IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Бегај од Македонци кога си во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бегај од Македонци кога си во странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 12:13
Што би рекле енглезите...ју мис мај поинт
Првично и се согласив по однос на личната комуникација со твојот став.
Понатака доколку нешто лично и мислев,знам за опцијата
Опции за коментарот
Цитирај Platenik
Но не ми беше тоа идеата,а еве и сега само сакам една генерална дискусија.
Оти и јас не сега би се расфрлал со личните искуства.Доволно реков
кога напомнав за својот другар...Кој ме има задолжено за цел живот.
А тоа не ги прави сите такви сите исти,односно тоа не прави дека
ние ко Македонци знаеме да си ПОМОГНЕМЕ.
Еве блиц искуства..
Македонец скоро отиден во странство бара помош од братучед околу работа.
Одговорот кој што го добива по дипломатски не можел да биде...
Тешко е во моментов и кај нас ако има нешто ќе ти се јавам.
И после слушаш од друг "добронамерен" македонец...
Абе братучед ти вика си му барал работа...лошо ти идело.
Ама што си мислел кога си доаѓал он да не сакаш на грб да те носел
работа да ти барал така ми рече...
И ете ти го тоа го збориме си отишол и ти го фаќаат сеирот...
Што викаше другарот не би ме чудело и облози да ставаат за колку време ќе се вратиш хахах
Но затоа у цела приказна влегува Албанец...
Слушам си го барал работа бе...
Да го дојдеш бе кај ја знаш језик...
Што знаш утре може ќе ми помогнеш да идем понагоре,
или за некој друг ќе ми помагаш...
И да влегуваш у систем оти ти помогнале...
А да оние истите кои те одјебале,пак ќе те имаат за тема
Само што сега во нивните очи ќе бидеш некој препотентен
кој никогаш не доаѓал кога го викале,земал некој динар се сменил не
бил таков...Е ДА НЕ Е МУЛЕТО КОЕ ЌЕ МОЖЕ ДА БИДЕ КЛОЦНАТО...
Тоа таму...истите ситуации тука,не ќе пишував ама мора ради
реципроритет да не се налутите
Си завршил факултет ...
По некој случајност не си тип кој го интересира политика.
Ти ги задоволувале студентските потреби родителите си
бил рамен со другарите излегувања седенки одмори итн итн....
И те мава шокот нема работа...
Бива како бива на жена ти роднина е еден од оние кои сркаат кајмак
во политиката...Гледаш дека пола маало средил да го запослат.
И ај се помируваш со фактот дека факултетската диплома овде само
ти е украс тропаш на "вистинските" врати.
За да некако те искфалификуваат таму...
И нормално тоа е политика бива дипломатски одјебан...
Али онака ко што само македонец знае тоа да ти го направи.
Не се секирај ќе биде...И кога и да те забележи ќе гледа да те
избегне,ако веќе е неизбежно да се сретнете
рамото ќе ти знае не се секирај ќе биде...
Абре веќе и циганите не научија какви сме.Порано барем еднаш
во неделата ќе заѕвонеше некоја на врата,дај неки динар и леб за деците.Сега поарно низ контејнерите шишиња ќе собираат
отколку со нас да се заебаваат да им праиме цигански работи
И тоа ми беше целта да првично се тргне таа догма Македонците во странство или дома.Проблемот си има корени.
А најмалце треба да се вадиме на општествен статус,социјален итн итн...
Не збориме за дружење...Генерално кај наас македонците и тоа си има дефиниција
Се е од корит(за жал) Но каде ни се изгуби хуманоста
и зошто помила ни е поговорката "на комшијата да му умре козата"
Од онаа "Ако не можеш да помогнеш,не одмагај"
И тоа што претходно го напишав е во контекс на предвидување
како сега ќе се развива темата...
Ќе си се јадеме само едни со други и ништо повеќе
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 12:53
Originally posted by Орка Орка напиша:

