IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - 2012-Ќе донесе ли единство на  политичка сцена?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

2012-Ќе донесе ли единство на политичка сцена?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2012 во 15:31
Би сакал да имате сите можност и да го видите она што сум го гледал јас често....
Како идиотите што по цел ден се караат на она парламентарната говорница и по разни комисии, после тоа на пауза или после работа, седат заедно во собраниското бифе, или во кафана, па се караат за тоа кој частел последен или на кого му е ред да вози наредниот пат....мислам на политичари од различни партии а не од иста....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2012 во 22:18
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Би сакал да имате сите можност и да го видите она што сум го гледал јас често....
Како идиотите што по цел ден се караат на она парламентарната говорница и по разни комисии, после тоа на пауза или после работа, седат заедно во собраниското бифе, или во кафана, па се караат за тоа кој частел последен или на кого му е ред да вози наредниот пат....мислам на политичари од различни партии а не од иста....

Јасно е дека не се душмани и надвор, оти народната мудрост не вели за џабе-Врана врани очи не вади. Ама народот го потпалуваат. Еве мене живо ме интересира што има Стевче во телефонотголема насмевка
Jакимовски: Трагата на вмровците е во мојот мобилен телефон

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2012 во 18:42
Ако под единство подразбираме зголемување на платите во парламентот...
тогаш Да...
единство за нечепкање на матните приказни од гарнитурата од другата страна...
и тоа секако Да, и тоа не од сега...

за нешто друго, не ми текнува...размислување
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2012 во 22:36
Јас повикот за обединување го разбирам како поле на кое сите ќе се обединиме во единствен став за непопуштање по однос на промена на името. (Леле, Абе како Гоце Делчев сум Бе! Нели?голема насмевка)
Ни под услов за влез во НАТО и ЕУ.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2012 во 23:27
ma , nosi se i ti i tvoeto pole!намигнување
..eve eden od  srce kazan komentar  od nekoj ....od nekade:да

Мене, 09.02.2012 11:09:25
"Јас си го подготвив пасошот, не за таму, туку за Австралија. Колку и да ми е мила Македонија, помило ми е семејството. А тоа не можам да го нахранам со патриотизам. Црквите и џамиите не носат храна, носи работата. Колку и да звучи апсурдно, вработен сум, во државна фирма. На директорот не му сум по кеиф, па затоа ме шиканира, ми забранува да одам по семинари и обука. Некогаш и не само до парите, туку до вкупниот амбиент во државата. А мене, некако, не ми мириса на арно. Затоа, парталите во раката и сите надвор. За наше добро!!!!!!!"
аплауз...pameten chovek!

...a ti, sepak povekje misli mu ja na makedonija ... otkolku na tvojata familija.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2012 во 19:56
На темава зборуваме за (можно) единство во Македонија, а јас ќе ги спомнам јапонците!
Можеби ќе речеш: „остај ги јапонците, тие се друго. Ние не сме како нив ...“ (или нешто во тој стил).
Пред 10-тина години на еден семинар во Охрид разговарав со еден јапонец и тој ми рече: „Кај нас, на сите во прв план е интересот за државата, потоа за фирмата и на крајот доаѓа фамилијата“! Нормално и, јас му кажав дека и кај нас се тие приоритети, ама по обратен редослед! Тој само кимна со главата и малку ја развлече устата, што би требало да претставува (иронична) насмевка. А кој ќе го знае, можеби и не’ сожалувал?!
Е сега, дали токму оваа нивна филозофија на стратешко единство е причина за нивниот огромен развој - незнам, ама знам дека кај нас ова едноставно е - несфатливо.
И затоа велиме:
Originally posted by brza brza напиша:

...a ti, sepak povekje misli mu ja na makedonija ... otkolku na tvojata familija.

