IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 373839
Автор
Порака
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2014 во 21:27
Беше на знаме, сега е на кокарда? Череп со кости е симбол но смртните дружини во Одринско. Тие дружини во почетокот на востанието (Илинденско-преображенското во 1903) са вршили опело во црквите за себе си (демек - тргват на борба от коjа нема да се врнат живи). Живи шахиди по современ исказ.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2014 во 14:44
Почитувани читатели,

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_28

Со огромна радост ви го претставувам новиот дваесет и осмиот број
на овој прекрасен, мал трезор од богатства, кој има многу да понуди
за сечии очи.
Александар Стеванов ќе ви раскаже за посетите на американскиот
етнолог Џоел М. Халперн, кој ја посетил токму нашата малечка
земја. Збогатено со многу фотографии кои навистина вреди да ги
погледнете. Од друга страна пак, Гоце Панговски преведе натпис за
македонската борба за слобода, кој датира од 1903 година, а истиот
бил објавен во „New York Times” на 6ти декември, истата година.
Потоа веќе на следната страница ќе ги стоплите душите со поезијата
на поетесата Марија Бојкова, а веднаш потоа ќе имате можност да
ја видите портрет карикатурата на Ѓорѓи Сугарев, изработена од
нашиот редовен соработник Никола Анѓелкоски.
Македонија е на Македонците и токму ние сме тие кои треба да
одлучиме дали таа како таква ќе успееме да ја зачуваме за нашите
идни поколенија. „Македонија е Македонија и Македонија ќе си
остане. Потребно е да се прекине со оваа игра,” вели Даниел
Кон-Бенедит и тој додава цитирам „Во однос на спорот со името,
отсекогаш имам едноставна позиција.” Зарем и би можеле ние да се
претставиме под друго име, освен под она што ни го оставиле нашите
дедовци?
Одговорот пронајдете го низ низата културолошки написи кои
списанието Македонска ризница ви ги претставува во секој број.
Александар Стеванов токму и затоа го преведе натписот посветен
на македонскиот револуционер Кузо Стефов, објавен во списанието
„Илустрација Илинден”.
Кон крајот на овој број, кој е само почеток во низата која следи,
прочитајте го написот за македонската песна Шар Планина од
авторот Благојче Андонов. Потоа следуваат уште неколку поетски
песни од опусот на поетесата Нада Алексоска.
Се надеваме дека ќе уживате во овој број, исто толку колку што и ние
уживавме додека ја ткаевме оваа ризница за вас.
Со почит,
Милица Пашовска
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44445
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2016 во 20:48
Пријателе mungos80 поодамна ми те нема,иако редовно си
ѕиркам во ризницава поарно беше кога со еден клик
до неа доаѓав. Туку поздрав и твоето отсуство за арно нека е.
Априлската,четириесет и пета по ред покрај другото ќе ја одвојам и
по интересното интервју со Наталија Бороникова
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 373839
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.