IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Одржување на лицето
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Одржување на лицето

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
Автор
Порака
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2007 во 02:47
Originally posted by Melina1 Melina1 напиша:

Zdravo! Sto koristite za bori pod oci?
Pozdrav!


Најмногу зависи од тоа колку години си и каков тип ти е кожата. Ако си до 30 нема потреба од тешка артилерија, доволно е некој лесен хидратантен крем со превентивно дејство, само навечер, дури и да заборавиш не е голем проблем. Сум користела гел на Clinique (ОК беше) и сега Vichy Thermal Fix Yeux. Од вториов сум позадоволна. Како ефект не знам кој е подобар, немам брчки (уште сум млада, ха ха) и споредувам само по тоа дали ми делува убаво - сакам да се впива брзо, да си ја чувствувам кожата еластична и да ми ги лади очите.

Сум слушнала убави работи за Vichy Oligo 25, бил многу добар за елиминирање на темни кругови под очите. Кога го купував мојот продавачката всушност ми го препорача овој, ама намерно не си го купив (ич немам подочници, иако не спијам многу, а баш сакам збунетост). Исто така во Elle списанието лани го имаа прогласено за крем на годината.

Ако си над 30, ти треба нешто поинтензивно. Обично сите добри марки имаат кремови (не гелови) за очи за оваа возраст, така да нема да ти биде тешко да најдеш.

Мој совет - прежали повеќе пари за да си го купиш. Прво, дури и да ти се чини скапо толку мало кремче, се употребува навистина долго време, не е како обичен крем за лице што за месец-два веќе го нема. Второ, кожата околу очите е најосетлива и лесно можеш да си направиш проблем (некои кремови за повозрасни имаат АХА киселини што просто кажано ги "бришат" брчките лупејќи го горниот слој на кожата, така што осетлива кожа може да се зацрвени и излупи).

Исто така, внимавај да не биде парфимиран. Најчесто се што содржи мирис има или барем малку алкохол или повеќе хемија.

Во аптеките има антирид кремови, ама не ти препорачувам. Не се многу тестирани и стандардизирани (секоја аптека си ги прави посебно и нема централна контрола, може да ти се погоди а може и не).

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
macenceto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macenceto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 13:17
Originally posted by natalija natalija напиша:

Како и на кој начин го одржувате лицето почневајки од миење па креми или било каква козметика за да ја сочува убавината и еластичноста?
 
 
 
mild soap aqua среќа i ponekogas nekoja maska намигнување
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 10:53
 
 
 
 
   POSLEDNO STO ZEMAV...BALSAM I INTENZIVNA KREMA
  ZA VO ZIMA...I DOSTA SE DOBRI...
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 11:13
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

najvazno e na liceto sekogas da imate prirodna nasmevka
 
so ova se slozuvam!!!голема%20насмевка
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 14:50
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

Originally posted by becenevem becenevem напиша:

najvazno e na liceto sekogas da imate prirodna nasmevka
 
so ova se slozuvam!!!голема%20насмевка


Да, насмевка е најубаво. Ама многу насмевки без никакви кремчиња, и уште на 20+ години се појавуваат брчки околу очите и крајчињата на усните среќа. Не сум против насмевки, се разбира, само треба и нега.

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 11:21
Многу малку користам препаративна козметика од парфимерија. Имам само една крема за лице и лосион за тело НИВЕА, и павловиќева за стапала. Не сакам да ја оптеретувам кожата со ствари кои содржат повеќе или помалку хемија, ама затоа обожавам ПРИРОДНИ МАСКИ ЗА ЛИЦЕ.

Ќе отворам тема за природни маски, облози за лице, коса и тело, да собереме се’ што знаеме од рецептите на бабанамигнување


Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 13:59
Интересно, познавам жени со многу убава кожа а кои користат само Павловиќева, со години. Ни козметичар виделе нит ги занима друго да пробаат.
Изгледа дека се е до генетиката.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 22:07
shto pomalku shminka se koristi, pomalada ostanuva kozahata, toa go imam primeteno, poglednete postara zena sho se shminkala cel zivot kakvo i e liceto zbrchkano i bledo, i poglednete druga koja ne se shminkala sekoj den, deka ima poubavo lice...
inaku jas si se shminkam sekogash koga ke izlezam nekade, ama posle toa mijam lice obavezno i gledam shto pomalku vreme da stoi na mene...
Кон врв
Idealno_Losha Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Idealno_Losha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 14:39
Jas sekoj den za cistenje koristam nivea tonik za lice ,a navecer stavam kremi od Hemel za custvitelna koza ,bidejki imam suv koza ,A Hemel proizvodite se 100% prirodni bez nikakvi veshtacki dodatoci i navistina sum prezadovolna , a sepak ednash mesecno stavam od maskite za lice od Garnier sto se so med
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 11:02
samo nivea koristam ..ne vodam mnogu smetka i ne koristam mnogu kremovi
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 17:33
Protiv bori , podocnajci i stareenje na kozata na liceto kako i za odrzuvanje na liceto i vitalnosta redovno sekojdnevno koristam .......najmalku 100 nasmevki, baknuvanje vo obraz so mili osobi , kimkanje na sve sto e simpaticno , osvezuvanje so ladna voda, kako i galenje so prikvecerniot vetre po obrazite so pesacenjeto .Uspesno izbegnuvam koristenje tretman na tazni situacii kako losi grimasi, placenje,zalni nasmevki , karanici i agresivni situacii !!!I koga mizis , vidi da ne treba da se nosi naocari ..oti pri mizenje na ocite .......okolu se stvarat bori em ti slabee vidot em ke si zkacis predvemeni bori....


Изменето од bijonse1 - 05.Март.2009 во 17:36
Кон врв
criminal-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2009
Локација: Japan
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај criminal-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:33
sekoe utro mijam liceto so gricerinski sapun i nikogas ne koristam nekakvi maski ili masti
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 05:12
неодамна почнав со пена за длабинско чистење на GREEN LINE (antibacterial), па ставам АФРОДИТА КОЗМЕТИКА ACNE STOP маска, па мачкам DOCTOR'S ANTIACNE CREAM, а навечер исто само анместо крема, пудра ANTIACNE. Правилно или не?

И што е целта на маска, што на тоник а што на пудрата?

благодарам!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105560
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 13:00
Od kolekcija DOCTOR'S ANTIAKNE krem i pudra,jas,licno ne osetiv nikakvo podobruvanje na kozhata,osobeno od pudrata,nema efekt,naprotiv ,mislam deka taa gi zapushuva porite na liceto uste povekje..moj sovet obrati se na dermatolog,sledi gi sugestiite,ako imas problemi so aknesta kozha,idi na tretmani  kolku sto e potrebno i spored tipot na kozhata izberi si soodveten krem..povtorno vo konsultacija so dermatologot..nemoj na svoja raka ..
Maska koja jas ja koristam i mi pomaga za dlabinsko cistenje na porite e maskata na Freemen od avokado i zelena  glina,,kozhata ja refreshira i ja pravi mazna i elastichna..

Изменето од Valerija - 09.Март.2009 во 13:01
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,154 секунди.