IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikkor 18-105 vs Nikkor 16-85
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikkor 18-105 vs Nikkor 16-85

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 23:01
Pa da bidam iskren veke imam odluceno so 99% sigurnost , samo sakav da slusnam i drugo mislenje se nadevam ne se lutite.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 00:33
Shom nekes da menjas objektivi,a ne ti se dodavaat pari za 18-200 zimaj go kitot so 18-105 i so zdravje da se sluzis. ;) :)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 06:03
Originally posted by Martin87 Martin87 напиша:

Fala ti Zorane za ovie linkovi. Gi dzirnav ama sepak nekako i slikata mi e poubava na oko i samoto telo na D7000 e dosta po.... kako da go narecam... dosta poubavo i za oko i za vo raka. Mnogu dobro "legnuva" na raka D7000-kata :) Patem kazano kojznae koga ke kupam pak novo telo i zatoa sega sakam da se opremam si dobro telo a sto se odnesuva do objektivite kojznae mozebi vo idnina ke dokupam uste nekoj. Ako mi se ovozmozat uslovi planiram da si kupam nekoj sirokoagolen objektiv i po moznost nikkor 70-300 , ama seuste ne sum siguren za toa. Ne mi se dopaga idejata da menjam objektivi. Sepak fala na sovetot.

Od moe iskustvo - so digitalnive fotoaparati ednash se kupuva dobar objektiv, a povekje pati telo na kamera.намигнување




Изменето од Zoran K - 09.Август.2012 во 06:17
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 10:59
Zdravo,

Se iznervirav... maka mi e sea da gleam koj bese sho bese vo postovite, ama, 18-105 ili 18-200 ili 18-55 demek bil za turisticki fotki? Brej majkata. Ima luge so slikaat svadbi so P&S (ok, ne bas site sliki).

Martin, ti ne znam zosto si se zapnal za D7000? vikas ne si imal nikoas dslr. a imas 1500 evra za trosenje. ti si lud ako kupis d7000. imase na forumot nekoj prodavase 18-200 za nekoi 300 400 evra. kupi si go nego, i ako mois, kupi si D40. sega D40 moes da go najdis za okolu 200 250 evra.

cuvaj gi drugite pari, pa po godina dve, koa ke znajs so ti treba, mozis da ja prodais ovaa oprema i da kupis toa so znajs deka ke ti treba,

Jas imav D40 so 18-200 kako moj prv DSLR kit, i sum prezadovolen. posle to, sakav HD video, i go prodadov D40, i si kupiv D5100. osobeno me bendisa toa deka ima ekran na rotiranje, sho e mnoooogu dobra rabota ako snimas video.

D5100-kata ima mal milion raboti koi nikoas ne sum gi iskoristil. edinstveno nesto so e korisno i so go nema na D40 e intervalometar (i mozi bracketing). d7000 ima magneziumsko telo, nema rotiracki ekran za video, ama ima manual video kontroli... golemi tashaci... za hobist.

Spored mene, 1500 evra se premnogu da gi potrosis na oprema vo moment koa nikoas ne si imal dslr. kupi si NAJEVTINO TELO, i mozda 18-200 za da ne menvas objektivi i teraj.

pozdrav

ps. se izvinuvam za nacinot na izrazuvanje.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 14:25
Ама со D40 нема да бидеш фраер...


p.s. се извинувам ако некој се навреди од погорната реченица.
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 14:56
Hehehe sekoj sto ke me vidi na ulica kako nosam D40 ke me zagleduva i ke si rece : Vidi go ovoj be, seuste slika so DSLR aparat od 2006-ta godina koj ima samo 6 megapixeli a veke mobilnite imaat po 40 megapixeli (nokia 808).
Se zezam. Sosema e druga pricinata poradi koja sto sakam da zemam D7000, mozebi ke vi deluva cudno ova sto ke vi go kazam ama uste vo 2008-ma godina koga posleden pat bev vraboten imav ogromna zelba da imam polu-profesionalno telo a sto se odnesuva do objektivite sosema me gi ispolnuva moite potrebi i 18-55 taka da 18-105 mi e duri i bonus. Nego da se vratam na temata, znaci uste od 2008 imav prejaka zelba da imam takov aparat bidejki od sekogas sum go posakuval toa. Za zal iskrsnaa nekoi problemi ne me primija na rabota i pokraj toa sto bev stazant 6 meseci i ne mi se ostvari planot da kupam Canon 40D (togas bev popalen epten po toj aparat). Sega vo poslednva godina mi se stvorija povtorno moznosti i zatoa sakam da kupam polu-profesionalen aparat. Merakot mi e golem, se nadevam nekoi od vas ke go svatat toa bidejki i vie sigurno nekogas ste imale silna zelba da imate nesto.
A sto se odnesuva do megapikselite tie nisto ne mi znacat bidejki jas se zadovoluvam i so samo 5 megapikseli, licno jas koristam Canon S3 IS od 2007-ma pa navaka i sum sosema zadovolen koga slikam preku den. Nikonov dobro ke mi dojde za da slikam nokno vreme bidejki kako sto vidov ima super performansi se do ISO 6400, i ISO12800 moze da se koristi ama pri reducirana rezolucija da receme na primer 3-4 megapikseli. Mene licno mi se dopaga D40 ama steta sto go osakatile toj aparat so nedostatokot na visoki ISO vrednosti bidejki toj aparat nasvistina ima nisko nivo na shum poradi golemite pikseli na senzorot.
Se nadevam sega vi stana jasno zosto sakam da si kupam D7000.

