IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ден Браун-Кодот на Да Винчи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ден Браун-Кодот на Да Винчи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Прашање: Дали тоа што го пиши во книгите е вистина или манипулација?
Одговор Гласови Статистика
1 [5,26%]
4 [21,05%]
3 [15,79%]
0 [0,00%]
3 [15,79%]
8 [42,11%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
poison_f^ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај poison_f^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 22:48

knigata navistia e interesna no samo da ne se navleguva dlabinski vo nea,tuku da se cita kolku za razonoda.inace dokolku bi se vdlabocile vo nea i bi pocnale so preispituvanjata togas veruvajte definitivno sledi razocaruvanje.A toa sto go nema hristovoto evangelie e toa e nesto sosema drugo,dokolku bi izleglo na videlina togas nasite popovi,papi,vladici i slicno ne bi postoele zatoa e toa evangelie tolku cuvano i misteriozno.Kaj taka ne veruvame vo popovite(boze prostimi) e togas ne bi gi ni poglednale,a ostaj toa da ne zboruvam za denesnive kalugeri i kalugerki taka nareceni monasi(monahinji) zosto ne se ni troska od toa sto nekogas bile.Nesakam da me razberete pogresno,ne sum protiv crkvata ja sakam i ja pocituvam,bidejki sum hristijanka i toa nemoze nikoj da mi go odzeme niti pak da mi go ospori no nikako ne veruvam vo nasite popcinja i vladicinja,zatoa sto tie imaat edna cel dzebot da im e poln. I uste nesto crkvata ne bi trebala da se mesa vo politikata,a vo ovoj slucaj nasata crkva ima najgolem udel vo plitikata.DLABOKO SE IZVINVAM STO VE ZAMORIV SO OLKU DOLG TEKST,NO ETE BEV ISPROVOCIRANA

______________________________________

POZDRAV

poison/nezaboravi da smo se sreli na najlepsoj stazi zivota koja se zove mladost
Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2006 во 00:23
Originally posted by poison_f^ poison_f^ напиша:

knigata navistia e interesna no samo da ne se navleguva dlabinski vo nea,tuku da se cita kolku za razonoda.inace dokolku bi se vdlabocile vo nea i bi pocnale so preispituvanjata togas veruvajte definitivno sledi razocaruvanje.A toa sto go nema hristovoto evangelie e toa e nesto sosema drugo,dokolku bi izleglo na videlina togas nasite popovi,papi,vladici i slicno ne bi postoele zatoa e toa evangelie tolku cuvano i misteriozno.Kaj taka ne veruvame vo popovite(boze prostimi) e togas ne bi gi ni poglednale,a ostaj toa da ne zboruvam za denesnive kalugeri i kalugerki taka nareceni monasi(monahinji) zosto ne se ni troska od toa sto nekogas bile.Nesakam da me razberete pogresno,ne sum protiv crkvata ja sakam i ja pocituvam,bidejki sum hristijanka i toa nemoze nikoj da mi go odzeme niti pak da mi go ospori no nikako ne veruvam vo nasite popcinja i vladicinja,zatoa sto tie imaat edna cel dzebot da im e poln. I uste nesto crkvata ne bi trebala da se mesa vo politikata,a vo ovoj slucaj nasata crkva ima najgolem udel vo plitikata.DLABOKO SE IZVINVAM STO VE ZAMORIV SO OLKU DOLG TEKST,NO ETE BEV ISPROVOCIRANA

______________________________________

POZDRAV

   Точно така.Апсолутно се сложувам со те*е.Може*е во книгата се коментираат некои недостатоци на црквата,но тие се очигледни и можи да ги виде секој што не е заслепен од наивното верување во црквата и поповите

Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Kaneo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kaneo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2006 во 18:37
Нешто измислил, нешто украл... затоа сега ќе си ги троши парите на судењето за плагијаризам

Изменето од Andjelina - 30.Август.2009 во 01:57
Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.
Кон врв
krumcek Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krumcek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2006 во 14:46
Dan Brown ne ja odbeleza poslednava godina tuku veke 4 godini go trese katolickiot svet. A toa dali izmislil ili ukral, negova rabota, vazno sovrsheno go spakuval.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2006 во 07:32
si go napisal svoeto mislenje, ne ostanal da sedi so skrsteni race i da veruva vo dedo boze i se so rekol dedo boze itn....alal da mu e...mozda seto ona so go ima napisano e vistina,mozda ne (jas licno go prifakjam toa mislenje,ama ne veruvam) ama vazno se osmelil da go napise... 

Изменето од Alekta
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2006 во 08:36
knigata kako triler kniga e dobro napisana, se gleda deka covekot ima telent za pisuvanje. steta sto toa go koristi na pogresen nacin. mu se vosh*tuvam kako detalno go opisuva luvr i glaerijata Danton, koga gi citav tie strani, mi izgledase kako povtorno da se setam niz luvr i povtorno da gi gledam site izlozeni sliki tamu.
losa rabota e sto iznesuva cista nevistina i se obduva na svetot da mu ja plasira na tavce. za zal, nekoi luge pocnaa da veruvaat deka Marija Magdalena navistina mu bila zena na Isus STO DEFINITIVNO NE E VISTINA, no seto toa se dolzi na nivniot nedostatok na vera. dokolku lugeto iskreno veruvaat vo Isus Hristos i deka toj dosol na ovoj svet za da gi spasi od grevovite i deka toj e bezgresen Bozji Sin koj umre i voskresna, togas ni ovaa kniga nitu edna druga moze da gi pokoleba vo nivnata vera.

