IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 39>
Автор
Порака
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2013 во 10:53
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Каснакоски... Што пробуваш да докажеш?Криво му е што во статијата за Кирил и Методиј во последниов број на Македонска Ризница јасно се кажува дека браќата делувале и покрстувале меѓу Македонските Словени во струмичко-брегалничките краишта, при што воедно ја бранеле Македонија од турко-монголските Бугари.

Па затоа решил малку да ги мачка Кирил и Методиј со турко-монголското име.

Бугарска траги-комедија...
Македонија вечна
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2013 во 12:36
Брегалничката област одамна била во рамките на бугарската држава.

Па дури и аул имало. Борис имал бели палати таму, таму свети Методиј му ја нацртал картината на Страшниот суд, таму Борис заповедал да бидаат однесени моштите на Тивериопулските маченици и бугарскиот комит Таридин му ја исполнил повелбата . . .

Лесно е да се напише „браќата делувале и покрстувале меѓу Македонските Словени во струмичко-брегалничките краишта, при што воедно ја бранеле Македонија од турко-монголските Бугари.“, ама тешко е да се подкрепи со некој факт.
Ајде да ја вратиме темата за Брегалничката мисија да видиме Ташко што ќе измисли.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2013 во 00:37
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ние се си знаеме. Ти покажувам што пишувале твоите предци за Свети Кирил пред векови /7-8/.

Тие се мислеле за Бугари, па нормално и Кирил го побугариле.

Од 1 0 0 0 годишна бугарска историја нема бегање.Вие самите сеуште не сте си го утврдиле идентитетот, па сега на нас ќе ни го утврдуваш.. Оди прво дефинирај се самиот себеси па после дојди и кажи ми што си.. А јас знам што сум.. МАКЕДОНЕЦ ПО КРВ, МАКЕДОНЕЦ ВО ДУША, ТОА И ЌЕ ОСТАНАМ, А ТЕБЕ НЕК ТИ БОДЕ ОЧИ ТОА ДОДЕКА ИМАШ ВОЗДУХ ВО ГРАДИТЕ... ЌЕ УМРЕШ СО ТАА ДУШЕВНА БОЛКА, АМА ТОА Е...
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2013 во 09:40
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Брегалничката област одамна била во рамките на бугарската држава.

Па дури и аул имало. Борис имал бели палати таму, таму свети Методиј му ја нацртал картината на Страшниот суд, таму Борис заповедал да бидаат однесени моштите на Тивериопулските маченици и бугарскиот комит Таридин му ја исполнил повелбата . . .

Лесно е да се напише „браќата делувале и покрстувале меѓу Македонските Словени во струмичко-брегалничките краишта, при што воедно ја бранеле Македонија од турко-монголските Бугари.“, ама тешко е да се подкрепи со некој факт.
Ајде да ја вратиме темата за Брегалничката мисија да видиме Ташко што ќе измисли.


Пусти влажни бугарски соништа...

И во Македонија, и во Бугарија и по цел Балкан има стотици и иљадници турски амами, џамии, теќиња, анови и што ти не од 5-вековното османлиско владеење, ама не сум чул некој нормален да тврди дека затоа Македонците се блиски или исти со Турците.
Е сега за вас Бугарите тоа не може да се каже зашто на сите ни е добро познато вашето потекло, ама тоа си е ваш проблем, а не наш.

Македонија вечна
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2013 во 16:00
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ние се си знаеме. Ти покажувам што пишувале твоите предци за Свети Кирил пред векови /7-8/.

Тие се мислеле за Бугари, па нормално и Кирил го побугариле.

Од 1 0 0 0 годишна бугарска историја нема бегање.Вие самите сеуште не сте си го утврдиле идентитетот, па сега на нас ќе ни го утврдуваш.. Оди прво дефинирај се самиот себеси па после дојди и кажи ми што си.. А јас знам што сум.. МАКЕДОНЕЦ ПО КРВ, МАКЕДОНЕЦ ВО ДУША, ТОА И ЌЕ ОСТАНАМ, А ТЕБЕ НЕК ТИ БОДЕ ОЧИ ТОА ДОДЕКА ИМАШ ВОЗДУХ ВО ГРАДИТЕ... ЌЕ УМРЕШ СО ТАА ДУШЕВНА БОЛКА, АМА ТОА Е...

