на културен начин да се разберат што каде е вишок и каде му е место, прометеј и ника нека ги однесат пример во Макстил на рециклирање или ако им е скапо топењето директ на Дрисла, евентуално до златното теле во мала станица, липицанерите ете може во золошка, не се шалам но навистина склет колку пари се фрлени а за симболиката никој Народ не го прашал ниту преку јавна дебата ниту преку референдум, но тоа не го сторија ни за рушење на асном или отанизација, а не пак за ваква работа, и од двата блока локалните удбалитичари си тераат како државата да им е шпајз па кога што им треба ќе ставаат вадат фрлаат, типично елитистичко однесување, капак сложно крекаат еу-нато-еу-нато или се ќе ни било сакато, да видиме дали ко што затерале нема да сторат духовни инвалиди од се' што беспоговорно им верува на фатаморганите од ветувања!?

инаку sdSSm каузално бива месонски вазалска само и со симболиката на знамето во однос ружата, ќе рече некој социјалистичка нишка, но јас чинам ет масонска иако очигледно е дека покрај неа има и ѕвезда, но да речеме глумеле европеи, само што тро ептен ружно изгледа тоа, уште трњето што не ги расфрлале во позадина [1][2][3][4][5][6] но како екс-југословени масони, просто која им е семката такви се и плодовите, логично тоа е телето југословенско, некој ќе рече но нели се раздруживме, точно со тешки маки, но притоа Банко&ко сакаа дури и на плоштад да му кренат споменик и во независна Македонија, тоа сред самостојност одава сосем друга идолатрија него пројугословенска, ќе рече некој сакале може да го спасат југословенството така, којзнае како форсираа до последно скратена југославија можеби, но за да се форсира таков култ на личност како титовиот (та и ден денес да го имаат на слики по канцеларии како икона освен дворвои на училишта) тоа укажува на посебна љубов кон диктаторот кој дефакто бил масон, дали тие како врхушки не биле незнам ќе нагаѓаме додека некој не се излае од бившите функционери кој и како бил владетел во сенка преку елитните тајни екс-ју гајби, знам ете ко што е предочено понапред во нишкава освен за тито и за темпо има сведоштво дека бил месон, но тито бил гранде мештер и надвор и дома, незнам кај бев чул велат штафетата му била супер мила езотерично кога најздравите и најсилните млади југословени ја струеле од Вардар до Триглав за на крај да заврши во негови раце а потоа недела дена си ја вртел во раце како југословенски прометеј, што посекако си има и свој масонски континуитет [1][2][3] тоа не беше секуларна туку благоречено гностичка федерација да не речам сатанистичка за да не звучи навредливо по оние југоносталгичари кои сеуште не станале европеи та да не ги удри дамла немајќи соодветна амортизација, но да не е сето ова налик моја паушална анализа еве неколку абери кои укажуваат дека златното теле југословенско бил не само паган туку и масонски жрец првиот е предавање на адм. Давор Домазет кој ги посочува и ложите за француската гранд ориент е логично бидејќи меѓу двете светски војни има сведоштво дека делувал шпионски во Париз [1] но да не е без ич има и по некој спорадичен доказ [2][3] но уверливо упатува и прекарот на месонски чин [4][5] но изненадува дека масони станувале не само удбалитичарски ликови ко КироГ кои му биле десна рака на тито, туку и пониски екс-ју ешалони како неговиот преведувач ЈованК [6] а има шпекулации дека не случајно ја светските елити олимпијадата во екс-ју 1984 како би најавали едикое свое редифинирање на околностите [7][7] уште фали Банко да им бил ко сараевчанец во душа омладински преведувач на олимпијадата '84-та за подразбереме од прва рака дали може за орвеловата новела се верглало тогаш, ако екс-претседникот не се срами за својата младост да говори, може тогаш уживал во сладолед на точење сред Скопје а им преведувал на домашните од телевизор, битно да стснеш најмлад премиер дотогаш во европа но и претседник на реформираните скм, тоа дефинитивно кажува дека некој го тегнел за уши во хиерархија, дали е таа сива како елитњна месонска еминенција или пак се нивни локални послушници не е ни битно, но имајќи предвид до каде стигна СрџанК хм преку ноќ таму не се доаѓа, незнам колку кадарен да бил, просто масонеријата и те како функционирала и во екс-ју само на партиско ниво сето тоа одело а главниот мештер бил тито, на тоа теле вие сеуште му држите споменик во скотје, па и венци му полагате иако сотрел се што можело да се сотре од Вистински Слободоумни Македонци [1]    

туку и по тито тито, та за Слобо претпоставував, но има ли официјален абер на која ложа припаѓал, бреј после десет години во сАд како банкар ништо помалку не се очекува [1]


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2019 во 22:19


понекогаш ќе се почудам како Слобо умре бап неосуден, или зошто велат дека гробот на тито бил празен, кузнај кај ги носат после мирачка!? туку заборавив регалии титови да ги посочам [1][1][2] се чудам само како Киро не го направи наследник а му беше десна рака, сигурно српска масонерија сржала

Слободоумните Македонци всушност не ги сотрел директно тито туку лазо [1] но смешното е што тоа го чинел без да знае на кого му слугува, бар на почетокот, иако може и покасно тоа не му било јасно ако буквално се чита еден аберот за тоа дека се заќљофтал со тито во африка во врска масоните, на прва посекако тоа одава таков впечаток [1][1] иако може просто и да си чувал кожичката за да не му извадат афера, просто да си десна рака на масон како тито и абер да немаш колку е саат тоа тнко или апла треба да си абдал, интересното е дека сервилноста и порано и сега е норма за локалните удбалитичари во однос масонските елити, а тоа не само за Православни денес туку и за атеиси порано би било тешка глупост освен тежок зијан, иако на мнозина и навистина не им изгледа како опасна работа масонеријата, си мислат тоа е само елитна багра на економско-геополитички истомисленици, но според приложеното тоа е само практичен нусефект кој е потпрен на гностички маговски идеали, лидерство кое Геровски вели вечерва во СамоВистина во последно време кај нас опаднало, државници за кои Народ е стока а тие неговите свињи во животиснката фарма, кој е касапот што мислите?

кога веќе ги подзакачив левучарите да спомнам и за деснучарите тро слична симболична диоптрија иако далеку од постојната масонерија, тие како удбалитичари пред се' се извозени можеби ко лазо некогаш, бар што е до првата гарнитура на дпмн, нели некој требало да глуми демократски спотер, иако како Грујо од член на ДА влегува во дпмн по покана [1][1] а потоа затерува без пардон езотерична антиквизација [1][1] остава сомнеж дека и Љубчо си ет легнат на брашно но не бил толку кооперативен своевремено, но реално ако удбашите местат шеми без никој да знае колку повеќе месоните, та многу веројатно најнапред сите како удбалитичари си се извозени нандадена агенда а потоа ги уценуваат за учипување во гајба, битно свои пиони имаат подоста во локалната политика, ете бар ФилипП вели им се отргнал од канџи [1] секоја чест ако се Преумил, а далеку потешки случаи се оние кои се сомневале во месонскиот склет а на крај вртат на негова страна [2] ако навистина малтешката прошетка била иницијација на повисоко вазалско ниво!? иако има и дамбетер кои и официјално си кажуваат дека седат на два стола [2] колку што знам ктитор беше дотичниот и на Црквовен Храм бреј какво лицемерие, да не мисли дека така ќе му се прости богохулието како апостата и богоборец, но не е мое да судам само би ги предупредил сличните берете акал удоле е многу длабоко! бреј дури и афирмативно во симболично соодветен весник ја пренесуваат таквото дрско антихристијанско сведоштво, навистина незнаеш кој ет поодлепен масонски бившата груевска елити или сегашната на зајковци, ојте Покајте се за да не си изгорите душите, толку ли сте заслепени од елитизмот арамилукот и декаденцијата, но за греота е Народ што такви му се удбалитичарски терачи и тоа молчешкум си го дозволува во доминантно монотеистичка земја!

ајде веќе ниту Грујо ниту Љубчо се во дпмн, па да речеме сега партијата е растеретена од ризици виа потенцијални месонски дилери, но кој кого кога сомлел е работата, месоните чинам тоа го чинат на овие простори подолго, та ксмет или судбина дпмн за свој партиски амблем има лав кој средновековен рецидив како е претставен од месонскиот хералдички кодекс, што велам поназад комнените токму заради таквата клановска авантура ги чинело губење екстра Благодат, иако сигурно за стигнат самите на тоа ниво на непознание на Вистината си имало и своја развратна инерција како двор а само капак било отфрлањето на Крстот како Христијански Симбол и не само негово мешање со други симболики туку директна дуалистичка симболика закачување за свој амблем двоглавиот орел, таквиот западен хералдички кодекс е зијан за Православните и денес макар од спунт е искористена нечија симболична престава за Македонија од едикојси хералдички грбовник кој е изнедрен од масонски сејачи во среден век, дпмн за жал влегува така од спунт во масонскиот кош, иако со sdSSm не си го можат кои буквално симболиката им е директ розенкројцерска анатема на истата, доколку пак дпмновци кршат клечки посочете им кои се стандардизаторина на западноевропската харлдика [1][1] малку имаат локални изворни симболи та им требало да превземаат европски хералдички симболи, бреј во комитлакот ги користеле, та ако денес мнозина се сеуште слепи колку повеќе во минатото, слободен превод туѓа новокомпонирана интерпретација за земниот симбол на македонците во антиката Лавот, ј денес доколку сакаат да речат дека се демократско-христијанска партија поубаво нека ја стават уметничката претстава за Светиот Апостол Марко како крилат лав, но кои Христијани кога ниту Веронаука не етаблираа како норма за време своето владеење, затоа прометејмго имаме како споменична оставштина, до кога ќе си играат и едните и другите со Македонскиот Народ само незнам!?