Кон врв
sexyemma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 1466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sexyemma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2006 во 19:42

knigata navistia e interesna no samo da ne se navleguva dlabinski vo nea,tuku da se cita kolku za razonoda.inace dokolku bi se vdlabocile vo nea i bi pocnale so preispituvanjata togas veruvajte definitivno sledi razocaruvanje.A toa sto go nema hristovoto evangelie e toa e nesto sosema drugo,dokolku bi izleglo na videlina togas nasite popovi,papi,vladici i slicno ne bi postoele zatoa e toa evangelie tolku cuvano i misteriozno.Kaj taka ne veruvame vo popovite(boze prostimi) e togas ne bi gi ni poglednale,a ostaj toa da ne zboruvam za denesnive kalugeri i kalugerki taka nareceni monasi(monahinji) zosto ne se ni troska od toa sto nekogas bile.Nesakam da me razberete pogresno,ne sum protiv crkvata ja sakam i ja pocituvam,bidejki sum hristijanka i toa nemoze nikoj da mi go odzeme niti pak da mi go ospori no nikako ne veruvam vo nasite popcinja i vladicinja,zatoa sto tie imaat edna cel dzebot da im e poln. I uste nesto crkvata ne bi trebala da se mesa vo politikata,a vo ovoj slucaj nasata crkva ima najgolem udel vo plitikata.

Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 21:00

Ako Dan Brown e pisatel jas sum eskim so brk... i ne zboram za sodrzinata, tuku za narativniot stil...  no kako shto kazal dobriot James Joyce (iako toj zboruval za jazikot) - ocajot na kvalitetot e odraz na publikata...

Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 21:02
Originally posted by la fille la fille напиша:

knigata kako triler kniga e dobro napisana, se gleda deka covekot ima telent za pisuvanje. steta sto toa go koristi na pogresen nacin. mu se vosh*tuvam kako detalno go opisuva luvr i glaerijata Danton, koga gi citav tie strani, mi izgledase kako povtorno da se setam niz luvr i povtorno da gi gledam site izlozeni sliki tamu.
losa rabota e sto iznesuva cista nevistina i se obduva na svetot da mu ja plasira na tavce. za zal, nekoi luge pocnaa da veruvaat deka Marija Magdalena navistina mu bila zena na Isus STO DEFINITIVNO NE E VISTINA, no seto toa se dolzi na nivniot nedostatok na vera. dokolku lugeto iskreno veruvaat vo Isus Hristos i deka toj dosol na ovoj svet za da gi spasi od grevovite i deka toj e bezgresen Bozji Sin koj umre i voskresna, togas ni ovaa kniga nitu edna druga moze da gi pokoleba vo nivnata vera.

 
Pretpostavuvam so Marija burek u ista hartija motavte?
Кон врв
bone Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bone is not dead

Регистриран: 23.Август.2006
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: -13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bone Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2006 во 11:44
Dan Brown собрал работи од еден тон книги и ги сместил во едно фино холивудско срање со многу глупа приказна...
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 12:39
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Ден Браун многу работи измислил за да се наполни со пари


Точно, но жалосно е ова:

Originally posted by Alekta Alekta напиша:

si go napisal svoeto mislenje, ne ostanal da sedi so skrsteni race i da veruva vo dedo boze i se so rekol dedo boze itn....alal da mu e...mozda seto ona so go ima napisano e vistina,mozda ne (jas licno go prifakjam toa mislenje,ama ne veruvam) ama vazno se osmelil da go napise... 


Успева да ги расколеба луѓето, односно повеќе помладите, во вербата и верата. А тоа е направено намерно и со координација од Еврејската заедница, која се уште пробува да ја разниша Христијанската вера и нејзините темели, Исус и вербата во него, како спасител на светот и човештвото.
Борбата секогаш била таа, евреите против христијаните, муслиманите против евреите, христијаните против муслиманите ...
Мислам дека е време конечно да се помират сите дека секој си живее со своја вера и дека треба да биде оставен да ја практикува, на свој начин вербата во бога.
А писателчиња, како Dan Brown, инструирани и потпомогнати од мрачни сили, секогаш ќе се обидуваат да внесат раздор помеѓу луѓето. И тоа за повеќе од 30 сребреници!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2006 во 13:01

abe luge eden e gospod samo ima puno iminja verbata [religijata ] i taa e edna samo razlicno protolkovana i od razlicni kontineti doletana napisana od luge sto bile pobliski od obicniot covek do boga i spored nivnite vizii go krstile isus alax i taka natamu a tradicijata na verata e nastanata od obicaite na togasnata klima i obicaaii!

taka da postuvaj te ja energijata koja ve sozdala taa e taa toa e zivotot!

Кон врв
renesansa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 09.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај renesansa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2007 во 23:17
Ja imam procitano pred 1god.Moram da priznaam deka predizvikuva somnez...Kako i da e ...treba da se veruva vo dobroto, pa i vo kakva i da e forma ili oblik
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 13:06
mene mi se dopagja toa sto knigata , a i mnogu drugi so slicna tematika razbudija razmisluvanje kaj lugjeto i somnez dali se sto im se plasira od crkvata e vistina. Ne treba nisto da prifakame zdravo za gotovo, nitu od Den Braun, nitu pak od crkvata......ako veke zboruvame za vistini, vo Vatikan postoi najgolemata biblioteka, ama koj smee da dopre do nea i kakvi se tajni ne krie?
Znaci, citajte i razmisluvajte, neka ve vodi vnatresnoto, intuicijata, bidete so otvoren um, vednas ne sudete koj e vo pravo a koj ne........da bidam iskrena za mene voopsto ne e vazno dali Isus bil covek ili Bog, mnogu povazno mi e negovoto zivo ucenje, ona sto go ostavil vo nasledstvo i koe treba da disi i zivee vo sekoj covek.....
 
Imajte ubav den! среќа
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.