IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - NBA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

NBA

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 18:03
НБА ја промовираше најдобрата петорка

Додека трае разигрувањето за титулата, веќе се одбрани најдобрите кошаркари во тековната сезона во најсилната светска конк*ренција, американската НБА лига.

Така наречениот „звезден состав“ го сочинуваат:

   1. Двејн Вејд од Мајами
   2. Коби Брајант од Лос Анѓелес Лејкерс
   3. Двајт Хауард од Орландо
   4. Дирк Новицки од Далас
   5. Леброн Џејмс од Кливленд


Леброн МВП на сезоната

За МВП или најкорисен играч во елитата е одреден Леброн Џејмс со ефек: 28,4 поени на натпревар, 7,2 асистенции и 7,6 скокови.

Најдобар поентер е Двејн Вејд со просек од 30,2 коша, кој воедно е 5. играч во историјата на НБА што реализирал преку 2000 поени и 500 асистенции во една сезона.

Наградата за најдобар центар заврши во рацете на фантастичниот Двајт, кој доминираше под обрачите со просечно успешни 13,8 скокови. Коби Брајант вкупно 7. пат е избран во идеалниот состав.


Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 15:29
Лејкерс поведе со 2:0

Екипата на Лос Анџелес Лејкерс поведе со 2:0 во финалето на НБА лигата откако рано утрово по вторпат пред своите навивачи го совлада Орландо со 101:96 по продолжение, откако во регуларниот дел резултатот беше 88:88.

Најефикасен кај домашните беше Коби Брајант со 29 поени, Гасол постигна 24 поени и 10 скокови, а Одом 19 поени.

Кај гостите Луис постигна 34 поени и 11 скокови, Хауард исто така имаше „дабл-дабл„ учинок со 17 поени и 16 скокови, а Туркоглу 22 поена.

Следните три натпревари се играат во Орландо, а победник е тимот кој ќе дојде до четири победи.
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 17:16
ЛА Лејкерс ја освоија 15-та НБА титула

Кошаркарите на ЛА Лејкерс се новите шампиони во НБА лигата. Тоа е 15 трофеј во клупската историја на Лејкерси. Изминатата ноќ Лејкерси беа подобри од Орландо Меџик и славеа со 99:86, по што стигнаа до конечен триумф во финалната серија со резултат од 4:1 во победи.

За најкорисен играч во финалето т.н. наречен МВП беше избран Коби Брајант. Во последниот, петти меч од финалната серија Брајант постигна 30 поени, а зад своето име запиша и 5 асистенции. Во поразениот тим на Орландо, Луис беше стрелец на 18 поени.

Ова е прва шампионска титула на Лејкерс и Брајант по заминувањето на големиот Шек, поминаа цели седум години откако Лејкерс го нема освоено прстенот но оваа сезона Фил Џексон имаше фантастични играчи со кој што потешко беше да се изгуби титулата, во редовите на Лејкерс продефилираа: Коби Брајант, По Гасол, Дерек Фишер, Ариза, Одом...

Лејкерси во целиот натпревар го одржуваа константното водство па така од почетокот на втората четвртина во која губеа со 2 поени разлика па до крајот на натпреварот воопшто не беше доведен во знак прашање победникот во големото НБА финале, а воедно и шампионот за сезоната 2008/09.
Кон врв
pane_juventus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1048
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pane_juventus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 20:38
L.A.LAKERS-CHAMPIONS.
Кон врв
DRIFT MASTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DRIFT MASTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 21:51
MIAMI
DRIFT
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 03:48
Play off 2009/10...vreme e da se napise nesto za NBA vo ovaa godina...momentalno igraat Atlanta vs Orlando vo polufinale na istokot...Magic vodat so 1:0..
Vo vtoroto polufinale Boston vs Cleveland 1:1
Na zapad nisto novo LA Lakers ubedlivo protiv Utah 2:0
i Phoenix vs San Antonio 2:0

Vo regularniot del na sezonata na istok najdobri bea Cleveland na King James so skor 61-21 , na zapad Lakers na Cobe so 57-25...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 23:41
Orlando povede so 2:0 protiv Atlanta.Rezultat 112:98

Se drzea Hawks do poslednata cetvrtina, kade so serija 19-2 ma Magic rabotata bese zavrsena...Howard najdobar kaj Orlando so 29 poena i 17 skoka...Jaka borba medju Howard i Al Horford(centarot na Atlanta)vo koja Howard zaraboti i povreda na nosot i krvarenje...ali toa e NBA

Vecerva se igraat dve sredbi Cleveland vs Boston i San Antonio gi precekuvaat Suns vo da se bide ili ne natprevar za niv .Ako ne pobedat vecerva gotovo e so niv , nikoj ne se vraca posle 3:0...

