IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Што би работел кога ке се вратам од печалба во Мк
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што би работел кога ке се вратам од печалба во Мк

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 09:58
Најмалку имав желба да дознам кој си и со што се бавиш.

Немав намера, исто така, да те судам или проценувам.

Ти си тој кој може да одлучи каде ќе ги троши тешко спечалените пари, посебно оние од Авганистан или било и кое да е друго воено жариште. И јас, напротив ќе речам браво, а не дека си глуп. Авганистан сигурно не е трајно решение. Но самиот чин што си донел таква одлука, да жртвуваш 4 години од сопствениот живот е за секоја пофалба. Средствата кои крваво си ги заработил, сигурен сум дека паметно си ги инвестирал и на долги стази ќе ти обезбедат пристојна егзитенција. Сигурен сум дека не би сакал повторно да одиш некаде таму, каде повторно би исправувал криви Дрини.

Ниту пак ти знаеш со кого зборуваш и незнам по што заклучи дека се ставам себеси пред другите?

Што се однесува до “моите амриканизми“ не се користени со цел некој да се прави попаметне. Тие на некој начин се сарказам ради употребата на англиските термини кои се почесто велгуваат во секојденвната употреба на македонскиот јазик. Посебно тоа важи за бизнис или менаџерската тереминологија. И бизнис и менаџер се англиски зборови, нели? Има и многу други, да не ги набројувам сега! Тоа е тренд, модерно!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 12:01
Јас колку што можам да приметам во МК како и лугето со кои комуницирам,ама баш никој не користи англиски термини,можеби јас понекогаш ама останато од минатото(veri gud,gud job,itn)ама тоа е повеке како еден вид моја шега со лугето со кои работам.Да кај младата генерација постои тој начин на уфрлување на американизми,но мене не ми личи на сарказам туку на упропастување на нашиот јазик.

Значи не изигрувам ниту локал патриот,ајдеееееееееее темата одитде на друг крај....Е поради овие причини не ми се отвараат теми од секојдневието,зошто се нема навика да се дискутира,или како што имаше во еден погорен пост...пази сеа ке ти ја упропастат темата...

Значи прашањето е што да се прави со парите кои се спечалени некаде надвор и донесени во МК,и дали сме кадарни да направиме нешто,или само да окривуваме некого за својата неспособност,и дали тој тренд некогаш ке се промени,за да конечно се придвижат работите напред.

Не сакам да звучам партиски,зошто ако бев со партија немаше да скапам 4 години во пустелијата.Само сакам да се обидам да го пронајдам одговорот зошто е тоа така,и да се слушне мислењето и на другите,како и дали се обидуваме да промениме нешто,или сепак ке оставиме генерациите што ке бидат после нас да си кршат глава....

Значи сепак според постовите напишани по се изгледа дека сепак проблемите ги оставаме друг да ги реши,зошто сега на нас ни е добро,и не сакаме да го менуваме.......

Од мене толку........
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 15:55
Добро е размислувањето да се отвори сопствен бизнис,но пред се треба да си свесен за нивото на знаење кое го поседуваш во областа каде ке се натпреваруваш со конкуренцијата.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 16:23
...znam lugje shto debela para imaat ''fateno'' vo avganistan ili vo irask,...za samo nekolku godini !...para koja shto tuka ne mozat da ja zarabotat ni cel zivot...prosechno mmislam .....

...ama deka  krvavo im se zaraboteni,...ma ajde!

...shto e toa  krvavo  navistina ne mozam da sfatam изненадување, osven toa shto se vo ''ratna ''zona,...kade shto shirokite masi se naogjaat silom prilike tamu...iako  rado bi otishle od tamu,...

..a  ovie otishle da pechalat od na drugite...makata!

-dali nekogash ,..voopshto ...im bil zivotot vo opasnost,...dali  se vratile  bez neshto ( od teloto) doma?

...psihichkata sostojba ne ja rachunam ,...zatoa shtyo mislam deka  ne sekoj moze da odi ''tamu''....
...a , onoj shto ne e za tamu , a sepak otishol...be bi go zalel voopshto !


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 17:42
Originally posted by brza brza напиша:


...znam lugje shto debela para imaat ''fateno'' vo avganistan ili vo irask,...za samo nekolku godini !...para koja shto tuka ne mozat da ja zarabotat ni cel zivot...prosechno mmislam .....

...ama deka  krvavo im se zaraboteni,...ma ajde!

...shto e toa  krvavo  navistina ne mozam da sfatam изненадување, osven toa shto se vo ''ratna ''zona,...kade shto shirokite masi se naogjaat silom prilike tamu...iako  rado bi otishle od tamu,...

..a  ovie otishle da pechalat od na drugite...makata!

-dali nekogash ,..voopshto ...im bil zivotot vo opasnost,...dali  se vratile  bez neshto ( od teloto) doma?

...psihichkata sostojba ne ja rachunam ,...zatoa shtyo mislam deka  ne sekoj moze da odi ''tamu''....
...a , onoj shto ne e za tamu , a sepak otishol...be bi go zalel voopshto !
А бе ајде не заебавај,стварно.....Еј знаеш дека ич не ми текна после толку време поминато во Авганистан дека не било опасно.......

