IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Биполарно растројство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Биполарно растројство

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7006
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Биполарно растројство
    Испратена: 18.Октомври.2012 во 20:54
Биполарното растројство е состојба која што е проследена со манични и депресивни епизоди и претставува пореметување на расположението. Епизодите на болеста се поврзани со емотивна болка и нарушувања, како и со релативен висок ризик од самоубиство.

СИМПТОМИ:

Клиентот вообичаено има симптоми на тешка депресија и манија или хипоманија.

Хипоманија:

- Умерено, но јасно забележливо покачување на расположението кое се разликува од вообичаеното функционирање на пациентот.

- Времетраењето варира од денови до недели.

* Присутни се барем три од наведените симптоми:
- Зголемување на говорливоста
- Зголемување на активност и физички немир
- Тешкотии во концентрација и расеаност
- Намалување на потребата за спиење
- Зголемување на сексуалниот интерес и однесување
- Неконтролирано трошење пари или друго непромислено однесување
- Зголемување на дружељубивоста и зближување со луѓето


Манија:

- Симптомите се исти како за хипонанија, но се поизразени и поради тоа има губење на работната способност и одраз на социјалното функционирање
- За дијагностицирање, три (четири ако е присутна иритабилност) од следниве симптоми треба да се присутни најмалку една недела:

* Зголемување на активноста и физичкиот немир
* Зголемување на говорливоста или наплив на зборови
* Проток на мисли или чувства поради забрзано размислување
* Недостаток на потиснување
* Намалена потреба за спиење
* Зголемена самодоверба или делузија на грандиозност 
* Расеаност или постојана промена во активноста или плановите
* Непромислено и неодговорно однесување кое пациентот не го препознава
* Зголемена сексуална активност и промискуитет


Епизоди на депресија:

Епизодите на депресија не се разликуваат од тешките состојби на депресија. Симптомите вклучуваат тага, анксиознот, губење на енергија, безнадежност и постојана потреба за плачење. Губење на интерес за активностите кои претходно претставувале задоволство. Склоност кон самоубиство.


Колку што знам ова растројство се лекува со лекарства... но лично мене досега никој ништо ми нема препишано. Познато е дека клиентот за време на консултации може да се однесува сосема нормално, да дава добри објаснувања за неговото однесување..


Чаре? Ја немам појма... 
загриженост
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Aureus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aureus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2012 во 22:20
Можеби не те препознале како тежок, патолошки случај.

Како стоиш со жлезди и со хормони?
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7006
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 06:10
Можда и не сум некој случај, ама ја знаеш стручноста во Македонија кога имаат потреба да го истакнат своето знаење и да ти ја раскажат цело симптоматологија? Исто така ми кажаа за деперсонализација.. НО немам појма ни со жлезди ни со хормони. Можеби имам сериозни ups & downs... не можеби, туку да, идам во сите можни екстреми, но третманот кај што бев не ми се допадна затоа сега се гледам со друг психолог.


Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Aureus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aureus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 12:58
Ако немаш испитано хормони, направи го тоа што е можно поскоро, многу често овие симптоми имаат жени со хипотироидоза, не е муабетот да се плашиме, ама да сум на твое место најпрвин би направила преглед чисто за проверка на состојба на организмот.

Поштувам тоа што си го сваќаш проблемот и што си самосвесна и сакаш да си помогнеш

Инаку, си посегнала некогаш вака по апчиња, диазепами лево-десно?

(ептен те иснапрашав, ама ете де, љубопитна сум )
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7006
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 13:03
Не, не пијам лекарства... обично вадам луѓе од памет кога ќе паднам ептен доле тага На пример ги потресов сите овде затоа што сакав да се .... овакво.. ама не, не сакам да консумирам лекарства. Инаку да, да се средам малку и ќе тркнам до лекар 

Инаку фала ти многу големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање


Изменето од ekszi88 - 22.Октомври.2012 во 13:03
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105298
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2020 во 13:15

Биполарност - Знаци како да ја препознаете

Биполарното пореметување претежно е промена на расположението со осцилации од потиштено, депресивно до еуфорично позитивно расположение.

bipolarnost-znaci-kako-da-ja-prepoznaete-001.jpg

Промените на расположението може да се појават од неколкупати во текот на годината, до неколкупати во денот.

