IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Буквите „Ќ“ и „Ѓ“ остануваат без примена ... ....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Буквите „Ќ“ и „Ѓ“ остануваат без примена ... ....

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Буквите „Ќ“ и „Ѓ“ остануваат без примена ... ....
    Испратена: 23.Јануари.2012 во 13:20
Одамна ме иритира а сега веќе станува и неподнослива замената на буквата „Ќ“ со буквата „Ч“ како и замената на буквата „Ѓ“ со буквата „Џ“ во секојдневната употребата. Порано можеше најчесто да се слушне во скопскиот „сленг“ а помалку во останатите, но сега веќе и медиумите не го почитуваат литературниот македонски јазик па често може да се прочита нешто како големиот билборд за концертот на Здравко ЧолиЧ, натпис со наслов „Жељко ЈоксимовиЧ во Скопје“ .... И нели Новак ЏоковиЧ .... Фиќото и денес останува ФиЧо.... Ѓоко многу почесто се слуша како Џоко ....
Прашањето е зошто кога веќе не сме како нашите соседи од Бугарија и кога веќе ги имаме овие букви во нашата азбука самите го бришеме нивното постоење?


Изменето од Blue Scarlet - 23.Јануари.2012 во 13:21
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 14:02
Не е дека медиумите не сакаат да се придржуваат кон правилниот правопис, ама кутрите, толку знаат, сега доаѓаат нови и сè понеписмени генерации кои мислат дека така треба да се напише. тага Само погледни ги преводите на Сител на филмовите и сè ќе ти стане јасно. А1 беа подобри донекаде.
 
Што се однесува до овие букви, тој што ги пишувал плакатите за Чолиќ се водел од тоа дека така му се слуша Чолич (од српското Чолић)... голема насмевка истото важи и за Ђоковић.


Изменето од LiDivio - 23.Јануари.2012 во 14:07
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 14:20
За преводите не сакам ни да помислам .... не слушам
Па може и ќе се воведе ново правило во македонскиот правопис „Водење по слух“ за да се оправда неписменоста ... голема насмевка
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2012 во 16:06
Браво Скари.Многу паметна и корисна забележка .
 
Јас само следново ќе кажам по темата :Вие Македонците големи претензии имате да бидете посебна нација. Тоа е убаво. Дури 133 држави во светот ве признале.Ама штом имате претензии за посебна нација говорете на собствениот си јазик ,а не да сретнуваме зборови како
 
карти-билети
 
зборувам-говорам
 
одма-веднаш
 
кладилница-обложувалница
 
монструм-чудовиште
 
Сте направиле лом од собствениот си јазик


Изменето од емил - 25.Јануари.2012 во 16:07
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2012 во 18:56
Golema blagodarnost do Blaze Koneski(najgolemiot krvnik na makedonskiot jazik) sto ni ja uniti edinstvenata vrska so Makedonstinata i jazikot....oti bil bugarski de...смеење

Sega ne e Bugraski...sega e kurac od ovca rogusa...morame da go kitime kako grda nevesta so pridavki i dodavki za da bide barem malku poubav i veren na...Srpskiot
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2012 во 19:04
ah da...zamalku ke zaboravev

Vatikan ni ja slavi pismenosta a nie ja frlivme vo kanta za gjubre...to nema ni u Beograduсмеење
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Miss.Independent Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2013
Локација: In my Dreamland
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miss.Independent Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2013 во 20:48
Истото се случува и со Љ.Наместо фотеља ми викаат фотеЛЈА
Прљаво-прлаво
Ваљда-валда
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.