IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Масони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Масони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
Прашање: Што мислите за масоните?
Одговор Гласови Статистика
9 [10,84%]
43 [51,81%]
13 [15,66%]
11 [13,25%]
3 [3,61%]
4 [4,82%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 19:23
Peachite i kompozitorite se kako i site drugi lugje... sekoj si ima svoi soznavanja i veruvanja i toa gi prezentiraat preku svojata umetnost. Istoto mozhe da se zabelezhi i vo likovnata umetnost, vajarstvoto, literaturata, tancuvanjeto... Rabotata e shto toa ni pagja vo ochi bidejkji tie se "poglasni" poradi objavuvanjeto na svoite dela pred shirokata javnost za razlika od nas koi go pravime toa samo vo nas samite ili megju mala grupa poznanici.

Shto treba sega da se ochekuva, deka site moraat ISTO da veruvaat i da mislat ?

Ushte povekje, da veruvaat i da mislat tokmu kako NAS ?Изменето од Messenger - 30.Декември.2011 во 19:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 20:31
Па токму затоа и документарниот филм е наменет за позадината на цела МУЗИЧКА ИНДУСТРИЈА а не само за поединци, реално, има голема разлика. Изгледи го документарецот до крај и ке видиш што се случува со некои од познатите личности како Eminem, Michael Jackson, DmX и др.
Да ти кажам искрено, и јас имав слично мислење како и ти до пред некое време, ама веќе не.
Ова е само еден од многуте документарци за музичката индустрија, да видиш какви работи постојат во цртаниte филмови на Walt Disney Production, а кога ке се сетиш дека повеќето филмови и цртани се наменети за забава на малите деца, страшно.
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 20:33
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Illuminati - The Music Industry Exposed

Голем дел од населението во светот слуша музика, но, за жал, само многу мал број го разбираат вистинското значење на текстовите и нејзиниот ефект врз слушателите.
Познатите песни на познати музичари кои ги слушате нон стоп и се наоѓаат на топ места на музичките листи низ цел свет се со многу важни значења. Многу од нив содржат или референци за сатанизам, секс, окултизам, и/или други духовни значења во форма на стихови,потсвесни пораки, симболика и други референци кои обично се ИГНОРИРАНИ од нашата свест и не им обрнуваме апсолутно никакво внимание, а се регистрирани од нашата потсвест.

Rihanna, Jay-Z, 50 Cent, Lil Wayne, Lady Gaga, Madonna, Britney Spears, Christinna Aguilera, Eminem, DmX, Michael Jackson.....итн.

Rihanna - Umbrella
А ова е едно кратко видео од 50 секунди. Ви препорачувам прво да го изгледате ова за да отприлика имате во предвид за што станува збор.Инаку се работи за еден од најголемите хитови во последните неколку години. Rihanna - Umbrella


Gluposti vo boja.... Rain man is back - Lucifer
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 20:49
Не негирај ништо додека не го изгледаш целиот филм, те молам.Ќе ти оддели само 2 саати ништо повеќе. Се е објаснето, зошто е Rain Man а не Cinderella Man.
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 20:54
Ako gledash taka vo 75% od pesnite mozesh da najdesh takvi tekstovi.... намигнување Eden period bea vo trend pesnite da gi vrakaat nanazad, demek ako gi slushash naopaku imaat satanistichki poraki.... Zivi gluposti.... 
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 23:52
Значи да не забегаме од темата. Станува збор за масоните и за нивната улога во музичката индустрија, холивуд, целта на порно индустријата, банките, медиумите итн. се ова е под нивна контрола. Нивните знаци ги има насекаде.
А инаку да сме на јасно, не ако гледам туку знам дека постојат такви текстови и скриени кадри, и не еден период туку сеуште постои тоа да ги вракаат назад но тоа се смета за демоде, постојат многу пострашни методи за манипулација и потешки за откривање ,ама пак ги ловат но за жал сега за сега многу мал дел од светската популација го знаат тоа ама еве се трудиме да ја распространеме информацијата колку што е можно повеќе, за да се заштитат луѓето.
Ке го спомнам познатиот американски рапер Jay-Z, еден од најголемите полтрони на илуминатите, во неговите текстови и спотови тоа е најзабележително. Меѓутоа тоа не значи дека сите ја поддржуваат нивната агенда, има и музичари кои мнооогу добро знаат што прават и како прават илуминатите, и нивните текстови се наменети против нив, ама за жал дел од нив завршуваат трагично, на пример 2Pac.
Илуминатите се обидуваат на секој можен начин да манипулираат со човечкиот ум. Размислете сите, не сте роботи, туку луѓе, имате мозок, свест, потсвет и толку многу енергија во вас што дури не сте ни свесни за тоа.