Постојат два типа на биполарност:

Биполарно пореметување тип 1 подразбира промени на расположението кои значајно влијаат на школувањето, работата и односите со луѓето. Тешки се и опасни.

Биполарно пореметување тип 2 е поблага верзија. Може да се појави промена во функционирањето, но личноста може да продолжи со секојдневните активности.

Суптилни знаци по кои може да ги препознаете биполарните лица:

Емоции

 • Чувство на незадоволство кое не престанува
 • Чувство дека сакаат да плачат без никаква видлива причина
 • Брзо губење на интерес
 • Не уживаат во работите кои порано им правеле задоволство
 • Чувствуваат немир и вознемиреност
 • Ја губат самодовербата
 • Се чувствуваат бескорисно, безнадежно
 • Раздразливи се
 • Размислуваат за самоубиство

Мисли

 • Не можат да мислат позитивно и да се надеваат
 • Тешко им е да донесат дури и наједноставни одлуки
 • Тешко им е да се сконцентрираат

Физички

 • Губење на апетит и тежина
 • Тешкотии при заспивање
 • Се будат порано од вообичаено
 • Се чувствуваат крајно изморено
 • Отсуство на желба за секс

Однесување

 • Тешко ги започнуваат и завршуваат дури и наједноставните обврски
 • Било што може да ги расплаче
 • Избегнуваат контакт со други луѓе

Втората страна на биполарните личности е моментот кога се во манија, односно екстремно возбудување, енергија и оптимизам.

Во тие моменти ги имаат следниве симптоми:

 • Претерано се возбудени и среќни
 • Ги иритираат другите луѓе кои не го делат нивниот поглед на светот
 • Се чувствуваат поважни од другите
 • Идеите не престануваат
 • Брзо преминуваат од една на друга идеја
 • Не можат и не сакаат да спијат
 • Прават планови кои се грандиозни и нереални
 • Активни се и се движат брзо
 • Зборуваат брзо
 • Донесуваат моментални одлуки со катастрофални последици
 • Брзоплето ги трошат парите
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105298
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2020 во 13:17
Симптоми на биполарно растројство и тест за неговата локација

