IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - Кили легенда
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кили легенда

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2013 во 18:25
Сакав да ти одговорам Сантијаго за да не испадне дека бегам од одговорност ,не сум останала должна одговор никому, ама  мојот начин на комуницирање сега не ми дозволува да ти одговорам онака како што заслужува твојот последен пост
п.с
немој секогаш да се наоѓаш повикан во нечиј туѓ ред,тоа е одлика знаеш на какви ликови.
влакната на јазикот беа само шега која веројатно немаш капацитет да ја разбереш
ако сакаш да си судија следи ја утакмицата од почеток до крај
благодарам
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2013 во 22:53
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Луѓе бе, за вкусови не се дискутира! 
Мене тоа не ми личи на уметност, патем и не стануваш уметник ако испееш една детска песничка на пример.
Исто и со глумата. Не стануваш уметник ако глумиш во 100 филмови, стануваш ако добро го направиш тоа. За мене тоа од погоре е добро само поради тоа што најверојатно е надуван додека го глумел тоа, ама кога треба да изглуми нормален човек мене не ми се допаѓа. И што сега? Ќе ме каменувате што не му го признавам делото? Што не ми се допаѓа стилот, глумата и слично? Погоре не гледам уметност, да некои викаат дека е уметност, за мене уметност има малку пофино значење.



mu se popagja....na zagor..mislam komentarot.намигнување

stvarno koja si ti?.збунетост


a za umetnosta Angjo,mislam deka treba da bide "porazbirliva" i za "obicnite lugje" vo sprotivno neka ne se cudat sto pretstavite im se trojca bez dvajca..mislam vo posetenost.



Изменето од zagor - 22.Септември.2013 во 22:59
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2013 во 00:00
Најискрено, за тој Кили првпат слушнав (и го видов) кога беше она со новинарката.
Воопшто и незнаев дека тој е глумец и дека глумел во „Тетовирање“. Од поставеното клипче во кое се гледа една секвенца од тој филм, неговата улога во тие 2-3 минути можам да ја оценам како ... како ... како секој лудак да може да ја одигра. Па дури и јас. голема насмевка Зарем има нешто толку посебно во тоа „глумење“?
Да, да ... точно е ова што го вели евангелине:
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Луѓе бе, за вкусови не се дискутира!

И токму затоа се сложувам со:
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

...Мене тоа не ми личи на уметност, патем и не стануваш уметник ако испееш една детска песничка на пример.
Исто и со глумата. Не стануваш уметник ако глумиш во 100 филмови, стануваш ако добро го направиш тоа. ... ... ... Погоре не гледам уметност, да некои викаат дека е уметност, за мене уметност има малку пофино значење.

А што се однесува до оваа забелешка:
Originally posted by Vardan Vardan напиша:

izvini,ova e Forum..pa se komentira za nekoj koj im e poznat bar na 10% od prisutnite..taka da ne razbiram,za kogo ti sakas da komentirame? Za tebe? A sto pa ti si,ili "so" sto si ti zasluzen za Makedonija...apropo,za Kili pokraj negovite mal milion dramski ulogi,ke ja naglasam ulogata na Isus vo "Tetoviranje"..ako dobro se sekjavam...dovolno e za lik kao ti?..E strasno znaci

