IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Испукани капилари
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Испукани капилари

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Испукани капилари
    Испратена: 16.Мај.2012 во 22:43
moze li nekoj da kaze lek za ispukani kapilari...gi imam na noga
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16451
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 22:58
ама си објаснил , не кажа ни каде, ни од кога ги имаш , што подразбираш под испукани капилари ? дали има други промени на ногата , оток , болки, што телесна тежина имаш..итн,
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 03:43
Имам испукани капилари на левата нога над коленото.
Болка во нозете на првото станување на сабајле, ми треба време да се разодам,едвај едвај одам на една па на друга во неколку кратки чекори,болката тогаш е во долниот дел од нозете како слабост.
Понекогаш преку ден ги чуствувам уморни и отечени,ама исто ми се фаќа и да лежам и да седам и да стојам...исто ме боли,може малку да ми е подобро ако имам високи перници под нозете ако лежам или ако ги подржам во ладна вода.
Мислев дека ми е поради работата,но сега паузирам.
Имам отоци и на рацете.
Ме прави ова нервозна,како немир имам ми ја зема силата
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16451
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 22:46
Испукани капилари
искрено не знам кои од младинава нема испукани капилари , многу ми е жал кога ќе видам 15 годишни девојчиња со сукничиња ,убаецки , а над или под колено ( најповеќе таму се појавуваат ) цела ,,географска карта ,, од испукани капилари ... 
http://www.organiconline.com.sg/images/Varicose/spider01.jpg            http://www.estethica.com.tr/UserFiles/image/Tibbi_birimler/Genel_cerahi/varis_cerahisi_1.jpg

јас пак ќе рачам , прескокнувајќи ги генетските и наследните причини , дека ова појава е баш поради тој предмет ,,ФИСКУЛТУРА ,,што на времето беше поим , а сега онака ради реда , а да не зборувам за спортски активна или реактивна младина , ете таа неактивност се плаќа на ваков начин , да телото при некој зорт веднаш реагира на таков начин , преголем напор на нозете , преголема дилатација и ширење поради допир со топлина од природа на топла депилација , солариум , седење зимно време на термо санким столица е итн... започнува со чешање и пецкање да преку ноќ се појави црвен или плав ,,конец,, од капилар кој за кратко време ако не се санира ќе се прошири , велам вежбање како прв чекор , секојдневно онака повеќе рекретивно не со запнување , после неносење тесна облека како еластик фармерки , редовно конзумирање на продукти кои содржат ВИТ Ц или пак да се пијат како таблети секојдневно и на крај масажа со туш со млака скоро ладничка вода ( без рачно масирање) и намачкување со некоја маст која содржи костен или невен доколку сакаме нели лечење со маст од природно потекло или со хепаринска маст со разни фабрички имиња но преферирана форма на гел поради создавање на тенок филм над капиларот што го лечи доколку сме упорни...
еве пример 
АЛВЕН гел (30.000/100 IU/g)  од наше производство 
 

http://msnbcmedia3.msn.com/j/msnbc/Components/ArtAndPhoto-Fronts/HEALTH/080508/g-080508-hlt-legs-lotion-4p.hmedium.jpg    http://farm6.static.flickr.com/5244/5205983462_fa0140b1cd.jpg

Содржи во 1 гр гел 300 I.E хепарин натриум, 2,5 mg алантоин, 2,5 mg декспантенол,
Хепаринот дејствува антикоагулантно и антитромботично и венопатии  , се користи при нарушувања од венско потекло, како што се: површински тромбофлебитис, флебитис што велиме модрица при земање крв од вена или од инекција , проширени вени, како и ОТОЦИ настанати од венска инсуфициенција, дури помага при зараснување на постоперативни рани ( затоа е формата како гел , а постои и крем и маст ) како и разни лузни...

 http://www.skinspecialistcentre.co.nz/assets/image/problems/spiderviens.jpg     http://4.bp.blogspot.com/-bTlrKCQ4GIM/TpRJo2mxVRI/AAAAAAAAACM/Z-syCRkao3s/s1600/varis.jpeg
Коњски балзам за третман на уморни, напнати, потечени и оптеретени нозе со проширени вени, моментално отстранување на болки од замор, испукани капилари, повреди, отоци и реувматски болки, ја поттикнува на циркулацијата, лади, дава чувство на релаксираност и опуштеност, активира и масира , за сува и осетлива кожа, ги неутрализира ноќните грчеви во листовите.

   http://www.buzzle.com/img/articleImages/509289-5846-3.jpg 

Маст од невен и темјан лечи: акни, брадавици чиреви, цисти, екцеми, псорјаза и себореја, хемороиди, херпес зостер, фистула, импетига,  лупење на кожата, маститис, изгореници, осип, разни инфекции, рани ( гнојни рани), рани кои тешко зараснуваат, каснување, убод од инсекти, проширени вени, испукани капилари, дури ги израмнува брчките не лицето и вратот...

http://www.skincareihub.com/wp-content/uploads/2010/12/Spider-Vein-Removal.jpg                http://www.kelownalaser.com/images/LaserVeinTreatment.jpg

најсовремен , но и најскап начин на остранување на испукани капилари ,,ласерско ,, , но прашање дали и после овој третман истите нема да се појават на друго место , мислам оправдано ако е естетско неопходно... да
Изменето од bijonse1 - 03.Септември.2012 во 23:21
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.