Не, јас сакам моето семејство да живее добро во Македонија.
Како што сакале многу генерации пред нас.
Многу е лесно да избегаш пред проблемите и да не се спротивставиш на предизвикот!
Што мислиш, јас не сум ја земал во предвид и таа опција, да ја „киднам“? Но, ете, сепак сеуште сум тука, со надеж дека сепак еден ден ...
Исто како што се надевале и нашите претци, кои многу лесно би можеле да се решат од проблемите ако избегале од овие краишта под налетот на турците или на србите или на бугарите или на германците. Или пак да го прифателе муслиманството, да се посрбеле, да се бугаризирали или германизирале. А тогаш, во тие времиња, во вистинска смисла на зборот се давале животи. Ако сите наши претци го имале истиот овој начи на размислување „збирај парталите и бегај“, тогаш одамна ќе не’ немало.
НО, ете, тие опстоиле.
Да, секогаш ќе има такви будали кои ќе пркосат на времето и настаните, за да истраат во борбата за подобар живот - тука. Не само на сопственото семејство, туку за семејствата на нашите деца!
А овој идеал ќе го постигнеме само доколку ние самите сме единствени во некои стратешки определби. Да не живееме во заблуди дека некој однадвор ни’ мисли повеќе добро отколку ние самите.
Свесен сум дека ова мое размислување нема да наиде на единство од сите читатели. Некои ќе мислат дека јас сум будалиот, а тие се паметните!
И после ќе се чудиме каде згрешивме!

Р.Ѕ. Добро, штом не сакате да живеете во Македонија оваква каква што е, штом не се согласувате да имате заеднички државен интерес (во случајов по однос на името), штом гледате дека надвор* поубаво се живее, ... што не заминете таму каде животот ќе ви биде подобар? Така ќе биде подобро бидејќи ем подобро ќе си живеете, ем нема да се нервирате од нас и да не’ окривувате за тоа што сакаме да останеме македонци!

* - Кога македонците (кои за „подобар“ живот не сакаат тоа да останат), како и милиони други во светот кои се незадоволни од сопствената земја, велат дека сакаат да заминат “надвор“, секогаш во памет им се дестинации на неколку развиени  држави: Америка, Канада, Германија, Франција, Британија, Норвешка, Шведска, Австралија.
btw. Ова зборува дека Македонија не е единствена држава во која лошо се живее.
И, што ќе се случи ако сите избегаме од сопствените држави и заминеме таму каде што е убаво?
Зошто со таков жар тие кои напаѓаат, не се обидат да сторат/име нешто, за да ни’ биде убаво овде?размислување


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 00:03
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Зошто со таков жар тие кои напаѓаат, не се обидат да сторат/име нешто, за да ни’ биде убаво овде?размислување


...shto be da storat ,zlaten?збунетост

...tie shto sakaat da storat neshto,...vekje 20 godini i pravele neshto za da im bide poubavo doma,..so toa shto birale lugje od nego , .kako shto e i  nasekade .....za da go mu go napravat zivotot dobar...

ama...ete ,...do sega samo mu se vloshuval zivotot a toj,...ni so prst da mrdne neshto konkretno da napravi okolu toa,..t.e...da gi zeme ''stvarite'' vo svoi race,..kako vo drugi zemji shto napravil narodot.
...ako sfakjash,..a, sfajkash ,pameten si ti ! намигнување
..e, zatoa i bega i tek ima da ti begaat lugjeto od tvojata "pred sê drugo'' tatkovina.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 15:36
Брза, те разбирам тебе (но и сите други) за незадоволството од незавидната економска ситуација, како мотив за исселување. Како аргумент нормално дека и тоа држи. Но јас сакам да предочам на фактот дека ние треба да се обидеме да сториме нешто за да ни’ биде убаво овде, да не мора да бегаме. Ако не за друго, тогаш за она наше исконско - за инает!голема насмевка Да не им попуштиме и да не подлегнеме под притисоците на разните „волци“ кои сакаат да ја раскинат Македонија.
Originally posted by brza brza напиша:

... a toj,...ni so prst da mrdne neshto konkretno da napravi okolu toa,..t.e...da gi zeme ''stvarite'' vo svoi race,..kako vo drugi zemji shto napravil narodot...

