IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - 2012-Ќе донесе ли единство на политичка сцена?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

2012-Ќе донесе ли единство на политичка сцена?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2012 во 22:51
Ако почнат со вистината, веројатно полека ќе се дојде до какво такво единство-“трулите јаболка“ да се исфрлат од корпите наречени партиски штабови. Само така 2012 ќе даде малку надежи

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 00:34
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

трулите јаболка“ да се исфрлат од корпите наречени партиски штабови.
 
Amin!
 
 
Na strana od toa, po priroda politichkata scena nemala i nema nikogash da ima edinstvo.
 
Kako mozhe da se ima politichko edinstvo megju razlichni partii koi megjusebno se  borat za prevlast vo drzhavata?
 
Mozhe da se najde edinstvena platforma edinstveno koga se raboti za nekoi nadvoreshni ili vnatreshni drzhavni intresi koi se od iskluchitelna vazhnost za sigurniosta na drzhavata, inaku... вртење со очи
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 11:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Na strana od toa, po priroda politichkata scena nemala i nema nikogash da ima edinstvo.
Mozhe da se najde edinstvena platforma edinstveno koga se raboti za nekoi nadvoreshni ili vnatreshni drzhavni intresi koi se od iskluchitelna vazhnost za sigurniosta na drzhavata, inaku...


Токму така! Баш за тоа и говорам, што и треба на оваа држава, за да се обезбеди некаква, каква-таква, политичка стабилност. Ова што го велиш, го имаат направено голем број на држави во светот и го нарекуваат НАЦИОНАЛНА ДОКТРИНА! Кај нас, дури и за прашањето за името, нема единствен став. Единствено, како папагали сите повторуваат, интеграција во НАТО и ЕУ, интеграција во НАТО и ЕУ.....
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 14:51
Проблемот зошто кај нас немаме политичко единство е од единствена причина што тие кои се декларираат како политичари, политиката ја гледаат само како начин за стекнување финансиска, а со тоа и управувачка, моќ во државава.
Никој од нив ама воопшто не го боли „увото“ за доброто на Македонија и македонскиот народ. Тие се само параван во остварувањето на нивните намери.
Тргнувајќи од ова, кај нас не е возможно опозицијата (во случајов СДСМ и БЦ) да се согласи и да прифати некој (стратешки) став на власта (ВМРО-ДПМНЕ и НГ), од едноставна причина што се мисли дека ако се стори тоа, тогаш остварениот успех, кој ќе се припише на тие кои се на власт, ќе се искористи за нивен повторен избор, со што опозицијата повторно би изгубила шанса да спечали некој милион повеќе. Мислам евра!

Значи, никаква политичка идеологија не е во прашање. Се се’ врти околу парата.
Идеалистите се снаоѓаат материјално, а материјалистите - идеално.лакомост

Р.Ѕ. Само, ме чуди народов што и покрај тоа што и самиот знае дека политичарите ги лажат и крадат, повторно и повторно гласаат за нив, повторно и повторно се расправаат меѓу себе: „БЦ чини, НГ не чини“, „НГ чини, БЦ не чини“ ...  бла благлупчо
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 14:57
Tokmu taka.
 
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 15:03
Е сега тоа е прашање на политичка свест и доблест. Генезата на проблемот е во старите "опашки" оставени како наследство од минатиот начин на размислување во политичката елите. Лидерот на партијата е налик фараон, другите се поданици. Се добива впечаток дека партиите се како приватна сопственост на самиот лидер.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 18:02
Gore-dolu sekogash bilo taka.

Isus bil vo pravo - narodot e stado ovci (bez derogativen smisol) koe sekogash se poveduva po ovcharot.

Kolku shto vodachot e pointeligenten, pomotiviran, pofokusiran, poenergichen, poharizmatichen i poleporechiv, tolku povekje lugjeto go sledat.  Rabotata e shto najgolemiot broj lugje nemaaat svoe mislenje i stav za nitu edna rabota - tie sekogash sledat tugji mislejkji deka se nivni. тага  Dovolno e da se soochat so nekoj  malu ponastojchiv od niv, nekoj koj se naogja na povisoko nivo na avtoritet, nekoj koj sobral grupa poslushni sorabotnici okolu sebe... i lugjeto vednash si pomisluvaat "ovoj sigurno e mnogu pameten i znae shto pravi". I lugjeto pochnuvaat da se redat pozadi nego bez mnogu razmilusvanje... i kako shto odi vremeto s'e pomalu razmisluvaat i s'e povekje slepo go sledat. I koga pozdravo kje se vtemelat vo taa grupa na interesi togash nivniot zhivot go podreduvaat na niv i taka stanuvaat zhivotno zavisni od taa grupa/politika/vodach.