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2019 во 14:00
сигурно делува и смешно и сувишно, но на локалната партискат симболика укажувам ко за крај намерно, се работи за убдалитичарски мастадонти кои се затворени ако не заробени така не само од својата инертност туку и од тагови за кои постои не сами склет конотација туку и очигледна паганска јамка, зар би пиел некој ракија а неа закачен радиоактивен знак, сигурно пијаниците ќе ја локаат и без око да им трепне, сите останати нека го погледнат аберот Тајната на Водата [1][2] како би сконтале дека каузалност на овој свет им и во однос на ологосувањето симболи врз одредено нешто работа појава, оние симболи пак кои се реплика од нечии кодекси кои биле посеани од средновековни сатанисти, што мислат на себе така не засадиле зорт како етикета која треба да им биде идеолошки симболична водилка, тие не го измислиле тој симбол туку буквално го превзеле, а како таков си влече истиот со себе склет во пазуви, мнозина и си го тетовираат посетне на себе си, на повеќето како во бунило им се лепи во потсвест, иако се додека идеолошки Човек не почне да се соживува со таквата симболика нема поозбилен зијан индивидуално, ех колку само реченици трезнило расфрлам и за вакви случаи, а што да кажам за месонирајта, нека си чукнат глата од ѕид локалните помесончени сограѓани АЛО тенеќиња ќе изгорите како породи змиини, дали сте свесни дека како Православни кои го примиле Печатот на Светиот Дух дека фрлајќи се во прегратки на сатанизмот вие најмногу ќе пострадате, вие како да не живеете во Христијански Свет како истиот да е од вашата масонска прелест ослободен а вие слободни ѕидате величање на паднати ѕвезди деници анатема на нив, а тешко и на оние кои не ја препознале симболиката на петокраките по знамињата пред кои коленичат, зар тие не се идеолошки ѕвезди, не е тоа некаква тренди гардероба која ја носите по грешка или немукает, туку тоа се тагови кои со намера ги веете и со нив се идентификувате, сакале вие да си признаете или не вам така ви врзале машни месоните од кои не ни знаете како да се одврзите, кутри евреи што да кажат па тие каде преку кабалистите и циониските месони им го тагираа хексаграмот по знаме, а сега им бидна сестран симбол иако истиот никаде нема врска со нивната традиција, тие како Изворен Израил ја имале Менората, та ете тешете се има и дамбетер од вас иако и вие езотерично месонски сте закачени преку 'секуларни' тагови, арно ама ве закачуват од спунт и духоносно пагански, прифативте педерастија сега ви товарат и поништување на Христијанската Доктрина за Брак меѓу Маж и Жена, а следно што е да не смеете во Црква да влезете ако Попот таму проповеда дека вашите удбалитичари станале еретици, бреј ќе го казнуваат за говор на омраза бидејќи на јавно место етикетирал некого како апостата, имате бре Референдум како уставен народен институт за непосредна демократија бидете паметни штом имате прилика не пропуштајте да ги излуфтирате политиките на помасончените удбалитичари фрлете ги во корпа нивните полтронски проевропски слинења, удрете те им опинок меѓу рогои!

https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_attitudes_towards_Freemasonry#Eastern_Orthodoxy

[1] https://web.archive.org/web/20040505190327/http://orthodoxinfo.com/ecumenism/masonry.aspx [1]

https://www.trueorthodoxy.org/non_christian_others_freemasonry_condemnations.shtml   

внимавајте да не се смутувате ако некој од Црквата забегал некако, месоните токму преку подривачка стратегија удираат баш како и својот господар анатема на нив, удирале и удираат токму на Воцрковените за така што повеќе Луѓе да одвратат од Спасение, а ако тоа не го можат им подметнуваат по удбашки рецепт разни стапици, секогаш имајте на ум дека ако некој пумпаџија е терсене тоа не значи дека вие треба да останете без гориво, одете на следната Православна Пумпа, иако претежно т.е. најнапред тоа е ПП заштита бидејќи прво треба да си изгасите пожарот од духот-по-овој-свет кој е распалуван од маслото на сластољубија среброљѕбија и славољубија, а потоа и да почнете да полните Благодатно Батерии, преку ноќ со прегорен корен во орбита не се стигнува, та трудете се колку можете повеќе ако не редовно Литургиски да живеете, но бидете и Верни та ако се заветите држете го заветот за да не наликувате на пупу неважи паганските табиети, едно е пад заради некое цунами сосем друго падни-стани табиет од разонода!

кога на крај би претурил и отповеќе абери пак ќе дојдам до една иста проста констатација на оваа тема ''елити'', биле тие локални глобални универзални, сите тие се повлечени по духот-од-овој-свет, а тој за нас Христијаните е негативниот рецидив на Човечката Слободна Волја кој од прејадените преаздисаните презбогатените прави рамнодушни луѓе на кои Спасението на Душата низ Христијанска Диоптрија им е матно ако воопшто и го догледуваат, опиени се мнозина од сјајот на декаденцијата да не ни можат да разберат што е Христијанство во полнота, за жал кога таквите им се водачи на општествата и тие како заедници наседнуваат пополека на нивното слепило, стануваат вона-би опивачи, духоносниот идеал го менуваат за замен, а земниот бидејќи никогаш нема да ги исполни како духовниот го дуплираат, мислејќи дека така ќе се надраснат и биднат посреќни ако не спасени, но дури и кога Човек би се обестрастил доколку некако го закачи визијата на телето волјата за Спасение му омлитавува, навистина телевизијата е како срп за Духовниот Воин како коса со која ќе си го покоси фокусот за повисоки идеали од хоризонталните максимуми, таа денес е буквално златното теле како опиум за масите! фракинг телевижн д драг оф д нејшн, што го апострофирам донекаде во нишката Агитпроп каде претежно само политичкиот аспект на пропагандна лоботомија е посочен, а треба цела една нишка и за ду-натинг виртуелното сластење со забава спорт и бизнис да го закачам, но кога село гори воопшто не ми е до тимарење на чешлачкиот стил на заглавените сред пожарот, ако некаде треба да се гасни тоа посекако е попрво во пироманските вијуги на удбалитичарите отколку во народните рефлекси, иако самите се од истиот тој Народ прозилезени па некој ќе рече пологично во корен да се интервенира него во цветовите, но во цветот е семето дали, па затоа и пробувам на тоа ружните и оние лаваџиите да им потпомогнам еве во нишкава низ масонска демистификација да се поучат дека треба турбо внимателност за да не биднат шкорче не само за својата душа туку како народни избраници и гориво за потпала на душите на ближните сограѓани кои без ни тронка совест ги фрлаат на рециклирање пред господарите на хаосот анатема на нив, тоа е такво слепило да ниту атомски одблесок може да го освести, но Духовен може а дали ние делуваме така Литургиски запрашајте се сите засебно, колку и себе и другите ги чистите Молитвено!?

