IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е /љубов/?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е /љубов/?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 2 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2012 во 16:30

(забелешка:

По Православната теологија, нема ништо поцврсто од душата (душата може да издржи и големи маки), и, истовремено, нема ништо понежно од душата (во срцето на секоја душа (без исклучок) има бескрајна љубов и нежност)).

Кон врв
playtoy Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај playtoy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2012 во 18:42
dalecinata i go pravi na ljubovta ona sto i go pravi veterot na iskrata:
ako e mala ke ja zgasne;
ako e golema ke ja razgori!
zivot je kurva ako ga ne jebes sje*ace te :))
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2012 во 19:05
zapoznajte se so adedasoviov goljub:



EDAN x EDNA = ALLAНNILATES

emoj noe, noe noe, Cyrillic Н jest Latin N

1 deda | 4 brada | 0 mama | 8 tatoisto
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2012 во 12:18

Бог е љубов;

Сѐ е Бог;

Значи: Сѐ е љубов;

(напомена: можеби ова и не е 100% точно, но не е грешка да се рече дека дури и омразата е некој вид на "уврната" љубов).

     љубовљубовљубовљубовљубов
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 18:55
За религијата, љубовта итн... у секој случај, многу паметно девојче 


Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 19:58
Амин!не вреден

Тоа е вистинско Христијанство!

Влегуваме во нови енергетски сфери на егзистирање кои резултираат со кревање на нивото на свеста кај луѓето и тоа е евидентно преку ваквите реагирања на младите генерации.

Очевидци сме на повторното Исусово доаѓање. љубов

Љубов посредe вам! големо гушкање


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 20:39
Љубов...

Кога човек ќе го сомелат околностите е обземен од темнината, изгубена доверба, страв од уште една повреда. Еден ден ќе се препушти, другиот ден ќе се собере човек во своите ѕидишта. Секој си има своја приказна, секој си има свои рани, секој се плаши да биде повреден... но животот е за да научиме за љубовта која се наоѓа зад границите на стравот. Не чека таму. Јас понекогаш колку и да го негирам ова, колку и да ја покажувам мојата агресија во форма на сарказам, бунтување и така натаму, сето тоа е испровоцирано од стравот на кој што сум фокусирана. Се уште ми е потребен стравот, се штитам додека не подзакрепнам уште малку... или многу... Но знам кон што целам, имам едно гласче во мене кое што ме потсетува. Најверојатно затоа сеуште сум тука
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 23:03

"Jas vo tebe i Ti vo mene" - toa e Ljubov! 
No, ako e nasochena kon edna lichnost ili edno neshto - togash ja ogranichuvame...


Изменето од viktorija123 - 03.Септември.2012 во 23:06
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Нембус Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2012
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Нембус Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2012 во 17:54
Што е љубов?

Емотивен аналог на канцерогено ткиво. Расте, не запира, те обзема, те менува, и на крај ти го заебува животот.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2012 во 18:26
Originally posted by Нембус Нембус напиша:

Што е љубов?

Емотивен аналог на канцерогено ткиво. Расте, не запира, те обзема, те менува, и на крај ти го заебува животот.
се додека не го утепаш со кемотерапија...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Нембус Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2012
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Нембус Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2012 во 00:13
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


се додека не го утепаш со кемотерапија...


Ретко кој ја има. Се вика доза реализам :).
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2012 во 13:13
Originally posted by Нембус Нембус напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


се додека не го утепаш со кемотерапија...


Ретко кој ја има. Се вика доза реализам :).
па да де, на тоа мислев да
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2012 во 00:41
Baba mi, chestopati mi veleshe - ne kazhuvaj im na drugite shto ti smeta, nekako, na nekoj nachin, bash toa kje ti go pravat(svesno ili ne...) i imala pravo... za povekjeto...
Dali e toa Ljubov??? 
Zarem samo se "rachuna" ljubovta kon ljubeniot, ljubenata?

Kolku gi zhiveeme Isusovite zborovi...??? 
Dali Ljubovta znae za sudenje i kritika vo vid na otfrlanje, ponizhuvanje, ismejuvanje, ogranichuvanje??? Nikoj ne go sakame toa... ama sme se zaprashale li deka mozhebi, tokmu nie, go pravime  toa... (shto ne bi sakale nam...???)

Tolku li e teshko da sakash? Da davash? Da zrachish ljubov ........... bez da barash nekakov smisol i bez da prashuvash - shto e ljubov, dali postoi, dali vredi, dali pobeduva... bez da barash da ti se vozvrati...

Beden i jaden bi izgledal svetot, ako ne i dozvoluvame na ljubovta da "pobeduva" - a ovde e i sega e! ama ete seushte barame, chekame... i ne, ova ne se filozofii...намигнување Toa e Ljubov, Zhivot.





Изменето од viktorija123 - 16.Септември.2012 во 01:10
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2012 во 16:18
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Baba mi, chestopati mi veleshe - ne kazhuvaj im na drugite shto ti smeta, nekako, na nekoj nachin, bash toa kje ti go pravat(svesno ili ne...) i imala pravo... za povekjeto...<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">
Dali e toa Ljubov??? 
Zarem samo se "rachuna" ljubovta kon ljubeniot, ljubenata?

Kolku gi zhiveeme Isusovite zborovi...??? 
Dali Ljubovta znae za sudenje i kritika vo vid na otfrlanje, ponizhuvanje, ismejuvanje, ogranichuvanje??? Nikoj ne go sakame toa... ama sme se zaprashale li deka mozhebi, tokmu nie, go pravime  toa... (shto ne bi sakale nam...???)
Tolku li e teshko da sakash? Da davash? Da zrachish ljubov........... bez da barash nekakov smisol i bez da prashuvash - shto e ljubov, dali postoi, dali vredi, dali pobeduva... bez da barash da ti se vozvrati...
Beden i jaden bi izgledal svetot, ako ne i dozvoluvame na ljubovta da "pobeduva" - a ovde e i sega e! ama ete seushte barame, chekame... i ne, ova ne se filozofii...намигнување Toa e Ljubov, Zhivot.

Да сакаш, е едно,
а да постанеш самата љубов е друго.
Со првото посотиш како емотивна,карактерна,оформена личност која знае да изрази љубов,да се сочуствува со љубениот,да дејствува заштитнички итн.

Додека со второто...."не постоиш" според особините дадени во првото,бидејќи само тогаш љубовта има дејство какво што самата го опишуваш.

Ваква состојба се раѓа од свет во кој е намножено безаконието и неправдата,лицемерие,себичност,свет во кој се љубат само своите,а сите други се туѓинци итн
Односно тоа е како утроба од која се раѓа самата "љубов".
Колку повеќе се намножува едното,толку поблиску е да се роди другото,од кое повторно ќе се воспотави некој критериум на живеење за да повторно почне да расте "стомакот" и пак исто.

Така да,прашањето во врска со темата "што е љубов" може да биде...

-невеста и младоженец







Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.