Na toj nachin pochnuvaat po sekoja cena da ja branat svojata pozicija i site drugi stanuvat nivni najgolemi neprijateli. Nivniot vodach e nivniot mesija i tie svojata egzistencija ja stavaat vo negovi race. Zatoa neka ne zachuduvaat komentarite na ovoj sajt (kako i na site drugi) koi velat "NASHIOT vodach e najpametniot", "VASHIOT vodach e lazhgo i lopov", "NIE sme najsposobni", "VIE ste seljaci", "koga NIE kje dojdeme na vlast kje vidite shto kje vi napravime"...  тагатагатага


Изменето од Messenger - 12.Јануари.2012 во 18:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 18:44
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

abe ajde....na balkanot edinstvo ima SAMO i SAMO pod diktatura...
Зошто историски сме научени да бидеме под диктатура. Но, види ја на пример Грција? Имаат политички превривања, но се држат во секое време до НАЦИОНАЛНАТА ДОКТРИНА! Особено кон нас. Или Словенија. Сега имаше таму предвремени избори, но факт е дека сите се држат до доктрината, па и Хрватска донекаде. Тоа е според мене политичко единство.


Toa e uste edno dopolnitelno iskrivuvanje vo nasata geneza Pi Ejdz Pi...i sledstveno go nametnuva prasanjeto...STO SME NIE VPROCEM(kako etnos)????
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
BelindaMill Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BelindaMill Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 10:53
Во 2012 три работи ќе се случат:
 1. Осипување на вмровското тело во 2-3 други партии (ВМРО-Нардона, Обединети за Македонија, партијата на Гуштеров, ...). Ќе почне движење внатре во ДПМНЕ со кое ќе бараат на чело на партијата да се врати Љупчо Георгиевски за да ја спаси Македонија.
 2. Губење на поддршката што ДПМНЕ ја добива од земјоделците. Ќе има блокади на патишта, штрајкови, граѓанска непослушност.
 3. Демаскирање на Гвујокио дека е голем патриот во врска со името, а ваму братучедите негови бизнис си тераат со еден куп грчки криминалци. Со тоа ДПМНЕ ќе загубат дел и од своето најтврдокорно тело.

После во 2013, крушата сама ќе падне, па ние после тоа лесно ќе ја внесеме Македонија во ЕУ и НАТО. И А1 пак ќе проработи, господинот Велија Рамковски ќе излезе од затвор и ќе ги предводи земјоделците и новинарите.

Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 11:20
Originally posted by BelindaMill BelindaMill напиша:

Во 2012 три работи ќе се случат:

 1. Осипување на вмровското тело во 2-3 други партии (ВМРО-Нардона,
  Обединети за Македонија, партијата на Гуштеров, ...). Ќе почне движење
  внатре во ДПМНЕ со кое ќе бараат на чело на партијата да се врати Љупчо
  Георгиевски за да ја спаси Македонија.

 2. Губење на поддршката што ДПМНЕ ја добива од земјоделците. Ќе има блокади на патишта, штрајкови, граѓанска непослушност.

 3. Демаскирање на Гвујокио дека е голем патриот во врска со името, а
  ваму братучедите негови бизнис си тераат со еден куп грчки криминалци.
  Со тоа ДПМНЕ ќе загубат дел и од своето најтврдокорно тело.

После во 2013, крушата сама ќе падне, па ние после тоа лесно ќе ја внесеме Македонија во ЕУ и НАТО. И А1 пак ќе проработи, господинот Велија Рамковски ќе излезе од затвор и ќе ги предводи земјоделците и новинарите.Ова нема никогаш да се случи реално. ДПМНЕ нема во наредните 2-3 години да ја изгуби подршката од земјоделците, поради маркетингот на телевизиите. Велија ќе заврши слично како Љубе Бошкоски, со мала група на подржувачи околу него. Искрено, СДСМ е само бледа сенка во овој момент (а богами како што гледам и на подолго), нема да може да му зададе сериозен политички удар на ДПМНЕ и на Груевски. Сериозни реформи му требаат на СДСМ за да може да делува. Но, какви "краци" има пуштено ДПМНЕ во овој момент, особено во медиумите, тешко ќе им оди.