интересно е дека хистори рипинг е муабетов, само сега во нова опаковка од општествена реалност, во која иако Народ е писмен ко сите да се антички мудреци, сепак заради хедонистичкиот тредмил се однесуваат како пештерски луѓе на кои битни им се само сенките во пештерата односно како да стигнат што повеќе и што побрзо до срцето на карпата ако може уште одма и до магмата него да излезат на Слобода, бар на кристали да налетаа па да речеш им било арно ем убаво како пагански продуховени, но и тие чим не се на виделина од сончевиот сјај облеани биднуваат најнесреќната заробеност бидејќи се компактирани ко ниту една друга карпа, дури велат од јак притисок душите во пеколот се скоцкани како дијаманти, секогаш кога ќе видите еден (макар и лажен) сетете се на оваа поука, колку и да сте заборавиле што е Вистинска Слобода и како до неа да стигнете ... колективно до неа како Христијани стигнуваме низ класичен (стандардизиран) Хриатијански Живот во Подвиг сред Комуна, идеал кој ете го имаат и месоните низ призма на шашматскиот комунизам, разликата е што на крај тие за тоа влечат ука сила и волја од анатемаго та и на него му служат макар не му биле свесно робови туку се карамбол од со-кого-си-таков-си општествена инерција, така пагански некогаш и самите македонци за миг го завозеле тој филм, а разликата од останатите антички империи е што на робовладетелството нашите предци гледале како вишок, нешто што пак на римјаните и нивните денешни внуци од секогаш им било туѓо непознато, заради што и се тревожат штом и малку има луфта да креваме глава, каузално им реметиме во равенката за бројлерски н'с'п бидејќи сме Слободоумни, речиси ко да си се решија од тоа гајле бидејќи според нив конечно е ресетирана таква можност со македонското обезличување и во овој век а стравувајќи во спротивно да не разбудиме исконски регистри, и ко што некогаш на персијските хегемони сме им стапнале на рогои и копита, така и сега да не им застанеме на нивните, но треба разбирање дека нема ништо на светов а што Господ не знае како ќе заврши а од кој аспект ништо не е случајно како овоземни појави, така и полесно е разбирлив античкиот македонски глобализам , кој за волја на вистината не е поразличен од постојниот, тогаш кланови се стопиле во надклановска империја, а сега масоните сакаат нациите да ги здружат наднационално, заради што често знам да кажам екс-ју беше ништо друго него нивен контролиран експеримент, а тоа и Македонија бидна деведесетите случај а гледаме сеуште и си ет, разликата е што сега ова се прави заради поништување на Христијанството а антика македонците глобализирале рушејќи го вавилон, но хистори рипитинг па можеби пак ќе се обединат ко некогаш клановите словенски [1] и го збришат како Православни тие бришел а не тој нив, иако со вашинг'тон воено си имаат работа, но според мене идеолошкиот ризик е поблизок виа месонските кулоари бришелски! но ова без Божја Помош не е возможно, а дали некој од оние одвраќачи месонски се потпираат на Бога или тоа го прават целисходно, внимавајте си имате работа со обземени елити кои исто ако можете треба да ги ослободувате од тој нивен гностички матрикс, не се плашете што тие имале власт пари војски бидете смели како Мачениците во првите векови кои преку Христа победувале ...


Изменето од Zelenikovo - 01.Март.2019 во 18:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2019 во 19:13

... веќе на повеќе места го имам расфрлано следниот линк [1][1][1] но во контекст минатиот пост како сублимат нека оди тука, а во однос духоносниот ризик од универзализам утре потенцијално протутркан виа екуменизам! патем правете разлика што е Изворна Христоцентричност а што новокомпониран гностички универзализам [1] кој за нас Православните (но и Старозаветните постекуменски) ќе значи жив зијан, а ако се има предвид дека месоните кои стојат зад овој процес се сатанисти [1] сигурно ваквата етикета звучи за некого дрско, сепак после прочешлувањето на сите овие абери во минатите дваесет постови и сами ќе стигнете до таа констатација, но жалосно е што во таквите месонски канџи паѓале и патријарси [1][2][3] кои така не само на себе туку и на својата паства им фрлиле склет инерција кон екуменизам што и нам како Македонци ни се заканува доколку одиме по амин за афтокефалија од цариградската патријаршија заради потенцијално унијатство со ватикан без да постои за такво нешто Сеправославна Согласност, при што за почеток се врзувате календарско екуменски на унијатсво, а што конечно е ризик за на крај да бидете фрлени и вие и сите останати екуменисти кон/во универзализам, што веројано би се случило виа појавување на некој лажен христос, а како велат кој си отворил и мала дупка во облеклото ќе дотера и до голема, затоа треба Трезвеноумност и навремено воочување и предупредување за ризиците, ете удбалитичарски фрлени сме кон федерализам кој е предуслов за нов'светски'поредок но без духоносен универзализам стабилноста на таквиот поредок ќе биде под закана за озбилно раслојување на жителите на таквиот н'с'п, заради што уцените подметнувања ударите предавствата ќе бидат секојдневие за Православните за да попуштат, но тоа би значело отпаѓање од Христа и поуката дека на овој свет не се Вочовечи за да ги сплоти паганите туку да ги Спаси монотеистите, затоа и ни Вели дека Дојде за да донесе Суд и Меч за сатанистите, да Ги одвои Овците од козите, за да раздели и мајка од син ако мајката или синот по паганство се избезумиле, почнете од хороскопот како астролошко гатање па се до месонирајата, прашање е колку секуларните или атеистите ќе си Спасат душа а не го исповедале Христа, дали и за нив како и паганите вечноста е пеколна, посекако ако претходно се Покрстени со Светиот Дух а потоа се откажале од Христа, во спротивно ќе им се суди како на паганите по Совест кои бидејќи не можеле да разберат за Христа ко што вели Старец Клеопа ќе имаат шанса стр.152 но кому делата му се праведни и срцето чисто од таквите Луѓе, кој успеал да одолее на искушенијата преку кои натежнуваат гревовите чим нема Човек Живот во Подвиг, но едно е разбирање за Судот а сосем друго исповедање хула дека имаат иста Вера и Христијаните и паганите [1] навистина Господ е Трпелив и Милостив но ако и за Христијаните е речено мнозина се повикани а малку ќе се Спасат колку потешко ќе биде тогаш Спасение по совест, но дури и тие ко што вели Свети Јован Златоуст нема да страдаат во вечност како што ќе страдаат Свештениците и Монасите во Христијанството кои свесно се фрлиле во ерес [1][2][3] затоа треба Свест да внимаваме и се Молиме и за Свештениците како и тие што тоа го чинат за нас, а ако видиме дека некој застранил треба и да биде предупреден, незнам денес дали има некој од нив кој масонски се соблазнал директно или индиректно, но тие немајќи време за да ги испитуваат месонските дејанија треба ние Лаиците да ги предупредуваме за тоа, не смејат да си дозволат ни дружење со нив, дурим и ако тоа е така заради нечие отрезнување, меѓу волци овца долго не преживува, или ќе стане волк или ќе ја изедат!

ајде го контам папата 1986-та што го ставил буда на олтар, ама што барале патријарсите да одат на гости на универзалистички спектакл, тоа никогаш нема да можам да си го објаснам, дали тоа било време на големи искушенија незнам, но драго ми е да екуменизмот спласна бар во Србија и Русија, иако велат новиот српски патријарх е од проекуменскиот табор [1] но не е мое да судам кој какви мотиви има, но би порачал освестувајте си ги Свештениците каде тераат со таков акал, што дури и унијати (треба и драго ми е да) го прават [1] бидејќи само низ азгледување на сите ризици е возможно авторитетите да донесат правична одлука, а колку што се сеќавам Црквата е Заедница та и Верниот Народ може да иницира црковно-народен Собор и да бара заземање официјален став во однос прашања како унијатството екуменизмот универзализмотвидеово упатува недвојбено дека е ерес каква и да е идеја дека вон Христовата Црква е возможно Спасение за Душата, иако тоа отвора потпрашање дали секоја Црква е Христова или колку е, заради што како Православни сметаме дека без Севселенска Соборност не се поставуваат натамошни норми за Спасение а на какви Собори се потпира уште само православието, значи нема промени во однос Светоотечката Ука од доцна антика, така и она што го посочувам кај Старец Клеопа како можно Спасение на праведните пагани ет ерес, иако старецот во истата книга (можете да срчнете) недвојбено упатува дека екуменизмот (преку христијанско унијатство (онака како се имаат испрелестено на западот Христијаните) а не пак светски религиозен универазлизам) ет ерес, може мислел на последните времиња старецот кога оние тогашни пагани откако го познаат Христа се преобратат а како праведници да имаат така удел во Царството Небесно, во спротивно и месоните ако се праведни во делата би се спасиле, иако кај нив од старт нема простор за Милост бидејќи и официјално ја отфрлаат или ја снижуваат Вистината дека Исус Христос е Спасител, во основа затоа треба Теолозите да се во преден план бар во однос редакцијата на книгите за да не се појавуваат вакви недоречености, но какви се овие секуларни времиња добро е и што има Теолози иако од нив тнко абери каде би се укажвало што и дали е Православно и во самото Православие пример слепа послушност кон авторитетите ... вака видено може да се каже како чекор кон универзализам се и тоа охридските собири кои ги организира МПЦ за дијалог меѓу религиите, но колку што гледам тие се на ниво на дебата без никакво неправославно сослужување, иако ете гледаме во ватикан како низ еден век пополека стигнало време таквите дебати да преминат во некакви општи шоуменско-универзални молитви за мир, што да требаше да биде тоа случај за тоа ќе бевме поучени од Христа а Христос изричито ни Вели немајте ништо со паганите! ова значи не се допирајте до нивите учења и ритуали! еве пример како едно дете стигнало до канџите на анатемаго од медиумски спунт [1] како и најчесто што стигнуваат повеќето, така и јас бев заглавил како дете но на хевиметал а потоа детметал музика за пополека ко адолесцент дотерам до паганизам [2] а цела среќа се Молеле за мене Мајка Браќа Сестри Свештеници но и од она малку традиционално што сум влегувал празникарски во Црква подоцна (бидејќи и капка Благодат некогаш е доволно за да срце за барање на Вистината се озари, а кој бара и ќе најде) и ете имав среќа да се избавам исправам и Спасувам потоа, но сега сум падни стани влечејќи ги од спунт старите рецидиви бидејќи сум незлоблив кон оние кои се различни денес од мене а што посекако е наивно да се верува дека Човек може да остане Овца меѓу волци, особен проблем ако Човек олабавил да живее во Литургиски Подвиг како би имал поголема Благодатна Заштита, што велат Светиите што расчисти еднаш со животот по страсти заѕидај го прозорот кон бурното море за да не те повлече пак назад, а тоа за мене кој нуркал во тињата значи што подалеку од град, иако денес Литургиски Живот на Село тнко сестрано, та пополека стигнав до горите и Манастирите, секој нека се Спасува како мисли дека може иако секогаш тоа нека е со поука од постар брат кој како Духовник и би можел да укаже што е душеполезно и потребно од Христијански аспект, но не секој сака да се смири и да го презре овој свет, обично материјалното на крај на сите ни боде очи како тоа да се откажам од имот пари бизнис, просто е јас си реков еднаш се живее на овој свет за да се стигне до Спасение, а така се фокусирав на Молитва лична и Литургиска и за среќа имам и намирисано по малку од она што е Вечност па и на сите би ви рекол обратете се со цело срце кон Христа, за што на почеток од Преумувањето/Метанојата/Покајанието е доволно и само неосудување на ближните, биле тие и пагани и еретици и шизматици, секогаш имајте разбирање, вака сигурно и авторитетите во Црквата размислуваат но како такви имаат одговорност и да поучуваат дека сослужување со иноверни е канонски забрането, така и да потсетуваат дека прво треба да си се помират католиците и протестантите а дури потоа да се врата тие така на Православие во спротивно екуменизмот како сега се тера е апостасија, не е мое да речам дали некој така ќе се спаси, Апостолот вели конечно Човекот е Храм на Светиот Дух [3] а што се криви протестантите и католиците што се родиле во непознание за процесите во Христијанската Црква низ вековите, Господ ќе Суди, но навистина е смешно како Изворни да трчаме унијатски да станеме новокомпонирани, може сега како одродени национално мнозина веруваат ова вака би било полесно, но аирлија на паметот на оние кои старо вино во нови мевови точат, ќе разберев ако виното е ново, но не сум црковен звторитет а и кога би бил би ве посоветувал да се консултирате со својот Духовник како ваш духоносен лекар ...