 Се разбира, сите луѓе се предмет на промена на расположението. Ова може да се случи со сосема различни причини, на пример, неуспехот на работа или во личниот живот може да доведе до апатија или дури и депресија, а радосен настан, напротив, може да ги направи сите среќни. Но, за некои, расположението може да се смени без никаква причина, тие можат да бидат многу лути, иако пред неколку секунди тие се насмеаа на нечија шега. Се разбира, таквите моменти се со многу членови на општеството, но ако тоа се случи премногу често, тогаш во секој случај, треба да се размислува за тоа. Ова однесување може да биде ментално растројство, кои специјалисти во ова поле на психологија, исто така, го нарекуваат манично-депресивна психоза. Биполарно растројство и неговите главни знаци Пред сè, потребно е да се открие што е биполарно растројство и кои се нејзините симптоми. Се верува дека ова е ментална болест во која честа промена на расположението, најчесто без никаква причина. И, исто така, човекот со ова нарушување не е исклучок од манијачката состојба, па дури и самоубиствените тенденции. Неопходно е да се запамети за важните фактот дека тоа во голема мера влијае на квалитетот на работата, на пример, дете со ментална болест слична полоши перформанси училиште од своите врсници. Од биполарно растројство на личноста може да страдаат не само пациентот, туку и оние кои го опкружуваат. Но, постојат и позитивни аспекти: оваа болест е излечива, а исто така може да се препознае со помош на тестот. Се разбира, подобро е да се препознае болеста во најраните фази на нејзиниот развој, затоа што во ова време многу е полесно да се лекува. За да дознаете дека некој почнува да страда од манично-депресивна психоза, треба да ги знаете неговите симптоми: Депресивна епизода. Кај луѓето со биполарно растројство, депресијата трае многу подолго отколку кај здрави луѓе, и тоа е многу потешко. Се манифестира во самоубиствени мисли, промена на вкусовите параметри, прејадување или, обратно, остар губење на тежината. Во тоа време, едно лице може многу да спие, но во исто време постојано е безброј и апатично. Манијачна епизода. Во оваа фаза, лицето драматично го забрзува темпото на говор, тој брзо може да се пресели од една во друга тема, без да го забележи тоа, не може да се концентрира на одредена работа. Оваа фаза исто така се карактеризира со краток сон, по што болниот се чувствува доволно добро. Поради брзината на своите мисли во главата може да биде нестрплив да соговорникот, така што може да се караат со него, или дури и да дојде да дува, бидејќи на малолетно лице недоразбирање од страна на слушателот. Најчесто фазата трае неколку часа, но во некои случаи не се потребни недели. Хипоманија. Во тоа време едно лице почнува да се чувствува подобро од другите, неговата самодоверба е превисока, секогаш е весела, вели што мисли. За сон, му треба само 3 до 4 часа, додека се чувствува енергично. Но, со сето ова болното лице е расеан. Се разбира, ако едно лице може да ги набљудува овие симптоми, тогаш, најверојатно, има манично-депресивна психоза. Но, можете да дознаете за ова и користејќи посебен тест на биполарно растројство. Тогаш е напишано за тоа како е. Тест за биполарно растројство Овој тест го составија психијатри, лесно е да се најде на просторите на светската мрежа. Таа содржи 32 различни прашања, на кои мора да се одговори само позитивно или негативно, односно не се потребни премногу време. Во времето на неговото поминување, треба да бидете во мирна состојба, да не бидете навредени или агресивни, ова ќе помогне да добиете посигурен тест резултат. Пореметување на третманот Ако резултатите по полагањето на тестот за биполарно растројство се позитивни, тогаш лицето треба да се консултира со психијатар. Тој е тој кој ќе може да ја излекува оваа сериозна болест. Секако, пациентот ќе биде регистриран специјални фармаколошки препарати, како што се: разни антидепресиви, на пример, флуоксетин, серталин, флувоксанин; timostabilizatory (порано експерти биле повикани како антиконвулзивни лекови); препарати кои содржат литиум. И со цел да се излечи лице од ова страшно нарушување, специјалисти користат психотерапија. Тоа може да биде и семејно и индивидуално, тоа е избрано за пациентот во зависност од тоа кои видови проблеми го загатуваат, кога се чувствува непријатно. Ако користите и специјални лекови и психотерапија, тогаш навистина може да се лекувате себеси или вашите најблиски од биполарно растројство. Сумирајќи, јас би сакал да се напомене дека и покрај фактот дека манијакално-депресивна болест е сериозна болест, туку и за сите кои страдаат од оваа болест лицето се уште мора да останат полноправни членови на општеството, тоа не треба да го навреди или да се обвинат за оваа болест .


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105298
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2020 во 13:19

Разбирање на биполарното растројство кај тинејџерите


Разбирање на биполарното растројство кај тинејџерите

Учење дека вашиот тинејџер има биполарно растројство може да се почувствува страшно и големо, особено ако не сте запознаени со тоа. Филмовите и медиумите често ги прикажуваат луѓето со биполарно растројство непожелно. Но, многу од овие претстави не се реални.

Важно е да се едуцирате за реалностите на биполарното растројство, за да можете подобро да разберете што ти го доживува тинејџерот и да му помогнете да го добие најдобриот третман.

Додека биполарното растројство не може да се излечи, симптомите се податливи.

Видови

Хормоналните промени, развојот на мозокот и тинејџерската драма ги прават релациите на расположението релативно чести кај адолесцентите. Но, кај тинејџерите со биполарно растројство, проблемите со расположението се посериозни.

Биполарното растројство е ментална болест која предизвикува сериозни промени во расположението, кои се придружени со промени во спиењето, нивото на енергија и способноста да се размислува јасно.

Тинејџерите со биполарно растројство може да почувствуваат неколку недели или месеци на тешка депресија и време на покачени расположенија или раздразливост. Нивните нестабилни расположенија земаат сериозен пад врз нивното секојдневно функционирање. Тие можат да се борат да воспостават и да одржуваат здрави односи, да имаат тешко време да добијат образование или да имаат потешкотии да задржат работа.