среќа  Ах бре момче (според никот претпоставувам дека си тоа, во спротивно ти се извинувам) ма ајде
Тоа за што јас сум придонел за Македонија ти и сите други секојдневно го гледате секаде каде што се движите. Можеби и ти го имаш кај тебе дома и го употребуваш секојдневно. Знам, не си ни свесен за што ти зборувам, но ... мислам дека е подобро да остане така. Не сакам да се експонирам (некој би рекол да се фалам) во јавноста за тоа што јас сум придонел за Македонија. Во тоа е разликата меѓу луѓето. Некои да одглумат 2-3 минути во некаква беззначајна роља, или да отпеат некаква песна, која по некоја случајност ете, станала хит на неделата, тоа ќе го пласираат на јавноста како некое врвно постигнување. За разлика од нив, има луѓе кои направиле многу позначајни дела, од различни области,  но поради разни причини не се наметнуваат на јавноста. Не патат од комплекс некој да зборува за нив, како што многумина тоа го изјавуваат, независно дали од позитивен или негативен аспект. Со други зборови кажано, некои размислуваат: „ Не е важно дали е добро или лошо, важно е да се зборува за мене, да бидам во центарот на вниманието, да ми се зголемува популарноста ...“ Лично за мене тоа е глупост. А кај некои ете - пали!
Но, тоа си е моја заблуда.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2013 во 00:44
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Никој не вложува толку труд и сретства за да направи таква рајска градина за одгледување на марихуана а притоа да ја користи само за лични потреби.
И кривичното дело за кое е приведен е "пуштање во промет на опојни дроги, психотропни супстанции и прекурсори" .... што значи се работи за класичен прозводител и дилер на дрога и треба да си одговара според Законот без оглед што некои во него гледаат уметники без оглед шо јавна фаца....
точно така, крај на дискусијата!
ја ако дувам и ме фатат алфи, џигер ќе ми извадат (барем така велат урбаните легенди среќа), не гледам зошто Кили би требало да има поинаков третман, без разлика дали конзумира и дила и без разлика каков „уметник“ бил
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Vardan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vardan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 07:08
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Никој не вложува толку труд и сретства за да направи таква рајска градина за одгледување на марихуана а притоа да ја користи само за лични потреби.
И кривичното дело за кое е приведен е "пуштање во промет на опојни дроги, психотропни супстанции и прекурсори" .... што значи се работи за класичен прозводител и дилер на дрога и треба да си одговара според Законот без оглед што некои во него гледаат уметники без оглед шо јавна фаца....
точно така, крај на дискусијата!
ја ако дувам и ме фатат алфи, џигер ќе ми извадат (барем така велат урбаните легенди среќа), не гледам зошто Кили би требало да има поинаков третман, без разлика дали конзумира и дила и без разлика каков „уметник“ бил


Ej zabegan ama go kaza ova..pa ne ti e sram,odnosno ne se sramis sto zivees vo drzava vo koja ako te fatat bukvi (alfi,beti,gami,delti) pred da odgovaras na sud i za toa dobies soodvetna sankcija-treba da prezivees!..t.e da ne umres od mavanje i tepanje od luge so podprosecen IQ cie osnovno sredstvo na komunikacija im e palicata
Ako sakate da go doznaenjeto znacenjeto na eden covek-samo dajte mu pole na dejstvuvanje
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 08:22
Токму така. Ако тој наркоманот татко му дома не го воспитал, со кое право сега
Алфите треба тоа да го прават за земање (не продавање) дрога...
Кон врв
Vardan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vardan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2013 во 19:15
evangeline напиша:


Originally posted by Vardan Vardan напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by Vardan Vardan напиша:

urban gradski Skopski lik kao Kili.





Жити се !!! Онај кој се дрогира е de facto урбан лик ???


Kolku ogranicen si vo mislenjeto,ne mozam da poveruvam deka tipce (pretpostavuvam deka si musko) kako tebe-sto e administrator na eden forum i koj po difolt treba da bide so otvoreni,liberalni svakjanja moze da kaze vakvo nesto..Kazi mi spored tebe kakvi likovi bea dolenavedenite likovi ..btw site pocinati od pregolema doza droga,sto heroin,kokain,alkohol,valium..e.t.c

Kurt Cobain (ex Nirvana lead singer)
Jim Morisson (ex Doors lead singer)
Jimi Hendriks,Janis Joplin,Michael Hatchins (ex INXS lead singer)
Ernest Hamingway..Oscar Wilde..
..ne sakam da nabrojuvam Makedonski all-star likovi na koi ti kapa im simnuvas a nemas poim deka se uzivateli i na mnogu poseriozni drogi od trevkata na Kili,lugeto se uste se zivi-rabotat,tvorat i se poznati i priznati vo svoite oblasti vo i von MKD



Токму поради тој факт, човекот е Администратор на еден јавен медиум и ни на крај памет не му е да поддржи нелегални активности. Во нашава земја одгледувањето и пуштање во промет на наркотични средства е казниво со закон.
Мислам дека има граница на либералноста, тоа кажано од страна без оглед на неговите убедувања.
Или според тебе ако е Администратор не смее да има сопствено мислење?


Што се однесува на овие што си ги наредил, сите се докажани во својата област. Не знам, не сум запознаена кој од нив одгледувал марихуана во саксии? Или само биле ужи,zватели?
Кили не само што не се има докажано, туку нема апсолутно ништо корисно направено во ова општество за да му се симне капа, а уште помалку да се каже дека човекот е успешен. Ако она фамозното - Ма немој да ме јебеш е белег и уметничко дело, тогаш слободно може да се обеси Кили во некоја келија.

