IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Хомофобија во образованието
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хомофобија во образованието

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Хомофобија во образованието
    Испратена: 01.Мај.2012 во 23:55
Па постепено би можело да се искорени, само треба да се превземе иницијатива некаква. Независно од тоа што сум геј, моето мислење е дека треба да почнат да се превземаат соодветни превентивни мерки како би се намалил процентот на исмевање, булинг кое разорува една личност. Никој не заслужува да биде психички или физички малтретиран, но нажалост наставниот кадар и не прави нешто особено многу во однос на одредени појави кои што влијаат негативно врз развојот на една личност. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LGBT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LGBT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2012 во 09:07
Доколку се прашувам јас, во образованието на Балканот има дупка, барем што се однесува до оваа тема. Затоа што доколку дојде до разговор на тема хомосексуалност многу од професорите почнуваат со теории како тие луѓе се болни, треба да се лечат и му пречат на општеството и слични работи. Во учебникот по социологија за 2ра година хомосексуалноста е наведена како девијантна појава, а во учебникот за 3та година дури пишува дека тоа е изопачена сексуалност и дека не е природна. Со тоа ддаваат зелено светло на исмевањето и зголемувањето на хомофобијата во ова општество, а резултатот е деструктивен. Невини луѓе се комплексираат и страдаат во тишина затоа што некој е назаден за 40 години (во 1970 отприлика во Америка хомосексуалноста е тргната од листата на болести). Дали мислите дека ова може да се искорени, и на кој начин?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.