Постојат два основни типа на биполарно :

 • Биполарен I - Тинејџерите со биполарно се соочуваат со барем една манична епизода. Иако не е потребно за формална дијагноза, огромното мнозинство, исто така, ќе доживее големи депресивни епизоди во текот на нивниот живот.
 • Биполар II - Тинејџерите со биполарно ВИ имаат најмалку една хипоманска епизода (помалку сериозна форма на манија) и најмалку една голема депресивна епизода.

Двата вида можат да бидат многу сериозни состојби кај тинејџерите и да бараат третман од професионалец за ментално здравје .

Знаци и симптоми

До 65 проценти од возрасните со биполарно нарушување имале симптоми пред 18-годишна возраст.

Биполарниот почеток на детството е поврзан со посериозен тек на болеста во споредба со луѓето кои не почнуваат да ги почувствуваат симптомите до полнолетството.

Дури и ако знаете возрасен човек со биполарно растројство - или сте биле дијагностицирани со себе - тоа можеби не изгледа исто како кај тинејџер. Тинејџерите имаат тенденција да бидат поризични од возбудливите за време на маничните епизоди и нивните депресивни епизоди може да вклучуваат повеќе поплаки за физички симптоми отколку за тага.

Манична епизода трае најмалку седум дена. Тинејџер кој се соочува со манична епизода може:

 • Вклучете се во ризично однесување, како возење со високи стапки на брзина или возење додека се затруени
 • Станете нервозна лесно
 • Разговарај брзо за многу различни работи
 • Чувствувајте се премногу среќни или дејствувајте глупо на начин кој е невообичаен за нивната возраст
 • Изложба на невообичаена или прекумерна грижа за сексуалната активност
 • Имајте проблеми да останете фокусирани

Тинејџер кој доживува хипоманична епизода ги покажува симптомите на манија, но нивното секојдневно функционирање нема да биде значително оштетено. Многу тинејџери кои ја искусуваат хипоманијата уживаат зголемена енергија и намалена потреба за спиење. Хипоманијата треба да трае само четири дена, за разлика од седум или повеќе денови кои се потребни за дијагноза на манична епизода.

Тинејџер кој доживува депресивна епизода може:

 • Жалба за физички болки и болки, како стомачни и главоболки
 • Размислете за смрт или самоубиство
 • Се чувствувате виновни, празни или безвредни
 • Спиј малку или премногу
 • Се чувствуваат многу тажни, безнадежни или беспомошни
 • Имајте малку енергија и нема интерес за забавни активности
 • Борба да се концентрира
 • Преверете или не јадете воопшто

Ризици да се разгледа

Тинејџерите се веќе склони кон ризично однесување , но тој ризик се зголемува кога тинејџерот, исто така, има биполарно растројство. Внимавајте на злоупотреба на супстанции , како што се пиење или земање дрога, како и самоубиствено однесување .

Ризикот за самоубиство кај луѓето со биполарно растројство е меѓу највисоките за сите психијатриски нарушувања.

Истражувањата покажуваат дека помеѓу 25 и 50 проценти од возрасните со биполарно направиле најмалку еден обид за самоубиство во текот на својот живот и помеѓу 8 и 19 проценти од лицата со биполарно растројство умирале од самоубиство.

Истражувањата, исто така, покажаа дека 72 проценти од адолесцентите со биполарно растројство признаваат размислување за самоубиство во еден или друг момент. Истражувањата покажуваат дека тинејџерите со биполарен I и со биполарен II се изложени на зголемен ризик за самоубиство.

Ако вашиот тинејџер е дијагностициран со биполарно растројство, сериозно ризикувајте од самоубиство. Работете со давателите на третмани од вашиот тинејџер за да ги процените ризиците на вашиот тинејџер и да развиете план за безбедност.

Ко-морбидни состојби

Многу адолесценти со биполарно растројство имаат дополнителна ментална болест, зависност или пореметување во однесувањето. Некои истражувања процениле дека до 90 проценти од младите со биполарно растројство може да имаат нарушување на хиперактивноста во дефицитот на вниманието .

Нарушувања на анксиозноста, употребата на супстанции и нарушувања на нарушувањата во однесувањето се меѓу најчестите проблеми со кои можат да искусат тинејџерите со биполарно растројство.