А бе не мели празна слама по форумите само.....Како прво не си стапнал таму,па да видиш како се заработуваа тие наши пари......И не ја упропастувај темата,или можеби само за тоа те бива....

Место да се зафатиш да направиш нешто корисно во твојот живот,само мелеш тука без врска.......

Оди бркај работа не замарај.........
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 19:44
Сите тука си имаме свое мислење,став кон нештата и зато не треба дразнење веднаш...
Носталгија ти се врати од таму каде шо беше и сега размислуваш за отварање на бизнис во Македонија,мене ме прават луд шо правам напор да заминам каде што беше ти зошто во македонија ми било многу добро и гледаш,секој си имаме своја приказна.
Друга работа кога рече дека многу Кумановци купиле коли,станови,и ги вложија парите во банка наместо да отварат бизниси во државата,ти си тотално во право,но огромен број од тие луге ги натера државата да заминат на печалба со тоа шо им се затворија фабриките па од која причина би отварале бизниси во Македонија а не во Србија ??

Изменето од Alekxandar - 23.Ноември.2012 во 19:48
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 20:02
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша: 
momak...prvo i prvo....ochigledno e deka ti ne si osetil prava opasnost, ni tamu niti bilo kade, pa shto seresh tuka  za nekakva si  (prepotentno) tvoja krvava zarabotka , samo poradi toa shto (dobrovolno i toa!) si otishol na nekoja opasna teritorija vo...zamisli  samo........pechalba!
...osven ako ne si bil nekoj vozach na kamion tamu, koj moral da vozi sekade kade shto ke mu kazat,..(a ne , na primer nekoj  vozach na viljushkar ili ''knjishki moljac" i sl. vo amerikanskite bazi ).
 ...ne lupaj tuka, ( a veruvam i po drugi forumi istoto go pravish) , za nekakva si teshko zarabotena celozivotna plata  za samo nekolku godini,...''krvava'' maka!

...ako tvojata para e krvava,...kako bi ja narekle be na site onie vojnici shto , ako imale srekja, od tamu se vratile ''falichni'' doma....a?ма ајде
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 23:08
Без лични навреди дечки ако може...нека ти е срам
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 23:40
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by nostalgija nostalgija напиша: 
momak...prvo i prvo....ochigledno e deka ti ne si osetil prava opasnost, ni tamu niti bilo kade, pa shto seresh tuka  za nekakva si  (prepotentno) tvoja krvava zarabotka , samo poradi toa shto (dobrovolno i toa!) si otishol na nekoja opasna teritorija vo...zamisli  samo........pechalba!
...osven ako ne si bil nekoj vozach na kamion tamu, koj moral da vozi sekade kade shto ke mu kazat,..(a ne , na primer nekoj  vozach na viljushkar ili ''knjishki moljac" i sl. vo amerikanskite bazi ).
 ...ne lupaj tuka, ( a veruvam i po drugi forumi istoto go pravish) , za nekakva si teshko zarabotena celozivotna plata  za samo nekolku godini,...''krvava'' maka!

...ako tvojata para e krvava,...kako bi ja narekle be na site onie vojnici shto , ako imale srekja, od tamu se vratile ''falichni'' doma....a?ма ајде


Фалични?! Тоа е жив ќар. Има такви кои воопшто не се вратиле.

И јас не би го користел терминот печалба, но во суштина на тоа се сведува. Секој кој тргнал по белиот свет од економски причини, неговото заминување може да се нарече печалба. Не верувам дека Носталгија трганл од алтруистички, а уште помалку од политчки побуди. Секој не е спремен на таков чекор, затоа малку повеќе респект за таквата одлука.

Додека ние јадеме бурек по форумиве, овде навистина имало и вистински платеници.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2012 во 03:48
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by nostalgija nostalgija напиша: 
momak...prvo i prvo....ochigledno e deka ti ne si osetil prava opasnost, ni tamu niti bilo kade, pa shto seresh tuka  za nekakva si  (prepotentno) tvoja krvava zarabotka , samo poradi toa shto (dobrovolno i toa!) si otishol na nekoja opasna teritorija vo...zamisli  samo........pechalba!
...osven ako ne si bil nekoj vozach na kamion tamu, koj moral da vozi sekade kade shto ke mu kazat,..(a ne , na primer nekoj  vozach na viljushkar ili ''knjishki moljac" i sl. vo amerikanskite bazi ).
 ...ne lupaj tuka, ( a veruvam i po drugi forumi istoto go pravish) , za nekakva si teshko zarabotena celozivotna plata  za samo nekolku godini,...''krvava'' maka!

...ako tvojata para e krvava,...kako bi ja narekle be na site onie vojnici shto , ako imale srekja, od tamu se vratile ''falichni'' doma....a?ма ајде


ХА ХА ХА ХА ХА
Рибарски приказни 100левел

Лелееееее,ама ме изнасмеа сега слатко,охохохохоххохохохохохох........