Patem kazano onaka offtopic ako nekoj saka moze slobodno da mi gi dzirne fotografiite pa da proceni kakov fotograf sum jas :)
Dobredojdeni se sekakvi kritiki i dobri i losi. Eve vi linkce

http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=10212
Кон врв
takeasnap Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај takeasnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 16:37
Според линкот, земи си поинт енд шут од 4-5000 мада и тоа е прејака техника за тебе. Ништо лично, оф корс.
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 16:51
Point and shoot nikogas ne bi kupil. Ke mi nedostasuva Manual modot i shumot e previsok za moj vkus :)
BTW sto vaka site ste nekako neprijatelski nasoceni prema mene?
Кон врв
takeasnap Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај takeasnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 16:57
Има и со рачни контроли. Ти само разбарај.

А за шумот не се секирај. И онака ќе го набацаш со wannabe hdr прегорување и хејловци.   
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 17:06
Koga ke go kupam D7000 planiram da praam HDR fotki od RAW fajlovi i nema da idam do tolku vo ekstremnost. Priznavam tie HRD ne se bas najdobri ama site na pocetokot slikame losi fotki pa posle se usovrsuvame neli?
Кон врв
takeasnap Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај takeasnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 17:20
Некој цел живот останува со лоши фотчина и постојано купува апарати во потрага по квалитет ама никако да сфати дека опремата не ја игра клучната улога. Иначе и да имаш и роу и различни експозиции, ако пак користиш готови хдр филтри/сетапи тогаш пак ќе завршиш со очаен обид како тие погорните.

Или да не го тупам многу, муабетот ми е дека со дслр-от добиваш плиток доф ама останатото ќе мора да го надокнадиш сам, а како што гледам вака многу си назад со материјалот. Подобро остави ги статиите за наследниците на д7000 и земи прочитај нешто за фотографија.
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 17:28
Site ne go delat tvoeto mislenje. Skoro site na koi im gi pokazuvam moite fotki im se dopagjaat posebno ovie sto se HDR. Neznam tebe sto tolku ne ti se dopagaat. Aj bas pokazi mi gi tvoite fotki pa da vidam dali si tolku podobar fotograf od mene ili ne?
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 06:39
Originally posted by Martin87 Martin87 напиша:

znaci uste od 2008 imav prejaka zelba da imam takov aparat bidejki od sekogas sum go posakuval toa.

Shtom imash tolkav kjejf za takov aparat togash kupi si go i so kjejf da si go upotrebuvash ! да


Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 10:24
hehe,

Se sl*gam so Zoran, za keif vredi da potrosis kolku moes i nemoes ... Ali pak bi rekol (moe licno mislenje), ako ne si nekoj pro fotograf, sho ke ti e d7000? d5100 go ima istiot senzor, d3200 duri kako so citam ima i podobar. skoro upola pari. pred da go zemam d5100-kata bas gleav i d7000, i spored mene stvarno se frleni pari da go zemis 7k. sho e razlikata: magneziumsko telo, weatherproff body, LCD na gornata strana, full manual za video, i maaalce pobrz vo continous (namesto 3 ili 4 fps, ovaj e 5-6 fps, ili taka nekako).

muabetot mi e, zosto da davas mnogu pari, koa 99% dobivas za pomalce pari.

a za komentarive pogore, od takesnap, mislam deka mnogu se drski. duri i da ne ti se bendisvat negovite fotki, treba malku da mislis kako se izrazuvas, a ne vaka seljacki.

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.