Причини

Истражувачите не ја знаат точната причина за биполарно растројство. Веројатно постои и генетска компонента, како и фактори на животната средина.

Тинејџерка која има родител со биполарно растројство е девет пати поголема веројатност да се развие биполарен од тинејџер без фамилијарна историја на биполарно. Кога двата родители имаат биполарно растројство, ризикот е уште поголем.

Научниците сметаат дека нерамнотежата во невротрансмитери (исто така познати како хемиски гласници) во мозокот е вклучена во невробиологијата на биполарно растројство.

Дијагноза

Ако мислите дека вашиот тинејџер може да има биполарно растројство (или било кое друго прашање за ментално здравје), разговарајте со неговиот лекар. Закажете состанок за да разговарате за вашите грижи.

Лекарот може да ве упати на давател на третман за ментално здравје за целосна евалуација. Експерт за ментално здравје, најверојатно, ќе сака да разговара со вас и вашиот тинејџер за да добие целосна слика за знаците и симптомите.

Нема лабораториски тест кој идентификува биполарно растројство. И понекогаш, други услови како депресија или АДХД имаат слични презентации. Значи, важно е да понудите колку што е можно повеќе информации за расположението на детето, спиењето, нивото на енергија, историјата и однесувањето.

Третман

Биполарното растројство мора да биде управувано во текот на животот на една личност. Третманот може да бара прилагодувања со текот на времето. Тимот за лекување на тинејџер може да препорача:

 • Лекови: психијатар може да препише лекови за да го стабилизира расположението на вашиот тинејџер . Важно е да ги следите лековите на вашиот тинејџер и да бидете во потрага по несакани ефекти. Изнаоѓањето на вистинскиот лек и вистинската доза може да потрае некое време бидејќи не постои единствен лек кој најдобро функционира за секого со биполарно растројство.
 • Терапија за разговор: терапевтот може да го едуцира вашето дете за биполарно и може да понуди стратегии за справување со цел да помогне во управувањето со симптомите. Терапијата за тинејџерите често вклучува членови на семејството. Семејната терапија може да ги опфати проблемите поврзани со односот, проблемите со однесувањето или стратегиите за да му помогне на целото семејство да се справи со менталната болест на тинејџерот .

Психијатриска хоспитализација може да се бара во исто време или на друг, ако тинејџерката претставува акутен ризик за безбедноста. Сериозен обид за самоубиство, помисли за самоубиство со јасен план, самоповредување или психоза, се само неколку од можните причини за кои можеби тинејџерот со биполарно растројство треба да остане во болница.

Третманот најдобро функционира кога тинејџерот, родителите, лекарите, терапевтите и другите даватели на третман работат заедно како тим. Значи, важно е да присуствувате на состаноците на вашиот тинејџер, да поставувате прашања, да комуницирате со други даватели на третмани и да продолжите да се едуцирате за потребите за ментално здравје на вашиот тинејџер.

Терапевт или психијатар може да побара да се пријавите расположенија на вашето тинејџер, модели на спиење или однесување. Разгледувајќи го напредокот на вашиот тинејџер, може да им помогне на лекарите да утврдат колку добро терапија или лекови работат за да се одржат стабилноста на вашето дете.

Тоа е исто така важно за родителите да се обезбеди тинејџерски земање на лекови. Некои тинејџери напуштаат земање лекови веднаш штом се чувствуваат подобро (но лековите треба да се земаат доследно за да ги задржат симптомите во заливот).

Поддршка на вашиот тинејџер во училиште

Важно е да работите со училиштето во тинејџерка ако му е дијагностицирано биполарно растројство. Училишните службеници можат да помогнат со план кој најдобро ќе го поддржи образованието на твојот тинејџер.

Академските потреби на тинејџерот ќе зависат од неговите симптоми и неговите академски проблеми. Ако тој покажува проблеми во однесувањето на училиште, наставниците може да создадат план за однесување кој ќе користи соодветни дисциплински мерки.

Ако тој се бори академски, училиштето може да обезбеди услуги за да помогне да се осигура дека е способен да добие образование. Училиштето може да понуди нешто, како што е изменетиот распоред или предавањето на салата, кое ти овозможува тинејџер да го посетува советодавниот совет кога е потребно. Охрабрете го вашиот тинејџер да учествува на состаноците за да разговара за тоа како училиштето може да го поддржи своето образование.