Што би рекле енглезите...ју мис мај поинт
Првично и се согласив по однос на личната комуникација со твојот став.
Понатака доколку нешто лично и мислев,знам за опцијата
Опции за коментарот
Цитирај Platenik
Но не ми беше тоа идеата,а еве и сега само сакам една генерална дискусија.
Оти и јас не сега би се расфрлал со личните искуства.Доволно реков
кога напомнав за својот другар...Кој ме има задолжено за цел живот.
А тоа не ги прави сите такви сите исти,односно тоа не прави дека
ние ко Македонци знаеме да си ПОМОГНЕМЕ.
Еве блиц искуства..
Македонец скоро отиден во странство бара помош од братучед околу работа.
Одговорот кој што го добива по дипломатски не можел да биде...
Тешко е во моментов и кај нас ако има нешто ќе ти се јавам.
И после слушаш од друг "добронамерен" македонец...
Абе братучед ти вика си му барал работа...лошо ти идело.
Ама што си мислел кога си доаѓал он да не сакаш на грб да те носел
работа да ти барал така ми рече...
И ете ти го тоа го збориме си отишол и ти го фаќаат сеирот...
Што викаше другарот не би ме чудело и облози да ставаат за колку време ќе се вратиш хахах
Но затоа у цела приказна влегува Албанец...
Слушам си го барал работа бе...
Да го дојдеш бе кај ја знаш језик...
Што знаш утре може ќе ми помогнеш да идем понагоре,
или за некој друг ќе ми помагаш...
И да влегуваш у систем оти ти помогнале...
А да оние истите кои те одјебале,пак ќе те имаат за тема
Само што сега во нивните очи ќе бидеш некој препотентен
кој никогаш не доаѓал кога го викале,земал некој динар се сменил не
бил таков...Е ДА НЕ Е МУЛЕТО КОЕ ЌЕ МОЖЕ ДА БИДЕ КЛОЦНАТО...
Тоа таму...истите ситуации тука,не ќе пишував ама мора ради
реципроритет да не се налутите
Си завршил факултет ...
По некој случајност не си тип кој го интересира политика.
Ти ги задоволувале студентските потреби родителите си
бил рамен со другарите излегувања седенки одмори итн итн....
И те мава шокот нема работа...
Бива како бива на жена ти роднина е еден од оние кои сркаат кајмак
во политиката...Гледаш дека пола маало средил да го запослат.
И ај се помируваш со фактот дека факултетската диплома овде само
ти е украс тропаш на "вистинските" врати.
За да некако те искфалификуваат таму...
И нормално тоа е политика бива дипломатски одјебан...
Али онака ко што само македонец знае тоа да ти го направи.
Не се секирај ќе биде...И кога и да те забележи ќе гледа да те
избегне,ако веќе е неизбежно да се сретнете
рамото ќе ти знае не се секирај ќе биде...
Абре веќе и циганите не научија какви сме.Порано барем еднаш
во неделата ќе заѕвонеше некоја на врата,дај неки динар и леб за деците.Сега поарно низ контејнерите шишиња ќе собираат
отколку со нас да се заебаваат да им праиме цигански работи
И тоа ми беше целта да првично се тргне таа догма Македонците во странство или дома.Проблемот си има корени.
А најмалце треба да се вадиме на општествен статус,социјален итн итн...
Не збориме за дружење...Генерално кај наас македонците и тоа си има дефиниција
Се е од корит(за жал) Но каде ни се изгуби хуманоста
и зошто помила ни е поговорката "на комшијата да му умре козата"
Од онаа "Ако не можеш да помогнеш,не одмагај"
И тоа што претходно го напишав е во контекс на предвидување
како сега ќе се развива темата...
Ќе си се јадеме само едни со други и ништо повеќе


Денес докажано во пракса,бегај од наши во странство...Кај му го чуваш газот и ништо не работи(ај наши сме.човекот си има проблеми),згора на тоа и се лути...Е па П...то М..но кај ти чуваат гз,уште рипаш.Ем шуто,ем боде....

Затоа ние никогаш нема да имаме држава каква заслужуваме.И постот погоре што ние сме направиле да светот рече...еј,чекај овие Македонци заслужуваат и подобро...Копукот селски се поздрави со се што е немакеднско,а ние како мисири на страна.Е па тогаш кој ни е крив што ни одат работите удолу.Никој,сами сме си криви.Семката ни е таква,расипана од внатре да се јадеме мегу себе.Ама трагедијата е што се остава лоша слика кај другите.

Ние ако можеме да одмогнеме колку што е можно повеке,а за помош,боже сочувај,поарно побарај од некој друг само не од наш човек.

Има чест исклучоци,ама тие ке ги изброиш на една рака,за жал.Другото како што кажуваше дедо ми...копачот и во чело,како што се тепа стока....

Наздравје..
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 13:01
Да надополнам
Македонче е неблагодарно.И да му помогнеш,и да му направиш добар гест,на крај пак ке те кодоши и клевети.Не заслужуваме да си помагаме мегу себе зошто не знаеме да ги цениме работите и лугето кои ни помогнале во тој момент.....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 15:10
Од себе почни, белки позитивно ќе влијаеш на другите!

