IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - nighttime recording
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

nighttime recording

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: nighttime recording
    Испратена: 23.Јануари.2012 во 13:43
ZDRAVO NA SITE.KAKO STO I JA NAREKOV TEMATA ZA TOA NELI I ME INTERESIRA NEKOJA RABOTA.NAJPRVO DA KAZAM DEKA FILMSKA INDUSTRIJA I KAMERA ZA MENE SE TABU TEMA NO PRED NEKOE VREME RAZGOVARAVME SO EDEN PRIJATEL KOJ GO INTERESIRA NOKNOTO SNIMANJE.SAKA DA ZNAE ILI PAK DA MU PREDLOZITE NEKOJA KAMERA ZA SNIMAJE POD SLABA SVETLINA.SE NADEVAM DEKA KE NI POMOGNETE OKOLU NASEVO PRASANJE.VI BLAGODARAM ODNAPRED DO SLEDNOTO CITANJE
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2012 во 20:48
Mislam deka mu treba kamera za nadzor.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2012 во 21:42
Po konkretno, kakvo nocno snimanje...???
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2012 во 12:53
snimane nokno na sveki
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2012 во 17:52
Се сложувам со Тегла среќа
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 12:48
SE ZAPRASUVAM SAMIOT SEBESI DALI E OVA FORUM,I DALI OVDEKA IMA TAKANARECENI LUGE KOI STO SPORED MENE IM SE IMA DADENO PRAVO DA SI IGRAAT SO DRUGI LUGE????
CEKAM ODGOVOR???
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 15:31
HDSLR - 5D mkII, 7D, 550D, 600D...

Golemiot im senzor vadi dobri i upotreblivi videa pri niski svetlini.

Spored tvoeto korisnichko ime pretpostavuvam deka mozhebi imash/koristish Nikon DSLR.
Ako mozhebi ima video funkcija probaj i so nego.

Testirajte. Dignete poviskoto ISO i pogledajte do kade slikata seushte izgleda OK.

Kje pomogne lekja shto povekje se otvara, 2.8, 1.8, 1.4 ...

Eve primer video snimano so Canon 5D MkII - povekje info pod videoto:


Toa ako zboruvame za niskobudzhetno reshenie.


AKo ima budzhet za rentanje na povisoka klasa oprema tuka se
Sony FS100, F3, Canon C300, RED 1 MX, RED EPIC, Arri Alexa...


Pozdrav

Igor
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 20:13
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:



Eve primer video snimano so Canon 5D MkII - povekje info pod videoto:



So svetlo od svekji snimani se svekjite i toa sto e na eden metar od niv. Ako e idejata da bide kadar od svekja kako sveti, OK.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2012 во 02:24
Кјубрик има снимано на свеќи сцени во Barry Lyndon. И то со f/0.7 Zeiss на 200 ASA. Шо ќе му дое ко 1.4 на 800. Само не со три свеќички. Треба мноооогу свеќи. Башка Стенли користел некои со 3 фитиљи шо посилно гореле... да 
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2012 во 13:00
ZDRAVO DECKI.ZNACI IGOR-T FALA TI ZA OBJASNUVANJETO STO SE NAMACI I TI BLAGODARAM USTE EDNAS,MEGUTOA SAKAM DA KAZAM DEKA JAS IMAM Digital Cameras-DSLR Cameras, NO RABOTATA E VO TOA STO MI TREBA KLASICNA (Camcorders)KADE STO NELI KE SNIMA I KE DAVA DOBRI REZULTATI NA NOKNO SNIMANJE POD SVEKI.E SEGA ZA STANDARDOT I ZA BUDZETOT NELI MORA DA SE IMA NEKOJA SREDINA, DA NE E NESTO ASTRONOMSKI,TI DADEN NEKLKU PRIMERI NA NIV KAKO:, RED 1 MX, RED EPIC, Arri Alexa... MEGUTOA TOA BAREM ZA MENE E NESTO...??? ZNACI DA REZIMIRAME,SPORED VAS STO BI MI PREDLOZILE VIE I STO MISLITE VIE SEKOJ SO SVOETO ISKUSTVO I ZNAENJE STO GO POSEDUVA ZA DA BI GO PRONASLE VISTINSKIOT ODGOVOR NA MOETO BARANJE.VIBLAGODARAM USTE EDNAS I SE NADEVAM NA VASATA POMOS
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 11:55
Sony DCR-VX2100 ili Sony DCR-PD170, kako edni od najdobrite SD kameri za low-light uslovi...
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2012 во 12:55
dali samo sony se edinstveni ili pak ima nesto drugo,i dali ovie modeli sto gi kaza ang314o se edni od vodeckite za takvo snimanje??? na pazarov?
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2012 во 14:43
Ne se edinstveni no se so prifatliva cena. Slicni modeli (spored performansi) se dosta poskapi, a spored cenata, nema podobri od ovie dva modeli. A ako ima potreba od HD, togas e malku poinakva rabotata.
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2012 во 09:04
ne bi mi precelo i da ne e HD nema problem, a i kako sto kaza ovie dva modela se so prifatliva cena da kazeme,a me interesira dali gi ima nekoj koristeno za da mi kaze nesto pod raka sto se veli
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.