Поддршка на вашиот тинејџер дома

Биполарното растројство влијае на целото семејство, па затоа е важно да работите заедно за да му помогнете на вашиот тинејџер да ги контролира симптомите.

Научете колку што можете повеќе за биполарното растројство и најновите опции за третман - и бидете сигурни дека другите членови на семејството ќе учат и за тоа. Важно е браќата и сестрите да разберат што да очекуваат, како зошто некој тинејџер можеби сака да остане во кревет неколку недели или зошто може да има периоди каде што воопшто не сака да спие.

Одржувајте редовни разговори со вашиот тинејџер за третманот и проблемите поврзани со третманот. Има добри шанси дека во некој момент вашиот тинејџер нема да сака да зема лекови или да присуствува на терапија. Потврдете ги нејзините чувства и зборувајте за важноста од следење на препораките на лекарите.

Важно е да се грижиш и за себе. Справувањето со предизвиците за подигање на дете со биполарно растројство може да биде стресно. Размислете за влез во група за поддршка за родители со тинејџери со биполарно растројство (или ментална болест воопшто). Поврзувањето со други родители може да ви помогне да добиете емоционална поддршка, како и практични совети за тоа како да го поддржите вашиот тинејџер.Изменето од Valerija - 24.Јануари.2020 во 13:19
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105298
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2020 во 13:37

Биполарно растројство - што е тоа, нејзините симптоми и симптоми


Менталните афективни карактеристики на луѓето секогаш привлекоа внимание. За разлика од другите, тие се нарекуваат себеси "биполарни мечки". Што е ова биполарно растројство - емоционално замавнување од еуфорија до чувство на паѓање во бездната на исцрпувачки ум и душа на сиви, вискозни мисли, чувство на празнина и безнадежност.

Што е биполарно растројство?

Сите луѓе периодично имаат промени во расположението , но немаат таков интензитет и интензитет на емоции, карактеристични за оние кои страдаат од биполарно растројство. Афективни состојби - честите промени во расположението може да го исцедат нервниот систем и да донесат некоја личност до самоубиство. Биполарното растројство е тешко ментално растројство, порано наречено психијатриско-манично-депресивна психоза. Во класичната верзија, ова се две наизменични фази: манични и депресивни, секој може да трае дури и неколку години.

Биполарно растројство - причини

Во детството е тешко да се дијагностицира, сепак, болеста е дијагностицирана кај 2% од децата и адолесцентите. Највисоката фреквенција на примарно откривање на болеста (50%) паѓа на возраст од 21-45 години. Биполарното растројство на психата е ендогена болест, причините за кои не се целосно откриени и се опфатени со многу фактори:

 • генетска предиспозиција (80%). Особено е тешко да се детектираат овие специфични гени за пренесување, бидејќи честопати тоа е индивидуална комбинација на гени, комбинирани со други предиспонирачки фактори;
 • нарушувања во мозокот: нерамнотежа во производството на невротрансмитери (допамин, серотонин, норадреналин);
 • хормонална нерамнотежа;
 • влијанието на факторите на животната средина (20%): честа подложност на стрес, претрпени срцеви напади и мозочни удари, злоупотреба на психоактивни, психотропни супстанции (алкохол, лекови, лекови);
 • возрасните родители може да имаат деца со предиспозиција за биполарно растројство;
 • неидентификувана етиологија на болеста. Биполарното растројство е она што е како болест, научниците имаат нови откритија за да најдат поефикасен третман.

Дали е наследна биполарна болест?

Статистиките покажуваат дека луѓето со биполарно растројство, кога проучуваат семејна историја од лекар, имаат блиски роднини во 50% од случаите кои претходно биле дијагностицирани со манично-депресивна психоза . Во студијата за близнаци, беше потврдено дека ако некој има биполарно растројство, втората веројатна манифестација на болеста се зголемува до 70%. Наследни нарушувања на циклусот "спиење - будност", нарушување на дефицитот на вниманието, други афективни нарушувања и психата, исто така, може да станат предизвикувачки фактор во развојот на ендогена депресија кај потомците.