...Изменето од Zelenikovo - 23.Јануари.2020 во 15:54
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2019 во 22:03
ако се запрашам зошто толкава ригидност од страна на Православните кон другите христијански деноминации а не пак иноверните, заклучокот е прост За да не се измени искриви а не пак изгнаси Правата Слава која му припаѓа на Бога ... ако така ги разбереме нашите етикети кон иноверните ќе биде јасно дека тоа не го чиниме од омраза кон разлилните туку попрво заради невреѓање на Бога, иако сред доминантен Христијански Свет етикетите етикетите низ векови си добиле негативна конотација со кои се опишува нечија неправославна вера, но денес иако имаат дрска асоцијација тие сами по себе немаат супер-негативен набој туку попрво иноверен, пример има само едно терсене толкување за паган како словенско разбирање како поган односно дрзок кон Вистината би рекле словенски, но реално станува збор за рурална етимологија [1] додека еретик од ересис значи туѓ [2] а шизматик од шизмо значи одвоено/одвоен [3] впрочем давање емоционално атрибути на одреден збор не е непозната работа иако самиот збор и нема во себе омраза, од тој аспект и сатанисти не е збор истурен со омраза колку што посочува на одредена појава, сепак во случајот бидејќи злото е во позадина како идеал така и далеку подрско звучи на некого да му се лепне таква етикета како што јас одвреме навреме ги етикетирам месоните, кои за волја на вистината тоа се, и идеолошки но и прагматично - како се имаат елитистички изврзано низ цел свет, особен склет кога така пак вперувам прст и во некои православни авторитети, смешно но тоа го чинам повеќе информативно отколку како кадија, конечно никој не ги знае човечките срца освен Господ Исус Христос кој и ќе им суди со Отецот на испрелестените и богоборците, дури и за нив немаме право да речеме убиј го, но можеме и треба да ги разобличуваме погрешните а не пак гнасните учења кои не одвојуваат од Вистината, скоро идентичен процес како меѓупартиска препирка но во однос Духовноста, при не смееме да си дозволиме емоциите да го загушат разумот и да си дозволиме гневот да ни помати умот, ревност не значи и гневност, сепак царевите имаат секакво право да си тераат како терале ако закон на тоа ги врзал, иако мнозина тоа и го злоупотребуваат заради што убаво е кога царот би бил Правоверен и има Страв Божји бидејќи сигурно не е Монах та да се натопил во Љубов Божја, но има и зорт категорија како теократијата на понтифите при што Монаси станале цареи та потоа се натопиле од глава до петици во крв спроведувајќи земни закони виа црковни столици, не само погрешно туку и богохулно посекако, но немале избор ќе рече некој, хм имале но ко што може да се сконта од аберот страна поназад на францисканецот оа било случај бидејќи папи станувале преку еден ден монашење членови на аристократски кланови, проблем кој пополека довел и домшизма низ филокве, и до оргуљи во Црква, а и до црковни банки, росто папите станале понтифи, а за сметка на тоа и некои други европски кланови одлучиле да протестираат та наместо да се вратат кон Православие само го прошириле и надградиле отпаѓањето од Изворната веќе стандардизирана на истокот Вистина за Господ Исус Христос низ Светотаински Живот во Подвиг, та ако католиците се опуштиле протестантите се преопуштиле, но и во двата случаи отвориле супер простор за дуализмот а потоа и останати антички мистерии да станат тренд пак сред европа, таков да бидејќи таен им бил посладок на елитите, а денес откако истите станале фактор си затерале свој план како да стигнат до некои антички идеали преку кои Спасението низ Христос луѓето би требало да го отфрлат, сепак факторот не се тие елити туку нивниот пристап да преку мамонизам империјализам и сплеткарење да завладуваат и со срцата на луѓето, бидејќи само така можат да ги корумпираат Христијаните, меѓу кои пристапи преку последниот начин имаат сплеткано мнозина преку секуларизам сред кој ниските страсти стануваат норма, ништо страшно нели кои како бројлерски конзумеристи наградата за својот живот ќе ја гледаат преку неумереност со ниски страсти, небаре за идеал како Христијани имаме прпелкање во нив, комотно можам да речам дека од 20-ти век навака ние живееме на почетокот од крајот на апокалисата, но за чудење никој не ни го насетува ова, замајани се од сјајот на индустриската електронската а денес и генетската револуција, а фокусот за Спасение на Душа е здраво отупен од визијата-на-телето, особено што телевизијата не е регулирана Христијански туку е башибозук од ратрејс фантазии и ложења дури и кога реалполитика е во прашање кога агитпроповски се вози јавното мнение за да некако не им се наруши комфорот на светските елити во однос нивните агенди за нов'светски'поредок, ве направија и како Христијани технички дуалисти кои мислатндека можат и да се дават во ниски страсти и материјализам плус идолатрија, ем така да си спасат душа, а Народ стегнат под притисок на гетоизирањето во бетонски џунглинова си го прифаќа беспоговорно, речиси и да нема некој од авторитетите јавно и гласно да говори колку сте уште сега кашаталистички сомлени а не пак посткашаталистички то ве чека, битно е центрифугата да си врти и елитите да се мирни а за Народ кому иде, станавте пополеканне само дуалисти тукуи сатанисти ако репер за тоа се развратот лихварството и идолопклонството во која мера ги величате, децата во танги само што не сте почнале да ги облекувате, за пари органи стана фора да се продаваат, почнаа удбалитичари луѓе на себе да тетовираат, бар месоните знаат зошто си изгореле душа, а вие тоа го чините нака од разонода, зар така слите не ве попариле паднатите духови анатема на нив, се ни трудите бар малку од малку да се менувате и доближувате до Христијанските Идеали за чистота на душата, но се прашаувам дали тоа е возможно без да ги заклучите телевизорот и фејкбукот!?   

