IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 39>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 20:27
Пред да ви ги избришам коментарите , кажете каква врска има Македонска ризница со ова.
А вие значи сакате да ми кажете дека грчка пропаганда  е само местото , а се друго е вистина.Е па фала за информацијата. 


БУГАРИ БЕСАТ ЖЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА

Фотографија од бесењето на една жена и двајца мажи од страна на бугарската војска за време на Првата светска војна некаде во Македонија.

На картичката на грчки јазик пишува:

„Βουλγαροι απαγχονίζoυν γυναικόπαιδα εν μακεδονία“

Превод:

„Бугари (1) бесат жени во Македонија“

Датумот на картичката не е посочен, но веројатно се работи за периодот за време на Првата светска војна, 1914-1918 година. Исто така и точната локација (град, село...) не е посочена, веројатно се работи за егејскиот дел на Македонија.

Фотографија и инфо: Благојче АндоновЈас овде немам ништо ниту фалсификувано , ниту додадено , она што пишува на картичката тоа е само преведено. 


Изменето од mungos80 - 12.Февруари.2013 во 20:44
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 21:11
Немаше актуелна тема (не ми се ровеше назад да трсим). Сепак таа тема е жива сеуште.
Поентата ми е што не сичко што го има во нетот е истина. Тие работи са стари, но со помошта та дополнителни проверки во нетот може да се види коj как е правил пропаганда на грбот на комшиите.
Работите требе да се преосмислат критично. Можеше да покажеш работата како продукт на грцката пропагнада, а не како свидетелство на времето. И немаше да правиш ковментари: "...Исто така и точната локација (град, село...) не е посочена, веројатно се работи за егејскиот дел на Македонија..."
Зар ти верваш што бугарски воjници ке бесат македонски жени и маже само заради фактот што са македонци? Имало е воевремени закони и е немало осудени безвиновни.

Изменето од чоли - 12.Февруари.2013 во 21:14
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2013 во 00:48
Зар ти верваш што бугарски воjници ке бесат македонски жени и маже само заради фактот што са македонци? Имало е воевремени закони и е немало осудени безвиновни.

Да да

А овие закони важеле за овие што се обесени ?

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2013 во 20:14
Зошто ја нема новата Ризница?

Фалит или ...?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 14:36
Со гордост Ви го претставуваме осмиот број на „Македонска ризница".
Она што започна како идеја на група ентузијасти денес со сигурност прераснува во шаренолик мозаик од историја, литература, уметност, документи и фотографии кои во себе го носат духот на се' она што е македонско.

Голема благодарност до нашите бројни соработници кои несебично дадоа придонес во создавањето и развивањето на „Македонска ризница". За нас тоа претставува дополнителен поттик и потврда да продолжиме со нови и секогаш интересни содржини.

Во овој број на „Македонска ризница" ја издвојуваме соработката со ценетата Д-р Анета Светиева, како и интервјуто со Весна Ничевска Саравинова.

„Македонска ризница" постојано ги следи активностите на нашите македонисти и големи афирматори на Македонија во светот. Овој пат ви го претставуваме Шенол Сак од Турција.

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_8
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2013 во 00:39

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_9

Oд редакцијата:
Почитувани,
Со гордост Ви го претставуваме деветтиот
број на „Македонска ризница“.
Длабоко сме уверени дека и овој пат ќе
успееме да Ве заинтересираме во нашата цел
сами да ја отворите бескрајно богата ризница
на историјата на Македонија, нејзината
култура и единствен дух. Само човек кој
ја познава својата историја и традицја е
способен да учествува во создавањето на
иднината на својата татковина.
Голема благодарност до нашите бројни
соработници кои несебично дадоа придонес
во создавањето и развивањето на „Македонска
ризница“. За нас тоа претставува дополнителен
поттик и потврда да продолжиме со нови и
секогаш интересни содржини.
Во овој број на „Македонска ризница“
ја издвојуваме соработката со ценетата
Д-р Јасминка Ристовска Пиличкова, како и
разговорот со режисерот на документарецот
„A Great Macedonian” на Ренато Џулијано.
„Македонска ризница“ постојано ги следи
активности на нашите македонисти и големи
афирматори на Македонија во светот. Овој
пат ви го претставуваме Јахја Алави Фард.

Сашо Гачев

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2013 во 12:12
браос бе за 43та страна
ашклсун аферим машала

мислам на разговорот со кралот Александар


Изменето од d4 b3 - 28.Април.2013 во 12:19
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2013 во 22:22
И што толку измисли ? газење од смеење
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2013 во 22:52
Господине Андонов,

Ова:
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

И што толку измисли ? газење од смеење


не е адекватна реакциа

Адекватната реакциа е: лажго
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2013 во 10:01
газење од смеење
Абре ајде, а некаков доказ имаш? 
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2013 во 17:05
доказ - 43та страна бе Благойче
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2013 во 18:33
Е што тоа има на 43 страна намигнување
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2013 во 18:37
Бугарите биле под македонско игогазење од смеење
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2013 во 18:38
Македонците са сосема поинаков народ од славните комити изненадување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.