IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Како правилно се љуби БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како правилно се љуби БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 04:07
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:



Според твојот став заклучувам дека сакаш да кажеш има исклучиво две варијанти.
-Дека мора да има повеќе од една религија која го поседува патот божји.
-Или пак никоја.

Тоа е безгранична ароганција без аргументи!

Е сега батка ајде кажи од каде тој став кај тебе дека,нема шанси само една религија да ја поседува вистината??


Постулатите кои ги постави немаат никаква логика и поврзаност, па затоа заклучокот што го вадиш после нив нема валидност.

Бидејќи ти прв се јави со тврдење оти само една институцијализирана религија ја поседува вистината за Бога, првин ти докажи го тоа твое тврдење. Јас нема потреба да докажувам ништо. Ти си афирмативен и исклучителен, а не јас.

Докажи го твоето тврдење, па потоа јас ќе се надоврзам со објаснување на мојата реплика до тебе. Патем, нека не ти биде тоа мачно бидејќи во моментот кога ќе докажеш целото човештво ќе го конвертираш во тоа што веруваш.

Значи, земи си време колку што ти треба бидејќи треба да поднесеш докази преку секое сомнение. Јас не се брзам и ќе те чекам колку што треба.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alexa_1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexa_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 07:31
moze i skoli ima za da naucis kako da go ljubis Bog
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 10:58
Originally posted by alexa_1 alexa_1 напиша:

moze i skoli ima za da naucis kako da go ljubis Bog


Има школо,треба само да ја гледаш природата и ќе се научиш.

Нај блиско објаснување е она со дождот.
Паѓа и на добри и на лоши.
Не ги двои луѓето,ниту ги селектира по пол,групи,нации и култури.
Не бира над тебе ќе врнам,а над него не.
Ја гаси жедта на ѕверовите и ги крие солзите на натажените.
Секогаш дава,но никогаш не бара.


Но, школото не е создадено за да го задоволиш егото на некого.
Него да бидеш едно со природата,во школска клупа постојано.








   
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 11:15
I dobro sega, kako vsusnost pravilno se ljubi bog?
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 14:58
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

I dobro sega, kako vsusnost pravilno se ljubi bog?


А поради што ти би сакала правилно да го љубиш бог?
Кон врв
alexa_1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexa_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 20:12
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

I dobro sega, kako vsusnost pravilno se ljubi bog?

pocekaj, pa nekoj od ponavljacite moze i kje se seti
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 23:34
.

Originally posted by alexa_1 alexa_1 напиша:

moze i skoli ima za da naucis kako da go ljubis Bog


.



Здраво alexa_1

Човекот се учи додека е жив - вели Мудроста преку народната уста - одкривајќи ни дека Животот е најголемиот Учител на земјава.

Христијаните веруваат дека пред (околу) 2000 години полнотата на Совршениот Живот беше отелотворена во Исуса Христа, Кој како Единствен совршено Ја познава Волјата, Мудроста и Љубовта БОЖЈА, бидејќи самиот е отелотворение на Истата!


Од непроценлива важност е како човештво да се разбудиме за Него, од Него да се учиме и Него да Го следиме, како не би ја доживеале најголемата катастрофа воопшто, со која ако ги споредиме маките на првата и втората светска војна ќе бидат само една обична “мачја кашлица“.


Во надеж


спиро(с)



.









.

Изменето од spiros - 05.Јули.2012 во 23:48
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 01:51
ne e dali sakam ili ne sakam pravilno da go sakam ama na temava za se se vergla osven za toa sto treba.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 09:18
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

ne e dali sakam ili ne sakam pravilno da go sakam ama na temava za se se vergla osven za toa sto treba.


Е како ekszi88, не се зборува за темата?

Многу едноставно е.
Нели се вели дека бог е љубов.
Значи прашањето е како љубовта(бог) во тебе да ја соединиш со целокупната љубов(бог) околу тебе.
Ако не примети на почетокот напишав.
Засакај ја водата!
А со самото тоа не посочувам ниту една религија,ниту група за се каже ете тие знаат,другите појма немаат.
Така не прави водата, нели?

Но,за да се соединиш со водата треба ти самата да постанеш вода.
Погоре објаснив она со дождот.