туку откако решите од ваквата центрифуга да се одврзите, прва работа која ќе ве отрезни е да не се плашите, секогаш знајте дека Православната Црква ви е упориште од духовни напади, не смеетебдуалистички да размислувате дека злото е толку јако да е рамно на Бога, никако не смете да се колебате иако постојано помисли ќе ве напаѓаат додека да се одважите Светотаински во Полната да живеете преку Воцрковување, да станете дел од Црквата како Заедница, но тоа не значи потоа да се опуштате бидејќи секој рецидив кон ниски страсти кои ќе бидат безумно затерани ве разоружува од Благодатната Божја Заштита, а ако сте упорни како Воцрковени пополека и ќе почнете да ги дофаќате стапиците како од сите страни духовите ви ги редат преку Луѓето, но токму тогаш треба Смирение, токму тогаш не смеете да си дозволите богомислки да размислувате и на властите авторитетите појавите да гледате со омраза така само своето срце анархистички ќе го фрлите во најдобар случај кон рамнодушност а во најлош кон злобни делувања! фактички постов заради ова и го почнав за да укажам колку на светов мора да се гледа како Свет и од Бога даден заради наше земно Преумување духовно Осозревање и Растење се до Обожување заради Спасение и Премин на Повисоко, блазе си им на оние кои ова го узнале, греота за оние кои останале во место вртејќи се во круг пробувајќи да стигнат до Слобода преку земно мудрување, такви анархисти кои го отфрлаат светот како Свет биле богомилите, а за жал кај нас почна околу нив да се билда некаква субкултурна фама, јасно полесно е да се дреме дома него да се Живее во Подвиг, полесно е да се суди него да се има разбирање, а нивната осуда кон Црквата е токму од немоќ денеска, иако порано си имало своја традиционална нишка за која некои автори знаат да кажат и дека е автохтон идеал [1] за така поучени и мнозина да ги гледаат како локална појава засебна од павликијанците [2][2] а што ко што може да се види во минатите дваесетина постови не е така, тие тука доаѓаат/донесени се од кавказ и блискиот исток виа Ерменија како павликијанци [3][4][5][6] кои влијаеле врз словените по линија на анархизам и отфрлање на византиската властта им се учипиле, зар жена му на Самоил не е ерменка, зар тој не бил толерантен кон нив, единствено може забегале тро поодлепено како богомили во однос крштевањето [7] и воопшто начинот на отпор кој каде-како во однос немањето грб бил пасивен [7] сепак се дуалистичка секта за која Христијанството е само нус ефект на дуализмот што не е точно [8] може да се каже дуализмот се пикал сред Христијанството на разни начини а една секта влијаела на друга се додека не се отворило протор елитите да шифтаат од дуализам кон луциферијанизам, по инереција дека оној кој ја извиторперува Вистината за Бога тој пополека и потпаѓа под власт на анатемаго, за потоа и да го отфрли Христа како Спасител, така езотеријата влегувала од повеќе страни во европа, покрај тоа што не бил ни целосно згаснат келтскиот друидски мистицизам, за да пополека се синкритезирале разни култови во еден кој станал идеал на тајните елитни друштва потиснати од Ватикан, а кои потем ја трансферираат својата хиерархија и гностицизам на масоните, сега стандардизиран нивни култ како коленичење пред изис во каква и да е прикладна форма за своето членство да се одржува преку спинови во живот ако е јасно дека никој нормален не само што не би го отфрлил Божјиот Монотеизмот за дуализам туку никогаш не би го заменил со луциферијанизам [9][9] иако поопасене дуализмот како послаблазителна за разгледување ерес [10][11] тука би потсетил дека чим и патријарси биле измамени што пак обични Лаици кои немаат ни од блиску озбилен Молитвен Христијански Штит, тоа укажува колку е озбилна прелеста и во мали количини примена да просто потоа ве изврзуваат јако паднатите духови анатема на нив, иако на особена соблазна се токму христијанските авторитети бидејќи така преку нив ако биднат скршени се соблазнуваат мнозина, заради што треба Свест дека и тие се Луѓе неретко протнати во хиерархија токму бидејќи имале распламтена страст како славољубие, а ко такви нормално и ќе забегаат некаде, што повисоко толку и поголеми ризици искушенија и прилики за пад, заради што и Големи Православни Столбови како Свети Јован Златоуст бегале од таква одговорност да станат Владици, иако по христијански аршин тоа значи самоволие за оние кои се замонашени а така и се повеќе ги стигнува она од кое бегаат, бидејќи конечно не сме на овој Свет за сами да се спасуваме ...

последните две фусноти кои ги посочувам како ризик за кокетирање со дуализмот, ете се краш-К*рс книга за темпларите, кои како најбогати европеи своевремено, пред и воопшто да се издвои и зајакне тевтонското северноевропско крило на месонитепалеле и гасале во средновековна европа, интересно е дека иако се сотрени нивното богатство не е најдено, а бидејќи понив со слична шема [1][2][3] се појавува редот на Исусовци т.н Језуити логично е дека таму завршило богатството, постојат и фалц асоцијации дека темпларите се формирани од језуитите [4][4][4] што треба да е опомена дека не се што лета се јаде, којзнае, ова е една теорија дека јужното јулијанско месонско крило произлегло од нив, друга која е пологична е дека тие по линија на розенкројцерство [5] преку меровинзите шифтале кон тевтонското северноевропско крило откако Ватикан ги сотрел или можеби се подвоиле во различни банди што е пракса кај месоните [6][6] што пак од дуализам ги фрлало посекако кон сатанизам, за така денес да се нема јасна претстава кога што терале како мистицизам односно испреплеткано е кога што кому му влијаело за да забегува езотерично во средновековна европа, слично ко што и подоцна но и денес е случај со тајните елитни месонски гајби, веројатно имале ако темплари врска и со катарите како дуалистичка секта но не е можно да им се најде крајот бидејќи мнозина од нив глумеле христијани а во тајност терале езотерии [7] но најчудната релација е дека темпларите се семкарите на сАд [8] што да речеме се поклопува со аберот на францисканецот од првиот мој пост страна поназад дека америка е откриена далеку пред Колумбо ... но да речеме темпларите биле јулијанци односно латини а заради еретичко забегување откако се осудени од понтиф шалтаат кон тевтонците т.е. германците, но интересно е дека келтите иако се в среде се до француската револуција биле во сојуз со Ватикан, а потоа се востоличуваат и официјално тевтонците и се отфрла Ватикан како авторитет, иако веќе на ангро биле тевтонско-месонски учипени тогашнитр француски филозофи интелтуалци па и аристократи кои имале интерес царска Франција да згасне, но во тоа време се појавуваат и шкотските масонски редови, кои ако навистина имаат и језуитска симболика, а знаејќи дека се тевтонско масло, та и може да се каже веќе имало обединување на јужното и северното месонство во европа уште во романтизмот, јале царско месо тие заедно потоа во Франција, иако очигледно е дека продолжиле и сеуште се борат за превласт, жедта за моќ сигурно е поголема од трпеливоста и покорноста кај гностичките елити, додека не ги спастри анатемаго како негови земни пци, така видено не ни навлегувам кој е или не сега на врвот од нивната пирамида, но очигледно е дека анатемаго ќе се всели кај човек кој е христијански дилер за да полео ги покори христијанитеко што сега ги има во џеб месонските елити и од нив диригираните удбалитичари, дали е тој некаков црн понтиф, дали е бел папа, не е ни битно, во секој случај се работи на тоа и Православието да се легне на брашно, а што како сврти цариградскиот патријарх кон унијатсво виа календарот, но и како со широка насмевка е спријателен со хиларка [1][2][3] јасно е дека процесите се во полн ек, за кои е погрешно да им се плашат Христијаните туку треба да делуваат поревносно Молитвено, самиот факт дека живееме во последните времиња е доволен за да фокусот кон Спасение ни е оштар, но одете одолејте на ухот од овој свет колективно сред секуларизмот, заради што мора да се избориме како општество Црквата и Џамијата да имаат свој збор во однос налетото на проевропски либерализам при што со сини знамеца ни товарат антибожји појави и политики кои Народ треба да си ги голтне како да се алва а се ала, в-то те го има те го нема а се однесува на масонската веритас, на мајтап на озбилно како и да ја вртите пред наездата на глобализам вие не само што национално гинете туку на ангро и духоносно сте на голем оган крчкани виа локалните удбалитичари!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2019 во 23:00

ако основачите на сАд се протестанти логично тевтонците се главни, но дали или не тие, или јулијанците, се екс-темплари и главни [1] јасно е дека месони се основоположниците на сАд, по што логично истите и се распркале натака низ разни политички фамилии [2] така сеуште и владејат со сАд а логично како евроатлански детерминисти и ја наметнуваат агендата за нов'светски'поредок, која е улогата на Ватикан во истиот нема да шпекулирам, но ќе речам без Ватикан тнко да ги извозад Христијаните на запад, среќа на исток етнофилетизмот иако ерес не осигурал од лесна лоботомија во н'с'п правец, иако една по една Црква ги врзуваат и Православните за Ватикан! но тука е и Азија во прашање а се' ќе зависи колку Русија ќе додржи цврсто на/до Православието, дека е лесно не е, но сите сме гости на овој Свет па Слава Богу за се' што ни ет и ќе ни биде, бидејќи и сами си го бараме или бркаме, чудно во времиња кога писменоста е невозможно голема, а сепак низ хедонистички наплив и политички агитпроп биваме заслепени за агендите на елитите, реално револуции тешко и да се случат та одвнатре некој да ги сруши евроатланските детерминисти, освен сами ако не паднат под свој притисок, впрочем сите револуци тие ги впрегнуваат а тие да се одржливи, или пак ги ресетираат штом им одмине рокот на траење, примерот со екс-ју, но она што може да се стори е на нивниот елитизам да се удри со демистификација и разобличување, за да се разбере дека отпорот и борбата за нас Христијаните не е со луѓе ниту елити туку со паднати духови кои ги запоседнуваат нив, ако не се тие други ќе бидат, та удрете по коренот на злото а не по едикои цветови, што нема никако да го сторите поинаку освен преку Литургиски Живот и призивање Божја Благодат како Христијани а така и истиснување на злото и од себе и од елитите, никогаш не ги мразите Луѓето за така да си го полните срцето со гнев и така истиснувате од себе Благодатта, Трпите и Смирувајте се а Борбата препуште му ја на Христа, само така аир ќе видите, само така дДуша ќе Спасите, само така ќе се Ослободувате и Ослободувате ...