И за крај би те запрашала, од каде знаеш дека на некои во твоја глава замислени личности господинот Администратор капа симнува а се уживатели на тревка и други дроги? Не го познаваш човекот а така му се нафрли, за момент помислив дека Кили или еден добро познат член на Администрацијата пишува.
А сето ова ти го пишав само затоа што можеби и мене ќе ми се нафрлеше ако до дадев истиот коментар како Администраторот погоре, па можеби ти мене ме познаваш а јас тебе не?


Woaaahh   moram da priznam deka mojata malenkost,a voedno i titulata koja ja imam-(m.z."nov clen"),vo kombinacija so komentarot sto go dadov,ne veruvav deka g-data moderatori ke se javat vo odbrana na nivniot co-worker.Da ne e smesno ke bese tazno,zatoa ke bidam kratok-

Draga moja Evangelina,
                      Prvo-Zosto si tolku sigurna deka ne go poznavam g-not Admin?A kako vtoro,ne mora da poznavam nekoj covek licno za da skontam za kakov lik se raboti.Potrebno e mnogu malku-sledi gi negovite postovi,negovite komentari a potoa i objasnuvanja,doobjasnuvanja,posocuvanja,nasocuvanja,repliki,kontra-repliki kako i licnite poraki sto gi dobivate od nego vo koi vi kazuva,ukazuva,dokazuva i ke imate kompletna slika ne samo za doticniot Admin. nego za bilo koja osoba.Komentarite ne davaat samo za da imas poraka poveke napisano,preku niv ke svatis koj se negovi stavovi na mnogu temi-od politikata preku religijata do semejstvoto i sex-ot.
No za da dobies uste podobra slika ke se obides da gi sledis i negovite koment. na pomalku bitni temi kako-Film,Televizija,Pecat..i ke vidis na kogo se poklonuva na kogo se "pri"klonuva kogo zaklonuva a kogo "otklonuva". Toa ti e sosema dovolno za da dobies edna verna slika za sekoj covek ovde na forumov.
Ne znam samo kade procita deka rekov da "on" nema pravo na sopstveno mislenje!Naprotiv on mora da ima,no ne bi smeel da go nametnuva,nitu pak da poddrzuva odredeni stavovi,zatoa sto preku niv on de facto (i de jure) poddrzuva i poedinci ili grupi koi stojat pozadi istite tie postovi,komentari repliki.Okolu toa tolku,iskreno poveketo ovde smetam deka imate poveke od basic IQ i zatoa ne sakam da vi popuvam.

Vtoro-fascinantno zvucat tvoite zborovi-"за момент помислив дека Кили или еден добро познат член на Администрацијата пишува"..Po povtorka (sto vikaat Stipjani) od mene imas edno "wooaaah".Kolku tainstveno,krstonosno,zidarski zvuci.Koj e toj "crn gresnik"-obelezan izgleda kako nepodoben od vas "g-data" vo Administracijata? Koj e negoviot grev sto vo sekoj komentar,post go barate nego? A stom sama velis deka se raboti "za dobro poznat clen" togas sto moze da zgresil osven sto komentiral,repliciral ili reagiral? I kako toa strasno zvuci
dobro poznat clen kako Ivo Kotevski da referira.A kako "dobro poznat" verojatno veke mu e donesena i sprovedena presudata,sto mu ja donela "golemata Masonska Admin.loza" na IdiVidi izgleda? Go suspendiravte ili proteravte forever sto tolku se plasis da ne ti se vrati pa makar bil i vo olicetvorenie na Kili? Rabotava kadija te tuzi-kadija te sudi . Ili tipot/tipkata e kodos pa vasata Grand Admin.Lodge go lustrirase? ..aman be..ve molam chill out luge,ne si pridavajte pogolemo znacenje od ona sto navistina go imate-a i taa titula vi e samo cyber -nisto poveke !