Многу барам?!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 18:40
Многу бараш... Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. Работа не се бара од братучед (кој знае кој грев е и тој), туку од работодавец. Најлошо од се е што мислат дека само заради македонштината не се  должни да ги исполнат минималните критериуми за вработување, пред се познавање на јазик и стручни квалификации.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 19:42
Кога ќе размислам...Какви дискутанти таква дискусија.
Значи и на место си е насловот...
Кога буквално два примери сфаќате,буквално и насловов тука јас го прифаќам.
Ни малце не би сега продлабочувал.Уште помалце би поверувал дека Вие сте
тој пример на неколкуте ретки...
Ќе си бегам ја подалеку од македонциве во странство...
Да не си слушнам муабети некому и работа оти му барам
Впрочем слушаме што се прават македонските заедници...Ова интернетов
незгодна работа...Па какви сте си живи здрави да сте си,на вас нека ви е арно
А антагонизамот нека не ве плаши.Барем таму е лесно да се сокрие
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 20:18
Originally posted by Орка Орка напиша:

Кога ќе размислам...Какви дискутанти таква дискусија.
Значи и на место си е насловот...
Кога буквално два примери сфаќате,буквално и насловов тука јас го прифаќам.
Ни малце не би сега продлабочувал.Уште помалце би поверувал дека Вие сте
тој пример на неколкуте ретки...
Ќе си бегам ја подалеку од македонциве во странство...
Да не си слушнам муабети некому и работа оти му барам
Впрочем слушаме што се прават македонските заедници...Ова интернетов
незгодна работа...Па какви сте си живи здрави да сте си,на вас нека ви е арно
А антагонизамот нека не ве плаши.Барем таму е лесно да се сокрие
 
А зошто толку те секира кој што ќе каже и зошто вадиш генерален заклучок за стотици илјади (можеби и повеќе од милион) луѓе врз основа на малограѓански муабети? И јас сум слушнал слични злобници како ломотат, па не мислам дека сите македонци (и балканци) сакаат да ми наштетат. Еденоставно ги елиминирам таквите од мојот круг, не губам време со нив. Најголем број од многу свежите иселеници, зборувам за луѓе кои се помалку од една година иселени, имаат погрешна представа како општеството функционира, и поради анксиозноста и стресот - сосема оправдани, имаат нереални очекувања од своите сонародници. Иселувањето и прилагодувањето е процес, и најмалку треба да зависи од некои си заедници формирани околу некои други цели, некогаш сосема спонтани и недоволно дефинирани. Сум живеел во многу градови, и ниту една од балканските заедници кои ги знам немала организирана програма да им помага на ислелениците од сопствениот вид. Ако мислиш дека таква програма е потребна, фати се на работа и организирај ја.
 
Туку, кажи што те мачи, дали си ти тазе иселеник и бараш прва работа? 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 21:08
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Орка Орка напиша:


Да не си слушнам муабети некому и работа оти му барам
 

Туку, кажи што те мачи, дали си ти тазе иселеник и бараш прва работа? 

 


Си дадов отстапка,оти повеќе не пишувам на темава...За само да речам типично за нашиот менталитет...Инаку фала на грижата,но само нека тера вака таман ми е овде у базава
Но на страна идеализамот и индивидуалноста,реално гледам во стварноста.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 21:19
А бе Носталгија, гледам тесно ти го скроиле кожичето кое го носиш.

Има лек и за тоа, смени го гунчето, можеби како Србин, Грк, Бугарин, Хрват или Албанец.....неверувам дека Евреите ќе те прифатат, полесно ќе ти биде.

Дефинитвно држам до ставот: I'll not appologize for being Macedonian.

Поларна Мечко,

Дефинитвно може да се заклучи дека очекувањата на новиот бран на миграција се превисоки, па и одтаму разочарувањето е големо. Наместо проблемот да го бараат кај себе, се некој друг им е крив. Полесно е да се повикуваат на синдромот.

Не слушаа паталец, туку гаталец! Не веруваа дека во просек на луѓето им одземаше 3-5 години да се адаптираат на новите услови на живеење(и тоа во добрите времиња).

Туку ајде, кому ќе му кажеш?!

Изменето од Platenik - 18.Ноември.2012 во 21:47
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 21:33
Не дека ми македонци смо идеални, ама нејќу некакве бабе да ми гу ружив нацију на генералну основу! Нејќу да се извињавам на никога, најмалце на тије бабе, как`в сам так`в сам, македонац сам. голема насмевка
 
Не ми е јасно како тој Орка, кој не е иселеник и како што вели му е убаво во базата, дава генерални судови (!?) за иселениците. Пак на основа на рекла-казала. На некои од „нашите“ не им е удобно во нивната кожа, а не знаат како да се „спасат“, па плукаат по нас „спасените“.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 22:03


Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Многу бараш... Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. Работа не се бара од братучед (кој знае кој грев е и тој), туку од работодавец. Најлошо од се е што мислат дека само заради македонштината не се  должни да ги исполнат минималните критериуми за вработување, пред се познавање на јазик и стручни квалификации.