ако масоните [1][1] навистина спремат еугеничарска шема [2] тоа посекако ќе значи контролиран хаос и трета светска војна [2][2] дали ќе дојде до тоасекој нека се запраша, тие немаат друг начин како да ја принудат Русија на н'с'п реалност та прашање на време е кога и колку брзо од сега ќе се случува тоа, ете Сирија се избегна таквата инерција по доаѓањето на центриста за Претседател во сАд, да се Молиме што подолго да остане со таков табиет ... Henry Kissinger said, "Today Americans would be outraged if U.N. troops entered Los Angeles to restore order; tomorrow they will be grateful! [3]Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2019 во 11:33

не дека темава ми е незнам колку на срце колку што ме изненади појавата на аберот од францисканецот та пополека за првпат во живот на се она од спунт што сум го потчул и доживеал во контакт со конспиративни теории но и со блиски учипени луѓе, ме заинтригира колку навистина држи теоријата дека си имаме работа буквално со сатанисти, а имајќи искуство со толтечкиот мистицизам а потоа и ослободување од него низ Православно Будењеможам да констатирам дека тие светски и локални елити не само што се сатанисти свесни или не за тоа туку се и обземени здраво та и се вклопува на место предожбата од "анонимниот францисканец" за ритуално жртвување преку кое не само што невини деца се колат туку и цели војни во таква цел се впрегнуваат или пак организираат трагедии како би биле обземени што повеќе (обдарени со сила од анатемаго) месоните, што е добро објаснување зошто и во 21 век та и при енормно богатство движење и комуникација, како решение дипломатијата има второстепен ефект додека империјално-корпоративниот ги диригира околностите отворајќи простор за постојан контролиран хаос, она што порано го правеле болшевиците сега го чини западот на ангро иако за волја на вистината го чинел и порано [1] но не со милионски жртви и масовно страдање на цивили како колатералка дури и пост фестум од нивните интервенции што пак ко за иронија си го земаат за оправдување како своја неопходност за што поголема милитаризација [2] а на што и сервомаусдонските удбалитичари како отанизирани сега и официјално ќе им дават параф под изговор дека поубо е да гинат туѓи деца бидејќи во спротивно ќе гинеле наши ако им се спротивставиме на отановци како би останале свои на своето и не се еутанизираме, ко што велам среќа Народ не даде референдумски амин за тоа па крвта ќе оди на нивни удбалитичарски глави а тие нека му ја мислат дали ќе се Покајат бидејќи патот до пеколот е широк и со злато поплочен од мед&млеко ветувања!

туку францисканецот, бреј аберот е од конспиративна книга од 1993-та година [1] а интересно авторот умира во болница со предупредување дека очекува атентат 1999-та [2] колку и да е таквата негова изјава вистинита околностите упатуваат на неа што само ја зголемува фамата околу предочената теорија на францисканецот, на која пак јас додавам во првиот мој пост теза кое вистинското име на јуното крило како јулијанци виа топонија на чарлс вилкис [3] каде само е испуштено да се напомене дека вилкис е масон, деновиве налетав додека ги копав тоа линковите за америчките масони од погоре на неговото име но не го меморирав аберот како особено потребен иако сега пробав да го најдат но не се снајдов во пребарувањето, сепак има абер за брат на дедо му едикојси џон вилкис кој бил месон со посебна сконост за америчката револуција исто како и внук му впрочем, кој бил еден од позивиканите федеративни адмирали [1][1] но тоа не е доволно за да сконтам дали и навистина јужното европско крило би имало логика да се именува како јулијанци бидејќи чарлс вилкис именувал слично два залива како теутон и јулија на антартик и во вашингтон, односноо по масонска линија му било наредено така да ги обележи, шпекулација која и не е ни толку битна колку ете што јас ја користам како аналогија во однос двете месонски струи кои ги наведува францисканецот без да даде именување за јужното крило, како и да е нувното именување некогаш, сега е факт дека се сплотени и делуваат со јасна н'с'п агенда, сред која планирањето сигурно не им зависи од историјата која како се обвиени во езотерична тајност и сплетки дури и да ја објават јавно ќе има скепса!

туку епп поздрав, ме чуди sdSSm сега глумат социјалдемократски кашаталисти приклонети на запад, дали тоа значи дека Рускиот Ден на Жената 8-ми Март ќе го бутнат под тепих!? [1] иако ако се има предвид дека на советските болшевици им се месоните кумови а експерименотот е впрегнат како глобализирачко масло заради рушење на Царска Русија, а денес веќе е јасно дека месоните виа глобализација ја заговараат токму истата шема за на запад, та не ме чуди и локалниве евроболшевици да искулираатиако какви евроатлански полтрони се не би требало да се истрчуваа туку да се полтронираат сега уште повеќе него претходно! но крв вода не ет па сигурно ќе најдат сили да искомбинираат оправдување со европска социјалдемократска нишка [2] чисто во прилог дигресијава барав лучајно да не има некој важе ден за месоните како 8-ми март но освен почеток на една сеопшта конвенција не налетав на друго иако во каков контекст абер е окултно поучен во однос месонската мистика та затоа и го предочувам [1] та и после ова ако се срамат да признаат ете локалните месони дека се пагани што друго да се каже нека ве прават и натака слепи при очи колку тие не се од паднати духови обземени за жал такви ви се голем дел и од политичките и бизнис елитите а има посекако и меѓу научниците егземплари, сигурно секуларно ќе се правдаат како тие се членови на лоби гајби, АЛО ќе изгорите немко глувци ами ко црви!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2019 во 18:17

не сакам да кобам, но веќе инерцијата која тргна после отанизацијата е за Човек да се замисли дали уште одма не е отворена врата на месоните да преку киднапирања трагедии и намножено зло ги утврдат своите полтрони локално со поголема власт и моќ, нешто што и порано сигурно било случај, но од спунт далеку помалку е тоа случај него кога си им во гајба, во случајот со отан трансконтинентална, што е екстра страшно како натака ќе се одразува врз децата и нивна злоупотреба и жртвување во такви цели бидејќи што поневини души толку поголем ќар гледаат за своите ритуали, кои посекако локалните месони не ги прават или пак не се на тоа ниво, заради што и го пуштам овој пост какко посебна опомена, а во прилог би посочил потфестум на абериве ископан абер за педофилијата како месонска спона на запад [1] за што на неколку места постирав и претходно линкови во линк од нишката за н'с'п на маклезет но кои за да ги отворите мора да ја копирате последната адреса од фуснотите [2] исто читнете го аберот за нацистите од тукашната прва фуснота веднаш подоле во текстот каде се прави конекција меѓу ото и тулевци а недостасува само абер за вриловки [1][1][2][2] за да биде појасно колку навистина живеете во последните времиња и колку се реални хипотезите за брејв'њу'ворлд [1][1] иако бидејќи овие искуатва не ви се на сите познати а не пак да можете сред нив да препознаете што е програма и кој е програмер, лично се откажав но сеуште не сум на подвиг како Свети Јован Златоуст кој за да не заспие спиел т.е. задремувал на јаже за да штом падне во подлабок сон се пушти падне и се разбуди, далеку дека можам на таков Подвиг сред овие времиња да се предадам и дури и во град да станам Свет но знаејќи дека Животот во Подвиг е Норма за Секој Христијанин та и гледам да се поучувам од искуствата на Светителите, но тоа тешко е да се батали сублиминален агитпроп од визијата-на-телето а не пак од астрални сонови, среќа доброволно се онемев за соништата та ко улав сум таму сега за разлика од порано кога астрал си терав и потака од оваа земја, нормал што беше особен ризик како слободен стрелец ем со отворени очи, но дека сега овие времиња се посебни не се, но сепак живееме токму во оследните времиња земено библиски, кој дел не би шпекулирал но би рекол дека сме на почетокот на крајот, а доколку тоа е така а н'с'п агендата месоните и нивните удбалитичари гласно ја најавуваат значи бидете будни и гледајте да се оградувате низ Воцрковеност и Подвиг што повеќе можете како во Полна Благодат би го издржале налетот на екстра искушенија, оние за кои велам дека сега по официјална отанизација ќе гргнат на разни начини и во Македонија [1][1][1] реално ниту сум пророк ниту пак видовит та да кажам колку далеку сме и навистина во апокалипсата тоа не ми е ниту хоби како анализа, но се прашувам јавно зар по утрото не се познава денот [1][2] нешто што и други го велат [1] проблемот е што дури и да ви каже некој точно кога што е пак Народ ќе си се филма колку сега живее во Мир и не е таква апокалипсата, кажете им го тоа на сите оние 5 деца и умираат секој час од глад во Африка додека западниот свет се дави во раскош од сластољубија во исто време фрлајќи повеќе од пола од произведената храна бидејќи конзумеристичката центрифуга нема да им врти ако постои по сите страни тренд дека е Грев да се фрла Лебот ...