Изменето од gonzo - 07.Мај.2010 во 23:44
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 20:43
BOSTON MASSACRE
Cleveland furiozno vo Boston. 124:95 Vtora pobeda vo medjusebniot duel. Lebron James raspolozen za igra ,Celtics so nikakva odbrana a uste poslaba realizacija.Uste vo prvata cetvrtina L.James vs Celtics(celiot tim)bese 21:17, zada na kraj odlicniot James zavrsi so 38 poeni i realizacija od 63% vo pole...Celtics postignaa i neslaven rekord za najvisok poraz na domasen teren vo playoff...-29
NIGHT OF THE DRAGON
Goran Dragic e covekot za koj site pisuvaat po vcerasniot natprevar medju Phoenix i San Antonio 110:96...Imeno slovenecot postigna 23 poeni po poslednata cetvrtina samo poen pomalku od celiot tim na Spurs.Vo celata serija so Spurs Dragic postigna samo 4 poeni za da vo ovoj natprevar dojde do 26poeni so sut za 3 5/5...Phoenix stignaa do treta i se samo na cekor do finale na zapadot.Odlicna igra na Suns uspeaja da anuliraat -18 i pobedat na kraj..

Vecerva povtorno dve sredbi na zapadot LA Lakers brkaat treta pobeda na gosti kaj Utah,na istok isto Orlando gostuva na Hawks za treta pobeda...[

Изменето од gonzo - 08.Мај.2010 во 21:45
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2010 во 20:52
Me mrzi da pisuvam, a i onaka nikoj ne cita za NBA taka da samo kratko, Lakers dojdoa do 3:0 protiv Utah za vlakno pobedija vo poslednite sekundi ili potocno Jezzerite promasija vo 2 obidi vo poslednite 4 sek...111:110 za LA...
Orlando gi zbrisa Atlanta na gosti so 30 razlika 105:75 i povedoa so 3:0...

Vecerva Phoenix odi na pobeda protiv San Antonio za 4:0 i plasman vo zapadnoto finale; Boston doma ce probaat da go zaprat Lebron James za izednacuvanje na skorot protiv Cleveland , momentalno e 2:1 za Cavs...Изменето од gonzo - 09.Мај.2010 во 20:53
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 20:56
Phoenix Suns stanaa finalisti na zapad otkako so cisti 4:0 gi dobija San Antonio Spurs i vo finale ce gi cekaat Lakers koi uste vecerva imaat sansa da stignat do 4 pobeda protiv Utah za kraj na serijata...
Boston na domasen teren pobedi so 97:87 protiv Cleveland po zasluga na Rajon Rondo koj postigna triple-double i sega se 2:2...
Vecerva uste Magic odat na 4:0 protiv Hawks...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2010 во 18:59
Se zavrsija konferenciskite polufinalinja...Na zapad vo finale igraat Phoenix-LA Lakers ; na istok Boston-Orlando...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2010 во 20:15
BOSTON
ne im gine ,, ne kako lani brej
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 12:04
Нова победа на шампионот ЛА Лејкерс за водство од 2:0

Тимот на Лос Анџелес Лејкерс и во вториот натпревар пред своите навивачи во финалето на Запад го победија Феникс и поведоа со 2:0. Триумфот од 124:112 синоќа беше изборен во последната четвртина која домашните ја добија со 34:22. Во текот на целиот натпревар домашниот тим се наоѓаше во водство, но Феникс во финишот на третиот период успеа да изедначи – 90:90.

Најефикасен на натпреварот беше Пау Гасол со 29 поени, додека Коби Брајант „уфрли“ 21 поен со 13 асистенции. Кај поразените Џејсон Ричардсон реализираше 27 поени, а ветеранот Грент Хил 23.

ЛА Лејкерс со оваа победа ја продолжија серијата во НБА плеј-офот од осум победи по ред или скор од 10 победи и 2 пораза. 

 

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 21:13
Phoenix uspea da dojde do pobeda protiv LA Lakers so 118:109 i da namali na 2:1... ...Boston vecerva ce odi na cisti 4:0 vo cetvrtiot mec protiv Orlando....
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.