IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Што би работел кога ке се вратам од печалба во Мк
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што би работел кога ке се вратам од печалба во Мк

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2012 во 08:55
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:...Ти ти немаш визија....А да и ако немаш работа можам да ти понудам работно место во мојата фирма од КРВАВО ЗАРАБОТЕНИТЕ ПАРИ ОД АВГАНИСТАН.....Да не дангубиш и да не трошиш енергија по форумите.Вака барем ке заработиш некој денар....


abe ''krvav'' ,газење од смеење...
ushte mnogu godini ke treba ''krvavo''da gi potroshish  kaj shto si  ,
vikash, bil,...za da imash dovolno pari, ti  mene da me plakjash tuka !
..od takvi kako tebe ''vizioneri'',  ...koishto sê znaat i së videle i ...vrie vo zemjava ! ...pa zatoa i e tolku napredna !


Големи мисли од малиот мозок....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2012 во 23:55

СЕ ПОВЕЌЕ ПЕЧАЛБАРИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ВОЕНИТЕ ПОДРАЧЈА


Војните во Ирак и Авганистан ни ги полнат стомаците


Иако клучниот момент за заминување на работа во земја во која може да се изгуби животот е финансиски, односно заработки и до 50.000 евра годишно, причини има и во традицијата, историјата и културата на нашиот народ, кој векови наназад одел на печалба и бил прогонуван, смета социологот Илија Ацески


Во Ирак и Авганистан се пука, ама и добро се заработува. Македонските граѓани тоа одлично го знаат, па се помасовно заминуваат на работа во американските воени бази. Работат прости работи, а имаат шанса да заработат повеќе од најскапо платените доктори на науки во Македонија. Парите, пак, што ги праќаат дома, бидејќи таму имаат "ол инклузив", им обезбедуваат одличен живот на нивните семејства, но и сериозно го поткрепуваат платниот биланс на државата.

Илјадници македонски државјани, претежно од кумановскиот и од тетовскиот крај каде што се седиштата на фирмите што ги регрутираат, во моментов го приготвуваат јадењето за војниците, им ги перат и пеглаат алиштата, ги задолжуваат и раздолжуваат на рецепцијата, ги поправаат и возат возилата или го одржуваат компјутерскиот систем во базата. Колку ги има, нема точни податоци, зашто фирмите кои ги ангажираат овие работници се затворени за такви информации, а ги немаат ни надлежните органи во државата.

..............................

- Едно здраво разумно објаснување е дека луѓето се разочарани и ако останат тука ја губат надежта. Ова добива длабоки психички и психолошки димензии. Тешко се објаснува оваа појава, но може да се каже дека поради чувството дека ако не се замине, нешто ќе се изгуби, па покрај ризиците и несигурноста, физичкиот опстанок се става во втор план - вели Ацески.
Тој објаснува дека историјата во која нашиот народ бил подложен на иселувања и повеќе од стогодишната печалбарска традиција со која биле опфатени цели краишта, се врежале во народот и му дале чувство дека треба да биде на некое друго место.

Во анкетата на ЦЕА, како најголема причина за заминување на работа во воените бази во Авганистан и Ирак е истакната потребата за обезбедувањето подобра иднина на сопствените деца...................................
- И во двете општини, Тетово и Куманово, голем дел од парите се трошат за задоволување на семејните потреби, обезбедување храна, облека, образование, комунални давачки и слично. Тетовчани многу повеќе ги трошат парите за уредување и проширување на куќите и становите во кои живеат. Многу интересно е што кумановци многу повеќе ги депонираат своите пари во банките или купуваат нови станови и куќи. Исто така, процентот на лица што ги трошат парите за започнување на бизнис во Тетово е двојно повисок во споредба со лицата од Куманово - се наведува во студијата на ЦЕА за трансфери од Ирак и Авганистан.

...........................

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

.............znachi,  kako shto kazav( iako napamet!намигнување)ama sepak tochno bilo,

...ete shto rabotat  ''krvavite'' makedonci vo amerikanskitye bazi tamu!

..i me interesira samo edno:...kolku dushi ima dosega zaginato od onie shto se naogjale bash na teritorijata na bazite vo kritichniot moment? ( ama od celoto ''naselenie'' vo bazite!)