И сликичката што ја постирав кажува многу.

Секој човек бил во таа состојба кога бил едно со водата,тоа е изворот,почетокот.
Таму треба да се упатиш.



Изменето од Pica pica - 06.Јули.2012 во 09:20
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 12:01
Mene licno mi e premnogu apstraktno i ne veruvam bas vo postoenjeto na takvata ljubov.

Jas ke prasam pak, se e toa ubavo kazano - ljubenje, soedinuvanje, voda, priroda.. ama kako? Kako ti se soedinuvas so toa?
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 12:38
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Најблиско објаснување е она со дождот.

   
 
Јас на местото на дождот би ја ставил смртта.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 18:42
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Mene licno mi e premnogu apstraktno i ne veruvam bas vo postoenjeto na takvata ljubov.

Jas ke prasam pak, se e toa ubavo kazano - ljubenje, soedinuvanje, voda, priroda.. ama kako? Kako ti se soedinuvas so toa?


ekszi88,
Све се случи спонтано,ништо не барав или се надевав дека ќе добијам.
Едноставно го следиш срцето или поточно не дозволуваш без ралика што се случува околу тебе да те промени во нешто што не си ти.
Секој што дојде и побара,му реков НА,насити се,но немој оној да го чепкаш.

Ја побараа гордоста,НА.
Го побараа она што сум стекнал,НА.
Ја побараа иднината,мојте соништа, НА.
Побараа,намразен од сите да бидам,НА.нека ме мразат.
Пријатели ќе ти стане непријател.Ако нека.
Умот го побараа,НА безумен ќе одам.
Побараа крв,НА моја крв.

Но само немој него да го чепкате. Немој,премногу ми значи.
Соголен до кожа од она што овој свет го нуди.
Отфрлен од сите,со презир гледан.
Остан уште душата да ја земат.
Оној што го љубев,му реков бегај.
Еве ја мојата душа,НА нека се наситат.
Крајот означи нов почеток.


Ekszi88,
За да порасне човек од бебе до старец,нема некое правило или мапа треба само да јадеш.
Така е и со ова,следи го срцето и ако љубиш некој,јади ги плодовите од љубовта,ма колку и да се благи или горчливи.


И не прилепувај многу работи од овој свет,нивното отфрлање многу боли.
Посматрај ја водата,во неа е тајната!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 19:26
Така...

... откачи се од СИТЕ атачменти, од сите "вредности", откачи се од Егото и суетата... остани без ништо и остани Едно со Бога. остани едно со Љубовта. Tака ќе станеш Љубов... така се љуби.

Никакви догми, закони, прописи, норми, филозофии, религии, институции, верувања... и било какви други човечки контрукции.

... 21 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  17  

Така се љуби Бога - кога се станува Едно со Него, а не кога се двои и се дистанцира. Само тогаш може да се оствари Исусовото молење:

"Оче наш, кој си на небесата, да се свети името Твое, да дојде царството твое, да биде волјата Твоја, како на небото, тако и на земјата. "


Враќањето на луѓето, на Адам и Ева, во Рајската Градина во суштина е матафорично кажување за враќањето во Бога, за враќањетоп во Еднобитието, во оноа каде што веќе припаѓаме.

Само така се разбира Исусовата порака до фаризеите и оние кои не ја разбираат суштината на Божјата Креација и Боженственото вградено во Неа:

34 Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: ‘Јас реков: богови сте?’
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  10   











 






Изменето од Messenger - 06.Јули.2012 во 19:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 19:37
Зошто се правиме дека не знаеме кој е патот и дека библијата се зборува а патот не го кажува,кога патот е запишан во библијата:

1.Возњуби го Господа со сето свое срце....
2.Љуби го својот ближен како самиот себе.

Зборувате дека не бил објаснат патот ,а патот убаво со јасни десет заповеди е кажан.

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

I dobro sega, kako vsusnost pravilno se ljubi bog?


Кога го љубиш Бога,љуби го и својот ближен,така правилно го љубиш Бога.

Доколку пак го љубиш само Бога,а својот ближен го мразиш,тогаш правилно не го љубиш Бога.


...3 И по тоа знаеме дека Го познаваме, ако ги вршиме Неговите заповеди...