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


А зошто толку те секира кој што ќе каже и зошто вадиш генерален заклучок за стотици илјади (можеби и повеќе од милион) луѓе врз основа на малограѓански муабети? И јас сум слушнал слични злобници како ломотат, па не мислам дека сите македонци (и балканци) сакаат да ми наштетат. Еденоставно ги елиминирам таквите од мојот круг, не губам време со нив. Најголем број од многу свежите иселеници, зборувам за луѓе кои се помалку од една година иселени, имаат погрешна представа како општеството функционира, и поради анксиозноста и стресот - сосема оправдани, имаат нереални очекувања од своите сонародници. Иселувањето и прилагодувањето е процес, и најмалку треба да зависи од некои си заедници формирани околу некои други цели, некогаш сосема спонтани и недоволно дефинирани. Сум живеел во многу градови, и ниту една од балканските заедници кои ги знам немала организирана програма да им помага на ислелениците од сопствениот вид. Ако мислиш дека таква програма е потребна, фати се на работа и организирај ја.
 

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Дефинитвно може да се заклучи дека очекувањата на новиот бран на миграција се превисоки, па и одтаму разочарувањето е големо. Наместо проблемот да го бараат кај себе, се некој друг им е крив. Полесно е да се повикуваат на синдромот.

Не слушаа паталец, туку гаталец! Не веруваа дека во просек на луѓето им одземаше 3-5 години да се адаптираат на новите услови на живеење(и тоа во добрите времиња).

Туку ајде, кому ќе му кажеш?!Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Не дека ми македонци смо идеални, ама нејќу некакве бабе да ми гу ружив нацију на генералну основу! Нејќу да се извињавам на никога, најмалце на тије бабе, как`в сам так`в сам, македонац сам. голема насмевка
 
Не ми е јасно како тој Орка, кој не е иселеник и како што вели му е убаво во базата, дава генерални судови (!?) за иселениците. Пак на основа на рекла-казала. На некои од „нашите“ не им е удобно во нивната кожа, а не знаат како да се „спасат“, па плукаат по нас „спасените“.

Амин! да


И ќе го повторам уште еднаш заклучокот од скоро сите наши дискусии на форумов:
 
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 Има еден слој луѓе во сите заедници (посебно балканските) кои предпочитаат да се жалат до бесвест, да се вртат во круг, обвинуваат, плукаат и чекаат некој друг да им ги заврши нивните обврски. Изменето од Messenger - 18.Ноември.2012 во 22:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 22:56
Еве едно хипотетично прашање. По некоја случајност Брза или Орка или Носталгија завршуват кај мене во Австралија. Се нешле луѓето во небрано, им треба помош, наши сме, Македонци. Дали тие со својот однос оставиле простор некој безрезервно да им помогне?

Негативниот однос, би рекол кој е повеќе деструктивен, не би сакал да го има никој околу себе, не само Македонците, туку било кој работодавач, без разлика на неговата национална припадност.

Јас би рекол бегај од луѓе кои се набиени со негативна енергија, а во тој контекст не ги вклучнувам само Македонците, туку сите кои имаат ситна душа, големо его, и се професионално нереализирани.Изменето од Platenik - 19.Ноември.2012 во 00:35
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 23:11
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Еве едно хипотетично прашање. По некоја случајност Брза или Орка или Носталгија завршат кај мене во Австрлија. Се нешле луѓето во небрано, им треба помош, наши сме, Македонци. Дали тие со својот однос оставиле простор некој безрезервно да им помогне?

Негативниот однос, би рекол кој е повеќе деструктивен, не би сакал да го има никој околу себе, не само Македонците, туку било кој работодавач, без разлика на неговата национална припадност.

Јас би рекол бегај од луѓе кој се набиени со негативна енергија, а во тој контекст не ги вклучнувам само Македонците, туку сите кои имаат ситна душа, големо его, и се професионално нереализирани.


смеење

Тогаш најголемиот плукач ќе ти стане најголемиот лицемер. не

Мислиш ќе остане доследен на своите зборови напишани на форумов ??? ма ајде

 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 00:02
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

.............
 
Негативниот однос, би рекол кој е повеќе деструктивен, не би сакал да го има никој околу себе, не само Македонците, туку било кој работодавач, без разлика на неговата национална припадност.

Јас би рекол бегај од луѓе кој се набиени со негативна енергија, а во тој контекст не ги вклучнувам само Македонците, туку сите кои имаат ситна душа, големо его, и се професионално нереализирани.

 
Рајт то д`поинт. Негативната енергија е деструктивна. Со таков атитјуд не се стига никаде. Воспитаниот свет на западов многу води сметка за позитивниот животен став. 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.