туку ако пукне скоро WWIII што очигледно месоните го посакуваат како инстант би стигнале до н'с'п реалност, а што лично сметам се изескивира во случајот со Сирија или Украина, а еве гледаме и Северна Кореја а по заслуга на Трамп [1] што мислите вас ќе ве праша некој дали сте гладни, како отанизрани од спунт мислите некој ќе се грижи колку имате за јадење, бреј селата ви се уништени од 2600 овеќе од пола се дисфункционални за да се преранат и себе самоодржливо а не пак друг, мислите во такви околности лесно ќе биде да се прешалта рурално, дека на рака е лесно да се копа, аирлија на становите што ги трупате во град и фабриките кои треба да бидат соблазна за што повеќе селани да учипите во бетонската џунгла, вода чиста бе ќе немате да се напиете, иако малку треба за тоа да бидне случај дури и сред сушни места [1] но замаени од сјајот на отаизацијата многу веројатноо тешко некој да се освести за сето ова а така и да превземе активна инерција кон осуетување какви и да е склет ризици од градската гетоизација преку Активна Рурална Реемиграција [1] но и тоа да ви е осигурано доколку не сте Благодатно окрилени и таму во такви услови ќе ви влета кузнај која орда и ќе ви зајси од бунар резерва ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2019 во 10:44

во последната фуснота од првиот пасус во минатиот пост има анализа за последните времиња и апокалипсата од Откровението, а што иако како теорија држи т.е. има чоекот право на неа, ете јас би дал сосем друго видување апропо тајмингот и улогите, просто го поочувам линкот за да укажам дека и други размислуваат дека апокалипсата е процес кој веќе се случува, а не дека е нешто што дури допрва ќе дојде, сепак финалната битка армагедонот би била дури после WWIII, инаку она пак што е воочливо во линкот (покрај доста поучни информации во однос нечии табиети) е жонглирањето со претпоставки во однос ликовите, а кои претпоставки се навистина супер уметнички срочени да останувам забезекнат колку Човек може да биде креативен ако сака, што пак во однос пророчка симболика а за тековна историја биднува супер фантастична белетристика, затоа и не ни се обидувам да најдам логика кој е кој во Откровението, но би си зел право да искоментирам два абери од анализата на линкот, првиот со кој би се согласил е за ѕверот како масонство и харлет како ватикан поместено во 7-та глава од анализата, додека она со кое нема да се согласам е спомнувањето на две Воскресенија и како разислуваат протестантите па и некои католици во однос таквата предожба од Откровението, според нив дека допрва ќе се случи владеење на Христијаните илјада години со Христа на земјата, што ако e така тогаш ние не сме ни блиску од живот во последните времиња, а заради што впрочем и го пуштам постов за ова да го апострофирам дека таквото видување не е Православно, кое пак така и им дава луфта на мнозина да си се опуштат, а всушност се на почеток од крајот од човечката историја т.е. враќањето на Христа после два милениума како што и се очекува и навистина ќе се случи, но луѓе ко луѓе се' гледаат слепо низ математичка призма та и Откровението, иако Господ Исус Христос јасно ни вели само Отецот знае кога точно тоа ќе биде, значи можно е да се покаеме како Црква поусрдно та и да ни се придодаде простор за Покајание, но заокружено просторот за тоа е предодреден а би рекол плус минус некој век ...

стр.150 ~ http://orthodoxinfo.com/inquirers/ec_thousandyearreign.aspx

... вака ако како Православни гледаме на тие стихови за две Воскресенија симболично временски, тогаш првото Воскресение веќе и се случило, тоа сметам е владеењето на Христијанството на земјата низ Византија како Прва Православна Империја, која точно трае илјада години ако се има предвид формирањето и постоењето на Крстот како хирстов симбол (дали во форма на Христограм или Крст) кој кога е заменет со двоглав орел е запечатена нејзината субина виа комнените кои тргнале по месонски хералдички памет за да се додворат на рицарите и добијат од нив помош, а како би одолеало источното царство пред налетот на турците, но дефакто крстоносците ја загадиле повеќестепено   а османлиите ја конзервирале како Православие од налетот на разбудени антички езотерии кои крстоносците ги затерале а кои се главна основа за масонеријата, така земено бројте илјада годни од востановување на Источното Христијанско Царство и неговото пропаѓање по што распалува владеењето на езотериите преку тајните друштва кои впрочем и ја имаат или делуваа врз власта на запад, кога и би рекол се тие следни илјада години владеење на анатемаго и неговите следбеници на земјата, тоа е очигледно и од аберот на францискнанецот и кога како во Ватикан конечно се зацариле масоните, бар во однос контрола на врхушката, тогаш се случува и расколот меѓу Исток и запад т.н. филокве, тогаш почнува и филозофијата и уметноста на запад да фаќаат антички вибрации што кулминира со ренесансата културно и романтизмот политичко-социолошки, а доколку репер е сето ова - остануваат уште двеста триста години пред нас како човештво со прилика за Покајание како Христијани, не сакам да кажам ова е мое конечно уверување бидејќи никој и не ги знае годините со точност бидејќи Господ истите како што е речено може и да ги скрати а може и да ги продолжи, но ако почнат да прават пост-WWIII од вас киборзи и духовни робови без слободна волја Молете Бога што побрзо сето ова да заврши, тешко на генерациите и' сега, а не пак оние после нас! ако предоченово од мене но и од други е точно, неопходно е Христијаните особено Православните да се фокусираат поусрдно на Светотаински Живот во Подвиг, а прв Подвиг кој треба да го имаат Наум ко што братот Протестант сведочи во видеото горе (не обама во кадарот туку говорникот во видеото) е да Не Судите Никого, иако ете ќе речете види ти си лицемер ги земаш за зло месоните и глобалистите, напротив Предупредувам дека нивниот ќорсокак на сите ќе ни се удри од глава освен своите сами што си ги горат, а дека барам некој да им ги скине нивните тоа не е точно, само потсетувам и предупредувам дека њу'ворлд'ордер ни е речено во Откровението дека е престол за анатемаго, но не ние ќе го бркаме со насмевки на лицето, каква потпросечност од христијанско слепило е тоа за така да се пресретнува глобализацијата со ширум затворени очи тоа е чудо (од зачмаеност на духот), онака најоткачено да и при очи сте слепи, да и при ум сте улави, да и при Слобода кон робство трчате, зошто!? во тој контекст )од таа последна фуснота во првиот пасус од последниот пост) има добра поука за национализмот како штопна за глобализацијата, кој пак иронично самите масони го впрегнале како концепт за да се ресетираат Царевите а така индиректно и Црквата како авторитет која им дава амин за да владеат, што така тоа Господ го Почитувал, додека потоа во романтизмот пост-францускореволуционерно низ секуларизам Господ е заобиколен целосно во однос владеењата, по што се отвора врата месоните да секомпактираат и си ј затераат својата агенда за нова атлантида како н'с'п реалност а кја точно и имаат кажано као низ три свески војни ќе се одвива, што е уште една работа со која ќе се согласам од анализата во предочената фуснота, иако им доста абери и за алистерКво истата кои добро се надоврзуваат на првата оние од фуснота во првио пасус од горниот пост, реално не ни можам да правам мои анализи колку се' во тие линкови кои ги имам предочено е за мене прифатливо, но чим наидам и а една здрава поента ги предочувам во контекст од мене искажаното во некој пост, шо не значи дека со се и се согласувам, скепсата е здрава работа бидејќи изнесеното треба и да се аргументира, слично како што им велам често на иноверни никогаш нема да го разберат Христијанство само со читање ако не земат учесто во Светотаинскиот Литургиски Живот на Црквата, ко што мнозина нема ни да го разберат паганизмот ако не се нурнале во неговите езотерии та и им изгледаат за фантастични онакви абери за сатанизам педофилија и слично, до таму немам забегано но како астрално озаен некогаш можам слободно да кажам научната (мистичната) дупка им е бунар без дно од негативна енергија каде анатемаго царува, затоа и опасно е и само интересерање за паганизам а не пак станување вичен во него, а не пак тој да е во моментот елитен тренд во светот како што е месонеријата, која намерно ја етикетирам така бидејќи и буквално прождерува ритуално луѓе како крвни жртви, иако целта е покосување на што повеќе души бдејќи борбата е за покорување на Слободната Човечка Волја, што нјчесто се тера за почеток преку ниски страсти, потем материјализам а за на крај иако неретко некому и на почтк да се дозалее преку отфрлање на Христа дали астролошки дали кабалистички ли пак езотерично пагански од кои и да се нехристијански мистицизми култови и религии но и половично од старозаветните монотеисти кои во секој случај ни од блиску не можатда се споредат со паганите, но ете треба внимание бидејќи и кај муслиманите некои забегале дуалистички ко што се суфите, или пак кај евреите кабалистите, но има и христијани кои живеат еретички неправославно, шо ето ова не значи дека треба тие да неживејат, туку нам како Православни ни е должност да им Сведочиме за Вистината, но да си дозволиме преку секуларистие да ни биде пуштен на ангро паганизам во доминантно монотеистичка земја тоа е лудост, не да си пукаме во нога како католици или протестанти тук да си пукаме во глава како неопагани, АЛО во што се претворивте дали сте свесни!?


