IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 39>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 23:25
Јагиќ? 
Каснаковски или кој и да си , интервјуто е со Мате Каповиќ , автор на книги за потеклото на јазикот и еден од реформаторите во денешна Хрватска , ти за го демантираш Мате треба прво да излезиш од глувчешката дупка , па да напишеш демант на неговата изјава.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 23:46
Не ме ни интересира Мате.
Ти си ми интересен со прашањето

4. Има двајца исклучителни хрватски македонисти Ватрослав Јагиќ и Горан Калоѓера, кои се активни во проучувањето и промовирањето на македонскиот јазик. Дали Вие сте учестувале и дали би учествувале на некој симпозиум во Македонија?


Човекот ништо не ти одговорил за македонистот, промотор на македонскиот јазик Јагиќ, сигурно оти знае дека Јагиќ ги сметал македонските дијалекти како дел од бугарскиот јазик.


За тоа сакам да те демантирам.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 01:18
голема насмевка

газење од смеење

Ајде види што ми одговорил.

Дека покрај нив има уште еден хрват.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 07:37
Одговорил

Покрај наведените, треба да го спомнам и не така одамна починатиот хрватски лингвист Далибор Брозовиќ, кој што беше член на МАНУ.

Јас сакам да те демантирам за Јагиќ. Како го промовирал македонскиот јазик? Тој не знаел за македонски јазик. Пишува за македонски дијалекти, а нив ги поставува во рамките на бугарскиот јазик.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 08:50
Самиот ти се демантираш , ако Мате сметаше дека Јагиќ  не треба да е во таа група ќе го издвоеше. А што сметал Јагиќ е зборувано на многу теми. 


А ова што ти го покажа не е ништо друго освен едно мислење на Јагиќ за она за што бил прашан, од кој говори се создал бугарскиот јазик , да го прашавте истото за српскиот и таму ќе ти одговорел нешто слично.
Дали е доволно доволно? Или требало Јагиќ да додаде уште нешто голема насмевка звучи како да Милетич  барал некоја услуга од него.изненадување
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 09:41
Значи не сакаш да бидеш демантиран?

Барем кажи како Јагиќ бил активен во промовирањето на македонскиот јазик.

Тој самиот никогаш и никаде не напишал дека постои таков јазик.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 15:13
Каснаковски а и ти дабе , темата е за списанието Македонска ризница , за Јагиќ има многу други места каде што можи да се разговара. 


“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 15:55
e ubu de za riznica

kako e po pravilno

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат ризница “ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 16:01
Да бе , имаш две опции или ќе бидиш сериозен или ќе добиеш долг бан.

п.с.
Ѓорги Сугарев рекол богатство , ако сакал да речи ризница тогаш ќе беше правилно ризница , или можеби азно.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 16:36
Си ги кажав некои од забелешките, ама ти не прифаќаш критика.
Ете ти еден материјал за некој понатамошен број.
Меѓу другото, ако не може да се обсудуваат материјалите во списанието, која е целта на темата?
Да се пофалиш дека си заменик на уредникот?

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 16:54
Да , де за да се пофалам газење од смеење . Списанието Македонска ризница може да се коментира , и да се дава сугестии , но ти сакаш да наметнеш дискусија за Јагиќ , за него можеш да си отвориш тема. 


“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 17:28
Braos Blagojcheголемо гушкање
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 00:26
Почитувани читатели

Пред вас е вториот број од списанието „Македонска ризница „ во кој се надеваме дека повторно ќе го побудиме вашиот интерес како и во својот премиерен број.

Позитивните реакции искажани преку вашите коментари и желбата за соработка е потврда за интересот кој се предизвика во македонската јавност.

Во овој број ви донесуваме неколку репортажи од настани кој се случија во изминатиот месец во Смилево , Хераклеја и Сарчиево.Потсетување на првата монетарница во Скопје , статија за храброста на Македонците во егејскиот дел на Македонија ,интервјуа со интересни соговорници ,како и делови од прекрасниот македонски бит, преку избор на фотографии , поезија,игри...

Воедно им искажуваме голема благодарност на сите наши соработници за нивната искрена љубов кон својата татковина Македонија.

Ви посакувам пријатни моменти додека го читате вториот број на „Македонска ризница„

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 01:41
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.