Љубчо Георгивески е политички мртов човек.
Изменето од pHp - 13.Јануари.2012 во 11:20
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 16:03
2012 НЕМА да донесе политичко единство. ......Ама ЕДИНСТВО ке има од сиромавите и гладните. Тие таков сојуз се ....најбројни во моментов, со тенденција за рапиден пораст, па со оглед на масовното зголемување се очекува да се така сплотени во гладот што ми се чини ќе станат ЕДИНСТВЕН алат на Опозицијата , која е во моментов за никаде. И од ден на ден се се посилни и посплотени ....и ако тие не не внесат во ЕУ, богами нема друг јунак кој ќе може!!!!.......Така ли е?.....Напред, со среќа нека е!
Кон врв
ljoce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ljoce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 11:30
Братството и единството помина и замина , сега секој си има свој став и никој немора да го прилагодува својот став со душманскиот. Доколку се врати единството ќе значи дека повторно сне почнале да живееме во едноличен свет како што беше Југословенскиот од 1945 па до 1989.Одкога се појавија повеќе од една партија во системот истиот почна да се распаѓа , затоа што капитализам се прави со капиталисти а со комунисти успева само комунизам.Се додека имаме политичари кој зеле диплома од СФРЈ се дотогаш ќе имаме капиталистички систем на начин разбран од комунисти.
Не смее да има единство . Политичката арена треба да биди разбрана како место на различни идеи . Но сегашниве политичари мислат дека ако еден предлог иди од сопартиец мора да е за тој предлог. Затоа имаме свет кој е црнобел и неслучајно народот размислува дека треба да се спојат црното и белото иако веќе се споени и не се знае што е лево а што десно,битно да е од неговата партија. миле паника

Изменето од ljoce - 14.Јануари.2012 во 11:31
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 13:10
Белинде, пред да дадам коментар на твојот цитат подолу, да те прашам дали погледна на мојот пост во темата „Скопје 2014“ а кој се однесува на твоите коментари?
Ова го велам бидејќи таму имам коментирано за истите овие твои гатачки способности:
Originally posted by BelindaMill BelindaMill напиша:

Во 2012 три работи ќе се случат:
 1. Осипување на вмровското тело во 2-3 други партии (ВМРО-Нардона, Обединети за Македонија, партијата на Гуштеров, ...). Ќе почне движење внатре во ДПМНЕ со кое ќе бараат на чело на партијата да се врати Љупчо Георгиевски за да ја спаси Македонија.
 2. Губење на поддршката што ДПМНЕ ја добива од земјоделците. Ќе има блокади на патишта, штрајкови, граѓанска непослушност.
 3. Демаскирање на Гвујокио дека е голем патриот во врска со името, а ваму братучедите негови бизнис си тераат со еден куп грчки криминалци. Со тоа ДПМНЕ ќе загубат дел и од своето најтврдокорно тело.

После во 2013, крушата сама ќе падне, па ние после тоа лесно ќе ја внесеме Македонија во ЕУ и НАТО. И А1 пак ќе проработи, господинот Велија Рамковски ќе излезе од затвор и ќе ги предводи земјоделците и новинарите.

И, навистина! Дали овде се работи за твоја (или колективна СДСМ-овска) моќ на предвидување на настаните или овие заклучоци се резултат на опсежна, сериозна, долготрајна научна, економска, социјална и политичка анализа?

И, btw. како вие мислите (секако кога ќе дојдете на власт) да ја внесете Република Македонија во ЕУ и НАТО? Повторувам, Република Македонија, а не некоја друга држава.

Се надевам дека овојпат ќе ме удостоиш со некаков одговор. Се надевам критички!намигнување

Р.Ѕ. Зошто упорно се потсмеваш на говорната маана на Премиерот, па постојано го користиш „Гвујо ...? Стави се во улога на мајка на дете (или баба на внуче) кое има таква говорна маана. Дали ќе му се потсмеваш на твоето дете (внуче) што така зборува? А?

Како беше онаа: „Не прави нешто што не сакаш тебе да ти го прават“. Оти секој ќе си дочека тоа што го заслужува!замисленост

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 13:54
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Р.Ѕ. Само, ме чуди народов што и покрај тоа што и самиот знае дека политичарите ги лажат и крадат, повторно и повторно гласаат за нив, повторно и повторно се расправаат меѓу себе: „БЦ чини, НГ не чини“, „НГ чини, БЦ не чини“ ...  бла благлупчо
 
Народот гласа за помалото зло, т.е. ПРОТИВ другиот, а не ЗА ,,својот,,. Плус вкупно има поеќе од 400 000 членови (на коишто на повеќето им е ветено ,,вработување,, лажго) на ВМРО и СДСБЈРМ заедно, така што овие гласаат по некоја директива, плус тука се ,,браќата,, од УЧК и ДПА кои ги лажат Албанците во врска со Голема Албанија, немање права... итн, итн... и тоа трае... и трае.... тага
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.