Изменето од Zelenikovo - 08.Март.2019 во 11:12
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2019 во 15:51


ако нешто мора во моментов да е јасно е дека основата на месоните е луциферијанство [1] а тоа е кренато и преку езотерични столбови од антички мистерии [1], за кровот повторно да упатува кон тоа но вија духовен универзализам [2] што значи сите Религии и Вери се исто, што пак од Христијански аспект не е ни блиску до точно, тогаш и идолите се спасени а чуму така Ветувањето Христово за Награда на Верните, просто универзализмот преку ориген веќе е анатемисан Соборно во Христијанството [1] а освен што тераат духовен'униерверзал'фикшн во исто време месоните велат тие не се религија, како!? имаат универзализам, имаат храмови, имаат ритуални церемонии, а на крај имаат и хиерархија, што се тогаш ако не религија!? веќе не е прашање ни чија, туку зошо толку упорно глумат лудило [1] веројатно сега се во потурбо фаза кога треба да привлечат што повеќе Народ од аристократите но и средната класа онаму каде делуваат како би имале што повеќе учипени и спремни ботови за терање на својата н'с'п агенда, нешто што и порано го правеле, доволен аргумент за глумење лудило колку тие не се луциферијани туку дека биле универзалисти, за така со лесно да прибираат души за во матната, злоупотребувајќи ја наивноста на неутврдените Христијани дека Еден е Бог за сите, точно, само Еден Господ постои но Христос ќе ни речеше дека истиот го почитуваат и идолопоклониците, а Христос ни рече немајте ништо со нив бидејќи тие се змиини породи кои се на колена пред анатемаго правејќи си идоли од/до што ќе се дофатат за да на Бог така се изругаат, ме чуди само дали наивноста е од неукост или пак од снобизам, живееле ли ете локалните масони некогаш како Христијани и Муслимани во Полнота или само на хартија биле тоа, но нека не ве соблазнуваат колку тие се во гајба која заради мир постои, како, меѓу најизвиканите нивни идеолози пример френцис бејкон во европа или алберт пајк во америка луциферијанството не е воопшто тајна напротив го истакнуваат и величаат а тоа значи крвна жртва им е неопходна, за нив илуминацијата од анатемаго е над се' што имаат синкретизирано како антички мистерии, недвојбено тие упатуваат на својата позадина-основа-мистерија штом им пробурчкате во регистар, но вешто се служат со лагата која е главна одлика на нивниот идол, а раздели па владеј им е главната шема, заради што и расцепкани се и Христијанството и Исламот како монотеистички духоносни нишки низ вековите, а јудаизмот го имаат попарено нивните кумови хазарите, од друга страна како месони сега се во фаза на конечна консолидација која почнала уште во среден век, та треба и отповеќе внимание та и внимавајте кога на брашно ве легнуваат, ајт им влеговте во двор пополека заради удбалитичарите, но не мора да губите екстра Благодат со тоа што ќе им аминувате педерастија но и педофилија, ова второво за почеток ќе ви го аклиматизираат преку забрана за хемиска кастрација, нели разбирате дека се работи за отворање врата на што повеќе зло кое ак е легално и ќе се намножува, мислам ќе разберев ако се намножило па мора да се регулира за да некој не го манипулира заради зло та и се бара да биде јавна контролирана работа, но ова што ви го прават сега е тивка окупација на Христијанската Етика и без за тоа да има простор, но истото е и со конзумеризмот, исто и со милитаризацијата, исто и со лихварлукот, а се додека имате Сувереност и не сте федерализирани ќе имате луфта за да се спротивставувате на месонсите стапици, затоа и неопходно е членството во еу да биде осуетено како пожелно доколку еу се федерализира т.е. не смеете да си дозволите таков месонско-автократски луксуз, заради што мора тоа со време да се осигура уште предпристапно дека за такво нешто не давате согласност, што е возможно само доколку сте свесни за ризиците, што пак без јавни дебати уште сега затерани не е ни изгледно!

она што е факт е дека месоните (по разни основи здружувани и раздружувани низ вековите) како тајни друштва ги надминуваат царевите и Ватикан во своето богатство, што го прават како лихвари, а кое лихварство дефакто во средновековна европа почнува со темпларите како појава, а кои дури и да не биле еретици, А БИЛЕ [1][2][3], со самото тоа што станале лихвари веќе и паднале во канџи на мамонизмот односно мамон како еден од ангелите околу анатемаго, така темпларите и логично си отвориле простор за да си искорумпираат Верата ако не поинаку бидејќи од Господ е и осудено лихварството, а по што и се нашле на удар подоцна на Ватикан, заради што пак наоѓаат прибежиште веројатно меѓу езотеричните тајни друштва, како стигнале до тоа да имаат заедничка агенда истите не е ни битно, колку што е суштно дека денес истата отворено ја тераат светските елити као нов'светски'поредок за кој посекако универзализмот како духовно лепило ќе им биде неопходен а тоа значи принудување на Христијаните и Муслиманите да ја прифатат таквата реалност порано или подоцна, но со што и целосно така би отпаднале од Божја Милост, по таа логика значи дека Ватикан ќе биде најздраво нападнат како и порано што било случај, та како што си имаат инсталирано подобни удбалитичари е гледаат да инсталираат и свои подобни папи, а така месоните и позабрзано си ја тераат и' својата универзалистичка агенда која во Откровението ни е најавена како клекнување и признавање на анатемаго за бог, што во среден век го имале за цел само месонските идеолозите, за веданаш потоа истото почнуваат да го тераат и банкарите жедни за власт и моќ, а денес тоа го тераат и корпорациите како нивна продолжена рака, како компас пак си имаат поставено разни елитни структури како удбаши удбалитичари и автократи, а единствено што може да им застане на пат е Господ Кој тоа и ќе стори но Господ не е џелат и ја почитува нашата слободна човечка волја сакајќи во исто време што повеќе Луѓе да си Спасат Душа народно речено т.е. да заслужат Блажен Живот, па затоа и ги трпи неправдите на елитите ресетирајќи го злото кога тоа е нужно или измолено, иако се случуваат понекогаш неразбирливи работи за нас Христијаните бидејќи Божјата Промисла за нас е и' недофатлива, на следниот линк побарајте в среде цитараната анегдота за да подразберете [1] бар површно да разберете зошто некои работи некогаш е позволено да се случат, пак едноставно речено, Господ не дозволува да се случи зло освен ако со тоа зло не се поништи поголемо зло, пример ко што го удрила молња илуминатскиот кyрир [2] што како фуснотиран-абер е добро за споредба и поука дека кога гледате документарци не ги земајте истите здраво за готово без да ги проверите фактите и како истите се пренесуваат во нив [2] ете еден во кој (посочен документарец во последнава фуснота) пример не се напоменува дека илуминатите се инцирани од ротшилдови [3][3] но скепсата посекако е добредојдена иако во случајот агитпроповски е спинувана - нели не бил коњаник туку шеткач, слично како што и меинстрим историцизмот се наметнува како норма од историографите, за што друг добар пример е како настанале болшевиците што е сеуште фама за која би предочил убав абер од кај НРЗ на Мишак, каде исто така едноставно се посочува на некои делови од месонската агенда за нова атлантида, а во прилог добро би дошле аберите за тавитстоковиот институт на крај од следниот линк [4] она пак што недостасува на гостувањето на Карино Хромин Штурм во НаРубуЗнан. е абер ко на Давор Домазет Лошо за фазите на н'с'п агендата како обид за уништување на Христијанството [5] инаку последниов абер на повеќе пати го репостирам во нишкава за да сконтате бар еднаш дека вам како Македонци никогаш не ви било место на запад, а не пак сега кога сатанисти ги влечат тамошните конци, иако сега сте Исток во однос запад но сепак реално сте Центар ... но што ви е тоа ви е, ви прале мозок побајаѓи време та на крај не ве ни прашаа дали и каде ви се оди, туку удбалитичарско автократски ве фрлија во евроатланскиот казан, а сега Молете Бога за истиот да испука како не би си експериментирале во недоглед со вас, и колективно и индивидуално, но за што секогаш ја имате Благодатта како одбрана, но дали и кој колку живее Воцрковено Литургиски денеска од вас, мислите еднаш двапати служба во годината ќе ве осигура од зло, можеби ако не се предавате бар на телевизиски фантазмагории а под претпоставка сите други овци ви се на број!?патем ме изненади во однос францисканецот и како гледа на реформацијата [1] како гледал Лутер на масонеријата [2] што би значело дека и не е насадено баш од месоните Протестантството или пак за тоа не бил свесен Лутер кога некој го с'скал, просто месоните се вешти во подметнување и спинување а жртвите најчесто не се ни свесни како се извозени за да одработат одредена агенда, иако дека имало простор за народен револт имало, но зошто не се свртиле на Православие тогаш!?Изменето од Zelenikovo - 09.Март.2019 во 01:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.