Treto - A za deloto na Kiril Pop Hristov - Kili jas poveke nema da zboram.Ke povtoram samo deka covekot e akter vo teatar,a onoj sto gledal bar edna negova pretstava ke priznae deka e virtuoz na svojata profesija.Kakov e privatno,toa mozat da kazat onie koi nekogas razgovarale so nego,a jas na taa tema ke kazam deka najgolemata doblest na Kili e toa sto e covek-nesovrsen,za razlika mnogu drugi koi toa nema nikogas da go priznaat.Tolku! Poveke ne mislam i ne sakam da se zamaram..a vprocem ne sakam da si go rasipam dobriot feeling pred koncertot na MANU CHAO vecerva na Skopsko lizgaliste.

notice - mi se dopagja replikata i komentarot na zabegan i go delam negoviot stav okolu lesnite drogi odnosno trevkata

p.c Nareden pat draga moja Evangelina samo malku da se vozdrzis pri komentiranjeto,probaj da ja kontroliras tvojata vozbudenost ili tvojot adrenalin (whatever) i da ne upotrebuvas komentari koi ti se bazirani na navredi od tipot,ke te citiram "од каде знаеш дека на некои во твоја глава замислени личности"...Jas ne si zamisluvam licnosti-ne sum shizofrenik,i ona sto e vo mojata glava neka si ostane tamu,ti gledaj si sto ima vo tvojata glava
                                    Blagodaram na otstapenoto mesto,i verojatno nekade ne napraviv nekoja "tehnicka" za da me otstranite.A i da se sluci toa ne bi se zacudil,kako sto narotot veli "ribata od glavata smrdi" pa vo eden totalitaren sistem,duri i nebulozno e da ocekuvas DEMOKRATSKI forum.
..si odam..MANU CHAO ceka na mene [:D/]
          Me gustan los aviones, me gustas tú,
me gusta viajar, me gustas tú,
me gusta la mañana, me gustas tú,
me gusta el viento, me gustas tú,
me gusta soñar, me gustas tú,
me gusta la mar, me gustas tú
Ako sakate da go doznaenjeto znacenjeto na eden covek-samo dajte mu pole na dejstvuvanje
Кон врв
Vardan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vardan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2013 во 19:20
   ne mozam dsa razberam koj tolku ostana navreden posle komentarot, sto   ste   mu   stavile zabrana ?


Nekoj se najde licno pogoden izgleda
Ako sakate da go doznaenjeto znacenjeto na eden covek-samo dajte mu pole na dejstvuvanje
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2013 во 20:03
Originally posted by Vardan Vardan напиша:



p.c Nareden pat draga moja Evangelina samo malku da se vozdrzis pri komentiranjeto,probaj da ja kontroliras tvojata vozbudenost ili tvojot adrenalin (whatever) i da ne upotrebuvas komentari koi ti se bazirani na navredi od tipot,ke te citiram "од каде знаеш дека на некои во твоја глава замислени личности"...Jas ne si zamisluvam licnosti-ne sum shizofrenik,i ona sto e vo mojata glava neka si ostane tamu,ti gledaj si sto ima vo tvojata glava
                                    Blagodaram na otstapenoto mesto,i verojatno nekade ne napraviv nekoja "tehnicka" za da me otstranite.A i da se sluci toa ne bi se zacudil,kako sto narotot veli "ribata od glavata smrdi" pa vo eden totalitaren sistem,duri i nebulozno e da ocekuvas DEMOKRATSKI forum.


Немам причина зошто да се воздржам при коментирање, не сум ниту возбудена ниту адреналинот ми мавнал клоца.

Не е навреда тоа што сум го пишала, па дури и да сум пишала "педер еден" пак немало да е навреда, туку сексуална определба. Навреда ако ти речам сељак, глупак, говедо и други убави животињи, а такво нешто не сум рекла.



За разлика од твојата глава каде што се вгнездиле сите негативни карактеристики на еден млад човек, во мојата веќе созреана глава ваквите испади се смешни. 
А тоа дека се знаеш со Администраторот не ти го оспорувам, само што знам дека не се знаеш па нема што да оспорувамнамигнување
Всушност, секој би се оградил дека познава една личност со изместени вредности како тебе.

Варданче, му го продолжиле притворот на Кили, оди протестирај драгибакнеж


Темава е Кили, не мислењето на Лина. Мислењето Лина си го кажа, а тебе ако те тангира тоа ќе те замолам да не се палиш на секое мислење кое не се совпаѓа со твоето. Живееме во слободна и независна РМ, ако не повеќе барем правото да коментирам и споделувам мислење ми е загарантирано.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2013 во 23:55

ma pustste go od pritvor,dodeka ne bide docna!.

ziv sram ke bide za cela drzava.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2013 во 01:17
prv pat slusham za ovaa legenda.
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2013 во 01:33
"Ma nemoj da me jebesh"..... covekov go vrati forumov vo akcija na kulturno prepukuvanje
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2013 во 11:55

Некој ќе помисли дека сум оф топик, бидејќи ова мое размислување би можело да се стави во некоја тема каде се зборува за уметноста. Но, сепак мислам дека и тука е соодветно место, бидејќи сакам од друг аспект да го прикажам ликот на Кили „легендата“ и се околу него и неговата „уметност“. Ова го правам не од тоа што тој е толку вреден па да се анализира, туку сакам некои од читателите, низ споредбени примери, да направат разлика од уметност до уметност. Се разбира доколку можат и, што е поважно и потешко за нив, доколку сакаат!