..znachi,za nekolkju godini ''strav'' tamu,...''hrabrite'' makedonci  si obezbeduvaat  celozivotna dobra plata,

...koga bi ja zarabotuvale doma!ма ајде

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2012 во 00:40
Originally posted by brza brza напиша:

..i me interesira samo edno:...kolku dushi ima dosega zaginato od onie shto se naogjale bash na teritorijata na bazite vo kritichniot moment? ( ama od celoto ''naselenie'' vo bazite!)


.Нема точни информации, посебно за неамериканските цивилни жртви.

You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2012 во 14:13
-ma pushti ti tochni informacii,

...da chujam kolku dushi(od  site shto se vnatre) ima zaginato ili raneto za site ovie godini vnatre vo bazite ,
...kaj shto se ''stacionirani''makedonskite ''hrabri srca'',намигнување
....pa da vidime kolku krvavi im se zarabotenite  pari tamu.

..inache , mislam deka e nesporedlivo  poopasno da shetash niz chair i topaana (osobeno nokje!) vo skopje , ...otkolku da ''shpartash'' vnatre niz amerikanskite bazi,..pa kaj i da se  naogjaat !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2012 во 21:41
Originally posted by brza brza напиша:

-ma pushti ti tochni informacii,

...da chujam kolku dushi(od  site shto se vnatre) ima zaginato ili raneto za site ovie godini vnatre vo bazite ,
...kaj shto se ''stacionirani''makedonskite ''hrabri srca'',намигнување
....pa da vidime kolku krvavi im se zarabotenite  pari tamu.

..inache , mislam deka e nesporedlivo  poopasno da shetash niz chair i topaana (osobeno nokje!) vo skopje , ...otkolku da ''shpartash'' vnatre niz amerikanskite bazi,..pa kaj i da se  naogjaat !


Не  е битно колку души се, и еден да е- многу е. Колку се крвави заработени парите секој си знае за себе. Има бази кои цело време биле гаѓани, има бази на кои со месеци не била истрелана граната. Се зависи од среќата. Никој не пошол таму со намера да биде црна статистика, сите имаат други сметки кога одат таму. Самото чувство дека во секој момент може да падне граната е доволно да не ти дава мир да спиеш ко човек. Кој треба според тебе да каже дека му се крваво заработени парите? Оној што погинал? Е тој тешко дека нешто ќе каже. Прашај го неговото семејство, можеби тие ќе кажат.
Последниот месец пред да си дојдам дома ширум Ирак низ базите имаше 6 загинати во 3 различни бази ( за овие знам со сигурност, можеби биле и повеќе). Еден од тие загинати беше во база на која немаше паднато ништо цела година. За сите што преживеаја таму и заработија пари -секоја чест. На оние кои го изгубија животот- слава им. За сите што им се чини лесно таму, а не биле- повелете отидете.да

 
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
lion888 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lion888 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2013 во 14:50
Ne planiram da se vrakam bidejki jas ne sum pecalbar tuku sum iselenik a za da investiram vo MK ne pomisluvam ni pod razno. Makedonija nema povrat na kapitalot i sudska sigurnost za da bidam siguren deka moite pari nema da otidat vo pogresni race.

Taka da mozam da im pozelam sreka na novite investitori od Indija, Amerika ili Grcija i se nadevam posle nekoja godina koga ke se setam na odmor po regionot da go vidam narodot sreken, sreden i relaksiran a drzavata del od EU.

Site nie i posakuvame dobro na MK bez razlika dali planirame da se vrakame nazad ili ne.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32094
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2015 во 23:44
Ne bi rabotel nisto, oti nema da se vratam vo MKда
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2015 во 23:55

laki - Локација: Switzerland

Кај си моментално, да не си во Берн кај мечкиве? 
Тие се вратиле од одмор... плазење

Кон врв
Devojcence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Март.2015
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 497
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Devojcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2015 во 23:59
Vo penzija ke bidam i ke odmaram a po potreba ke pomagam na tie sto im treba pomosh.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2015 во 08:33
Лаки само немој да не заборавиш за изборите...Ќе им значи.
Нека ти е со памет,здравје и среќа.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.