А бе оди бутни се во твоето дувло и место да навредуваш по форумот,земи направи нешто корисно во твојот живот...Ти ти немаш визија....А да и ако немаш работа можам да ти понудам работно место во мојата фирма од КРВАВО ЗАРАБОТЕНИТЕ ПАРИ ОД АВГАНИСТАН.....Да не дангубиш и да не трошиш енергија по форумите.Вака барем ке заработиш некој денар....

ХАХАХХАХАХАХАХАХАХА ама ме насмеа слатко хихихихихихихихи
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2012 во 04:08
Нема потреба од оспорување за тоа кој како ја заработил парата во неговиот живот.. На кој како му упалила среќата.. И јас бев во Авган, бев и во Ирак.. Но не бев преку Дајнкорп, Флуор или некоја друга компанија. Бев во сосема поинакво својство.. не е битно.. Животот таму колку беше лесен, толку беше и тежок.. Најмалце е тоа битно. Битно е што македонскиот синдром е таков што македонецот заработените пари од печалба, многу ретко се одлучува да ги реинвестира во нешто профитабилно. Повеќето за рентабилност ја сваќаат банката па своите 50-100 илјадарчиња ги орочуваат и чекаат каматичка на секој 1 од месецот. Повеќето тоа го прават заради незаинтересираност да инвестираат, или заради стравот ако инвестираат во нешто, како тоа ќе им се врати. Факт е дека и државата не нуди некоја сигурност доколку започнеш со некој бизнис. На почетокот секако ќе бидеш малку раат од државните лихвари, ама ако бизнисот тргне нагоре, дефакто е дека ќе добиеш ненајавена посета. Многу работи во државава не се како што треба, па заради тоа и народот не се одлучува да инвестира тука. Медиумските кампањи од типот Осмели Се, Направи го првиот потег имаат двоен аршин. Првиот е да го натераат народот да инвестира, а од друга страна да се дограбат и до тие малку пари кои се преостанати кај народот. Како и да е. И јас мојата заштеда ја депонирав на чување во банка и сега покрај редовната плата, на секој 1 од месецот си подигам камата. Едноставно деликатноста на мојата работна позиција не ми дозволува инвестирање на парите во изградба на сопствен бизнис. За понатака не се знае. Но како стојат работите во државава, немам никаква намера да им ги поклонувам моите КРВАВО (со право можам да го кажам тоа) заработени паричиња.

Изменето од NRGMKD - 24.Ноември.2012 во 04:11
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2012 во 06:55
Тема - Што би работел кога ке се вратам од печалба во Мк
 
Јас не сум на печалба, а и немам намера да се враќам во МК. Уште помалку да инвестирам во нешто озбилно, таму ни домашните македонци не инвестираат. А и ако се вратам, веројатно ќе сркам пиво негде на кеј и ќе гледам како тече Вардар.
 
На носталгија му честитам на одлуката да инвестира. На оние кои донеле одлука да не инвестираат, исто така им честитам. Им честитам и на сите кои донеле било каква одлука за да си го променат животот на подобро. А останатите кои не можат да донесат никаква одлука и го трошат времето со плукање по оние одлучните, ги поздравувам со песната Среќа од Хладно Пиво.
 
 
 


Изменето од Polar Bear - 24.Ноември.2012 во 06:58
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2012 во 00:58
не можеш да водиш бизнис од патриотски побуди, затоа што првичната поента на приватниот бизнис е да создадеш профит, а не да ја оправаш државата и нејзината економија, особено не во хаотична држава како нашава
ако некој е одлучен озбилно да отвори свој бизнис и увиди дека за тоа во државава има најповолни услови, многу нормално дека ќе го направи тоа, без разлика каде и во која земја го создал капиталот потребен за тој бизнис... и не може тука да се лажеме, секако дека прва анализа кој ја направиле „патриотските инвеститори“ е за тоа колку профитабилен ќе е тој бизнис, а не за тоа какво влијаније ќе има на државната економија
и убаво си рече НРГМКД погоре, нема ниеден нормален човек на планетава, што ќе инвестира во нешто, знаејќи дека некој на крај ќе му ги излапа парите

значи не се работи тука за никаков синдром, туку за здрав разум, базиран на нешто што сме го добиле со напорна посветеност и работа, и не сакаме да отиде јабана тукутака...

а оние што ги зборите, што ги трошеле парите на к*рчење, тие се онаа група на луѓе што ги заработиле парите со таква претходна цел, или се оние што заработиле пари само колку да си ја пробаат среќата, па после не знаат каде...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2012 во 23:52
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:...Ти ти немаш визија....А да и ако немаш работа можам да ти понудам работно место во мојата фирма од КРВАВО ЗАРАБОТЕНИТЕ ПАРИ ОД АВГАНИСТАН.....Да не дангубиш и да не трошиш енергија по форумите.Вака барем ке заработиш некој денар....

abe ''krvav'' ,газење од смеење... ushte mnogu godini ke treba ''krvavo''da gi potroshish  kaj shto si  , vikash, bil,...za da imash dovolno pari, ti  mene da me plakjash tuka !
..od takvi kako tebe ''vizioneri'',  ...koishto sê znaat i së videle i ...vrie vo zemjava ! ...pa zatoa i e tolku napredna !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.