IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Нем или безгласен договор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нем или безгласен договор

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Asdis Islandska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Јуни.2012
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asdis Islandska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Нем или безгласен договор
    Испратена: 18.Јуни.2012 во 14:14
Здраво,

Преведувам еден текст и сретнав термин за кој малку се двоумам како да го преведем - станува збор за Traités muets (на фр.)односно буквално на англиски Mute Treaties / или Silent Treaties (не ја познавам анг терминологија). Во секој случај, станува збор за меѓународни договори кои немаат јасно мислење во однос на одредени точки (на пр. немаат мислење за дозволување или не на резерви на договот.

Би сакала да знам дали во нашиот систем овие нарекуваат НЕМИ или БЕЗГЛАСНИ договори?

Ви благодарам
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2012 во 14:47
Originally posted by Asdis Islandska Asdis Islandska напиша:

Здраво,

Преведувам еден текст и сретнав термин за кој малку се двоумам како да го преведем - станува збор за Traités muets (на фр.)односно буквално на англиски Mute Treaties / или Silent Treaties (не ја познавам анг терминологија). Во секој случај, станува збор за меѓународни договори кои немаат јасно мислење во однос на одредени точки (на пр. немаат мислење за дозволување или не на резерви на договот.

Би сакала да знам дали во нашиот систем овие нарекуваат НЕМИ или БЕЗГЛАСНИ договори?

Ви благодарам

Извори на меѓународното јавно право се договорите (конвенциите) и обичаите. Но, меѓународното јавно право се однесува на регулирањето на односите меѓу државите, односите во рамки на меѓународните владини организации и на регулирање на определени дејствија кои се однесуваат на основните човекови права и слободи. 
Меѓународното приватно право, пак се однесува на регулирање на определени односи кои настануваат меѓу физичките и правните лица, во кои е присутен странскиот елемент, но, кои имаат приватен карактер. Тоа најчесто се однесува на односи кои се од областа на граѓанското, трговското, семејното и трудовото право.

Koга станува збор за меѓународно право, извори на правото се меѓународните договори, а не внатрешните одредби. Затоа меѓународните договори, нивната содржина и суштина, не можат да бидат пропишани со внатрешните одредби. Единствено нивната ратификација се пропишува со внатрешни одредби. Поради тоа не можеме да говориме за меѓународни договори пропишани со закони, кои претставуваат одредби кои се однесуваат само на определена држава.


Во нашиот систем договорите се склучуваат усно, писмено, или со конклудентни дејствија. Договорот со конклудентни дејствија се склучува на начин што се преземаат дејствија кои јасно покажуваат дека постои волја за склучување на договорот. Наједноставен пример за тоа е давањето пари во автобусот, а добивање билет за возење за возврат, без ништо да се говори. Доколку за некои точки не е нешто договорено, страните можат дополнително за истото да се договорат по пат на некоја од формите за склучување на договор. Доколку за нешто не се договорат, а правото кое се применува е македонското, тогаш за нештата за кои не се договориле, ќе се применува македонското право. 
Изменето од Македон - 18.Јуни.2012 во 14:59
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2012 во 02:18
Originally posted by Asdis Islandska Asdis Islandska напиша:

Здраво,

Преведувам еден текст и сретнав термин за кој малку се двоумам како да го преведем - станува збор за Traités muets (на фр.)односно буквално на англиски Mute Treaties / или Silent Treaties (не ја познавам анг терминологија). Во секој случај, станува збор за меѓународни договори кои немаат јасно мислење во однос на одредени точки (на пр. немаат мислење за дозволување или не на резерви на договот.

Би сакала да знам дали во нашиот систем овие нарекуваат НЕМИ или БЕЗГЛАСНИ договори?

Ви благодарам

Не сум правен експерт, но порано ваквиот договор кај нас се нарекувал "преќутен договор". Можеби  денес да се нарекува подруго.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.