Е за ова и двајцата се согласуваме.
Кај нас се е така инертно, се помируваме со настанатата ситуација, чекаме некој друг да стори нешто за нас. Секогаш каскаме* зад другите... Незнам што е причината за тоа? Дали е стравот толку многу вроден во нас, па се плашиме да дигнеме глава (за да не ја пресече сабјата), дали во прашање е добродушноста или ако сакаш наивноста (која е на само еден чекор до глупоста), дали до ... ? Еден господ ќе го знае. (А бидејќи нема господ, значи никој не знае!)
Сега (сакаме тоа да го признаеме или не), се „ситиме“, ако можам така да речам, на грците што се соочуваат со проблеми и поради што демонстрираат. Ама тоа е нивната предност. Така се оди напред, со примена на дијалектичките закони - борба на спротивности. Кај нас тоа го нема. Тоа многу добро го знам и го имам искусено на сопствена кожа. Пред 5-6 години бев водач на штрајк во една многу добро позната македонска фирма каде работев. Во првиот ден беа половината (200) од вработените (400) работници. Јасно и гласно им предочив дека за да не’ „скршат“, од страна на раковотството ќе има ветувања за повисока плата, за работни места, ама и закани за преместувања и отказни решенија. После 4-5 дена паднаа првите отказни решенија и ... половина од работниците си го „свиткаа опашот“. По 20-тина дена уште триесетина, така да до крај останавме едно 60-70 луѓе.
Сето ова иако изгледа дека е надвор од темата, сепак во суштина е пример за тоа какво е, но и какво треба да биде македонското единство.

* - Секогаш чекаме некој друг да стори нешто, па по неко време и ние.
   -   србите дигнаа востание против турците во 1804, а ние 100 години подоцна (притоа не мислам на некои поситни вооружени изразувања на незадоволство). Зборувам за сериозно организирана борба.
   -   во 1941 година, хрватите и србите уште во Март се спротивставија на потпишувањето на тројниот пакт и почнаа со вооружена борба на 4-ти Јули. Кај нас се чекаше до 11-ти Октомври. (После се лутиме зошто Тито ни’ го испратил Темпо)
   -   во 1968 сите југословенски студентски центри излегоа да демонстрираат, а во Скопје не ни слушнаа за такво нешто, а не пак да излезат на улица.
   -   во 1991, уште од Април-Мај, Словенија и Хрватска почнаа да се борат за независност, а ние чекавме до Септември.

Р.Ѕ. За да се промени ова, потребни сме да останеме овде и да водиме заедничка битка за опстојување на Македонија и за подобар живот во неа.
Р.Р. Ѕ. Во контекст на ова, дали следново е фикс идеја?
   Како би било да се обединат неколку десетини (а зошто не и стотини) добростоечки македонци кои би инвестирале во МК?! Ама под услов сето тоа да биде ептен транспарентно. Да ја чучнат владата пред камерите и јавно, пред сите медиуми, да ги постават условите под кои ќе инвестираат, за да не им се дозволи на некои министерчиња да ги уценуваат, поставувајќи им некои неприфатливи правни, економски, еколошки ... критериуми.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2012 во 19:22
И додека ние тука зборуваме за некое единство, барем кога се во прашање  интересите на земјата, тие си бараат интерпелации, се вреѓаат, се закопуваат,и така речи ќе се степаат-ама не се степале-ги боли ударот. Бреени за тепачка не ги бива- аман еднаш нека се помодрат, нека им стават некое копченце на клиниките во градска.намигнување

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2012 во 23:19
..podobro ke beshe da se  (p)otepaa!тага

...kako i sekade vo normalnite parlamenti !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.