... 5 А кој го врши Неговото слово, во него Божјата љубов навистина стигнала до совршенство. Според ова знаеме дека сме во Него:
6 оној кој вели дека останува во Него, треба да живее, како што живееше Тој.
7 Мили мои, не ви пишувам нова заповед, туку стара заповед што ја примивте од почетокот. Старата заповед е словото што го чувте.
8 Но сепак, ви пишувам нова заповед која е вистинита и во Него и во вас, зашто темнината поминува, а вистинската светлина веќе свети.
9 Оној што вели дека е во светлината, а го мрази својот брат, тој се уште е во темнината.
10 Оној кој го љуби својот брат останува во светлината и кај него нема соблазна.
11 А оној кој го мрази својот брат е во темнината и во темнината живее и не знае каде оди, зашто темнината му ги заслепила очите.
12 Ви пишувам вам, чеда, бидејќи гревовите ви се простени заради Неговото име.
13 Ви пишувам вам, татковци, бидејќи Го познавте Оној Кој беше од почетокот. Ви пишувам вам, момчиња, бидејќи го победивте злиот. Ви напишав вам, деца, бидејќи Го познавте Таткото.
14 Ви напишав вам, татковци, бидејќи Го познавте Оној Кој беше од почетокот. Ви напишав вам, момчиња, бидејќи сте силни и Божјото слово е во вас и бидејќи го победивте злиот...

... 7 Чеда, никој да не ве мами. Кој чини праведност, праведен е така како што е и Тој праведен.
8 Кој чини грев, од ѓаволот е, зашто ѓаволот греши од почетокот. Затоа се јави Божјиот Син, за да ги разурне делата на ѓаволот.
9 Ниту еден кој е роден од Бог не чини грев, зашто Неговото семе е во него, и не може да греши, бидејќи е роден од Бог.
10 По ова се препознаваат Божјите чеда и ѓаволските чеда: секој што не чини праведност не е од Бог, ниту пак оној што не го љуби својот брат.
11 Зашто ова е веста што ја чувте од почетокот: да се љубиме еден со друг!
12 Не како Каин којшто беше од злиот и го уби брата си. И зошто го уби? Затоа што неговите дела беа зли, а на брат му праведни.
13 Не чудете се, браќа, ако светот ве мрази.
14 Ние знаеме дека преминавме од смрт во живот, бидејќи ги љубиме браќата. Оној кој не љуби, тој останува во смртта.
15 Секој што го мрази својот брат, е убиец, а знаете дека во ниеден убиец нема вечен живот.
16 Љубовта ја познаваме по тоа што Тој го положи својот живот за нас; и ние сме должни да ги положиме своите животи за браќата.
17 А кој има световни блага и го види братот свој во нужда, па го затвори своето срце пред него, како може Божјата љубов да остане во него?
18 Чеда, да не љубиме со збор или со јазик, туку со дело и вистина.
19 По тоа ќе познаеме дека сме од вистината, и ќе ги увериме своите срца пред Него,
20 зашто кога нашето срце не осудува, Бог е поголем од нашето срце и знае се.
21 Мили мои, ако срцето не не осудува, имаме доверба пред Бог,
22 и што и да побараме од Него, добиваме затоа што ги пазиме Неговите заповеди и го правиме тоа што Му е Нему по волја.
23 А Неговата заповед е оваа: да веруваме во името на Неговиот Син, Исус Христос, и да се љубиме еден со друг, како што Тој ни заповеда.
24 Оној кој ги пази Неговите заповеди, останува во Него, а и Тој во него. А по ова знаеме дека Тој е во нас: по Духот што ни Го дал...

...20 Ако некој рече: "Го љубам Бога", а го мрази својот брат, лажливец е, зашто кој не го љуби својот брат кого го видел, не може да Го љуби Бог, Кого не Го видел.
21 Од Него ја имаме оваа заповед: кој Го љуби Бог, да го љуби и својот брат
...

...2 По ова познаваме дека ги љубиме Божјите деца: кога Го љубиме Бог и ги извршуваме Неговите заповеди.
3 Ова е Божјата љубов: да ги извршуваме Неговите заповеди, а Неговите заповеди не се тешки...




Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.