И не би сакал цело време да пишам реферати, да ширам демагогии и да водам инает вака било така било, затоа го поставив и линкот со документарецот, Погледнете го и размислете па ке дискутираме подетално, време е.

Поздрав и Среќни Новогодишни и Божиќни Празници !!!
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2011 во 00:01
A zarem religiite ne manipuliraat so chovechkiot um ???

A zerem filozofiite ne manipuliraat so chovechkiot um ???

A zarem raznite politichki partii ne manipulirat so chovechkiot um ???

E sega, komu im prechat masonite i iluminatite ???P.S. Ne sum nitu mason, nitu iluminat, ne pripagjam na nikoja partija i ubeden sum deka inteligencijata mora da bide nezavisna od sekakvi dogmi, veruvanja i ubeduvanja.


P.S. Radijator, dali si mason ili iluminat ?

Изменето од Messenger - 31.Декември.2011 во 00:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2011 во 00:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A zarem religiite ne manipuliraat so chovechkiot um ???

A zerem filozofiite ne manipuliraat so chovechkiot um ???

A zarem raznite politichki partii ne manipulirat so chovechkiot um ???

E sega, komu im prechat masonite i iluminatite ???P.S. Ne sum nitu mason, nitu iluminat, ne pripagjam na nikoja partija i ubeden sum deka inteligencijata mora da bide nezavisna od sekakvi dogmi, veruvanja i ubeduvanja.


P.S. Radijator, dali si mason ili iluminat ?


Jas bash te naogjam vo pravo Messinger... Ne svakam kako moze da me kontroliraat iluminatite koga mene mi se svigja pesnata vo celost... Ne zastanuvam da ja razglabam celata pesna da vidam dali taa/toj saka preku pesnata da me kontrolira, tuku naprotiv.... Treba da bidesh maloumen da podpadnesh pod sekakvo vlijanie....


Кон врв
Бела Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Бела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2011 во 00:59
За мене Радијаторот не е ниту масон, ниту илуминат. Сака да го направи она што сакав да го направам и јас, откако изгледав и прочитав доста работи за масоните, да предупреди за ѓаволските пораки во спотовите, песните на вашите омилени пејачи како Jay-Z, Beyonce, лошата девојка Rihanna и така натаму. Радијатор, и јас на почетокот размислував на сличен начин како тебе и викам како толку да не можат да го видат тоа што го гледам и јас, но заборавив има многу луѓе што или можат, а не сакаат или толку им дал Господ да согледаат нешто. Се обидов да и објаснам на другарки за ова, на едната фацата и беше голем прашалник, со објаснение не ми збори веќе ни два збора не ти разбирам, а другата почна да ме напаѓа како така јас сум зборела лошо за тие луѓе, демек јас имам некаков спор конкретен со нив..Поентата не можеш со кој било за оваа тема, или нема да те разберат или ќе те исмеваат. Сега знаеш како владеат, на сметка на прости луѓе..Од друга страна, што може да се направи? Како и кој би направил нешто?
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2011 во 21:53
За момент помислив дека некој ќе ја спомне музиката на Моцарт... но искрено се разочарав од наведените музички имиња.

Зашто ли нема документарци за турбо фолкот и илуминатите?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2011 во 22:01
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

За момент помислив дека некој ќе ја спомне музиката на Моцарт... но искрено се разочарав од наведените музички имиња.