Јас за тебе не разговарам. Биди си што сакаш. Јас не ти дозволувам Бугарите од Македонија да ги помакедончиш и да ги правиш како тебе.

А што се однесува до бугарскиот идентитет - тој е стар 1 0 0 0 години. Од 10 век па се до денес.

Не те чуди тебе каде се криеле твоите МАКЕДОНЦИ од пропаста на Македонското царство до пред неколку децении?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2013 во 16:06
Originally posted by Ташко Ташко напиша:Пусти влажни бугарски соништа...

И во Македонија, и во Бугарија и по цел Балкан има стотици и иљадници турски амами, џамии, теќиња, анови и што ти не од 5-вековното османлиско владеење, ама не сум чул некој нормален да тврди дека затоа Македонците се блиски или исти со Турците.
Е сега за вас Бугарите тоа не може да се каже зашто на сите ни е добро познато вашето потекло, ама тоа си е ваш проблем, а не наш.


Ние проблем немаме.
Вие имате проблем оти некој ве научил да се срамите од фактот што вашите предци 10 века биле Бугари.

Тоа не можете да го промените.
Или ќе го прифатите тој факт или ќе се самозалажувате дека сте Македонци отсекогаш и ќе продолжите да се срамите од своето бугарско минато.

За ваша жал времето оди од минатото кон сегашноста и иднината, не обратно.
Така што минатото нема како да го промените.
Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2013 во 21:14
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Од 1 0 0 0 годишна бугарска историја нема бегање.А што се однесува до бугарскиот идентитет - тој е стар 1 0 0 0 години. Од 10 век па се до денес.


Хаха, не си ја знаеш историјата.
За греота...
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не те чуди тебе каде се криеле твоите МАКЕДОНЦИ од пропаста на Македонското царство до пред неколку децении?


Не се криеле никаде, ги имало тогаш = ги има и денеска.
Значи цело време си биле тука.
Македонија вечна
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2013 во 22:06
1. Ако ти ништо не знаеш за нежинските грци си е твој проблем и од тоа не следува дека јас не си ја знам историјата. Знам си ја многу добро.

2. Ако не се криеле никаде и ги имало, барем еден ќе се запишеше во историјата. Нели?
Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2013 во 22:12
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

1. Ако ти ништо не знаеш за нежинските грци си е твој проблем и од тоа не следува дека јас не си ја знам историјата. Знам си ја многу добро.


Јас знам многу работи, и затоа ми е ептен смешно да дискутирам со такви како тебе.


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

2. Ако не се криеле никаде и ги имало, барем еден ќе се запишеше во историјата. Нели?


Да е еден колај работа, ама многу се.
Македонија вечна
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2013 во 07:42
Нежински Грци:

Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2013 во 07:51
И уште:

Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2013 во 07:59
И Македонците са биле "Нежински Грци":

Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2013 во 08:19
А бива ли да прекините да тресите глупости и од двете страни и да изигравате Бог дека се сте виделе одозгора.

Нели разбирате дека Балканот е една педа место,дека од 300 к*ра има у секоја држава луѓе,дека секаде има секакви,дека сите сме едно,дека сите сме измешани со текот на времето.

Толку сте ослепени со новата историја која што берберите ваши од ЕУ и САД ви ја пишат бре овци ниедни,не го користите мозокот ни 1 посто.Не можам да ви се изначудам какви глупости тресите ако не знајте не мора да се карате.Никој нема да ти каже кој си и што си ако сам не се потрудиш да пронајдеш факт,ако не го штитиш своето,и ако замолчиш пред некои факти.Фала.

Изменето од FosterThePeople - 10.Јули.2013 во 08:22
I just wanna feel real love.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2013 во 10:02
Originally posted by FosterThePeople FosterThePeople напиша:

Никој нема да ти каже кој си и што си ако сам не се потрудиш да пронајдеш факт,ако не го штитиш своето,и ако замолчиш пред некои факти.Фала.

Ние факти бараме и не замолчуваме за ниту еден факт.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.