IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 39>
Автор
Порака Обратен редослед
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42867
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
    Испратена: 01.Јуни.2016 во 20:48
Пријателе mungos80 поодамна ми те нема,иако редовно си
ѕиркам во ризницава поарно беше кога со еден клик
до неа доаѓав. Туку поздрав и твоето отсуство за арно нека е.
Априлската,четириесет и пета по ред покрај другото ќе ја одвојам и
по интересното интервју со Наталија Бороникова
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2014 во 14:44
Почитувани читатели,

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_28

Со огромна радост ви го претставувам новиот дваесет и осмиот број
на овој прекрасен, мал трезор од богатства, кој има многу да понуди
за сечии очи.
Александар Стеванов ќе ви раскаже за посетите на американскиот
етнолог Џоел М. Халперн, кој ја посетил токму нашата малечка
земја. Збогатено со многу фотографии кои навистина вреди да ги
погледнете. Од друга страна пак, Гоце Панговски преведе натпис за
македонската борба за слобода, кој датира од 1903 година, а истиот
бил објавен во „New York Times” на 6ти декември, истата година.
Потоа веќе на следната страница ќе ги стоплите душите со поезијата
на поетесата Марија Бојкова, а веднаш потоа ќе имате можност да
ја видите портрет карикатурата на Ѓорѓи Сугарев, изработена од
нашиот редовен соработник Никола Анѓелкоски.
Македонија е на Македонците и токму ние сме тие кои треба да
одлучиме дали таа како таква ќе успееме да ја зачуваме за нашите
идни поколенија. „Македонија е Македонија и Македонија ќе си
остане. Потребно е да се прекине со оваа игра,” вели Даниел
Кон-Бенедит и тој додава цитирам „Во однос на спорот со името,
отсекогаш имам едноставна позиција.” Зарем и би можеле ние да се
претставиме под друго име, освен под она што ни го оставиле нашите
дедовци?
Одговорот пронајдете го низ низата културолошки написи кои
списанието Македонска ризница ви ги претставува во секој број.
Александар Стеванов токму и затоа го преведе натписот посветен
на македонскиот револуционер Кузо Стефов, објавен во списанието
„Илустрација Илинден”.
Кон крајот на овој број, кој е само почеток во низата која следи,
прочитајте го написот за македонската песна Шар Планина од
авторот Благојче Андонов. Потоа следуваат уште неколку поетски
песни од опусот на поетесата Нада Алексоска.
Се надеваме дека ќе уживате во овој број, исто толку колку што и ние
уживавме додека ја ткаевме оваа ризница за вас.
Со почит,
Милица Пашовска
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2014 во 21:27
Беше на знаме, сега е на кокарда? Череп со кости е симбол но смртните дружини во Одринско. Тие дружини во почетокот на востанието (Илинденско-преображенското во 1903) са вршили опело во црквите за себе си (демек - тргват на борба от коjа нема да се врнат живи). Живи шахиди по современ исказ.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42867
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2014 во 17:32
За прашања обратете се кај човеков.


Изменето од Орка - 23.Септември.2014 во 17:53
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2014 во 06:16
yo ho ho and a bottle of rum
old d4b3
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2014 во 21:51

чини ми си што тие работи са глупости.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42867
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2014 во 18:12
Комшииве само се моткаат низ подфорумов,нека читнат нешто...
А можеби ќе најдат и некоја лекторска грешка.

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_25
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2014 во 14:48
Jasno.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2014 во 02:51
Техничка грешка.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2014 во 11:55
Docekavme.
Samo toa ne mi e jasno


Zosto na ikonata pisuva "rozdestvo bogorodici" a vie ste ja krstile sv. Dimitrija.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2014 во 01:42
Почитувани читатели,

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_24

Имаме чест да ви го претставиме дваесет и четврттиот број на е-списанието Македонска Ризница со кој што го одбележуваме јубилејот две години постоење. Исто како и во сите досегашни броеви, и во овој ќе можете да прочитате избор написи од областа на македонската историја, култура и традиција.

Ќе ве запознаеме со германската улога во реорганизацијата и модернизацијата на османлиската војска пред Илинденското востание, како и со еден релативно непознат македонски револуционер. Ви претставуваме дел од богатото творештво на македонскиот сликар Стојанче Андонов – Дито и на стрип авторката Иванка Апостолова. Ќе можете да научите и нешто повеќе во врска со Дебарско – кичевската епархија на МПЦ – ОА, а во овој број ви го претставуваме и последниот напис од рубриката посветена на македонските икони.

Би сакал во името на целата редакција на Македонска Ризница, да искажам огромна благодарност до карикатуристот Никола Анѓелкоски, кој што со своите карикатури даде огромен придонес за збогатувањето на ова електронското списание. Неговата серијата портрет карикатури на македонски револуционери и преродбеници, според наше мислење, претставува не само потсетник на славните дејци од македонското минато и оддавање почит за нивните заслуги за Македонија, туку на некој начин и освежување и визуелно осовременување на нивниот помен, како и оставање траен печат за начинот на кој што биле доживувани во времето во кое што ние сега живееме.

Се надеваме дека ќе уживате во читањето на овој дваесет и четврти број на Македонска Ризница.
Со почит 

Александар Стеванов
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2014 во 20:57
Мунгос, ја чекаме новата ризница.

Само пишувате. Кога ќе се јавите да ги заштите небулозите што ги пишувате?

Од јунскиот број глупотевините на Влахов-Мицов се најфрапантни.


Изменето од Каснакоски - 09.Јули.2014 во 20:58
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42867
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2014 во 22:03
А викаш да го осмислам прво а Ама јас си го знам што да го мислам.
Нема да ти го пренесам кои какви биле,оти гледам ти веќе си си го осмислил.
И мора да признаам брзо за помалце од еден час...Ако тука ги додадам
и прашањата кои си ми ги составил,би рекол ова од мали нозе се учи.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2014 во 21:59
Јас ништо не заборавам. Само запрашај се кои се „бугарските комити“ од 28 стр.
Па тогаш размисли кои се македонските села.

Кога тоа го осмислиш, тогаш ќе ти дадам и други прашања за размислување.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.