Поранешните уметници, како Да Винчи, Рембрант и многу други, создале капитални дела кои имаат непроценлива вредност. Кога ги гледаме нивните портрети мислиш дека се живи луѓе па подаваш рака да се поздравиш со нив. На луѓето кои ги гледаат нивните дела не им треба никакво дополнително објаснување за да разберат во што гледаат.

Денешниве уметници, под новиот стил модернизам (или како уште го нарекуваат ни сам незнам), подразбираат фрлање кофи со боја врз некое платно или пак си ги бришат четките од платното и, тоа платно го изложуваат како некој врвен уметнички експонат. Но сега, бидејќи нема што да се забележи во таа шлакутница, а сакајќи да разбереш што гледаш, таа слика мора да ти се објасни, односно да ти кажат што всушност авторот сакал да каже. Па следат ликовните критичари (кои и самите врска неммаат од цртање, па полесно им е овака, само да даваат критики), почнуваат со нивните добро познати бирани зборови од стилот: „ Во имагинарната игра на сенките се крие магијата на неговата инспирација ... бла ... бла ... бла ...  

Колку пати досега на изложба сме виделе неколкумина љубители на уметноста, како собрани околу некое „уметничко“ дело со воодушевување се ѕверат и кимаат со глава, нешто мрморат меѓу себе, небаре го разбираат делото. А вушност, тоа дело и наопаку да беше поставено, коментарите и сценариотот на посетителите би било исто.

Истото се случува и со музичката уметност. Треба ли да споман со какво богатство на тоналитети, акорди (и други музички атрибути кои, признавам,  и сам не ги знам) се одликуваат песните од пред 30, 50, 100 години и овие денешниве. Во народната музика турбофолкот (независно кој, српски, бугарски, македонски) беше почеток на уништување на музичките вредносни системи. Истото се однесува и на забавната музика, каде има милион „модерни“ стилови, кои кога ќе се сведат на едно, и не се разликуваат меѓу себе, бидејќи во сите нив има само еден ритам: „ туп-туп ... туп-туп-туп ... туп-туп ... туп-туп-туп ... “ (Незнам колку успеав да го доловам ритамот на музиката изразен со зборови голема насмевка Се надевам дека нема некој да се најде па за ова да ми рече дека сум „туп“среќа)

И во филмската уметност се појавува истиот тренд на симплифицирање на уметноста. Лично за мене добар глумец е тој кој неможеш да го приметиш дека глуми. Едноставно си ја игра улогата како навистина да со одвива дејството во вистинскиот живот. А во поново време токму спротивното од ова се одвива во филмската индустрија. Некако се е вештачко, нападно, неприродно изразување на одреден карактер, неприродно однесување во некоја сцена и слично.

Ако сте приметиле, речиси и да нема понов македонски филм во кој нема пцуење, врескање, дерење ... И тоа сето ни’ се пласира како уметност. И очекуваат ние тоа да го „проголтаме“! Додуша, има и такви кои прифаќаат се што е модерно, се што ќе им се сервира и за кое некои други ќе речат дека е добро.

Веројатно сега ја согледувате поентата на ова мое пишување во оваа тема, а тоа е создавањето, презентирањето и восприемањето на уметноста, на уметнички вредности некогаш и денес. Со други зборови сакам да кажам дека вредносните системи, поимањето за уметноста се извртија наопаку. Денес за многумина автори многу е полесно на едноставен начин да се создаде некое дело и тоа да се даде во/на јавноста, отколку во него многу повеќе да се вложи сопствениот талент, сопствените вредности, квалитети.

Во секоја уметност се оди кон нешто попросто, поедноставно.

И сето тоа сега се вреднува како уметност!

Па, во контекст на досега реченото, следејќи го овој „светски “ тренд во уметноста, сигурно е дека ќе се најдат некои кои ќе речат дека и Кили е уметник.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2013 во 12:15


Златник, како не те мрзеше
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.