Klasika ? Za onie shto razvivaat teorii deka iluminatite i masonite sakaat da go osvojat i unishtat ubaviot ni svet ?

Dvete neshta se vzaemno iskluchivi.Masonite gi svrtea site institucijalizirani religii i nivnite podrzhateli protiv sebe koga se establiraa kako deistichka organizacija koja zachlenuva lugje od sekakva vera i koja ne protezhira nikoja religija vo odnos na drugite.

Za sekoja vera posebno toa pretstavuva javno nepriznavanje na nejzinata ekskluzivnost i so toa po defolt go zaredi masonstvoto megju "gjavolskite" organizacii.

No problemot e shto lugjeto nikogash samite ne gi prouchuvaat neshata, tuku slepo sledat nechii propagandi koi se plasiraat od tochno odredeni krugovi na interes so sosem odredeni celi.


Nie imavme srekja i bevme povlasteni edno vreme da go imame zidarski kako chlen i moderator na ovoj forum koj od sopstvenoto masonsko iskustvo davashe objasnuvanja i odgovori na site prashanja povrzani so ovaa organizacija. Ako prebaruvate pod negoviot nik kje gi dobiete temite na koi gi diskutirashe ovie raboti.

Za zhal, kako i sekogash, onoa shto e verodostojno sekogash bilo potisnuvano i prepokrivano od sprotivnoto.

Lugjeto sekogash bile poveke zainteresirani za propagandi i konspiracii otkolku za vistinata.


Изменето од Messenger - 02.Јануари.2012 во 00:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2012 во 12:27
 
 

Илуминатите, најтајното братство на светот, своето древно потекло веројатно го влече од древен Египет, поточно од преддинастиското време (Shemsu Hor), а денес со него јавно управуваат 17 семејства додека главните владетели дејствуваат од сенка и никогаш нема да ги запознаеме јавно.

Ова е мрежата и членовите (наведени се само врвните и нам познати легендарни работи, семејства и фирми).

 

Мрежата на тајните друштва:

 Илуминати ,  Масони,   Черепи и коски,  Братство  Советот за надворешни односи  Трилатерална комисија,   Кружна маса,   Групата Билдерберг,  Кралскиот институт за меѓународни односи,  Клуб на бохемијанци,   Организација на млади претседатели ,  Римскиот клуб,   Фабијанци....

Членови на мрежата – семејства

 Астор

 Банди   Колинс

 Дупонт

Фримен

 Кенеди

Ли

 Оназис

Рокфелер

 Ротшилд

 Расел

Ван Дајн

 Меровинги

Рејнолдс

 Дизни

 Круп

 Мекдоналд

Координатори:

 Збигњев Бжежински

Хенри Кисинџер

 Џорџ Сорос

 

Корпорации на илуминатите:

 Монсанто

 Халибартон

Епл

Микрософт

 Волт Дизни

 Голдман Сакс

 Виза

 Барик голд корпорејшн

 Бритиш петролеум

 Циско системс

Кока-кола (Пепси)

 Дојче телеком

 ИЕ гејмс

Енрон

 Газпром

 Ај-Би-Ем

Џеј-Пи Морган

 Мекдоналдс

Нестле

 Најк (Адидас...)

Фокс (Си-Ен-Ен...)

 Шел

 Водафон

 Вол Март

 Бектел

 

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2012 во 13:14
Клара,

Од сите наброени компании, ама сите се приватни корпорации освен Газпром, кој е 51 % во државна сопственост што значи дека државата ја контролира фирмата.
А со оглед на политиката која се води према Русија од земјите од кај потекнуваат овие компании не би рекол дека и Газпром би требало да биде во оваа листа.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2015 во 10:55
masonskiot pogled vrz svetot e isto kako gadinarot koj odgleduva cvejkinja
tie sto rastat dobro gi ostava drugite gi kroi. sto znaci mnogu vojni na svetot se so cel odredeni narodi da oslabat a tie   sto davaat plodovi da   se    forsirat.masonite toa go pravat najmnogu so spriz preku koj    gledaat preku ocite na lujdzeto ,pravat karakteri na lujdzeto itn...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.