Биполарно растројство - симптоми

Најчестите манифестации: одеднаш наизменично низ фазата на животот на манија и депресија. Времетраењето на "светлосни периоди" помеѓу фазите е индивидуално, може да трае до неколку години. Манија е изречена фаза на состојба на еуфорија, возбудена состојба и зголемен оптимизам. Обично завршува со враќање на лице во нормална состојба со некоја инхибиција. Периодите на депресија може да траат подолго од манијата и да се појавуваат почесто, протекуваат во голема мера. Симптоми на биполарно растројство во маничната фаза:

 • еуфорија, високи духови, емоции одат диви, огромна љубов кон луѓето и светот се буди, мегаломанија;
 • расеан внимание, тешко е да се концентрира;
 • брз говор, во разговор хаотичен скок од една во друга тема, потоа некохерентност на говорот;
 • чувство на сопствената неповредливост, се вклучуваат во различни опасни ситуации (дрога, одење по стреата);
 • нарушувања на спиењето;
 • растот на менталната возбуда, агресијата;
 • зголемена сексуална активност.
симптоми на биполарно растројство

Симптоми на депресивна фаза:

 • долга состојба на тага, тага, растечка анксиозност;
 • влошување или зголемување на апетитот;
 • постојан замор, намалена виталност, летаргија;
 • губење на интерес за активности кои се забавуваа;
 • несоница;
 • мрачни мисли за сопствената безначајност;
 • "Висат" со гледање на една точка, губење на чувството за време, мисли за смрт, обиди за самоубиство.

Типови на биполарно растројство

Врз основа на преовладувачките симптоми на сликата на болеста, постојат 2 главни типови. Биполарното растројство на личноста тип I - е класично и подразбира барем еден маничен напад, наизменично со депресивно дејство. Почесто се јавува кај мажите. Биполарно афективно нарушување од тип II е депресивен напад (еден или повеќе), проследен со хипоманија. Според статистичките податоци, жените имаат поголема веројатност да бидат засегнати. Циклотимија - хипоманија и блага депресија, полесно се одвива од типот I и II.

Фази на биполарно растројство

Фазната промена во биполарното растројство е многу варијабилна, болеста почесто се јавува според класичната шема. Со манично-депресивен синдром, епизодата започнува со фаза на манија и трае од 2 недели до 4 месеци. Депресивна епизода може да трае до осум месеци. Ремисијата помеѓу фазите се намалува со текот на времето. Психијатри опишуваат други фази на текот на болеста:

 • монофази (периодична манија / периодична депресија);
 • циркулаторна форма - фаза на "лесен" јаз е отсутен;
 • двојна форма - по два циклуса се воспоставува прекин.
знаци на биполарно растројство

Биполарно растројство - последици

Кога болеста се мери, сите сфери на човечкиот живот се подложени на негативни промени. Семејството се распаѓа, пријателски врски. Животот со биполарно растројство постојано ги прилагодува плановите и активностите на пациентот, неговите роднини и блиски лица. За време на маничната фаза, лицето е способно за осип, ризични дела што тој не може да ги контролира. Тој почнува да губи пари, да влезе во промискуитетни сексуални односи, да се откаже од својата работа. Во депресивната фаза, работниот капацитет се намалува, висок ризик од вистинско самоубиство.

Како да се живее лице со биполарно растројство?

Првиот чекор е да се однесете во оваа болест. Биполарното растројство е она што навистина е за личност, само тој знае. Без соодветна медицинска помош е неопходна, но желбата да се подобрат нивните животи и да се поддржат нивните сакани се важни при порамнување симптоми и зголемување на "лесните" периоди. Правилниот начин на "спиење - будност", отфрлањето на зависностите, здравото јадење и уживањето во вашиот омилен спорт во режим на штедење - помагаат да го задржите вистинскиот начин на размислување. Читањето на приказните на луѓето, комуникацијата со оние кои ја презедоа контролата врз нивната болест - се мотивирани да успеат.

Како да се третира биполарното растројство?

Болеста е подложна на медицинска корекција, понекогаш целосно излекувана. Што е биполарно растројство и како се третира? Лекарот психијатарот внимателно ја собира анамнезата на пациентот, ја учи својата семејна историја, спроведува тестови. Потврда на дијагнозата е придружена со избор на лекови во зависност од фазата и тежината на нејзиниот тек, индивидуална нетолеранција.

