IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 39>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2013 во 18:39
И што е тука лага ? Од кој е лагата ? Или тресиш глупости колку да се земе дневница газење од смеење
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2013 во 18:40
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

И што е тука лага ? Од кој е лагата ? Или тресиш глупости колку да се земе дневница газење од смеење


нема лага бе
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2013 во 21:10
Oд редакцијата:
Во уводниот дел на првиот број на весникот
Македонија објавен на 21 октомври 1888
година, меѓу другото, е запишано:
„Ние Македонците ... не треба да си ја
забораваме татковината и должни сме да
работиме за подобрувањето на нејзината
положба, зашто како народ ќе бидеме
одговорни пред нашето потомство.“
Иако од пред дури 124 години, овие зборови
отпечатени во весникот на македонскиот
национален деец и публицист Коста Шахов,
поради склоп на историски случувања се сè
уште актуелни и ден денес.
Во услови кога на Македонија од едни ѝ се
негира името и историјата, од други народот и
јазикот, а од трети територијалната целовитост,
Македонецот мора повторно да се бори за
своето место под сонцето и мора одново да го
докажува своето природно право на постоење
и самоидентификација.
„Задача на весникот Македонија“, пишува
понатаму во уводниот дел на истиот број „е
да се бори за духовно и културно издигање на
Македонците.“
Е-списанието Македонска ризница, и со
овој јубилеен десетти број, ја продолжува
таа тешка, но благородна мисија на нашите
преродбеници за афирмација на македонската
историска и културна посебност и, конечно,
на правото на Македонецот да остане свој на
своето.
Александар Стеванов, издавач

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_10
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2013 во 10:11
Ако не сте ја читале статијата на Петров „Македонското освободително дело на блгарска почва“

za zgolemuvanje
http://i.imgur.com/vxMODzP.jpg
http://i.imgur.com/NVL9a5M.jpg
http://i.imgur.com/60YwPa4.jpg
http://i.imgur.com/Zg0QDjx.jpg


Изменето од Каснакоски - 02.Мај.2013 во 10:12
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2013 во 10:49
Од истото:

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2013 во 19:34
На кратко ќе кажеш што сакаш? И што има во оваа статија?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2013 во 20:24
Ништо нема. Сте се повикувале на неа, а не сте ја дури виделе.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2013 во 22:16
Абре Каснаковски , ти добар си ? Секоја статија си има свој автор. А дали ја прочитал или не ти треба него да го прашаш.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2013 во 23:23
Прашам го. Зошто се повикува на статија, која не ја ни прочитал?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2013 во 02:11
А ти кој беше? Си напишал нешто па ние да го прегледаме? Веќе со месеци те чекам да дадеш статија , ама не сакаш со име и презиме , од што се плашиш?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2013 во 08:57
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

А ти кој беше?

Јас сум Каснакоски
Цитирај Си напишал нешто па ние да го прегледаме?

Сум напишал стотици работи. И тука и на Воденица и на Кајгана, па и на алл.бг
Цитирај Веќе со месеци те чекам да дадеш статија , ама не сакаш со име и презиме , од што се плашиш?

На која тема сакаш да биде?
За Мисирков? За Пулевски? За Стамболовштината? За Славејков? За Александар Македонски?
Името ми е Христо, презимето - Христов. Ама такви има со иљади. Каснакоски е само еден.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2013 во 21:49
Ти си анонимус.
Абре и да бе пишува , ама никој не го есапи.
А статија се знае како се објавува , како кај нас , така и во целиот свет со име и презиме , тоа Христо Христов ти е многу побожно дај нешто атеистичко газење од смеење
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2013 во 10:14
http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_11

Почитувани читатели,
Пред Вас е новиот, единаесетти број на "Македонска Ризница".
"Македонска Ризница" е електронско списание што скоро цела една година опстојува пред се' заради несебичната поддршка на сите наши автори и соработници, чиишто нај разновидни содржини сепак во себе го имаат заедничкиот именител--Македонија. 
Во таа насока, можете да бидете сигурни дека содржините и на овој единаесетти број не отстапуваат од таа навидум тесна, а всушност мошне широка и неисцрпна тематска рамка.
Би сакале да најавиме дека на сите досегашни автори и соработници "Македонска Ризница" за следниот јубилеен дванаесетти број им спрема едно специјално изненадување. 
Воедно, како редакција сакаме да ја искористиме оваа прилика за да ја потенцираме нашата отвореност за соработка со сите оние што сметаат дека нивните авторски дела може да се најдат на нашите страници.
Искрено се надеваме дека секој наш читател и во овој единаесетти број ќе пронајде нешто ново и интересно.
Затоа препорачуваме: отворете, прочитајте, споделете
Гоце Панговски
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2013 во 16:34
Наj важниот материал:

Изменето од чоли - 02.Јуни.2013 во 16:35
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.