Биполарното ментално растројство се третира со широк спектар на лекови. Антидепресивите се користат во депресивната фаза. Во маничните - невролептици, антипсихотици, антиконвулзиви. Со цел да се овозможи инверзија да се развие (лизгање на пациентот во спротивна состојба), стабилизатори на расположението (нормотимика), селективни серотонински инхибитори на повторна употреба се пропишани во секоја фаза.

биполарно растројство е

Биполарно растројство - со кого да работат?

Социјално исполнување и успех, им овозможи на луѓето да се чувствуваат важни. Биполарно афективно растројство на личноста вклучува одредени ограничувања во изборот на вработување. Ова не значи дека едно лице не е во можност да стане високо квалификуван специјалист во било која професија која ја избрал. Континуираната напна работа со чести патувања, во текот на ноќта.

Биполарно растројство и креативност

Креативните професии сугерираат нестандардна и оригиналност на размислување, поинаков поглед на светот. Истражување на менталните болести од страна на научниците, го потврди асоцијативниот однос помеѓу креативноста и одредени отстапувања во психата. Биполарното растројство кај уметниците, актерите, музичарите, писателите од минатиот век се дијагностицира со нивните писма, автобиографии, мемоари на најблиски, опишани во книгите.

Познати личности со биполарно растројство

Постои мислење дека маничната фаза на биполарно растројство во блага форма (хипоманија) е стимул за креативност. Во современиот свет, болеста е доста честа кај креативните лица. Биполарно растројство кај добро познати лица:

 1. Биполарно растројство - Деми Ловато . Пејачката неодамна даде изјава за болеста. Деми призна дека во манична фаза може да напише неколку песни една ноќ.
 2. биполарно растројство Деми Ловато

  Деми Ловато

 3. Биполарното растројство е Кетрин Зета-Џонс . Ѕвездата се исповедаше за оваа болест, со цел да им помогне на другите да се чувствуваат слободни да контактираат со специјалистите за помош.
 4. биполарно растројство четрин зета јонс

  Кетрин Зета-Џонс

 5. Биполарно растројство е Мерилин Монро . Кинодив од минатиот век страдаше од нарушувања на спиењето, од еуфорија и гнев. Таа презеде самоубиствени обиди.
 6. биполарно растројство Мерилин Монро

  Мерилин Монро

 7. Бритни Спирс - биполарно растројство . Пејачот е познат по своите скандалозни ѓаволи, отежнат од алкохол и дрога.
 8. биполарно растројство на Бритни Спирс

  Бритни Спирс

 9. Руби Роуз -биполарно растројство . Австралиски модел на нетрадиционална ориентација.
биполарно растројство рубин роза


Изменето од Valerija - 24.Јануари.2020 во 14:16
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7006
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2020 во 16:12
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Не, не пијам лекарства... обично вадам луѓе од памет кога ќе паднам ептен доле тага На пример ги потресов сите овде затоа што сакав да се .... овакво.. ама не, не сакам да консумирам лекарства. Инаку да, да се средам малку и ќе тркнам до лекар 

Инаку фала ти многу големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање

Еден период бев на лекарства голема насмевка и тоа беше неодамна. Ме ставија на антидепресиви и на психостабилизатори за манија. Ги баталив после некое време, ама фала К*рцу, конечно осетив како е со мирна глава плазење сега сум си топ. Ништо не е срамота, битно е на крајот да ни биде добро. Секако дека животот некогаш е тежок, некогаш е преубав, но кога велам да ни биде добро мислам на тоа да можеме да ги поднесуваме вртлоците во нашите животи. Јас пак одам високо и треснувам на земја, но океј е, знам како да се справам со тие ситуации затоа што ги запознав и знам дека поминуваат. Целата работа е во учењето нови механизми кои се здрави за да истуркаме до наредната фаза. Наместо да си создавам нови лузни по телото (коешто дефинитивно создава зависност, буквално без зависен од тоа) пишувам дневник, читам книги, зависи... но кај секого е различно и секој треба да се бори од петни жили да најде што функционира за него.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,095 секунди.